Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Ederinden fazla fiyat yazma hastalığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı muratgumus00 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sırf bu yüzden 2.el almak istemiyorum bi espirisi yok yani 0 alırım kafam rahat.yahu adam 20 ye aldığı motoru üstüne hayvan gibi km ekliyor bi de ağır hasar kayıtlı 0 yeni kasa fiyatına satmaya çalışıyor nah satarsın
    Ama rodajı yapılmış
    ...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    He yaw. Bitmeyen rodaj koyuyorlar yeminle... Ben halen kapışıyorum. Rodaj yağı 1000'de değişiyor, üstüne 600km daha rodajın devamı var

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama rodajı yapılmış
    Eksikkkk. "Rodaji itinayla yapılmış"
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Yukarıda bir arkadaş çok güzel yazmış. Bu gerizekalılar kafalarında motorlarına bir fiyat biçiyorlar, o fiyat verilene kadar satmıyorlar. Enflasyondan falan haberleri yok. Bir yıl sonra satınca da seviniyorlar. Aynı şeyi koskoca distribütörler bile yapıyorlar. Tabi bu arada bu kişiler aynı motoru satmak yerine, satın alacak olsalar o fiyatın çok altında değer biçiyorlar, eşşekler gibi pazarlık edip fiyat öldürmeye çalışıyorlar. Bazıları buna ticaret dese de bana göre şerefsizliktir, ikiyüzlülüktür, şark kurnazlığıdır.

Ülkemizde pazarlık diye bir iğrençliğin olması her şeyin baş sorumlusudur. Bir gelişmemişlik göstergesi olan pazarlık olmasa herkes malına kendi satın alacakmış gibi dürüstçe fiyat koyar, kimse sıkıntı çekmez.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkemizde pazarlık diye bir iğrençliğin olması her şeyin baş sorumlusudur. Bir gelişmemişlik göstergesi olan pazarlık olmasa herkes malına kendi satın alacakmış gibi dürüstçe fiyat koyar, kimse sıkıntı çekmez.
    Pazarlık sünnettir gibi salak saçma bir algı var. Fiyata en son düşündüğüm 19 bin yazsam abi en son ne olur diye hala mesaj atıyorlar. Pazarlık yok son fiyat diyorsun 18 olur mu 17.500 olur mu hala pazarlık peşinde. 19 olur mu gibisinden bir teklife olur diyebilmek için biraz yüksek yazdım ama nafile. Acaba satmak için illa sıfır fiyatı mi yazmak lazım yada üst sıralarda gözükmek için yüksek fiyat mi yazmak gerekiyor

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bir de pazarlığı da yanlış yapıyorlar. 20 bin ilan fiyatı diyelim. En son ne olur diye soruyorlar. Bekliyorlar ki önce adam bir fiyat kırsın, pazarlığa o fiyattan başlayayım. Mesela şöyle:
    -20bin
    --En son ne olur?
    -19bin
    --17bine alayım
    vs vs
    Ne oldu? 3bin lira inmiş oldu.

Oysa pazarlıkta satıcının fiyatına sen bir teklif verirsin. Satıcı da onu reddeder, kabul eder veya başka bir fiyat verir. Yani şöyle olur:
    -20bin
    --18 bin olmaz mı?
    -Olmaz, ama 19500'e inebilirim.
    --19bin olsun bari.
    -Hadi olsun.

Bizim millet uyanık, ilk yolu tercih ediyor ki pazarlığı daha da aşağıdan başlatabilsin.
    kovboy03 bunu beğendi.

trancexp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 &MT125
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ama rodajı yapılmış
    sanki rossi mk ilk motoru r25 farzı misal, itinayla yapıldı yazmış . Ben krank sıkışmasından sonra 0 motor yaptırdım. Rodajı 5000 deviri geçmeden. şehir dışında trafiksiz ortamda hararet yaptırmadan yaptım. üzerine 45.000 km yaptım. En ufak bir performans düşüklüğü , problem yaşamadım. Sattım sonra baktım bozulmuyor, masraf çıkarmıyor .Satmazsam ömrümün sonuna kadar kullanıcam dedim

Valla istediginiz kadar kızın. Ölücülük bi sanattır. Malın gerçek değerini anca ölücülükle öğrenebilirsiniz.
    Mal alirken ölücülük yapmadan kesinlikle almam.
    Satarkende bi kaç günde satarım genelde ederinin altına yazıp üstüne indiri. Yaparım çünkü.

