Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet ruhsat üzerinde iken çalındı

Motovento
    REKLAM ALANI
    bymadak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu anda YUKİ 50 gusto
    Mondial cup 100lük 2015 model müstakil evimizde ben evde iken bahçeden çalındı.

Aradan 11 gün geçti bulunamadı.

Ruhsat üzerindeydi, polis kayıtlarında plaka çalıntı olarak geçiyor şu anda. Polis bize bulunmazsa 1 ay sonra plaka düşürdün dedi.
    Sigorta şirketinde sigorta iptal edeceğiz ancak aracı kurum kapandı dükkanı, bir oraya bir buraya gönderiyorlar işi bilen yok.

Lütfen ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    afat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R125-->MT-25
    çok geçmiş olsun, ruhsatı her zaman montun cebinde taşırım asla motorda bırakmam. Konuya hakim değilim ama bir sigorta şirketinden yardım alabilirsin. Kaskolu araçlar için işleyişi biliyorlardır en azından.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Geçmiş olsun.

Nasıl çalındı, niye çalındı, nasıl çaldırırsın, hiç mi kilitlemedin, ruhsat üzerinde bırakılır mı... konularını geçelim.

Siz gerekli işlemi yapmışsınız. Acenteler, sizin de dediğiniz gibi bir oraya bir buraya gönderir. Siz, sigortayı yaptırdığınız kurumun Müşteri Hizmetleri' ni arayın. Orada "acente kapandı, buradan işlemi yapmak istiyorum" derseniz yardımcı olacaklardır.

Tekrardan geçmiş olsun diyorum. Umarım motosikletiniz haşat edilmeden önce bulunur. Bu arada çevre otopark ve köhne kuytu köşe yerlere de bakınmayı ihmal etmeyin. Daha öncesinde defalarca karşılaştığımız üzere, bulunan motosikletin bir otoparka çekildiğini ve bundan aylar sonra polisin haber verdiğini biliyoruz. Bu arada yaşanan stres, maddi ve manevi kayıplar ile bozulan psikoloji üzerine bir de otopark ücreti eklenince insan kendini kaybedebiliyor.

Sadece polise bırakmayın, boş zamanınızda çıkıp yeddiemin otoparkları ile özel otoparkları bir gezin, kenar köşe bucak mahallelere bir girip bakının. Grenajları sökük ve plakasız motosikletler sokak aralarında çoğalmaya başladı, ikaz edeyim.
    sutlusoda bunu beğendi.

Motosikleti
    Şu anda YUKİ 50 gusto
    Sağolun arkadaşlar, şu anda plaka düşürmek gibi bir şey yapmak gerekir mi ?
    Yapılmaz ise bir sorun yaşar mıyım ?

97cc olduğundan vergiye tabii değil zaten..

Motorsiklet çalındığında yaşadığım psikoloji anlatılmaz zaten bu konuya değinmenin bir anlamı olmadığı için ayrıntıya takılmadım.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Çalıntı ihbarı yapılmış ise plakanın da trafikten düşürülmesi gerektiğini biliyorum. Konu sadece vergiye bağlı olmayıp farklı maddeleri de bağlayabilir ve ileride o plakanın kullanımı sonucu başınız ağrıyabilir. Yerinizde olsaydım iptal ettirirdim.

Motosikleti
    Şu anda YUKİ 50 gusto
    Hocam plaka düşürmek de mesele, ya hurda ayırmak dçya da trafikten çekmek mi ne gerekiyor onun için ruhsatta çalındığı için yeni ruhsat çıkarmak gerekiyormuş :(

Zaten çalındı ve çalıntı belgesi var ben olmayan motorun neyine ruhsat çıkaracağım.

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalıntı ihbarı yapılmış ise plakanın da trafikten düşürülmesi gerektiğini biliyorum. Konu sadece vergiye bağlı olmayıp farklı maddeleri de bağlayabilir ve ileride o plakanın kullanımı sonucu başınız ağrıyabilir. Yerinizde olsaydım iptal ettirirdim.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı bymadak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam plaka düşürmek de mesele, ya hurda ayırmak dçya da trafikten çekmek mi ne gerekiyor onun için ruhsatta çalındığı için yeni ruhsat çıkarmak gerekiyormuş :(

Zaten çalındı ve çalıntı belgesi var ben olmayan motorun neyine ruhsat çıkaracağım.
    Çalıntı durumlarında plaka düşümü nasıl gerçekleşiyor onun için trafik şube ile görüşmek gerek. Olmayan motosiklete ruhsat tazelemek elbette ki saçma. Elbet vardır bir yöntemi ancak çalıntı ruhsat ve motosiklette bu işlem ne derece gerekli/gerekli mi, gerekli ise nasıl yol izlenir, kaça mal olur bilmediğim için kesin birşey yazamadım.

