Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBR1000RR satın aldık blok kaynaklı çıktı.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-25, Versys650, GV250 (Satıldı) Çinlilere muhtaç
    Alıntı Furkan_venus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    14 gün önce sahibinden bulduğumuz 2008 model 42 bin km'de 1000rr aldık.
    satıcı aracın hiç bir sorunu olmadığını,1 yıldır kullandığını söyledi.
    daha önce serviste yağ yakmadan dolayı motor açılıp işlem görmüş,bundan haberimiz var.
    zaten bu modellerde kronik sorun olduğunu bilerek aldık.
    motosikleti ümraniye sanayide ergün ustaya götürdük,satıcıda orda bakımları yaptırdığını söyledi.
    iyi güzel baktırdık sıkıntı yok,herhangi bir problem yok,noterde işlemleri hallettik,motosikleti ümraniyeden avrupa yakasına getirdik.
    geldiğimizde sağ grenajından aşağı doğru yağ sızıntısı farkettik blok çatlak diye falan düşündük.motosikleti sarıgöldeki serkan ustamıza götürdük
    egzantirik zincirinin ömrünün bittiğini,gergiyi birazdaha fazla gerdirmek için gerginin arkasından vida montaj ettiklerini farkettik yağı ordan kaçırıyormuş. https://i.hizliresim.com/AOQ4Mr.jpg
    hondadan zincir aldık 900 küsür tl 2. el gergi aldık 350 tl birde işçilik masrafı var.
    serkan ustam gergiyi değiştirirken birde ne görsün
    https://i.hizliresim.com/QPED5v.jpg
    https://i.hizliresim.com/Xb7VG0.jpg
    https://i.hizliresim.com/bvAq1G.jpg
    https://i.hizliresim.com/5NrP0D.jpg
    ustamızın dediğine göre motosiklet daha önce yüksek devirde şanzıman dağıtmış buda blogu kırmış içten ve dıştan kaynak yapmışlar dışındada macun sun fix var.
    satıcıyı aradık bu aracı bizden geri almasını paramızın verilmesini istedik durumu anlattık benim haberim yoktu gibi şeyler söyledi beni ilgilendirmez paranı vermiyorum gibi şeyler söyledi.
    bunun üzerine dava etmek istiyoruz bunun için sizlerden yardım istiyorum bu tarz birşeyle daha önce karşılaşmadık
    nasıl dava etmeliyiz,bunun için ayrı avukatlar oluyormu,mahkeme olursa haklı çıkabilirmiyiz,nereye başvurmalıyız,ne yapmalıyız.
    fazla süre geçmeden pazartesi günü harekete geçmek istiyorum zahmet edip okuduğunuz için teşekkür ederim
    Forumumuz namina elimden gelen yönlendirmeyi arkadaşa yapacağım. Neticeyi arkadaş buradan paylaşır

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı Seramik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konudan bağımsız olarak ufak bir sıkıntımız var.Şöyle ki;
    Şimdi bazı arkadaşlar kaynakla ilgili bir şeyler yazmış.
    Peki kaynak düzgün yapılmış olsaydı kusurlu mala girer miydi?
    Veya Kaynak blokta boydan boya mı olmuş yoksa sadece bloğu etkilemeyecek ufak bir yerde mi? veya piston gömleğin demi? Yani demek istediğimiz motor da alt kısmında kaynak olamaz mı? Motor açan arkadaşlar varsa bilirler aşağıdan yukarı doğru; karter, alt kısım, üst silindir gömlek ve kapak.
    Diyelim ki Alt kısıkm veya karterde civata torklarken civata yuvası çatladı. Ne yapacaksınız? Ya güzelce o kısmı kaynak yaptıracaksınız ya da öyle bırakacaksınız. Kendi haline bırakmanın kısa zamanda çıkaracağı bir zarar olmaz çünkü gerçekten çok fazla civata var bu parçaları birleştiren. Bu fark edilmez bile. Dememiz o ki şimdi bu çatlak yere kaynak yapılınca motor pert mi oluyor? kusurlu mu oluyor?
    Hızlı karar vermeden lütfen bu soruları kendimize soralım.

