Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Supap Ayarı Nasıl Yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Satıldı
    Selamun aleykum kuba razore 100 motosiklete sahibim supap sesini duyduğumdan dolayı supap ayarı yapmak istiyorum mondial servisine yaptırdım elle yaptılar ama pek memnun değilim kendim yapmak istiyorum SENTİL ÇAKISI mevcut 0,06 - 0,0,8 değerlere sahip... Yardımcı olurmusunuz?

Piston üst ölü noktaya geldiğini nasıl anlarım? işaretlerin olduğu kapağı söktüm volanda sırasıyla şöyle işaretler var ( l l ve F l ve T l ) iki cizgi ve F l Ve T l şeklinde işaretlerin resimleri aşağdaki gibi

NOT: Volanı çevirdiğimde İki çizgiden sonra F l ve T l işareti geliyor şimdi hangi işaretteyken piston üst ölü noktada olup supap ayarına geçilmesi gerektiği andır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Subap ayarı için T nin yanında ki çizgiyi üstteki çizgiye getirmelisin tam garanti olmasi açısından sökülüyorsa en üstteki subap muhafazasını yada yine sökülüyorsa eksantrik zinciri muhafazasını Sökmen iyi olur. Motorun komple fotoğrafı varmı daha isabetli yardımcı olabilirim
    Sente ayarı için birçok yerden işaret alabilirsin

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Supap ayari için:

1-Motor tam soğuk olacak

2-Uygun değerde sentil çakisi olacak

3-Motor uygun senteye getirilecek(ÜÖN)

4-Supap tapalari sökulecek

5-Piyano saplamasi 8nolu anahtarla gevşeltilip,sentil ile katalog degerindeki boşluk verilecek(tatli sıkı)ardindan anahtarla sağlamlanacak.

Bu işlemler diğer supaplarada uygulanacak.

Motosikleti
    Satıldı
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Supap ayari için:

1-Motor tam soğuk olacak

2-Uygun değerde sentil çakisi olacak

3-Motor uygun senteye getirilecek(ÜÖN)

4-Supap tapalari sökulecek

5-Piyano saplamasi 8nolu anahtarla gevşeltilip,sentil ile katalog degerindeki boşluk verilecek(tatli sıkı)ardindan anahtarla sağlamlanacak.

Bu işlemler diğer supaplarada uygulanacak.

Uygun değerlerde sentili çakısı var volandaki işaretleri kamerayla çektim konudaki resimler T l işaretindeykenmi ayarlamam lazım ?

Motosikleti
    ......
    Alıntı Bıdık adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uygun değerlerde sentili çakısı var volandaki işaretleri kamerayla çektim konudaki resimler T l işaretindeykenmi ayarlamam lazım ?
    Evet T yani time(zaman) demek bu konumda ayar yapacaksin

Motosikleti
    Satıldı
    Evet T yani time(zaman) demek bu konumda ayar yapacaksin
    T l işaretindeyken supapları kontrol ettiğimde hiç boşluk yok yani supaplar çok sıkı durumdalar gibi 0,0,2 sentil bile girmiyor ilk 500 bakıma gitmiştim supaplardan ses geliyor diye usta ayarladı acaba cokmu sıktı çünkü motosiklette gaz verdiğin zaman takılı kalıyor rolantiye düşmüyor acaba supaplar sıkı durumdamı çünkü T işaretinde iken supaplarda hiç boşluk yok tıkırdı sesi bile gelmiyor yükteymiş gibi belki egszoz zamanındadır dedim defalarca volanı çevirip T işaretine getirip tekrar kontrol ettiğimde supaplar sıkı haldeler 02 sentil bile girmiyor yani supaplar sıkı zannedersem?

