Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Supap Ayarı Nasıl Yapılır?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Satıldı
    Alıntı Erhan Tosun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sübap ayarı için sadece üst külbütör kapağını ya da, varsa sübap ayar tapalarını sökeceksin, bujiyi sakın sökme sonra volant tapasını söküp 17 ya da 19 lokma ile volantı çevireceksin, bu çevirme esnasında piston 2 defa yukarı çıkar birinde sıkıştırma ve ateşleme (zorlanır), ikincisi ise tahliye ve emme (boş döner ) senin sübap ayarı yapman için sıkıştırma ve ateşleme konumuna alman lazım, bunun için lokma kolunu çevirince sıkıştırma ve ateşlemede zorlanır, tam tepeye gelince bir anda boşa çıkar o esnada lokma boşa dönmeden durdurman lazım ,yanılmıyorsam volant da T işareti görünecek.

Üst tarafda sübap keplerindeki saplamalar boşa çıkar el ile kontrol edersen boşta olduklarını hissedersin, şimdi sana birtane karga burnu ve bir tane de 9 yarım anahtar lazım 8/9 yıldız anahtarda olur dar alanlarda pek kullanılmıyor,

Şimdi gelelim ayara yarım anahtarı kontra somuna tak karga burnu ile de somunun saplamasını tut, somunu gevşetirken oynamasın karga burnu ile tutcağın saplamanın küçücük kare bir başı var, somunu genellikle gevşemesin diye hayvangibi sıkarlar biraz zorlaman gerek yeterki karga burnunu sağlam tut, saplamanın ayarı kaçmasın araya yapmak istediğin sentil çakısını sok girer ya da girmez sapmadan ayarını yap ve nasıl gevşettiysen öyle sık sıkarken karga burnunu sağlam tut saplama oynamasın sen sadece kontra somunu sıkacaksın hepsi bu.

Bazı ustalar sübaplar yeni değişince ayarı bilerek fazla bırakırlar şakır şakır ses yapar, ama 1 hafta sonra parça alışmasından sonra sübaplara tam ayar çekilir .

Verdiğim görseller tamamen bilgi amaçlıdır

Karga burnu ile tutup anahtarla geevşeteceğin parça resmi linkde.

http://www.motojenik.com.tr/Kulbutor...-125-Adet.html

Buda saplama ve somunun bağlı olduğu kep denilen parça.

https://www.mopetsan.com.tr/41055/kulbutor-fizy

Senin motorda sübap tapası yok sen üst külbütör kapağını komple sökmen lazım.
    Takıldığın yer olursa bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
    Volandan T l işaretini çentiğe izalayıp getirdim supaplar yükteydi gevşettim yapıverdim 6 emme 8 egsoz kapattım kapağı bastım marşa şakır şakır supap vurma sesi geliyodu ardından tekrar soğumasnı bekliyerek tekrar söktüm supaplar baya boşluk yapmıştı sonra ben l l iki cizgi var volanda bu sefer çentiğe onu getirip izaladım iki cizgideyken supaplar baya boşluk yapmıştı tekrar ayarladım değerleri kapattım kapağı bastım marşa supap sesi felan yok yani T l işaretindeyken neden olmadıda II iki cizgideyken mi yapılıyor supap ayarı T l işareti ne işe yarıyor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Kontak kapalı, buji kablosunu bujiden ayrılmalı, artı kutul kablosu aküden sökülü.
    Volant tapası ve subap veya subap kapağı sökülür.
    Volant kapağınığının içindeki vida uzun lokla ile motor normalde ne yöne dönüyorsa o yöne çevrilir ve subaplar takip edilir. Volant tam bir tur çevirilirken subaplarda harek olmayıp, sonrasında ilk itilen subap eksoz subabı iner, kalkar ve ardından emme subabı iner kalkar ve ardından, yine tam bir tur subaplarda tekrar hareketsiz kalır. Emme subabı inip kalktıktan sonra Tl işareti kapakdaki l işaretiyle izalanır. O zaman silindir kompreyonun doruğunda ve piston üstölü noktadadır. Ve bu konumda iki subabada ayar yapılır.
    Buji sökülmemeli, çünkü kompresyon basınç üretmediğinden eksantrikmilindeki ve crankmili ve piston yataklarndaki ve rulmanlardaki ve zincirdeki boşluklar alınmadan ayar tam tutmaz. Kompresyon zinciri gererek millierin dönmesi için bırakılan mikrometrelik boşlukları gerip, eksantrikmiliyle subap arasındaki asıl mesafe ölçüle biliniyor.
    Motor iyice soğukken ayarlanmalı, çünkü yatak ve rulmanlardaki genleşme o milimetrik boşlikları kapatıyor.
    Misal, eksantrikmil yatağı 0.02mm, krankmil yarağı 0.02mm, pistonmil yarağı 0.02mm ve zincirdeki boşluk 0.02mm ise, motor ısınınca genleşme bu değerleri yarıya düşürüyorsa, soğukken topmal 0.08mm boşluk, sıcakken 0.04mm oluyorsa, sentil 0.04mm olabilir.
    Tabi daha hangi faktörler geçerli motordan motora ve değerleri değişebilir.
    Neticede, kullanım kılavuzundaki değerlerle, motor soğukken, buji sökülmeden, elektrik kesilip, silindir kompresyonun ÜÖN konumunda T işareti izalanıp, ayar yapılır, diye biliyorum. Kolay gelsin.