Kaynak macunu kullanılacağı yere güzelce bir dolgu yapıp orjinali ile aynı şekilde taşlansaydı yine kusurlu olur muydu?
    Yani kısaca bu tamirat işini yapan kişi el emeği göz nuru deyip işini güzel yapmış olsaydı bakan kişi çok dikkat etmeden orada ne kaynak görebilirdiniz ne de tamirat.
    Ne motorda yağ kaçağı olurdu, nede arızaya sebep olacak bir durum.
    Yanlış anlaşılmasın satıcıyla empati kurmak gibi bir derdimiz yok.
    Tekrar söylüyorum bu soruları da arkadaşımızın başına gelmiş bu kötü olaydan bağımsız olarak soruyorum.
    Demek istediğim anlaşılacaktır ve Lütfen kaynak bilgisi olmayanlar kaynak polemiğine girmesin.
    Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.
    Arkadaşımıza da Kolaylıklar diliyorum ve umarım bu süreçten kayıpsız olarak kurtulur.
    Herkese iyi sürüşler.
    Merhaba ben sigorta şirketlerin de vs yıllarca çalıştım öncelikle ayıplı mal nedir bunu bir inceleyelim
    ayıplı mal demek örneğin araban kazalı sen airbagleri yaptırmak yerine direnç ile kaldırdın ve airbagleri değiştirmek yerine tamir ettin eğer bunu ilanda açıkça belirtmediysen bu ayıplı mala girer....
    örneğin araç hasarlı dedin ama hasar nedir değişen vardır ayrı ama PERT edilmiş arabayı hasarlı diye satarsan bu sahtekarlık demektir ayıplı olur

Şimdi arkadaşın yaşadığı mağduriyete gelelim motor hasar kaydı yok dedi treme mesaj attın hasar yok.. veya hasar var onarılmış hasar kaydı girilmemiş gene yok..

ANCAK.... motor blogunda muayyet durumu dışında kaynak var kazada çıkma parça ile değişşe dahi ayıplı olmazdı ama bloktaki kocaman kaynak sert bir çarpmada direk ikiye bölüneceği için kibarca pert motoru ÇAKMIŞLAR bu arkaşa

ayıplı mal demek iadesini veya misli ile değişimini gerektirir vicdanen de fikrende olması gerekendir..

benim xmax de 3500 tl hasar kaydı var bile bile aldım beklediğimin dışında filtreler çöp balata kayış hepsi çöp tü ama ben aracı 12.500 liraya aldım hasarlı olduğunu bilerek aldım üste 1500 tl bakım yaptım sorunsuz biniyorum ayıp durumu yok,

Ayrıca duruma uyan şunu buldum
    a) Satın alınan malın ayıplı olması durumunda Tüketici;
    1) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
    2) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
    3) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
    4) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme
    Haklarına sahiptir.

Nasıl ayıpsız olur dersek... Motor blogunda işlem var lütfen bunu bilerek alın diye bir yazı yazsaydı işte o zaman hiçbir şikayet seçeneği kalmazdı..

Başınızı şişirdiysem affola biraz çetrefilli bir konu

Geçmiş olsun dava 10 yıl sürer söliyim bir sonuçda çıkmaz

Seramik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba ben sigorta şirketlerin de vs yıllarca çalıştım öncelikle ayıplı mal nedir bunu bir inceleyelim
    ayıplı mal demek örneğin araban kazalı sen airbagleri yaptırmak yerine direnç ile kaldırdın ve airbagleri değiştirmek yerine tamir ettin eğer bunu ilanda açıkça belirtmediysen bu ayıplı mala girer....
    örneğin araç hasarlı dedin ama hasar nedir değişen vardır ayrı ama PERT edilmiş arabayı hasarlı diye satarsan bu sahtekarlık demektir ayıplı olur

Şimdi arkadaşın yaşadığı mağduriyete gelelim motor hasar kaydı yok dedi treme mesaj attın hasar yok.. veya hasar var onarılmış hasar kaydı girilmemiş gene yok..

ANCAK.... motor blogunda muayyet durumu dışında kaynak var kazada çıkma parça ile değişşe dahi ayıplı olmazdı ama bloktaki kocaman kaynak sert bir çarpmada direk ikiye bölüneceği için kibarca pert motoru ÇAKMIŞLAR bu arkaşa

ayıplı mal demek iadesini veya misli ile değişimini gerektirir vicdanen de fikrende olması gerekendir..

benim xmax de 3500 tl hasar kaydı var bile bile aldım beklediğimin dışında filtreler çöp balata kayış hepsi çöp tü ama ben aracı 12.500 liraya aldım hasarlı olduğunu bilerek aldım üste 1500 tl bakım yaptım sorunsuz biniyorum ayıp durumu yok,

3) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
    Haklarına sahiptir.

Nasıl ayıpsız olur dersek... Motor blogunda işlem var lütfen bunu bilerek alın diye bir yazı yazsaydı işte o zaman hiçbir şikayet seçeneği kalmazdı..