Motosikleti
    ......
    T l işaretindeyken supapları kontrol ettiğimde hiç boşluk yok yani supaplar çok sıkı durumdalar gibi 0,0,2 sentil bile girmiyor ilk 500 bakıma gitmiştim supaplardan ses geliyor diye usta ayarladı acaba cokmu sıktı çünkü motosiklette gaz verdiğin zaman takılı kalıyor rolantiye düşmüyor acaba supaplar sıkı durumdamı çünkü T işaretinde iken supaplarda hiç boşluk yok tıkırdı sesi bile gelmiyor yükteymiş gibi belki egszoz zamanındadır dedim defalarca volanı çevirip T işaretine getirip tekrar kontrol ettiğimde supaplar sıkı haldeler 02 sentil bile girmiyor yani supaplar sıkı zannedersem?
    Evet,

İlk mesajda belirttim.

Supap ayarinin birinci şarti

MOTOR TAM SOĞUK OLACAK
    Ilık bile olsa ayar yanıltır,sağlikli olmaz.

Yaz mevsimi

Min 8-10saat

Kış mevsimi

Min 6-8 saat

Beklenilecek,

Eski motorum,Xmax bakimini yaptirdigim ustama akşam 17-18 gibi birakirdim,sabah ilk işi supap ayarlarini yapmak olurdu.(sordugumda ise,motor iyice soğumasi gerekli diyordu)

14 bin km kullandim,emsallerine gore hem daha az yakardi,hemde daha iyi uzardi.tecrubeyle sabit.

Hee,sicak motora ayar yapmaya çalişan ustayim diyen tiplerde gördüm,selami sabahi kestim..
    Bıdık bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Sadece işaretlere bakarak senteyi bulamazsın , volantı saat yönüne çevir , T ye yaklaşırken buji yuvasından kuvvetli hava üflemeli , aksi halde işareti görsen bile motor sentede değildir , en doğru supap ayarı için yine volantı saat yönünde döndürürken emme supabı takip edilmeli , açıldıktan sonra tamamen kapandığında her iki supapda ayarlanabilir , ayrıca aşırı yıpranmış motorlar el yordamı ile daha uygun ayar tutar , piyanolar çene yapmış denir ve sentil kullanmak yanıltabilir..

Motosikleti
    ......
    Motor sicak iken,

Supaplar isidan kaynakli çalişma boşluğunda olur.

Ee bu halde ayar yaparsan,

Katalog degeri 0.8ise haliyle sicak iken 0.10-0.12 olacak neden??

Basit,motor sicak,malzeme sicak,yag sicak,kapak sicak..vs.

Sen bu konumda ayar yaparsan,açikligi daraltmak durumundasin,ve yanilacaksin

Sonuc olarak motor sogudugu zaman,bu deger 0.3-0.4 olacak.

Malum,

Motor isindigi zamanki supap sesiyle,soguk haldeki sesi nasil ayni degilse,ayni durum.

Sentil boşlugu bir toleranstir,yani hoşgörü baska bir değişle calişma esnekligidir..

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:41 ----------

Edit:

Ayar öncesi,

Piyanolari elinle sağa sola oynat,boşluk hakkinda daha saglikli ve net sonuç alirsin.

Motosikleti
    Satıldı
    Motor sicak iken,

Supaplar isidan kaynakli çalişma boşluğunda olur.

Ee bu halde ayar yaparsan,

Katalog degeri 0.8ise haliyle sicak iken 0.10-0.12 olacak neden??

Basit,motor sicak,malzeme sicak,yag sicak,kapak sicak..vs.

Sen bu konumda ayar yaparsan,açikligi daraltmak durumundasin,ve yanilacaksin

Sonuc olarak motor sogudugu zaman,bu deger 0.3-0.4 olacak.

Malum,

Motor isindigi zamanki supap sesiyle,soguk haldeki sesi nasil ayni degilse,ayni durum.

Sentil boşlugu bir toleranstir,yani hoşgörü baska bir değişle calişma esnekligidir..

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:41 ----------

Edit:

Ayar öncesi,

Piyanolari elinle sağa sola oynat,boşluk hakkinda daha saglikli ve net sonuç alirsin.
    T işaretindeyken supaplarda hiç boşluk yok belki egsoz zamanındadır diye düşündüm defalarca volanı saat yönün tersine doğru cevirip T işaretine gelip tekrar denediğimde yine aynı hiç boşluk yok supapları ayarlıyan usta sıkı ayarlardı sanırım cünkü normalde boşluk olması gerekmiyormu? ama şöyle bir test te yaptım volandaki iki cizgi ve FI işaretine getiriğimde supaplarda hafif bi boşluk oluşuyo tıkırdı sesleri geliyo neden sente işaretindeyken tıkırdı sesleri gelmiyorda diğer işaretlerdeyken tıkırdı sesleri geliyor? diğer işaretler ne işe yarıyor egzoz emme zamanları mı yoksa normal mi?

