Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

R1250 gs

Motovento
    REKLAM ALANI

Selam arkadaslar. Garip bir yasa olduğunu ogrendim sirket uzerine alinan motosikletlerde kdv ve otv yi kullanabiliyormusuz.
    Sorum su sifir 1250gs ya da adventure alsam. 2 sene 3 sene sonra sattigimda tahmini fiyati ne olur.(tahmini km 20k)
    2, 3 senede gs e bagladigim tl nin degeri ne kadar duser. Tahmini Kur ne olur.

Suanki fiyatlar;
    Gs 192k tl
    Adv 207k tl

Mantikli olan motor almak ise bu ay icerisinde almak zorundayim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı mchi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .
    Hocam bunu cevaplayabileni ekonomi bakanı yapıyorlar.
    UzunYolAdami bunu beğendi.

Sanirim cevaplayamayani ekonomi bakani yapiyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:42 ----------

Forumda dolarla, ekonomiyle hasir nesir cok kisi var bi fikir verirler zannediyorum
    efendy06 bunu beğendi.

Motosikleti
    Triumph Rocket III GT
    Hatta yıllık %20 amortisman gideri olarak kullanıyorsun. 5 sene sonunda tamamı vergiden düşmüş oluyor

Alıntı Angler adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hatta yıllık %20 amortisman gideri olarak kullanıyorsun. 5 sene sonunda tamamı vergiden düşmüş oluyor
    Kdvsiz meblanin tamamini /5 /12 si olarak her ay düşebiliyormuşuz. Ki asıl kdv tutari isimi gorecek.

okican - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lambretta V200 Special ABS
    sattığınız zaman aynı şekilde %18 kdv ve kar-zarar faturası kesmeniz gerekecek.
    sanırım 3 yıl içinde rakamlar ne olur sorunuzun sebebi bu. birşey demek zor ancak döviz ortalama % 25-30 prim yapıyor zaten.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Selam arkadaslar. Garip bir yasa olduğunu ogrendim sirket uzerine alinan motosikletlerde kdv ve otv yi kullanabiliyormusuz.
    Sorum su sifir 1250gs ya da adventure alsam. 2 sene 3 sene sonra sattigimda tahmini fiyati ne olur.(tahmini km 20k)

Suanki fiyatlar;
    Gs 192k tl
    Adv 207k tl

Mantikli olan motor almak ise bu ay icerisinde almak zorundayim.
    motosikleti satarken kar yapabileceğinizi mi sanıyorsunuz ? Şunu özellikle belirtmek isterim. Gs güzel motor fakat ikinci el piyasasına baktığınızda bu bilgilere ve istatistiklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 2 3 yaş 20.000 km bir gs ve advlere bakın aylarca ilanlarda kalıyor belki yıllarca.. İkinci elde fiyatları baya sarsılıyor. Genelde müşteri kitlesi ya 0 alıyor yada eski kasalarını çok daha uygun fiyatlara alıyor. Size tavsiyem bu mantıkta gidip bir gs almayın. Alacaksanız yamaha honda bişey alın satarken zarar etmemiş olursunuz.

Sorunuzun cevabı tamamen kur hareketleriyle ilgili. Kur yükselirse motosikletin fiyatıda yükselir fakat motosiklet değer kazanmaz. Çünkü piyasada ona paralalel olan her marka model otomobil ve motosikletin fiyatıda bu ölçüde yükselecektir. Yani eniştem iki sene önce c180 e 120 lira verdi şimdi 200 binlira adam zengin oldu bakışı çok doğru değil. Çünkü 2 sene önce 50 liraya satılan clio şimdi 140 liraya satılıyor.. ( rakamları rasgele söyledim )

Bunların harici ötv ve kısıtlı indirimler bulunan 250 cc veya farklı hacimlerdeki araçları almak daha mantıklı çünkü ötv indirimleri kalktığında doğal olarak elinde olanların malı iyice değerlenecektir.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Şu zamanda bir motosiklete 200 bin lira bağlamak akıl işi değil. İkinci elde 70-80 civarına birşey alıp kalanı dövize çevirip vadeli olarak bankaya atın 3 senenin sonunda TL olarak ciddi kâr elde edersiniz.
    70-80 civarına aldığınız motoruda fazla zarar etmeden satarsiniz tekrar

Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motosikleti satarken kar yapabileceğinizi mi sanıyorsunuz ? Şunu özellikle belirtmek isterim. Gs güzel motor fakat ikinci el piyasasına baktığınızda bu bilgilere ve istatistiklere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 2 3 yaş 20.000 km bir gs ve advlere bakın aylarca ilanlarda kalıyor belki yıllarca.. İkinci elde fiyatları baya sarsılıyor. Genelde müşteri kitlesi ya 0 alıyor yada eski kasalarını çok daha uygun fiyatlara alıyor. Size tavsiyem bu mantıkta gidip bir gs almayın. Alacaksanız yamaha honda bişey alın satarken zarar etmemiş olursunuz.

