Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kask Alırken Sharp Yıldız Sayısı Ne Kadar Önemli

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    125MG - 200NS - 400UG
    Merhaba arkadaşlar. Halihazırda MT Revenge kask kullanıyorum. Kaskın yaşlanmasından ve birkaç parçasını kaybetmemden dolayı yeni bir kask alma niyetindeyim.

MT Revenge kaskım Sharp testinden 5 yıldız almış bir kask. Çok daha pahalı modellere baktığımda sharptan 3-4 yıldız aldıklarını görüyorum. Revenge polikarbonat bir kask. Baktığım bazı modeller fiberglass, 3 katman vs yeni teknoloji ürünler. Ancak yıldız 5 değil.

Konu güvenlik ise MT Revenge bu 4 yıldızlı üst segment kaskların hepsinden üstün mü?

MT Revenge vs MT Kre Momentum dersek hangisi iyidir? Kre bütçesinde daha iyi bişey alınabilir mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tayfunley - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB125F
    Hocam bence sharp testlerini o kadar çok takmayın çok garip kasklara çok garip puanlar veriliyor.KRE'nin bazı modellerinde güneş vizörü yok ona dikkat edin.Alternatif olarak ise nexx sx.100 araştırıyorum ben de o bütçelerde güzel kask gibi siz de bir göz atın isterseniz

ellaksakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar
    Kafa şeklinize uygun kask almak, kask seçimindeki en önemli konudur. 4 yıldız alması onu 3 yıldızlı kasktan daha güvenilir yapmaz. Böyle olsa idi Arai birçok modelini satamazdı.
    Uygun fiyatlı kask alırken dot, snell sertifikası ve sharp testi seçim için önemli bir kriter olabilir. Yüksek fiyatlı ürünlerde koruma seviyeleri yakın olduğu için genelde konfor ve stabilite ön plana çıkar.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Mt thunder kullaniyorum,memnunum.

4 yıldız alması 3 yıldızlı kasktsn daha güvenilir nasıl yapmıyor anlamıyorum

Sharp testi nasıl yapıldığı sitesinde yazıyor. O testler altında daha çok puan alan daha iyi korumuş dolayısıyla daha güvenli oluyor. Tabii ki test tüm olasıkları kapsamıyor fakat en azından o test şartlarındaki sonuçları gösteriyor.

Onun dışında kaskların fiyatı sadece güvenlik seviyelerine göre şekillenmiyor. Bunun ağırlığı var, ses izalosyonu var, aerodinamik etkileri var, kilit mekanizması var, yapıldığı malzeme var, deseni rengi var vs vs giderse gider.
    atalayalper ve mgora bunu beğendiler.

LS2 FF352 kullanıyorum. kalça hizamdan elimden kayması sonucu alt plastik kasnağıyla vizörü adeta kırsallara koşar gibi ayrılınca o an anladım sharp ın herşey demek olmadığını. Örneğin ICON VARIANT modelini az çok biliyorum takip ettiğim bilinçli motorcuların çoğunda da var ancak sharp ta bilgileri yok. Bence ECE, DOT ve snell den en az ikisine sahip olması ve kafa yapınıza uyması yeterli.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Dagor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence ECE, DOT ve snell den en az ikisine sahip olması ve kafa yapınıza uyması yeterli.
    Kafa yapısına uyması gerekli şart olmalı.
    ECE ve DOT hemen hemen aynı gibi.
    SNELL olup ta ECE veya DOT olmayan kask ise bilmiyorum hiç...

Motosikleti
    Cb 250 R
    ben sadece snell testine bakıyorum.diğerleri çok boş bence.

burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Onu kafayı sharpınca anlarsın diyorum ve hemen buradan uzaklaşıyorum

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sharp testi göz ardı edilmeyecek testtir. Testi nasıl yaptıklarını zaten paylaşıyorlar. Markası arai de olsa 2 veya 3 yıldız almışsa ben o kaskı almam. Sharp sadece darbe testi yapıyor. Sharptan 5 yıldız alan kask konforlu olacak diye bir kaide yok. MT, LS2 gibi kaskların ucuz olmasının temel sebebi aerodinami olarak üzerine durulmaması ve konfor olarak zayıf olmalarıdır.

