Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

zincir gerginliği hakkında bir soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar, bugün zincir gerginliğini bi kontrol edeyim dedim; benim zincir bir hoş olmuş, ben şok.

lastiğin hızlıca çevirdim. zincir bir geriliyor, bir bollaşıyor.

sebebi nedir, bilen var mıdır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar, bugün zincir gerginliğini bi kontrol edeyim dedim; benim zincir bir hoş olmuş, ben şok.

lastiğin hızlıca çevirdim. zincir bir geriliyor, bir bollaşıyor.

sebebi nedir, bilen var mıdır?
    Beni değiştir diyor sana 😂😂

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    baklaları tek tek kontrol et,muhakkak kitlenmiş baklalar vardır,onları çözmeden soronun düzelmez,,yada zinciri komple değişicen,tabi gerekliyse dişlileride

arkadaşın cbr 250 sindede aynı sorun vardı,zinciri değiştirmeyi düşünüyordu ama baklaları tek tek kontrol ederek kitli olanları zorda olsa çözerek eski haline getirdik,6-7 bin km dir kullanıyor

Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beni değiştir diyor sana 😂😂
    yarın bi tamirciye göstereyim, gerekirse değiştirelim abi. sağol.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:28 ----------

Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baklaları tek tek kontrol et,muhakkak kitlenmiş baklalar vardır,onları çözmeden soronun düzelmez,,yada zinciri komple değişicen,tabi gerekliyse dişlileride

arkadaşın cbr 250 sindede aynı sorun vardı,zinciri değiştirmeyi düşünüyordu ama baklaları tek tek kontrol ederek kitli olanları zorda olsa çözerek eski haline getirdik,6-7 bin km dir kullanıyor
    nasıl oluyor? nasıl düzeltebilirim?

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Dayimoğlu,

Arka salincağin sağ ve solundaki gerginlik çizgileri(çentikleri)eşit mi?
    efendy06 bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Arka lastik ayarının kontrolünü yap(tır)ın. Oradaki bir ayar bozulmasından kaynaklanıyor olabilir.

Arka lastik ayarının sorunsuz olduğunu varsayarsak; benzer bir durum başıma gelmişti Bajaj ns200'de. Motor sehpadayken, lastiği çevirince, zincir bir çok bollaşıp bir çok gerginleşiyordu. Zincirin sünmesi her zaman eşit olmayabiliyor demişti servisteki usta. (Akköprü civarında Mahmut usta vardı yetkili bajaj servisi. Onun yorumudur. Ben işin mantığını kavrayamamıştım. Neden eşit uzamasın ki, sonuçta 150 hp'lik motor değil bu öyle ani gaz verdik zinciri orantısız sündürdü diyeyim demiştim.)

Sebebini geçersek, bir yarısı gevşek, bir yarısı gergin zincirde daha fazla germe işlemi güvenilir olmayacaktır. Zincir değişimi öneririm.
    levend84 bunu beğendi.

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Zincirde oksitlenme varsa bazı baklalar kilitlenmiş olabilir. Eğer gergi sonda değil ve düzenli yağlama ve bakımı yapıldıysa tabi.

Bir ihtimal de dişliler bitmiş ve zincire zarar vermiste olabilir. Görmeden anca bukadar abey

eyvallah dostlar. ben pek teknik konulardan anlamam. yarın ustaya bir göstereyim diyorum. yardımlarınız için teşekkürler. yarın sonucu yazarım buraya.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:28 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dayimoğlu,

Arka salincağin sağ ve solundaki gerginlik çizgileri(çentikleri)eşit mi?
    levent kardeşim sen hakliymissin. çentikler eşit değil. sorunu buldum. sağolasın.
    sutlusoda bunu beğendi.

arkadaşlar, sorun galiba zincirde zira o kadar söküp takıp, çizgileri aynı hizaya getirmeme rağmen problem devam ediyor.

zincirde ne gibi bir sorun var ve ne yapabilirim?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    senin zincir lokal uzama yapmış , yapacağın iki şey var , 1 . zinciri hemen yenile 2. bundan sonra beyaz renkli sprey yağ kullan.....lokal uzamanın sebebi zincirin tamamını eşit yağlamamaktır , renkli yağ sayesinde zincirde kuru kalan yeri görebilir o bölgeyide yağlarsın..

