Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kask Bilmecesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,

A2 ehliyet alma aşamasında olduğum şu sıralarda kaskları araştırmaktayım.

Uzun araştırmalar sonucu geldiğim noktada seçenekleri sizlere sunarak fikir almak istedim.

MT - KRE SV : MT markasının fiberglass kask modeli. Mikrometrik kayış bağlantısı mevcut. Fiyat bandı 1000-1200 TL civarında.

LS2 FF396 CR1 : LS2 markasının fiberglass kask modeli. Double D Ring bağlantısı mevcut. Fiyat bandı 900-1000 TL civarında.

LS2 FF323 : LS2 markasının fiberglass kask modeli. Double D Ring bağlantısı mevcut. Fiyat bandı 1100-1300 TL civarında.

BELL QUALIFIER : Bell markasının polikarbon kask modeli. Double D Ring bağlantısı mevcut. Fiyat bandı 800-950 TL civarında.

Ana fikir aslında piyasa fikirlerine oranla daha güvenilir bir markanın polikarbon kaskı mı daha güvenlidir yoksa yine piyasa fikirlerine istinaden kötülenen bir markanın fiberglass kaskı mı daha güvenlidir?

1000 TL bütçeye önerebileceğiniz farklı modeller varsa fikirlere açığım.

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Nexx sx100'e de bir bak istersen.
    Morphin bunu beğendi.

YouTube da ki motopixel TV de polikarbonun damacana plastiği olduğunu söylüyor fiberglass kask tercih etmen daha doğru olur

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı durmaz71 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    YouTube da ki motopixel TV de polikarbonun damacana plastiği olduğunu söylüyor fiberglass kask tercih etmen daha doğru olur
    Çokta kayda değecek bilgili birisi değil. Bu benzetme yaptığın şekilde o zaman deri mont sadece kazada korur fakat tekstil mont iş görmez. Yanlış bilgilendiriyor sizleri. Daha bilgili insanları izleyin...
    valeros46, msandikci, levend84 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Bu kadar net ayrım olduğu fikrinde değilim. Çok iyi alaşımlar ile güçlendirilmiş polikarbon kaskların da olduğunu biliyorum. Arai - Shoei markalarının özellikle.
    ÇELİKKAYA bunu beğendi.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Gönül isterki hepimiz Arai, Shoei kullanalım fakat bu pekte mümkün değil. Ben HJC kullanıyorum, güven veriyor, bilgim değil hissim bu kadar.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı emrkrks7 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar net ayrım olduğu fikrinde değilim. Çok iyi alaşımlar ile güçlendirilmiş polikarbon kaskların da olduğunu biliyorum. Arai - Shoei markalarının özellikle.
    Arai-Shoei'de polikarbon kask yok. Olsa zaten fiyatları 3000tl+ olarak yürümez. Lakin kaskı olabildiğince en iyisini almakta fayda var. Benim Shoei Qwest'im vardı. Bir dingil gelip geçirdi bana ve motordan fırladım. Burnum bile kanamadı. Kaza sonrası kaskı kafamdan çıkarırlarken biraz sıkıntı yaşadılar die Shoei NXR aldım diğer kaskımı. Acil durumda kafadan ayrılsın die.

Benim param yok, sen zenginsin belli ki seslerini duyar gibiyim. 1yıllık yeme içme paramı, ayırdığım bütçeye ekleyip aldım bende. Gene olsa gene alırım. Bu saatten sonra kimse LS2 taktıramaz bana. 1defa lazım oluyorlar sonuç olarak.
    espresso bunu beğendi.

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    kimi önerirsiniz?konu edilen arkadaşın çoğu videosunu izledim herhangi bir yanlış bilgilendirmesine rastlamadım.polikarbon malzeme kaskta koruma açısından üst düzey olsaydı bir çok üst düzey üretici premium kasklarında çok katmanlı yapıdan,sadece fiberglasstan yada sadece karbonfiberden faydalanacağına yalnız polikarbon kullanırdı.
    beyin,kafatasının içinde neredeyse yüzer şekilde bulunuyor.dolayısıyla kafadan alınacak bir darbe kafatasının içine penetre etmemiş bile olsa ölüme neden olabilir.burada fiberglass ve karbonfiber malzeme devreye giriyor.polikarbon ve termoplastikten daha yüksek darbe emme yeteneği olduğu için kafa yaralanmalarında ölüm riskini diğer iki malzemeye göre aşağı indiriyor.