Motosikleti
    speederbike
    Ben ölücülere hiçbir şey satmam. Elimde tutarım, yine de satmam. Ederinin üstünü de istemem. Ölücüye de kızmam, sadece cevap bile vermem.
    otopsici bunu beğendi.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nmax125 lerin piyasasına bakıyorum sıfırı 16 bin lira adam 5 bin 10 bin kilometreye gelmiş motora 17.500 yazmış 18.000 yazmış 16.000 yazan var. Aynı şey pcx içinde geçerli. Adam eski kasasına yeni kasa fiyatı yazıyor.
    R25de de durum aynı. 2018 sıfırı 25 bin civarı 2017 modellere 23-24 yazan var. 24.500 yazan var. Hatta 2019 modelinin sıfır fiyatını yazan var.
    Mt09 kovaliyorum oda bu şekilde. Sıfırı 58.300 adam 10 bin kmdeki 2018 modeline sırf egzozu var diye 62 bin fiyat yazmış gülersin ederi zorlasan maksimum 52 bin lira.

İkinci el sitelerini her zaman sifirina gücü zar zor yetecek olan kendini zorlamak istemeyenin uğradığı yerler zannediyorum ki gerçekten öyle. İlan kovalayan al satçılar hariç tâbi. Ama bizim millettede ederinden fazla fiyat yazma hastalığı var. Haşat olmuş motora sıfır fiyatını yazan ayrı, km 40 bin olmuş sıfıra yakın fiyat yazan ayrı.

Sıfırı 25 olan motorun ikinci eline kim 24 verir ki? İsterse üzerinde 1500 liralık lastik, 5000 liralık egzoz 5000 liralık aksesuar olsun bunların hangisi sıfır motorun yerini tutabilir ki?

Bu aksesuar fiyat yükselten birşey mi? Yani ben sıfır mt09 alayım 10 bin liraya da egzoz birkaç koruma takozu stomp grip filan oldu sana 65 bin.
    ikinci elde piyasa fiyatı nasıl belirlenir?
    öncelikle üzerindeki aksesuarların hiç bir önemi yoktur.
    fiyat sadece kuru makinaya göre belirlenir.

Motosikleti aldığınız andan itibaren fiyatı %10 düşer (arabalarda %25 e kadar indiriliyordu son zamanlarda ne oldu bilemem)
    ondan sonraki her yıl %5 düşürülür.

yani 2012 model bir motorun şu an ki sıfır fiyatı 50 bin tl ise
    önce %10 olan 5000 tl düşer daha sonraki her yıl için %5 olan 2.500 tl düşer
    7 yıllık motosiklet için fiyat =50.000 - 5.000 - (7 X 2.500) dür
    hesabınızı buna göre yaparsınız.
    not: piyasadaki ölücü çakalların tamamına sana hayatta satmam diyorum.
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    Hyosung GV650
    Bu yüksek fiyat yazanları ben ikiye ayırıyorum

Birinci grup ben satıcı değilim grubu. Bunlar motorunu malını aldığı gibi ilana koyar aldığınında çok üstünde fiyat yazarlar maksat alacak çıkarsa iteleyeyim gitsin yenisini alırım aradakide kar. Çıkmazsada zaten satıcı değilim amaç satmak değil

