Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bu şekilde uzun yola gider mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamlar abilerim kardeşlerim 2-3 gün içerisinde 125KT ile 150 KM lik bir yola gideceğim yolun çoğunluğunu ortalama 80 KM hızla gitsem devir 7000 8000 bandında seyreder devamlı böyle gidsem bir sorun teşkil eder mi? bu ilk uzun yol deneyimim olucak ve nelere dikkat etmeliyim? teşekkür ederim hayırlı ramazanlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    150 km uzun yol sayılmaz ki Motorum varken hergün o kadar yol yapıyordum neredeyse. Bir sorun oluşmaz merak etme.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı emirayas39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar abilerim kardeşlerim 2-3 gün içerisinde 125KT ile 150 KM lik bir yola gideceğim yolun çoğunluğunu ortalama 80 KM hızla gitsem devir 7000 8000 bandında seyreder devamlı böyle gidsem bir sorun teşkil eder mi? bu ilk uzun yol deneyimim olucak ve nelere dikkat etmeliyim? teşekkür ederim hayırlı ramazanlar.
    Bir 150cc cg kullanıcısı olarak söylüyorum hiçbir sorun olmaz daha bu cuma 300 km yoldan geldim

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Bol bol su iç. Motoru ve kendini ihtiyaç duyduğunda dinlendir. Yola çıkmadan gerekli şeyleri kontrol et. Yanına pense ve tornavida al her ihtimale karşı. Ve çok dikkatli ol .

RÇ1978 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba 100 T9
    Arada mutlaka dinlendir motoru biraz nefes almasına müsade et bir de 80 ler yerine 60 - 70 ler ile tatlı tatlı gidersen daha iyi olur havalar malum .

Hiç bir şey olmaz 150 km yol değil rahatlıkla gider gelir

UğurDankı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS TİTANİC 150-R
    Gider gitmezse hurdaya ayır o motoru

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Ben bugün İstanbul-Bartın yaptım, 420km yol. İlk mola 120kmde 15 dakika sonraki mola 280kmde oldu 20dk falan. Geri kalan yolu tek seferde geldim. İnişlerde aşırı ısınmanın önüne geçmek için debriyajla indim bazen. Benim ortalama hızım 90dı Dorukhan Tüneli'nden sonra 110 115le gitmeye başladım. Resim çekmek için durdum, marşa basınca gaz vermeden çalışmadı. Gaz kolu biraz tepkisizleşmeye başladı. Bazen tepki verip bazen vermiyordu. Sanırım rüzgarın yönüyle alakalı. Bir de 80-90 gibi hızlarda motorun devri fazla ise dişlilerle oynamanı tavsiye ederim. Ben şuan ön dişliyi 1 diş büyütmeyi düşünüyorum.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    paketçilik yaptığım zamanlar şehir içi 140-150km yaptığımız oluyordu.. yani rahat ol hiç sorun olmaz..

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bugün İstanbul-Bartın yaptım, 420km yol. İlk mola 120kmde 15 dakika sonraki mola 280kmde oldu 20dk falan. Geri kalan yolu tek seferde geldim. İnişlerde aşırı ısınmanın önüne geçmek için debriyajla indim bazen. Benim ortalama hızım 90dı Dorukhan Tüneli'nden sonra 110 115le gitmeye başladım. Resim çekmek için durdum, marşa basınca gaz vermeden çalışmadı. Gaz kolu biraz tepkisizleşmeye başladı. Bazen tepki verip bazen vermiyordu. Sanırım rüzgarın yönüyle alakalı. Bir de 80-90 gibi hızlarda motorun devri fazla ise dişlilerle oynamanı tavsiye ederim. Ben şuan ön dişliyi 1 diş büyütmeyi düşünüyorum.
    Sen zaten debriyaj çekerek iniyorsan o motor ile pek zamanı kalmamıştır. Debriyaj çekmek ne demek arkadaş? Debriyaj başaranlarını geçtim. Hiç canını da mı düşünmüyorsun? Bu kadar hor kullanılmaya o motor gitmeye devam ediyor ise; öp başına koy o aleti.

bymadak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu anda YUKİ 50 gusto
    Hocam bir YouTuber videosunda izlemiştim uzun yolda ara ara debriyaj basılı gidiyordu motora faydası varmış! İlk ve son orada duydum gördüm .

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen zaten debriyaj çekerek iniyorsan o motor ile pek zamanı kalmamıştır. Debriyaj çekmek ne demek arkadaş? Debriyaj başaranlarını geçtim. Hiç canını da mı düşünmüyorsun? Bu kadar hor kullanılmaya o motor gitmeye devam ediyor ise; öp başına koy o aleti.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    80 ile gidersen 112,5 dakikada varırsın.
    70 ile gidersen 128,5 dakikada varırsın.

Arada bir 15 dakika geç varırsın, ama motor çok daha rahat gider. Muhtemelen benzin sarfiyatın da ona göre daha düşük olur.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı bymadak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bir YouTuber videosunda izlemiştim uzun yolda ara ara debriyaj basılı gidiyordu motora faydası varmış! İlk ve son orada duydum gördüm .
    Öyle birşey yok. Hem kendi sağlığın hem motosikletin sağlığı için yapma. Ayrıca her youtube kanalı açana da inanmayın.

Motosikleti
    Öyle birşey yok. Hem kendi sağlığın hem motosikletin sağlığı için yapma. Ayrıca her youtube kanalı açana da inanmayın.
    Sonu çıkış olan yokuşlarda çekiyorum abi, öyle bilmediğim rampa inişinde yapmam tabi ki. Motora verdiği zararı bilmiyorum, onu bi açıklarsan sevinirim.

Motosikleti
    MT-07
    Kısaca özetlersem dişlilere yük biner ve bu yük sayesinde motor gücü şanzıman üstünden aktarılır. Sen debriyajı çekince hem debriyaja giden yağlamayı durdurursun daha doğrusu daha az yağ basar hem de bıraktığında birden yük biner. Şanzıman dağılma ihtimalini geçtim sürekli debriyaj ile dişlilere binen yükü ayırdığın için debriyaj balatalarını ısıtır ve yakarsın. Böylece geçmiş olsun moduna döner. Hareket eden hiçbir taşıt ne debriyajla ne de vitesle boşa alınmaz.

Motosikleti
    Kısaca özetlersem dişlilere yük biner ve bu yük sayesinde motor gücü şanzıman üstünden aktarılır. Sen debriyajı çekince hem debriyaja giden yağlamayı durdurursun daha doğrusu daha az yağ basar hem de bıraktığında birden yük biner. Şanzıman dağılma ihtimalini geçtim sürekli debriyaj ile dişlilere binen yükü ayırdığın için debriyaj balatalarını ısıtır ve yakarsın. Böylece geçmiş olsun moduna döner. Hareket eden hiçbir taşıt ne debriyajla ne de vitesle boşa alınmaz.
    Hocam, boşuna mı rev-matching yapıyoruz. Rampanın bitiminde tırmanış var, ben de 30 saniye olsun motorun bol rüzgarla yanma odasının ve motor yağının ısısını düşürmeyi hedeflemiştim. Kimseden duymadım görmedim sadece kendi mantığıma dayanarak hareket ettim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)