Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor Sürmekten Korkmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 150 - Mondial Zone 150 - CFmoto 150NK
    Öncelikle hemen söyleyim hiç motor kullanmadım. Abilerim, yaşıt kardeşlerim ve küçük kardeşlerim. Bende yaklaşık 1.5 yıldır motor sevdası var. Her gün sürekli motor videoları izliyordum. Baştan söyleyim hız tutkunu değilim. Arkadaşımın arkasına bindiğimde 100 basınca arkadaşıma bağırıyorum neden hızlı sürüyorsun diye o derece. Yani anlayacağınız öyle aşığı falan değilim. Bu aralar nasipse elime 5-6 bin TL gibi bir para geçebilir. İlk işim ehliyet sınavına yazılmak fakat ehliyet sınavında bile motordan düşerim diye korkuyorum. Asıl korkum da kaza mevzusu. Hız yapmayacağım için oluşacak kazalar ne derecede olur ? Ölüm riskinden dolayı korkuyorum o yüzden motora karşı büyük bir korkum var.

Sizce motor sürmeyi direksiyon dersinde hemen öğrenebilir miyim ?
    En önemlisi de ben çok heyecan yapan bir insanım. Sağımda solumda araba geçerken falan bir yerlere toslarım diye çok korkuyorum. Ne düşünüyorsunuz bu konularda? Değerli yorumlarınız bekliyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Basit gelebilir ama eğitime git korkularını yenersin boş alan her şeyi rahatça öğrenirsin yaş kaç bilmiyorum ama ben 30 yaşında başladım.Trafik tecrüben var ise arabayla motorla çıktığında çok katkısını göreceksin emin ol.kazasız belasız sürüşler.

YZFR25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 200 Abs
    1)Yavaş gitmek her zaman iyi bir şey değildir. Kullanılan araç ne olursa olsun trafiğin akış hızına uygun kullanılması gerekir. 90 km/h ile seyir eden bir trafikte motosiklet ile 40 km/h ile giderseniz kendinizi daha çok tehlikeye sokmuş olursunuz.

2)Motosiklet dengesi kolay kolay bozulan bir alet değildir. Sadece durmaya yakın, düşük hızlarda ve ilk kalkışlarda denge sağlamak başlarda biraz zordur. Kalkışı yapıp hızlandıktan sonra isteseniz de kolay kolay dengesini bozamazsınız.

3)Uçağa binende, arabaya binende, gemiye binende ölüyor. Tam ekipman, sürüş eğitimi (sürücü kursu eğitimi değil), tecrübe ile korkularınız zamanla yok olacaktır.

4)Sürücü kursunda öğreneceğiniz şey motoru hareket ettirmektir başka bir şey öğretmezler. İnternette araştırma yapın başka imkan yoksa.

Kontrol edilemez bir seviyede heyecanınız varsa bunu aşana kadar trafiğe çıkmayın

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    O duygu kullandıkça değişiyor.Bende birine ilk artçı olduğumda 50 ile giderken aklım gitmişti.Sonra motor aldım 75 80 i görünce içim çekilmişti.Hayatta 100 ün üzerini görmem diyordum.Şimdi uzun yola gidiyoruz 120 150 arası normal geliyor.Zaten öyle kuvvetli giden motor almıyorum. Biliyorumki zaman zaman da olsa o son hıza yakın hızları görüyorsun motorda.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    ilk gece heyecanı gibi birşey bu neyseki sevgilimle ben ilk gece motorun üstünde bu heyecanı atlattık,

binmeden bu korkuyu asla yenemeyeceksin sonra xmax senin bir parçan olucak

bymadak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu anda YUKİ 50 gusto
    Motorsiklet ile 100km hızla giderim ancak aynı hızda arka tarafta oturamam korkarım ayrıca her insanda korku olduğunu düşünüyorum.

Bazen motorsiklet sürerken kendime hız konusunda hakim olamıyorum ve içime korku düşüyor, hemen yavaşlıyorum.

Korkularını üzerine giderek yenersin...