Damacana plastiği PET hammaddesen yapılıyor , polikarbon ile alakası yok.

msandikci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    3 tokmak Tracer
    HJC IS 17 modelini inceleyebilirsin. Shoei Qwest'i almadan önce bu model hakkında güzel uzun kullanım yorumları okumuştum. 1k civarına alınabilmekte gibi görünüyor.

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    fiber malzeme, polikarbonata göre daha mukavemetlidir.

bu öncülden hareket ederek

fiber kask daha güvenlidir. çıkarımı yanlıştır.
    fiber kask daha hafiftir. çıkarımı doğrudur.
    Osm@n bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    policarbonatlar çok geniş bir grupdur sentezlendiği etkileşime geçirilip karışıtrıldığı bir sürü alan var.. devasal dünya çapında çok geniş kullanım alanı vardır.. aklına gelebilicek her şeyde policarbon türleri kullanılır.. bugün policarbon dediğin şey kurşun geçirmez camlardada kullanılır askeri endüstride bolcana hemen hemen her alanında kullanılır tankların koruyucu zırh pallerinde belli ölçekde policarbon türleri vardır onlar roket atar lara falan dayanıyor tank savarlara dayanıyor..

damacana ile alakası yok.. işte herkes kanal açınca böyle oluyor. sharpdan 5 yıldız almış policarbon kasklar var.. mt revenge,hjc nin bir modeli vardı 5 yıldız almış policarbon unuttum 17 modeliydi.. caberg vardı ls2 vardı.. bunların hepsi sharp dan 5 yıldız almışlardı hepside poicarbondu..

ben policarbon al alma diye demiyorum ama şu bilmeden araştırmadan yazıp çizenler insanlarıda yanlış bilgilendiriyor.
    Thesinner83 ve Cyan bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çokta kayda değecek bilgili birisi değil. Bu benzetme yaptığın şekilde o zaman deri mont sadece kazada korur fakat tekstil mont iş görmez. Yanlış bilgilendiriyor sizleri. Daha bilgili insanları izleyin...
    Boş bir tenekeden herzaman çok ve gereksiz ses çikar.
    Angrypower ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Polikarbon İSG malzemelerinde (baret, gözlük vs) kullanılır, UV dayanımı da iyidir (kasklarınızın UV dayanıklı olmasını istersiniz...), kaliteli bir polikarbon kask kalitesiz bir fiber kompozitten iyi olabilir. Damacana benzetmesi hem yanlış hem de talihsiz olmuş...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:12 ----------

Alıntı bajajpulsar2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kimi önerirsiniz?konu edilen arkadaşın çoğu videosunu izledim herhangi bir yanlış bilgilendirmesine rastlamadım.polikarbon malzeme kaskta koruma açısından üst düzey olsaydı bir çok üst düzey üretici premium kasklarında çok katmanlı yapıdan,sadece fiberglasstan yada sadece karbonfiberden faydalanacağına yalnız polikarbon kullanırdı.
    beyin,kafatasının içinde neredeyse yüzer şekilde bulunuyor.dolayısıyla kafadan alınacak bir darbe kafatasının içine penetre etmemiş bile olsa ölüme neden olabilir.burada fiberglass ve karbonfiber malzeme devreye giriyor.polikarbon ve termoplastikten daha yüksek darbe emme yeteneği olduğu için kafa yaralanmalarında ölüm riskini diğer iki malzemeye göre aşağı indiriyor.
    Kaskta dış kabuk bütünlüğü korumaya yarıyor, beyni şoktan koruma işi içindeki yüksek yoğunluklu köpüğün görevi ..
    Angrypower ve levend84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT 25
    Uygun fiyata bulursan hjc fg 17 Bulamazsan daha ucuza mt revenge var ben 2 tane aldım çok memnunum

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    Herkes kaska göre yorum yapmış ama gel gelelim konfor olayına

En önemlisi kafanın şekline uygun iç yapısı olan bir kask seçmek
    Bunun 2 önemi var

İlki güvenlik. Kaskın kafana her yerden düzgün oturması demek kaza anında aldığı güvenlik onaylarını hakkıyla vermesi demek oluyor. 3 tip kask ve kafa yapısı vardır. Geniş kafa / oval kafa ve ince uzun tarzda.

İkinci önemli unsur ise konfor. Kafa yapına uygun olmayan bir kask 45dk 1saat sonunda sadece kafana oturan kısımlatdan ağrı yapmaya başlar ve devamında acı verir.