Kaskın dış kabuğunun karbon fiber olup size kaza esnasında yansıtacağı kuvvet plastik olandan fazla ise evet o kask kötüdür.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Markası arai de olsa 2 veya 3 yıldız almışsa ben o kaskı almam.
    Katiliyorum. Arai'nin o modellerini duzeltmesi lazim, eminim de duzeltmislerdir bile.

Sharp SNELL kadar kapsamli ve zorlu bir test degil, ancak diger tum testlerden farki tamamen ureticiden bagimsiz olmasi. Direk kaski raftan alip deneyip notlandiriyorlar. Digerleri oyle degil.

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskın dış kabuğunun karbon fiber olup size kaza esnasında yansıtacağı kuvvet plastik olandan fazla ise evet o kask kötüdür.
    Kabugun amaci darbe kuvvetini azaltmek degil, genis alana yaymak. Onun icin de sert olmasi onemli. Eger sert kabuk kullanilmazsa, sert ic malzeme (kopuk) kullanilmak zorunda kaliyormus, o da darbenin kafaya verecegi zarari arttiriyormus. Kask testi geciyor, ancak kaza aninda sagladigi koruma digeriyle ayni degil. Eger kabuk sert olursa, daha yumusak ic kabuk kullanilabiliyor. Hatta Arai ve Shoei kaskin degisik kisimlarinda farkli sertliklerde ic kopuk kullaniyorlarmis.

Anladigim kadariyla iyi kask iyi de koruyor, sadece konfor ve luks degil mesele.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Geniş alana yaymak için materyalin biraz daha esnek olması gerekmez mi?

Edit: Hmm yok ya, yumurta örneğini düşündüm de olmadı... Soru saçma olmuş

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kabugun amaci darbe kuvvetini azaltmek degil, genis alana yaymak. Onun icin de sert olmasi onemli. Eger sert kabuk kullanilmazsa, sert ic malzeme (kopuk) kullanilmak zorunda kaliyormus, o da darbenin kafaya verecegi zarari arttiriyormus. Kask testi geciyor, ancak kaza aninda sagladigi koruma digeriyle ayni degil. Eger kabuk sert olursa, daha yumusak ic kabuk kullanilabiliyor. Hatta Arai ve Shoei kaskin degisik kisimlarinda farkli sertliklerde ic kopuk kullaniyorlarmis.

Anladigim kadariyla iyi kask iyi de koruyor, sadece konfor ve luks degil mesele.
    Sadece materyale göre yorum yapılamayacağını söylemek istedim.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://www.youtube.com/watch?v=0BUyp3HX8cY

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sadece Türkiye'de değil dünyada şöyle bir kanı var sharp ile ilgili.

Adam kaskına 200$'dan fazla para verdiyse ve para verip aldığı kask 4 yıldızdan azsa ona göre sharp dünyanın en kötü testi
    başka adam kaskına 100$'dan az para verdiyse ve para verip aldığı kask 3 yıldızdan fazlaysa ona göre dünyanın en geçerli testi.

Snell vs. sharp test kıstasları farklı, snell daha kapsamlı bir test,darbe limitleri ise ECE ile aynı (her ikiside 275g-dot: 400g rezalet-) ama snell testine giren kasklar piyasada para verilip alınan kasklar ile aynı değil. Firmalar özel takviyeli ve özel destek materyalleri ile desteklenen özel üretim kaskı gönderirler snell testine, snell testini geçer, aynı marka model kaskı sharp rastgele mağazadan piyasadan satın alır ve test eder sonuç rezalet çıkar. Schuberth snell alamaz, sharpta dökülür ama konfor konusunda çok iyidir, güvenirliği ise adamlar BMW'ye kask üretiyor(du) vb Biz de burda 10+ yıldır tartışırız sharp kötü arai iyi snell müthiş diye

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Hala güncel midir bilmiyorum ama zamanında derlemiştim birşeyler.