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Neredeyse 15 yıldır sürüyorum ve hala çok korkuyorum. Kontağı çevirmeden önce içimde hep o tereddüt var. Aşırısı zararlıdır, az korku iyidir. Hayatta kalmanı sağlar. Aşırı korku zararlıdır kaza yaptırır. Zamanla tecrüben arttıkça korkun azalacaktır. Bu arada you tube dan kaza videolarını izleyip de kendini daha da korkutma.
    fazil bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ocen45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle hemen söyleyim hiç motor kullanmadım. Abilerim, yaşıt kardeşlerim ve küçük kardeşlerim. Bende yaklaşık 1.5 yıldır motor sevdası var. Her gün sürekli motor videoları izliyordum. Baştan söyleyim hız tutkunu değilim. Arkadaşımın arkasına bindiğimde 100 basınca arkadaşıma bağırıyorum neden hızlı sürüyorsun diye o derece. Yani anlayacağınız öyle aşığı falan değilim. Bu aralar nasipse elime 5-6 bin TL gibi bir para geçebilir. İlk işim ehliyet sınavına yazılmak fakat ehliyet sınavında bile motordan düşerim diye korkuyorum. Asıl korkum da kaza mevzusu. Hız yapmayacağım için oluşacak kazalar ne derecede olur ? Ölüm riskinden dolayı korkuyorum o yüzden motora karşı büyük bir korkum var.

En önemlisi de ben çok heyecan yapan bir insanım. Sağımda solumda araba geçerken falan bir yerlere toslarım diye çok korkuyorum. Ne düşünüyorsunuz bu konularda? Değerli yorumlarınız bekliyorum
    artçı olarak 70 km hız bana 140 gibi geliyor; artçı olmayı sevmiyorum bu nedenle, kullanırken bu sekilde bir sıkıntı olmuyor.

Toslama konusunda gelince; navigasyon ve trafik tecrübem yok bu nedenle motoru araba gibi kullanıyorum. Akan trafikte araba gibi takip mesafeni ve yolu ortalayıp gidersen sıkıntı yaşamazsın. aralara dalmaya ve şerit ortalamadan sürersen sıkıntı olur
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Bende hiç motor sürmesim sırf hoşuma gidiyor diye f650 aldım motor süreceğim yılda 1-2 bin yapacağım masraf çıkarmaz dimi 1 yıl içinde diye satıcıyada sormuştum 1-2 bin e gülmüştü emin ol daha fazla gezersin dedi ben birde başkasına bindim mi 50-60 ı geçtimi dur yavaşla derdim epi topu 3-4 kere bindim neyse
    Kendi motorumu aldım ilk 3 ay 4bin km şehir içi yaptım ehliyetim yok iken mahalle aralarında köyde filan sürdüm sınavı kazandım gecici belge ile İstanbul a ilk uzun yoluma çıktım neyse hız da 80km sınır vardı kendi kafamda tabi ilk hafta 100 yaptım şimdi şehir içi bile 100-110 gidiyorum ki bu çok kötü e-5 (d100) de ise aman aman 120-140 inmiyor hayatta (ah o kırmızı ışıklar olmasa) neyse emin ol sende fazla gezeceksin hız yapmam diyorsun ama bil ki merak edip nasıl gidiyor diye çıkacaksın bu çıkmaların maalesef artacaktır

Hayırlı olsun motor güzeldir ya al bencede ama dikkat et kask mont yoksa hız fazla yapma varsada gerçi yapma (tabi yapma demek kolay)

Motosikleti
    Peki arkadaşlar bana 5-7 bin TL arasında motor önerileriniz var mıdır ? Sıfır ikinci el farketmez.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    İlk artçılık deneyimimde 220kmh hatta daha fazla olabilir, o hızlarda sürmüştü dayım. Korkmamıştım çünkü bi zamandan sonra 200 altı hızlarda sanki 50 ile gidiyormuşum gibi geliyordu
    Şunu da unutma, düşmek bu işin bi parçası tabii ki düşeceksin Önemli olan ''Nasıl düşeceğini öğrenmek ve en az hasarı almak''..

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Peki arkadaşlar bana 5-7 bin TL arasında motor önerileriniz var mıdır ? Sıfır ikinci el farketmez.
    Hangi şehirde yaşıyorsunuz? Bursa'da iseniz Lifan KP150'yi düşünebilirsiniz. Kullanıcısı orada boldur. Motosun gibi büyük bir servis de var.