İkinci grup ölücülerden dolayı fiyatı yüksek tutanlar motorun sıfırı 15-16dır ikinci elinin ederi misal 12liradır 12 sen fiyat koyar abi 8 olurmu şu olurmu hatta hatırlarım ilk motorumu 2014 yılında satıyordum o dönem sıfırı 6lira civarı ben 4buçuğa satacağım ilanı verdim cep telefonu teklif edenmi dersiniz bilgisayar teklif edenmi dersiniz senet diyenmi dersiniz. Hatta teki aramıştı aynen şu şekilde abicim geliyorum 2bin verip alıyorum alım satımda senden. Tabi cevabım hadi dükkanın önünü kapatma olmuştu. Gel zaman git zaman bir abim motoru istedi ona sattım sonra bu saçma teklifleri yapanlardan bazıları geri aradı motor ne oldu cazım geçtin kaça sattın. Sattığım kişinin Numarasını isteyen bile çıktı artık nasıl bir yüzsüzlükse alanı ve aciz edecekler

Motor alım satımında artık yaptığım şu tanıdıktan alır tanıdığa satarım

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ederinden çok fazla istenirse satılmaz.
    Ederinin çok altında istenirse de satılmaz.
    Problemli milletiz vesselam...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikinci elde piyasa fiyatı nasıl belirlenir?
    öncelikle üzerindeki aksesuarların hiç bir önemi yoktur.
    fiyat sadece kuru makinaya göre belirlenir.

Motosikleti aldığınız andan itibaren fiyatı %10 düşer (arabalarda %25 e kadar indiriliyordu son zamanlarda ne oldu bilemem)
    ondan sonraki her yıl %5 düşürülür.

yani 2012 model bir motorun şu an ki sıfır fiyatı 50 bin tl ise
    önce %10 olan 5000 tl düşer daha sonraki her yıl için %5 olan 2.500 tl düşer
    7 yıllık motosiklet için fiyat =50.000 - 5.000 - (7 X 2.500) dür
    hesabınızı buna göre yaparsınız.
    not: piyasadaki ölücü çakalların tamamına sana hayatta satmam diyorum.
    Makul, enflasyonun %0 olduğu bir piyasada ama. Enflasyon işin içine girince o hesap patlar ve patlıyor nitekim...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:53 ----------

Patlamayı şöyle izah edeyim; geçen sene 24.000'e alıp üzerine 3.000'lik aksesuar eklediğim motoru bu sene de 24.000'e satmam gerekiyor sizin hesaba göre. İmkânsız... Alıcı çıkar veya çıkmaz ama o motosiklet 24.000'e hayatta gitmez

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Makul, enflasyonun %0 olduğu bir piyasada ama. Enflasyon işin içine girince o hesap patlar ve patlıyor nitekim...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:53 ----------

Patlamayı şöyle izah edeyim; geçen sene 24.000'e alıp üzerine 3.000'lik aksesuar eklediğim motoru bu sene de 24.000'e satmam gerekiyor sizin hesaba göre. İmkânsız... Alıcı çıkar veya çıkmaz ama o motosiklet 24.000'e hayatta gitmez
    Dikkat ettiyseniz şu anki sıfır fiyatına göre hesap yapılır dedim aldığınız zamankine göre değil.
    mesela geçen sene 14 bin lira sıfırı olan x motosikleti şu an ÖTV indirimine rağmen 21 bin tl hesabı 21 bin tl ye göre yaparsınız 14 bin tl ye göre değil
    ha mantıklı mı derseniz döviz kuru ve sizin dediğiniz gibi enflasyon oranı tek haneli ülkelerde çok mantıklı
    (ki gurbetçiler sürekli çeşitli paylaşım sitelerinde falan aracın ikinci eli şu kadar bu kadar diye paylaşıyorlar)
    ama bizim ülkemizde ne ekonomi ne de alışveriş yapan geniş kitledeki tek mantık başkasını nasıl kazıklarım olduğu için pek işe yaramıyor gibi
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    speederbike
    Bizdeki formül şu.
    Motorun sıfırı 20 bin. 1 yıllık motoru siz satıyorsunuz 10 bine. Alıcı almak istiyor 5 bine.
    otopsici bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial mash -Hero dash- Hero Thriller- Cbr 250
    Gerçekten ihtiyaci olupta satmak istedikleri zaman tıpış tıpış fiyat düşüyorlar, sazanın birine denk gelip satamazlarsa tabi