Gerçekten bilgilendirici oldu. Ama ucu biraz açık bir konu gibi geliyor. Dediğiniz gibi çetrefilli bir durum.

Teşekkürler. İyi sürüşler.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Noter satışında, gördüm beğendim, olduğu gibi aldım gibilerden bir metne imza atıyorsunuz. Satıcı bunları öne sürecektir.
    Green Arrow bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019

Haklarına sahiptir.

Bu dediklerin tüketici ürünlerinde geçerli faturalı mal satan satıcı ile alıcı arasındaki sözleşme hükümlerinde var. Ona bakarsan cayma hakkı da var. Satış eğer kurumsal bir firma üzerinden olsaydı fatura kesmek zorunda olacaktı. Ama 2. el araç satışında sadece noter sözleşmesi geçerli ona da her iki taraf noter huzurunda anlaştıklarına dair imza atıyor. Yani artık çok geç. Dava açacak sağlam bir delil bile yok kaynakmış yağ sızdırıyormuş bunlardan anlamaz mahkeme davanın reddine karar vermesi uzun sürmez.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti

Hukuki süreçte her türlü zararını tanzim edecektir , ben her firmadan hakkım olan tazminatı ve bu tür zararı aldım hiçbirinide bırakmadım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:20 ----------

ABS den daha iyi fren yaptığını söyleyen ilginç arkadaşların olduğu forumda bilgi öğretmek elbette biraz zor olacaktır.

Noterde görerek aldım demesi yetmez gözle görülemeyecek durumlar gizli ayıp olur, bu motoru paşa paşa geri alırlar hukuki süreçte büyük ihtimal şikayetini geri çek motoru 40 bine sattın 36 bine geri alalım diyecekler

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Geçmiş olsun.
    2008 model bir motorun 42.000KM de olması pek mümkün değil, geçmiş satışlarına bakın yüksek ihtimalle 5 kişinin alıp sattığı bir motordur. Her zaman için 2 katı para verip ustaya ve yetkili servise ekspertiz yaptırılması gerekir.

Ayrıca satışlarda motorla veya arabayla farketmez beraber ilerlemek gerekir. Noterin önüne çalışmayan motoru getirip sattıklarını bile duyuyoruz. Sen motoru ustanın dükkanında ve noterde görmüşsün.

Noterde teslim alırken imza atıyorsun inceledğm gördüm baktım sağlam mesuliyet kabul falan gibisinden karışık durumlar geçmiş olsun inşallah olumlu sonuçlanır adınıza
    Çok üzücü bir durum...

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    o değil de, benim böyle ayipli malım olsa benzin döker yakarim. hani baskalarinin cani yanmasin hesabi.

millet satıyor yahu.
    efendy06 ve montanaturne bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    o değil de, benim böyle ayipli malım olsa benzin döker yakarim. hani baskalarinin cani yanmasin hesabi.

millet satıyor yahu.
    İlk motorumla yana devrildi arkadaş, depo ezildi. Yeni depo satın aldım ve taktım. Eski depoyu da o motoru satana kadar sakladım. Alıcıya durumu anlattım. Görmek istersen depo duruyor, biraz ezildi, tamiri yenisinden pahalı olduğu için değiştirdim dedim. Adam bilerek aldı. Depo yahu bahsettiğim şey, yeni takılan da orjinal depo.
    Blok yamuk yumuk kaynak, ve adam satıyor motoru bunu söylemeden. Ben de şaşırıyorum. Milletçe sahtekar olduk hakikaten.
    montanaturne bunu beğendi.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Alıntı Hasan8989 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Noterde teslim alırken imza atıyorsun inceledğm gördüm baktım sağlam mesuliyet kabul falan gibisinden karışık durumlar geçmiş olsun inşallah olumlu sonuçlanır adınıza
    Çok üzücü bir durum...
    Hangi noter bu? Yok öyle bir şey benim bildiğim. Aldım sattım paramı aldım verdim var. Aracın bilgileri yazar sadece sözleşmede

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster

millet satıyor yahu.

honda cbf sakin ol neler söylüyorsun böye :D
    Shrieker ve zekeriyaimam bunu beğendiler.

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Motora kasko yaptır daha sonrada bu işleri yapan birine motoru çaldırt. En azından paranı bir kısmını geri almış olursun.
    Not: Bu fikrimi beyan ederken orucumu açmıştım
    banno1957 bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://www.youtube.com/watch?v=Ai7euSTQIMk

honda cbf sakin ol neler söylüyorsun böye :D
    sıs lan skutırcı. bigün yarışalım da tokat içinde bırakayım seni.
    Shrieker bunu beğendi.

ryangt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yaşanan olay değil 10+ yaş , 5+ yaşında ki ss tarzi motosiklet için oldukça olağan ve sıradan bir durum . Forum yorumcularin gazına gelip dava mahkeme heyet bilirkişi ve özellikle avukat ile uğraşırsan 2-3bin TL ve bir dünya zamanın boşa gider.