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Tam emin olmak için bujiyi söküp pistonun hareketini buji deliğinden ışık tutarak gözlemleyerebilirsin. Sırasıyla T ve F çizgilerine getirip pistonun konumuna bakabilirsin

Motosikleti
    ......
    T işaretindeyken supaplarda hiç boşluk yok belki egsoz zamanındadır diye düşündüm defalarca volanı saat yönün tersine doğru cevirip T işaretine gelip tekrar denediğimde yine aynı hiç boşluk yok supapları ayarlıyan usta sıkı ayarlardı sanırım cünkü normalde boşluk olması gerekmiyormu? ama şöyle bir test te yaptım volandaki iki cizgi ve FI işaretine getiriğimde supaplarda hafif bi boşluk oluşuyo tıkırdı sesleri geliyo neden sente işaretindeyken tıkırdı sesleri gelmiyorda diğer işaretlerdeyken tıkırdı sesleri geliyor? diğer işaretler ne işe yarıyor egzoz emme zamanları mı yoksa normal mi?
    Değil

Bujiyi sök

Buji deligine tornavida sok

Tornavidanin ucu piston tepesine temas edecek

Volani döndur(saat yönü tersine)

Tornavida inip çikacak

Tornavidanin en yukarda oldugu konumda(PistonÜÖN)

Ayari yapacaksin

Oda olmazsa,

Egzantrik zincir konumun hatali olabilir,bir iki diş kayik takilmis olabilir..

Egzozda patirti catirti var mi?
    Gaz yemede sorun
    Fazla tuketim
    İsteksizlik
    Boğulma
    Motorla 10km gidip,stop edip,tekrar calistirmada zorluk

Hatta ve hatta,

O bahsettigin ustanin hatasi olabilir.

Ust kapak daha once sökuldumu?

Motosikleti
    Satıldı
    Değil

Bujiyi sök

Tornavida inip çikacak

Ayari yapacaksin

Oda olmazsa,

Egzantrik zincir konumun hatali olabilir,bir iki diş kayik takilmis olabilir..

Egzozda patirti catirti var mi?
    Gaz yemede sorun
    Fazla tuketim
    İsteksizlik
    Boğulma
    Motorla 10km gidip,stop edip,tekrar calistirmada zorluk

Hatta ve hatta,

O bahsettigin ustanin hatasi olabilir.

Ust kapak daha once sökuldumu?
    Daha sıfır motor 800 kmde dediklerinin hiçbiri yok ama şöyle birşey var gazı verdiğin zaman rolantı yüksekte kalıyor 4-5 bin devirde takılı kalıyor rolantiye düşmüyor.

Bu arada bujiyi söktüm flash la baktım buji yuvasına volanı saat yönün tersine çevirip T I işaretine getirdim buji yuvasından piston yukarda gözüküyor burada sorun yok ama şu işaretleride test ettiğimde II ve F I bu işaretlerdede piston yukarda oluyor burasını anlamadım?

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Daha sıfır motor 800 kmde dediklerinin hiçbiri yok ama şöyle birşey var gazı verdiğin zaman rolantı yüksekte kalıyor 4-5 bin devirde takılı kalıyor rolantiye düşmüyor.

Bu arada bujiyi söktüm flash la baktım buji yuvasına volanı saat yönün tersine çevirip T I işaretine getirdim buji yuvasından piston yukarda gözüküyor burada sorun yok ama şu işaretleride test ettiğimde II ve F I bu işaretlerdede piston yukarda oluyor burasını anlamadım?
    Hiç gaz kolu veya telinin takılmış olma ihtimalini gözden geçirdiniz mi?

