Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Fren Diskinin Paslanması ve Süspansiyon Hakkında Soru

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,
    Ön fren ve arka fren disklerimin deli gibi paslandığını gördüm bugün. Temizlemek için ne yapabilirim ?
    Ayrıyetten arka frenim hala arızalı olduğu için sadece ön fren kullanabiliyorum fakat gittikçe ön fren dahada germeye başladı beni. Ön tarafta süspansiyonlar sanki gidona vurmaya başladı. Bu bir problem başlangıcı mıdır ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Amasitör patlamış olabilir balata spreyiyle temizleyebilirsin yada sök vd40la temizle sonra birdaha temizleyip yerine tak ama pas durmaz nemli memlekette yaşıyorsun galiba diskler dandik olunca ister istemez paslanıyor

Pek patlamış gibi gözükmüyor. Herhangi bir çizilme veya yağ sızdırması yok gibi duruyor. Onun dışında İstanbulda oturuyorum. Yağmurda suda çok çıkıyorum sonra uzun süre kullanmayıp bırakıyorum öylece. Disklere herhangi bir şey sıkmayın diye bir yerde duymuştum o yüzden tam emin olamadım.

Wd-40 10-15₺ ye satılıyor
    Basit bir balata sprey 10-15₺ oda
    İster disk i sök istersen boya bantı ile balataları kapat wd 40 ile önce sıkıp bezle temizle sonra balata sprey yap bırak
    Benimde noktasal vardı giderdim.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Wd40 yağlayıcıdır diske sürülmez. Söküp tornaya bağlatabilirsin. Yada umursamadan kullanabilirsin. Balataya temas etmeyen yerler paslanır normal bu.

UğurDankı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS TİTANİC 150-R
    frenlere hiç bir şekilde WD-40 sıkma zerresi balata ya gitse fren tutmuyor paslanmasının sebebi yağmur suyu branda kullan temizlemek istiyorsan düz yolda frenlerini hafif sıkarak sür gerekli gördüğün kadar park edeceğin zaman da disklerin soğuyunca balata spreyi ile pas vs tozu temizle balataların iyice kurumadan da binme

Alıntı UğurDankı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    frenlere hiç bir şekilde WD-40 sıkma zerresi balata ya gitse fren tutmuyor paslanmasının sebebi yağmur suyu branda kullan temizlemek istiyorsan düz yolda frenlerini hafif sıkarak sür gerekli gördüğün kadar park edeceğin zaman da disklerin soğuyunca balata spreyi ile pas vs tozu temizle balataların iyice kurumadan da binme
    Yalnız ben dedimki diski sök wd40la temizle sonra tekrar temizle diski yerine tak wd40sıkıp gez demedim

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Yatırınca olur öyle, kullanın tertemiz olur

Maşaya ve arka frene de baktırın mutlaka. Bunları düzeltmeden sürmek risk. Özellikle patlak ön amortisörle...

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Benim paslanan diskleri kola ile temizlemiştim.Benimkiler diskin aralarıydı ama zaten balataya temas eden kısım frenle temizleniyor.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim paslanan diskleri kola ile temizlemiştim.Benimkiler diskin aralarıydı ama zaten balataya temas eden kısım frenle temizleniyor.
    Bende dün motosikleti yıkadım. Alındığından beri hayatında ilk kez yıkandı alet
    ...

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende dün motosikleti yıkadım. Alındığından beri hayatında ilk kez yıkandı alet
    Çok merak ettim arka jantın rengi nasılmış

Motosikleti
    NC750X
    benim de paslanıyor nemden.. yola çıkın bir kaç defa fren yapınca pas falan kalmayacaktır.. eğer sorma amacınız pas dolayısıyla fren ya tutmazsa düşüncesi ise öyle bir durum yaşamadım ben bugüne kadar.. illa komple temizleyeceğim deyip pas sökücü vs. kullanacak olsaydım, direkt yıkamacının içine sokar wd40'ı püskürtür ardından biraz bekleyip hazır motor yıkanırken basınçlı suyla temizlerdim. ama basınçlı suya rağmen aralarda yağ vs. kalır mı emin değilim..

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    balata spreyi ile temizle yolda biraz fren yap pas gider.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Sakın WD40 falan sürmeyin.

Sert fren yapın birkaç kez. Atması lazım.

Süspansiyonun o hali kaza sebebi. Süspansiyon dip yaptığı anda tekerin çekişi hiç olur. Ne fren tutar, ne gaz işe yarar. Herşey düzgünse süspansiyon için çok ağırsınız demektir, yayları değiştirmek icap eder. Tavsiyem ihmal etmeyin. Hem konforsuz hem de tehlikeli.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok merak ettim arka jantın rengi nasılmış
    Geçende bir arkadaşa motosiklet bakmaya gidiyoruz. Dedi ki;

"-Abi, sonunda motoru yıkamışsın." Ben;

"-Yooo, onu nerden çıkardın?"

"-Arka jant tertemiz (...kısa bir sessizlik), haa... yağdanmış."

Bu arada, jantların orjinal rengi Altın Sarısı. Sanırım bu muhabbet yeterli açıklama olmuştur
    ...

ntuna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Fren diskleri havadaki nemden dahi paslanabilir. Bu normal bir durumdur. Uçucu temizleme kimyasallarının dışında disklere hiç bir madde sıkılmamaması gerekir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)