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Yenisini alabilirsin Senin zincirin miadı dolmuş. Maalesef bu saatten sonra değiştirmek dışında bir çare yok.

Ömrü biten zincirin en güzel göstergesidir bu dengesiz uzayan baklalar. Kullanmaya devam edersen belki 5bin km daha kopmadan gider ama saatli bomba gibi gezersin. Nerede, ne zaman kopacağı da belli olmaz

...... 😨😱😱😱😱......

değiştiriyorum..

Motosikleti
    MT-07
    ...... ����������......

değiştiriyorum..
    Yaw değiştir zaten. Evladiyelik yaptın makineyi. Miras die gelecek nesillere bırakacakın neredeyse

set halinde mi değiştireyim, yoksa sadece zincir alıp bi 20.000 km. daha süreyim mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:01 ----------

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaw değiştir zaten. Evladiyelik yaptın makineyi. Miras die gelecek nesillere bırakacakın neredeyse
    zaaaaa. başkan kriz var kriz, millet aç aç.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Senin Cbf 150 nin ön ve arka dişlileri 100bin km gider.

5 sene sonra değiştirirsin,hee çikan dişlilerde sorun yoksa,verirsin bir arkadaşa oda kullanir,en azindan hurdaya gitmemiş olur.

Motosikleti
    MT-07
    zaaaaa. başkan kriz var kriz, millet aç aç.
    Çatır çatır millete tebligat gönder, sonrada kriz var de. yersen

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Hocam bakla sertlesmesi denen hadise olmus. Birkac sebebi olabilir.

Tekteker veya debriyaj tokatlanan hadiseler,yagsiz kalma, zincirin dandikligi, onceki ayarda sag sol dengesiz ayarlandiysa...

Gecmis olsun yeni zincir tek care

Motosikleti
    MT-07
    Hoka başka doğruyu söyle bak!.. Diriliş Ertuğrul izledikten sonra hıncını debriyajdan mı çıkarıyorsun? Debriyajı tokatlayıp zincire mi çakıyorsun? Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla hesabı?

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoka başka doğruyu söyle bak!.. Diriliş Ertuğrul izledikten sonra hıncını debriyajdan mı çıkarıyorsun? Debriyajı tokatlayıp zincire mi çakıyorsun? Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla hesabı?
    öyle teker yapma, debriyaj şamarlama adetim yoktur reis. yalnız, dağa taşa çok sürdüm. belki ondan olmuştur.

ikincisi, vergi dairesi çalışanı olarak şerbetlendik be usta. serzenişte bulunan çok olsa da parayı yatırmaktan başka çare yok. banka blokesi milletin elini kolunu bağlıyor. mecbur yana yakıla yatıyor o para.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:00 ----------

Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bakla sertlesmesi denen hadise olmus. Birkac sebebi olabilir.

Tekteker veya debriyaj tokatlanan hadiseler,yagsiz kalma, zincirin dandikligi, onceki ayarda sag sol dengesiz ayarlandiysa...

Gecmis olsun yeni zincir tek care
    zincir bakmaya başladım hocam sagolasin..

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:01 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin Cbf 150 nin ön ve arka dişlileri 100bin km gider.

5 sene sonra değiştirirsin,hee çikan dişlilerde sorun yoksa,verirsin bir arkadaşa oda kullanir,en azindan hurdaya gitmemiş olur.
    sağol leventim..

Motosikleti
    MT-07
    Bende kyk borcu olan paramı motoru yatırmaya karar verdim. Banka blokesini maaşının 1/4'ü kadar koyabiliyorlar değil mi?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)