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Çok düşünürsen korkarsin düşünme. Bende bazen düşününce hayal edince korkuyorum ama motoru çalıştırıp üstüne binince hepsi geçiyor kuş gibi özgür hissediyorsun kendini öneri olarak çok motor var ama hafif olması dolayısıyla 125 cc motorlara bak ybr 125 olabilir discover 125 st olabilir yada honda cb 125 olabilir

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Arkaşının arkasında dersin onu :D
    Ben birinin artçısıyken 50 yi geçirtmiyorum :D

Ben ehliyetimi almadan motorumu almıştım tabi ehliyeti alana kadar hiç kullanmadım garajda bekledi 2 ay.
    Bende o zamanlar korkardım acaba sürebilecekmiyim diye. Ama merak etme alışman uzun sürmüyor. Sadece bu alışma sürecinde çok dikkatli ol.
    Panik yapma sakın.

Motosikleti
    Bajaj 125 st üretimi durdurulmuş ikinci el alırsam yedek parça sıkıntısı çeker miyim hocam bence çekerim gibime geliyor

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Bajaj 125 st üretimi durdurulmuş ikinci el alırsam yedek parça sıkıntısı çeker miyim hocam bence çekerim gibime geliyor
    Kesinlikle çekmezsin yedek parçası da çok uygun hocam. Bugün sıfırı olan çoğu marka modelden daha kolay bulabilirsin ki önümüzdeki uzun yıllar boyunca da bu böyle olacaktır

DrFreeman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Xtreme Max 150/ Xtreme Enduro 250
    If you still hear your fear, shift a gear.

hacidayi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR650R
    Benim nacizane fikrim o fiyatlara motosiklet alamazsınız,Neden?Çünkü 5 bin tl diyorsunuz.Alacağınız kask zaten 1500tl,eldiven,buff,dizlik,mont...vs velasılkelam motosikletten önce ekipmanlarını almanı,kalan paranla motosiklet almanı tavsiye ederim.Yav nolcak millet tişörtle biniyo bende binerim deme geçen gün 30km hızla arkadasşım omzunun üstüne düştü ve kaldırıma çarptı omzunda çatlak vardı.Senin tercihin ama kendi hevesin yüzünden seni seven insanları üzmeye hakkın olmadığını belirtmek isterim.Sana bişey olursa o insanlar bakıcak...

Motosikleti
    Motora korkum var diyorum asla kasksız ekipmansız binmem. Ekipman param var zaten kenarda

Motosikleti
    <<yeni sahibine hayırlı olsun>>TVS Apache RTR 150

ben 3000 km 50 cc, 3000 km 100 cc, 14000 km 150 cc kullandım ve 150 cc ile 400 - 500 kmlik yollara gittim... motosiklet, dünyanın en güvenli ve en keyifli aracı... ben hız sevmem, ben bilinçliyim falan hikaye yeri geldiğinde her türlü tehlikeli duruma girilir ancak güvensiz olan ise bizim gibi cahil toplumların kendi sahip oldukları dışındaki varlıklara bakış açısı... ülkemizde, sevgi, saygı, hassasiyet falan hepsi hikaye... kalitesizlik almış başını yürümüş... mafyavari abuk sabuk tipler, sözde yeniçeri torunları, sözde vatanseverler, sözde memleket için öleceğini söyleyenler... hepsi sözde...

yaklaşık 20000 km kullandığım motosiklet ile defalarca tehlike atlattım... atlattığım tehlikeli durumların % 80 'i kendi hatam ise hepsini düzeltmeye çalıştım... biraz şans ve biraz da kendi sınırlarımı fazla zorlamadığım için çok şükür kaza bela geçirmedik... geriye kalan % 20 ise tamamen şans eseri hayatta kaldım... kırmızıda geçen sığırlar, makas atan haysiyetsizler, saygısızlar, dönülmez yerde dönenler, sağa sinyal verip sola kıranlar, bisiklet yolundan git diyenler, tartışmaya girmesen bile sıkıştıranlar, kıskanç köpekler... memleketimiz sözde yiğit dolu.. sana tavsiyem sevgili arkadaşım, motosiklete bulaşma... bulaşırsan da olgunlaşana kadar şans yanında olsun... önce bir tane sapır saçma motor al 50 cc gibi... sonra yavaş yavaş yükselt...

yolun ve bahtın açık olsun...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)