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:58 ----------

Alıntı Youjoee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçekten ihtiyaci olupta satmak istedikleri zaman tıpış tıpış fiyat düşüyorlar, sazanın birine denk gelip satamazlarsa tabi
    Açıklama olarakta rodajının yapılması, sigortasının yapılması gibi saçma nedenler söylüyorlar çıldırıyorum lan zaten noterden sonra sigortayı tekrar benim yapmam lazım, rodajı da keza kendim yapmak isterim, nerden bileyim ne kadar bilinçli ve ne kadar doğru rodaj yaptı ?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı otopsici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dikkat ettiyseniz şu anki sıfır fiyatına göre hesap yapılır dedim aldığınız zamankine göre değil.
    mesela geçen sene 14 bin lira sıfırı olan x motosikleti şu an ÖTV indirimine rağmen 21 bin tl hesabı 21 bin tl ye göre yaparsınız 14 bin tl ye göre değil
    ha mantıklı mı derseniz döviz kuru ve sizin dediğiniz gibi enflasyon oranı tek haneli ülkelerde çok mantıklı
    (ki gurbetçiler sürekli çeşitli paylaşım sitelerinde falan aracın ikinci eli şu kadar bu kadar diye paylaşıyorlar)
    ama bizim ülkemizde ne ekonomi ne de alışveriş yapan geniş kitledeki tek mantık başkasını nasıl kazıklarım olduğu için pek işe yaramıyor gibi
    Valla benim motorun sıfır fiyatına sizin hesabı uygularsak 32.000 ediyor. Mümkün değil... Dinamikler farklı burada.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:37 ----------

Hoş motora döviz olarak verdiğimden %10 düşünce şu anki kurla gene 32.000 yapıyor. Yani aslında hakkaniyetli ama kimse almaz o fiyata benim motoru

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ya ben yabancı belgesellerde görüyorum, adam malını satmak istiyor, komisyoncuya fiyat belirtiyor. sonra komisyoncu malı satmaya çalışıyor. her gelen müşteriden teklif alıyor. üç beş teklif alınca satıcı ile görüşüyor. satıcı gelen teklifleri değerlendirip ya satıyor, ya da satmıyor.

bizdeki gibi satıcıya gidip yavşak yavşak "bu fiyata olur mu, x ile takas etsek olur mu" yüzsüzlüğü yok. temas yok. laubalilik yok.

bazen "yanlış coğrafyada mı yaşıyorum lan acaba" diye düşünüp taşınıyor ve kaşınıyorum.

imkanım olsa pılıyı pırtıyı toplayıp tüyerim valla..

not: geçen sene internet üzerinde bir eşya satın aldım. satıcı ile telefonda kontak kurduk. numaralar kayıtlı kaldı. iş bitti amma satıcı peşimi bırakmadı. her gün whatsapptan ayet paylaşıyor. her gün, her cuma, her bayram. ayet, hadis, güzel söz manyağı oldum resmen. bıraksın diye atatürk paylaşımı falan yaptım ama bana mısın demiyor adam yahu! insanlar bu cür'eti nereden buluyor anlamıyorum...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ya bizde kültürü eksik bu meretin, piyasadakilerin %90'ı binmek için değil ticareti için ilgileniyor. (Kimisi biniyor da ama asıl odak işin ticareti...)

CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    İlgili siteye girin. Yamaha YZF R25 ABS 2019 sonrasını filtreleyin. Fiyata göre sıralayın. Bayide 27.353 liraya 0 olan motor ların 2. eline bakın ve gülün Hiçbir ekstrası olmayan sadece plakası olan 2.000 3.000 km yol yapmış motorlar bunlar birde

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)