Elinizde aracın kusursuz olduğuna dair bir sözleşme yoksa hiç boşuna girismeyin avukat-dava vb olaylarına . Dediğim gibi forumdaki arkadaşlar yaşadığınız duruma sinirlenip sizin adınıza intikam almak istiyorlar ancak dava için para+zaman harcayıp risk alacak olan sizsiniz . Bekara karı boşamak kolay

Düşük model ss alıp başı yanan ilk siz değilsiniz , 98 model 900rr alıp 2003 senesinde ben ceremesini çektim , 2018 model 1000rr alıp 2023 yılında ceremesini çekenin çektiği dert ve sonuç değişmez.

1- herkesin mali kendine güzel ama Türkiye'de ss olup ilk 2 sahibinden olmadığı müddetçe 5 yaş üstü as almak çok büyük canlı bomba . 10 yaşındaki 1000rrin motoru en az 3 kere açılmış en az bir kere de blok değişmistir .

2- 10+ yaşındaki ss kmsi 40-50bin olmaz. Neben ne de as kullanan diğer gruptaki arkadaşlarımız en az 15-20bin km yapıyoruz . 4 çocuğu olan bir arkadaşımız bile 10bini geçti kasımdan bu yana düşün .

3- istersen sen şansını dene mahkeme iade vb avukat olayları için ama paran ve vaktin bol değilse değecek bir risk değil . Mahkemede "ben sözlü olarak bloğun kaynakli olduğunu söyledim,ya da ben bilmiyordum " demesi yeterli . Belki gerçekten de bilmiyordu.

4- avukatların gazına gelme, onlar dava için yolunu bulmanın derdinde . 200-300 ile başlayıp 1000-1200 liralara çıkar masrafın . Avukat parasını alır işine bakiyomus gibi yapar.

5-gecmisini bilmediğin sürece 10 yaşında SS alınmaz. Egzantrik zinciri gergi palet, sürüş dişlisi zinciri lastigi kaportası derken en iyi ihtimalle can çin com çakması ürün kullanmazsaniz 5bin gider . Sonraki ilk gün çat diye akü gider , bir sonraki hafta debriyaj ister ,öteki ay on balatalarin biter , sonraki haftasonu elektrik tesisatı yanar . Yani binemezsin
    leons ve montanaturne bunu beğendiler.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Forumda on kez falan yazdım, bir daha yazayım : Türkiye'de ikinci el SS motor alınmaz. İsterse 1 yıllık olsun alınmaz. Dünyada kötü şeylerde hep üstlerdeyiz ya, işte motor ve araç kullanma konusunda da öyleyiz ama istatistiğini tutan yok. Bir de şu usta dediğiniz bir dolu cahil adama (gerçekten usta olan azınlığı ayrı tutuyorum) güvenip nasıl motor alıyorsunuz hayret ediyorum. Yetkili servis imzalı onay vernedikten sonra bu seviyede bir motor usta lafıyla alınmaz.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    2005 model civarlarında her türlü SS motorun ilanına bakın hepsi 45-60 bin km psikolojik sınırındadır hiç şaşmaz
    Bu motorları sadece hafta sonu 100km binip yerine koysan bile 2005 den bu yana geçen 14 yılda
    52hafta×100km=5200km Bir yılda
    5200km×14yıl= 72.800km yapıyor ama orijinal 55 binde işte yersen..

Bu motorlari kimsenin bu şekilde kullanmadığını varsayarsak bu kilometrelerin 45-50 bin değil yüzbinler olduğu rahatlıkla anlaşılıyor.

Eski model ss almak cesaret işi
    Erhan Tosun bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı PAPAZ_39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motora kasko yaptır daha sonrada bu işleri yapan birine motoru çaldırt. En azından paranı bir kısmını geri almış olursun.
    Not: Bu fikrimi beyan ederken orucumu açmıştım
    Tam da "hiç oruçlu oruçlu böyle sahtekarlık ve dolandırıcılık tavsiye edilir mi?" diyecektim ki, orucunuzu açtığınızı belirttiğiniz yeri okudum. Sorun yok.

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    hocam son durum nedir, neler yaptın, bi girişimde bulundunmu ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)