Motosikleti
    Satıldı
    Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kontak kapalı, buji kablosunu bujiden ayrılmalı, artı kutul kablosu aküden sökülü.
    Volant tapası ve subap veya subap kapağı sökülür.
    Volant kapağınığının içindeki vida uzun lokla ile motor normalde ne yöne dönüyorsa o yöne çevrilir ve subaplar takip edilir. Volant tam bir tur çevirilirken subaplarda harek olmayıp, sonrasında ilk itilen subap eksoz subabı iner, kalkar ve ardından emme subabı iner kalkar ve ardından, yine tam bir tur subaplarda tekrar hareketsiz kalır. Emme subabı inip kalktıktan sonra Tl işareti kapakdaki l işaretiyle izalanır. O zaman silindir kompreyonun doruğunda ve piston üstölü noktadadır. Ve bu konumda iki subabada ayar yapılır.
    Buji sökülmemeli, çünkü kompresyon basınç üretmediğinden eksantrikmilindeki ve crankmili ve piston yataklarndaki ve rulmanlardaki ve zincirdeki boşluklar alınmadan ayar tam tutmaz. Kompresyon zinciri gererek millierin dönmesi için bırakılan mikrometrelik boşlukları gerip, eksantrikmiliyle subap arasındaki asıl mesafe ölçüle biliniyor.
    Motor iyice soğukken ayarlanmalı, çünkü yatak ve rulmanlardaki genleşme o milimetrik boşlikları kapatıyor.
    Misal, eksantrikmil yatağı 0.02mm, krankmil yarağı 0.02mm, pistonmil yarağı 0.02mm ve zincirdeki boşluk 0.02mm ise, motor ısınınca genleşme bu değerleri yarıya düşürüyorsa, soğukken topmal 0.08mm boşluk, sıcakken 0.04mm oluyorsa, sentil 0.04mm olabilir.
    Tabi daha hangi faktörler geçerli motordan motora ve değerleri değişebilir.
    Neticede, kullanım kılavuzundaki değerlerle, motor soğukken, buji sökülmeden, elektrik kesilip, silindir kompresyonun ÜÖN konumunda T işareti izalanıp, ayar yapılır, diye biliyorum. Kolay gelsin.

Arkadaşlar II iki cizgi senteye getirip supap ayarlanması gerektiğini belirtiyor anlamadım?

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Alıntı Bıdık adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar II iki cizgi senteye getirip supap ayarlanması gerektiğini belirtiyor anlamadım?
    Biri Fl, diğeri Tl, başkasıda ll sentede l ile izalayıp ayarlıyor. Kullanım kılavuzundaki işaretleri aynı izaya gerirseniz, en doğrusudur.
    Önemli olan o işaterleri emme subabı açıp, kapattıktan sonra l işaretlerini izalamak. Yani, motor kompresyonda ve eksantrik subap millerine basmadan.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Bıdık adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biraderim o çizgiler işaretler supap ayarı için değildir , eksantrik ve zinciri hizalamak içindir , supap ayarı için bujiyi sökmeyede gerek yok içeri tornavida sokarak sente bulunmaz , piston en tepeye her geldiğinde motor sentede demek degildir , yapman gereken tek şey son vitese tak lastigi biri çevirsin emme supapı açılıp tam kapandıktan sonra ayarını yap , tekeri ileri çevirin yazmama gerek var mı

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)