Birde kullanacağın motosiklet tarzı var. Misal mt serisi güvenlik ve aerodinamik anlamda iyiler ama ses konusunda çok başarılı diyemem kre modelini incelemedim henüz ama diğer modellerde sesten rahatsız olan çok insan var. Motosiklet modeline uygun olması şu açıdan işini görüyor. Touring tarz için yapılmış kask ile yarış motoru sürersen aerodinamik seni tatmin etmez veya tam tersi. Yanlış tarz seçimi ayrıca şunlara sebep olur. Kaskın cam vizör kenarları veya çene altından hava alması / ekstra ses yapması / havalandırma kanallarınının tam performans ile çalışamaması vb sorunlar

LS2 de de bu sorunlar vardı ama güvenlik olayını oturtabildikleri için konfor kısmında iyileştirmeler yapmaya başladıkar

Bir arkadaş nexx sx100 demiş güvenlik anlamında beğendiğim bir kask ve kız arkadaşıma aldım. Ses konusunda birşey diyemem çünkü henüz adam akıllı kullanamadı

Güvenlik onayları bakımından nexx ve mt markaları iyi ama farklı kafa yapılarına hitap ediyorlar ve beden ölçüleri farklı. Kafa ölçü çapları tutmuyor mesela bu biraz daha çok ürün satabildikleri ülke pazarına göre olan birşey aynı amerikan bedeni ile avrupa bedenlerinde m bedenlerin aslında aynı olmaması gibi
    Hayat çok küçük bir olasılık ile gerçektir...
    Bunu size kanıtlayabilirim !

Kask seçerken sharp haricinde dikkate aldığınız/güvendiğiniz başka hangi test kuruluşları var?

Motosikleti
    Artık Yok...
    ben sharpıda dikkate almam ama bir ölçütmdür iyi ve ucuz kask alıcak insanlar için tabiki.. Benim bakış açım kaskda kaliteli firma kötü kask üretmez..

Schubert s1 kaskım vardı yıl 2008 falandı .. 5-6 sene aktif olarak kullandım.. 3 sene kendim kullandım 2-3 senede artçı kaskı yaptım sonra emekliye ayırdım bir sene falan evde yattı..

arkadaşım artçı kaskı olarak istedi verdim 6-7 senelik kaskı bağdat caddesinde çok ufak bir kaza yaptı belediyenin sulama olayı kafayıda kaldırıma vuruyor kaskda gram bir şey yoktu kafasınıda korumuş gayet güzel.. bakdınmı sharp o kaska 2 yıldız vermiş.. Ben iplermiyim iplemem benim bakış açım schubert kötü mal üretmez.. sadece schubert de değil tabiki shoei,arai,bell v.b ..

sharpın güzel yanı ucuz markaların kaliteli modellerini ön plana çıkartabilmesi ben sharp sayesinde ilk mesela yıllar önce ls2 ve mt kasklarını duydum.. herkesin dilindeydi ucuz ama sharpdan 5 yıldız almış falan diye.. biz ondan önce bir tek nolanı bilirdik ucuz ama kaliteli diye.. sharp o açıdan iyi ..

chipsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Bugün A ehliyeti sınavını Allah'a şükür geçtim. Yani ben de acemiyim. Ama araştırmayı seviyorum ve detaylara önem veriyorum. Deneyimimi paylaşayım, belki yardımım dokunur.
    Öncelikle yeni tarihli ve yeni nesil kask olması açısından, markaların şu an kataloglarında yer alan kasklara baktım. Diğer satışı bitmiş kaskları, titanyum bile olsa almayı hiç düşünmedim. Üretimdekiler bile 2017 çıkıyor, ki daha eskisi alınmamalı.
    Başlangıç aşamasında olduğum için, tecrübe kazanana kadar fiyat perf ürünü bir kask almak üzere LS2 FF353 e karar verdim. Beklediğimden iyi çıktı. Tek eleştirim, havalandırmalar kapalıyken üst tarafta hafif bir hava dolaşımı olması. Ara beden olduğumdan da kaynaklı olabilir. S küçük M büyük geliyor. Mecbur M alıyorum. O da boşluk yapıyor olabilir.
    Oğlumla gezebilmek için ona da kask almak icap etti. FF353 ona uyduğu için ona verip, kendime güneş vizörlü almaya karar verdim.
    Önce LS2 FF390 aldım, ama kafama diğerinden de büyük olunca Shark sitesinden başka kask bulmaya karar verdim. Bir baktım 390 sadece 2 yıldız almış. Neden daha önce bakmadım diye kendime kızdım. Bütçeyi arttırayım ve LS2 FF397 alayım dedim, onda da 3 yıldız var.
    Sonra 5 yıldızlı MT kask alacaktım ama baktım güneş vizörlüsü yok. Bende fiyat perf ürünü olarak 4 yıldızlı "MT Thunder 3"e karar verdim. Kask hoşuma gitti. Henüz yolda test edemedim. Güneş vizörü istemezsen, MT Revenge de f/p kaskı.
    Bir de kabuk boyutuna dikkat ettim. Tek kabuk boyutlu hiçbir kask almak istemedim. Power Rangers gibi gezmek istemiyorum. O yüzden en az 2 kabuklu ürünlere baktım.
    İnşallah faydalı bilgiler sunabilmişimdir.