Eğer ki plaka veya ruhsat zayi durumu söz konusu ise ruhsat ve plaka yenilenmesi gerekiyor ki bu da +200TL tutacaktır. Ancak sizin durumunuz farklı, çalıntı işlemi için bir sorun derim. Malesef memur arkadaşların ilgi seviyesini siz de görmüşsünüzdür. Sonrasında bir problem çıktığında "-kardeşim neden bu işlemi yaptırmadın" derler, neden bana söylemediniz deseniz de cevap alamazsınız.

Öncesinde çalıştığım şirketteki bir arkadaşın aracının plakası sabah çalınıyor ve işe o şekilde geliyor. Moralinin bozuk olduğunu gördüğümde konudan haberim oldu ve derhal emniyete gitmesi gerektiğini söyledim. Kendisi akşama hallederim dese de derhal kendisine izin verip emniyete gönderdim. Sonrası uzun hikaye ama kısaca özetleyeyim. Bunun arabasının plakasını çalan şahıs/şahıslar başka bir aracın daha bir plakasını çalıp çalıntı bir araca iki farklı plaka takarak birkaç saat içerisinde birkaç farklı noktada silahlı soygun yapmışlar. Bizim eleman emniyete girerken zaten polisler onun plakasından GBT çıkartıyorlar, bizimki için arama emri çıkarttırıyorlarmış. Bizim eleman da oturduğu yerde bekliyor, diyor neden bu kadar bekletiyorlar... Memur arkadaşın söylediği üzere, eğer ki birkaç saat hatta dakika sonra emniyete gelmiş olsaymış can sıkıcı durumlar çıkacakmış ki yine o detaya girmiyorum. Sabah saat 09:00' da gönderdiğim adam saat 14:30' da ancak işe geri gelebildi. Bana teşekkürler, iyi ki göndermişsinler v.s.. ile teşekkürler, ucuz atlattıklar, ve sonrasında tabi ki plaka ruhsat işlemleri için izin istemeler

Tabiri caizse benzer olaya daha önce tanık olduğum için yoğurttan ağzınız yanmasın istedim.
    ...

Motosikleti
    Rx3i evo (2016), xtreme max 200 (2018)
    Geçmiş olsun kardeşim.

Ben şu ruhsatı cebime koyayım da yine. Nolur nolmaz.

Motosikleti
    Şu anda YUKİ 50 gusto
    Hocam inanın ilgilenen yok,
    bilen yok ya da bilmiyormuş numarası yapıyor.
    Fikir veren çok, icraat yok..

Ne yapacağım araştırıyorum, kaynak bulamadım.

Plaka hk, bizim iki sokak ileride gece yarısı iki kişi gelip adamın plakasını çalıyor adam daha sabah uyandığı gibi polis geliyor, hırsızlık olayı olmuş. Binada kamera kaydı olduğu için kanıtlıyor.

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalıntı durumlarında plaka düşümü nasıl gerçekleşiyor onun için trafik şube ile görüşmek gerek. Olmayan motosiklete ruhsat tazelemek elbette ki saçma. Elbet vardır bir yöntemi ancak çalıntı ruhsat ve motosiklette bu işlem ne derece gerekli/gerekli mi, gerekli ise nasıl yol izlenir, kaça mal olur bilmediğim için kesin birşey yazamadım.

Eğer ki plaka veya ruhsat zayi durumu söz konusu ise ruhsat ve plaka yenilenmesi gerekiyor ki bu da +200TL tutacaktır. Ancak sizin durumunuz farklı, çalıntı işlemi için bir sorun derim. Malesef memur arkadaşların ilgi seviyesini siz de görmüşsünüzdür. Sonrasında bir problem çıktığında "-kardeşim neden bu işlemi yaptırmadın" derler, neden bana söylemediniz deseniz de cevap alamazsınız.