http://www.motosiklet.net/forum/kask...-testleri.html
    ryangt ve _alp_ bunu beğendiler.

puser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HYOSUNG GT250 & GT650
    sharp testilerinin bu kadar eleştiri almasının esas nedeni yandan kuvvetli darbe destlerini kulak bitim hizası civarlarından yapıyor olmaları. gerçek kazalarda o bölgeden darbe alma ihtimali çok çok zayıftır öncesinde omuz darbe alır boyun bükülür ve kafa yan üst çapraz bölgesi yani sharpta test edilen noktanın bir kaç cm üstünden çapraz şekilde darbe alır. sharpın seçtiği bu bölge pekçok üretici tarafından kulak oyuğu olarak büyük ölçüde boş bırakılır. seçilmiş bu gerçekçi olmayan çarpışma noktası testlerde diğer bölgelerle birlikte ortalama oluşturacak şekilde puanlamaya dahil edeilir. 1 alın, 1 baş üsütü, 1 baş arkası ve 2 yan kısım puanları toplanır ortalaması alınır. pek çok kişi tarafından doğru konumlandırılmadığı düşünülen bu 2 yan kısım çıkacak ortalama sonucu çok büyük ölçüde azaltıp arttırabilmektedir. yani sharpta test sonuçlarına bakarken toplam yıldız sayısına bakmaktan ziyade hangi kısımda hangi renkte derecelendirme almış onu değerlendirmeliyiz. ama tabi bu alın, tepe ve ense bölgelerinde yeşil derece almış iki ayrı model kaskın aynı güvenlik düzeyinde olduğu demek değildir. bütün sertifikasyon ve derecelendirme kuruluşlarınında belirttiği gibi oluşturdukları test ortamları sadece bir similasyondur ve gerçek kazlardaki komplike şartları barındıramamaktadır.
    hasmet bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece Türkiye'de değil dünyada şöyle bir kanı var sharp ile ilgili.

Adam kaskına 200$'dan fazla para verdiyse ve para verip aldığı kask 4 yıldızdan azsa ona göre sharp dünyanın en kötü testi
    başka adam kaskına 100$'dan az para verdiyse ve para verip aldığı kask 3 yıldızdan fazlaysa ona göre dünyanın en geçerli testi.
    Dunya'da herkes at gozlu olmak zorunda degil. Bir mali alinca esiri veya temsilcisi olmuyor insanlar. Bir Arai kullancisi olarak bazi modellerinin Sharp testinden sadece 3 yildiz aldigini ogrendigimde sogudum sahsen markadan. Niye Sharp testini kotuleyeyim ki? Herifler her yonuyle mukkemmel olmasa da en bagimsiz testi yapiyorlar. Bilakis Arai'yi iyi oldugu icin tercih etmistim, markaya olan guvenim zedelendi.

Alıntı ryangt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ama snell testine giren kasklar piyasada para verilip alınan kasklar ile aynı değil. Firmalar özel takviyeli ve özel destek materyalleri ile desteklenen özel üretim kaskı gönderirler snell testine.
    Bu bilgi dogru degil. SNELL kurulusu belli araliklarla sertifikasyon verdigi kasklari magazalardan kendisi satin alip test ediyor, kaskin sadece ilk piyasaya ciktigi zaman degil, uretildigi muddetce standartlara uygun oldugundan emin olmak icin. Bunu ne ECE, ne DOT, ne de SHARP yapiyor. Yoksa teste ozel saglam kask yapip yollayip, sonra istedigin gibi kotu kask uretebildigin teste kim guvenir? SNELL kar amaci gutmeyen bir kurulus. Kurulus amaci kasklarin guvenli olmasi.

Schuberth'in adi gecmis, kesinlikle tercih etmem. Tek bir kaskinin bile SNELL sertifikasi yok. Cok memnun kaldigim icin ve kafa yapimla uyumlu oldugu icin tekrar kask alacagim zaman Arai dusunurum, ancak alacagim model Sharp testinden kotu skor aldiysa yine tercih etmem. Bir markanin BMW'ye kask yapiyor olmasi kriter degil. Standartlar ve testler bunun icin var.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)