Sorunuzun cevabı tamamen kur hareketleriyle ilgili. Kur yükselirse motosikletin fiyatıda yükselir fakat motosiklet değer kazanmaz. Çünkü piyasada ona paralalel olan her marka model otomobil ve motosikletin fiyatıda bu ölçüde yükselecektir. Yani eniştem iki sene önce c180 e 120 lira verdi şimdi 200 binlira adam zengin oldu bakışı çok doğru değil. Çünkü 2 sene önce 50 liraya satılan clio şimdi 140 liraya satılıyor.. ( rakamları rasgele söyledim )

Bunların harici ötv ve kısıtlı indirimler bulunan 250 cc veya farklı hacimlerdeki araçları almak daha mantıklı çünkü ötv indirimleri kalktığında doğal olarak elinde olanların malı iyice değerlenecektir.
    Ithalat yaptigim icin kdv toplu girer sirketime periyotun icerisinde erir. Kdv min eridigi bi donemde toplu satis yaptim. Bosta yakalandim yani. Gs i satarken rahat doneme denk getiririm sorun olmaz. Devlete odeyecegim kdv yi motosiklet alarak devlete odemis olacagim motor gecici sureligine ucuza gelmis olacak.
    Aslinda gs benim tarzim degil. Multi yada 1290gt istiyorum ama burada 1. Neden benim istegim degil.
    Gs in altin degerinde oldugunu cok az deger kaybettigini dusundugum icin ornek verdim.
    Africa ya da binebilirim deger kaybetmiyorsa ama daha yuksek mebla olmali. Goldwing te olabilir. En az deger kaybedecek ve bu sureyi guzel bi motorla gecirmemi saglayacak bir sey ariyorum.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Ithalat yaptigim icin kdv toplu girer sirketime periyotun icerisinde erir. Kdv min eridigi bi donemde toplu satis yaptim. Bosta yakalandim yani. Gs i satarken rahat doneme denk getiririm sorun olmaz. Devlete odeyecegim kdv yi motosiklet alarak devlete odemis olacagim motor gecici sureligine ucuza gelmis olacak.
    Aslinda gs benim tarzim degil. Multi yada 1290gt istiyorum ama burada 1. Neden benim istegim degil.
    Gs in altin degerinde oldugunu cok az deger kaybettigini dusundugum icin ornek verdim.
    Africa ya da binebilirim deger kaybetmiyorsa ama daha yuksek mebla olmali. Goldwing te olabilir. En az deger kaybedecek ve bu sureyi guzel bi motorla gecirmemi saglayacak bir sey ariyorum.
    Gs sandığınız gibi değer kaybetmeyen bir makina değil. Şöyle yapabilirsiniz 0 motosikletin fiyatına bakıp sonra satış sitesinde ikinci el fiyatlarına bakın. tabi 0 fiyatı 200 lirayken ikinci elde 200 210 190 gibi fiyatlar görebilirsiniz. Fakat o motosikletler en az 1 sene öyle askıda ilanlarda kalıyor bunu takip edebilrisiniz. gs ikinci elde ciddi fiyat kaybına uğrayan bir motosiklet. Çünkü gs alacak bir müşteri ikinci el motor yerine 0 tercih ediyor. İkinci elde bmw tercih edenler genelde daha düşük fiyatlı modeller tercih ediyor genellikle durum bu şekilde istanbulda. Goldwing nispeten çok daha az değer kaybediyor. Bu durum genellikle yüksek fiyatlı tüm araçlar böyle yani 0 fiyatı 100 bin tl olan bir otomobil bir yıl sonra 5 10 lira değer kaybederken. Fiyatı 1 milyon olan bir otomobil belki 100 200 bin daha fazla değer kaybediyor. Çünkü genellikle 0 modeli tercih ediliyor. Eğer bu şekilde şirket kdv hesabıyla uğraşıyorsanız dediğiniz gibi keyfinize göre birini alıp binin. Ben şahsi bir alım satım için değerlendirme yapıyorum.
    mchi bunu beğendi.

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Fakir gözüyle yorumlayacak olursam,

O fiyatlarda GS, Goldwing, Electraglide gibi 190 - 200k değerinde motor alan adamlar zaten zengin adamlar ve üçe beşe bakmayan arkadaşlar.

O yüzendir ki, bizim gibi düşük km. temiz bir ikinci el bakayım diyecek adamlar değil çoğu,

Geneli (hatta hemen hemen hepsi) patron olan adamlar.

O nedenle düşük km bile olsa ikinci el yerine sıfırı tercih ediyorlar.

Haliyle de ikinci el piyasası yavaş oluyor.
    mchi bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)