Öncesinde çalıştığım şirketteki bir arkadaşın aracının plakası sabah çalınıyor ve işe o şekilde geliyor. Moralinin bozuk olduğunu gördüğümde konudan haberim oldu ve derhal emniyete gitmesi gerektiğini söyledim. Kendisi akşama hallederim dese de derhal kendisine izin verip emniyete gönderdim. Sonrası uzun hikaye ama kısaca özetleyeyim. Bunun arabasının plakasını çalan şahıs/şahıslar başka bir aracın daha bir plakasını çalıp çalıntı bir araca iki farklı plaka takarak birkaç saat içerisinde birkaç farklı noktada silahlı soygun yapmışlar. Bizim eleman emniyete girerken zaten polisler onun plakasından GBT çıkartıyorlar, bizimki için arama emri çıkarttırıyorlarmış. Bizim eleman da oturduğu yerde bekliyor, diyor neden bu kadar bekletiyorlar... Memur arkadaşın söylediği üzere, eğer ki birkaç saat hatta dakika sonra emniyete gelmiş olsaymış can sıkıcı durumlar çıkacakmış ki yine o detaya girmiyorum. Sabah saat 09:00' da gönderdiğim adam saat 14:30' da ancak işe geri gelebildi. Bana teşekkürler, iyi ki göndermişsinler v.s.. ile teşekkürler, ucuz atlattıklar, ve sonrasında tabi ki plaka ruhsat işlemleri için izin istemeler

Tabiri caizse benzer olaya daha önce tanık olduğum için yoğurttan ağzınız yanmasın istedim.

kalidor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle geçmiş olsun. İhbar yapıldıktan sonra çalan kişiler ya da kişi motosiklet hakkında hiçbir işlem(satış, muayene, plaka devri, araç modifikasyonu) yapamıyor. çalındıktan bir ay sonra ise motosikletin kaskoluysa; Acenta şirket tüm araştırmalarını yapıp, sana dönmek zorunda. Buradan poliçendeki maddeler karşılığında bulunan tüm alacağı sana maddi olarak ödemek durumundalar. Polis başın ağrımasın, git gel yapma diye söylemiştir plaka düşürme tavsiyesini...Bu arada plakan değerli bir plaka mı? yani sembolik plakalar vardır; siyasi parti baş harfleri ya da benzer...Bazen hırsızlar araç gözetmeksizin sadece plaka için bile araç çalabiliyor...sonra da araç sahibi plakayı düşürünce, gidip başka yollardan plakaya konuyorlar.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Çalıntı ile düşen plakalar bir daha verilemiyor yalnız...

Motosikleti
    Şu anda YUKİ 50 gusto
    Hocam sizin konu hakkında bilginiz var sanırım.

Plaka olan hiç umurumda değil. Yeter ki yarın öbür gün başımız ağrımasın yok neden plakayı düşürme vesaire diye.

Bu saatten sonra motosiklet olsa bile ( ki zannetmiyorum bulunacağını ) yeniden plaka ve ruhsat çıkacak.

Sigortası yarın dolacak zaten yani çalındığı tarihten itibaren bir ay sonra işlem yapabildiğim için sigortayı iptal etme şansım olmuyor zaten süresi bitmiş oluyor.

Son sözüm yarın öbür gün bu çalıntı plaka motosiklet ruhsat için gerekli işlemleri yapmadım diye başım ağrımasın.

Alıntı kalidor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun. İhbar yapıldıktan sonra çalan kişiler ya da kişi motosiklet hakkında hiçbir işlem(satış, muayene, plaka devri, araç modifikasyonu) yapamıyor. çalındıktan bir ay sonra ise motosikletin kaskoluysa; Acenta şirket tüm araştırmalarını yapıp, sana dönmek zorunda. Buradan poliçendeki maddeler karşılığında bulunan tüm alacağı sana maddi olarak ödemek durumundalar. Polis başın ağrımasın, git gel yapma diye söylemiştir plaka düşürme tavsiyesini...Bu arada plakan değerli bir plaka mı? yani sembolik plakalar vardır; siyasi parti baş harfleri ya da benzer...Bazen hırsızlar araç gözetmeksizin sadece plaka için bile araç çalabiliyor...sonra da araç sahibi plakayı düşürünce, gidip başka yollardan plakaya konuyorlar.

---------

Sağol hocam, plaka benim için değeri olan bir şey değildi.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalıntı ile düşen plakalar bir daha verilemiyor yalnız...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)