Sorununuzla konunun ilgisi yok da

Motosikleti
    Satıldı
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiç gaz kolu veya telinin takılmış olma ihtimalini gözden geçirdiniz mi?

Sorununuzla konunun ilgisi yok da
    takılma gibi bir durum yok yağ gibi akıyor T işaretindeyken supaplarda hiç boşluk yok acaba tamirci supapları sıktığından dolayımı oluyor ilk çalışmasında problem yok

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Değil

Bujiyi sök

Tornavida inip çikacak

Ayari yapacaksin
    Bu güzel anlatıma bir ek yapalım, tornavida değil de içecek pipeti kullanmak daha kolay ve sağlıklı olur.
    efendy06 bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    ......
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu güzel anlatıma bir ek yapalım, tornavida değil de içecek pipeti kullanmak daha kolay ve sağlıklı olur.
    Kesinlikle öyle abi,

Hatta tahta yassi şiş uzerine kalemle işaret atarak,strok(kurs)boyu kadar hareket saglayarak belirlemiş oluruz

Örnek:

Strok 57.8 gibi.

Motosikleti
    Satıldı
    konu güncel yardımcı olacak ?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    konu güncel yardımcı olacak ?
    dostum piston tepesine tornavida sokarak yada o işaretlere bakarak senteyi bulamazsın , ha bulursun ama yüzde elli ihtimalle , sana yazdım emme supapının açılışını takip et , bujiyi söktüysen piston yukarı çıkarken ( motoru çevirdigin tarafdan bakınca volan saat yönüne dönecek) kuvvetli bir üfleme gelecek , aksi halde sentede degil supap bindirmesindedir motor , her iki supapda hafif açıktır ayar olmaz..

Motosikleti
    KAWASAKİ-R6
    Sübap ayarı için sadece üst külbütör kapağını ya da, varsa sübap ayar tapalarını sökeceksin, bujiyi sakın sökme sonra volant tapasını söküp 17 ya da 19 lokma ile volantı çevireceksin, bu çevirme esnasında piston 2 defa yukarı çıkar birinde sıkıştırma ve ateşleme (zorlanır), ikincisi ise tahliye ve emme (boş döner ) senin sübap ayarı yapman için sıkıştırma ve ateşleme konumuna alman lazım, bunun için lokma kolunu çevirince sıkıştırma ve ateşlemede zorlanır, tam tepeye gelince bir anda boşa çıkar o esnada lokma boşa dönmeden durdurman lazım ,yanılmıyorsam volant da T işareti görünecek.

Üst tarafda sübap keplerindeki saplamalar boşa çıkar el ile kontrol edersen boşta olduklarını hissedersin, şimdi sana birtane karga burnu ve bir tane de 9 yarım anahtar lazım 8/9 yıldız anahtarda olur dar alanlarda pek kullanılmıyor,

Şimdi gelelim ayara yarım anahtarı kontra somuna tak karga burnu ile de somunun saplamasını tut, somunu gevşetirken oynamasın karga burnu ile tutcağın saplamanın küçücük kare bir başı var, somunu genellikle gevşemesin diye hayvangibi sıkarlar biraz zorlaman gerek yeterki karga burnunu sağlam tut, saplamanın ayarı kaçmasın araya yapmak istediğin sentil çakısını sok girer ya da girmez sapmadan ayarını yap ve nasıl gevşettiysen öyle sık sıkarken karga burnunu sağlam tut saplama oynamasın sen sadece kontra somunu sıkacaksın hepsi bu.

Bazı ustalar sübaplar yeni değişince ayarı bilerek fazla bırakırlar şakır şakır ses yapar, ama 1 hafta sonra parça alışmasından sonra sübaplara tam ayar çekilir .

Verdiğim görseller tamamen bilgi amaçlıdır

Karga burnu ile tutup anahtarla geevşeteceğin parça resmi linkde.

http://www.motojenik.com.tr/Kulbutor...-125-Adet.html

Buda saplama ve somunun bağlı olduğu kep denilen parça.

https://www.mopetsan.com.tr/41055/kulbutor-fizy

Senin motorda sübap tapası yok sen üst külbütör kapağını komple sökmen lazım.
    Takıldığın yer olursa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)