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben sharpıda dikkate almam ama bir ölçütmdür iyi ve ucuz kask alıcak insanlar için tabiki.. Benim bakış açım kaskda kaliteli firma kötü kask üretmez..

Schubert s1 kaskım vardı yıl 2008 falandı .. 5-6 sene aktif olarak kullandım.. 3 sene kendim kullandım 2-3 senede artçı kaskı yaptım sonra emekliye ayırdım bir sene falan evde yattı..

arkadaşım artçı kaskı olarak istedi verdim 6-7 senelik kaskı bağdat caddesinde çok ufak bir kaza yaptı belediyenin sulama olayı kafayıda kaldırıma vuruyor kaskda gram bir şey yoktu kafasınıda korumuş gayet güzel.. bakdınmı sharp o kaska 2 yıldız vermiş.. Ben iplermiyim iplemem benim bakış açım schubert kötü mal üretmez.. sadece schubert de değil tabiki shoei,arai,bell v.b ..

sharpın güzel yanı ucuz markaların kaliteli modellerini ön plana çıkartabilmesi ben sharp sayesinde ilk mesela yıllar önce ls2 ve mt kasklarını duydum.. herkesin dilindeydi ucuz ama sharpdan 5 yıldız almış falan diye.. biz ondan önce bir tek nolanı bilirdik ucuz ama kaliteli diye.. sharp o açıdan iyi ..
    Çok güzel açıklamışsınız. Peki güvendiğiniz markaların en alt kategorideki kasklarını bile tavsiye eder misiniz? Ben şehir içinde 60-70 km lerde kullanacağım için çok pahalı bir yarışçı kaskı bakmadığımdan bu soruyu soruyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:59 ----------

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Alıntı chipsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün A ehliyeti sınavını Allah'a şükür geçtim. Yani ben de acemiyim. Ama araştırmayı seviyorum ve detaylara önem veriyorum. Deneyimimi paylaşayım, belki yardımım dokunur.
    Öncelikle yeni tarihli ve yeni nesil kask olması açısından, markaların şu an kataloglarında yer alan kasklara baktım. Diğer satışı bitmiş kaskları, titanyum bile olsa almayı hiç düşünmedim. Üretimdekiler bile 2017 çıkıyor, ki daha eskisi alınmamalı.
    Başlangıç aşamasında olduğum için, tecrübe kazanana kadar fiyat perf ürünü bir kask almak üzere LS2 FF353 e karar verdim. Beklediğimden iyi çıktı. Tek eleştirim, havalandırmalar kapalıyken üst tarafta hafif bir hava dolaşımı olması. Ara beden olduğumdan da kaynaklı olabilir. S küçük M büyük geliyor. Mecbur M alıyorum. O da boşluk yapıyor olabilir.
    Oğlumla gezebilmek için ona da kask almak icap etti. FF353 ona uyduğu için ona verip, kendime güneş vizörlü almaya karar verdim.
    Önce LS2 FF390 aldım, ama kafama diğerinden de büyük olunca Shark sitesinden başka kask bulmaya karar verdim. Bir baktım 390 sadece 2 yıldız almış. Neden daha önce bakmadım diye kendime kızdım. Bütçeyi arttırayım ve LS2 FF397 alayım dedim, onda da 3 yıldız var.
    Sonra 5 yıldızlı MT kask alacaktım ama baktım güneş vizörlüsü yok. Bende fiyat perf ürünü olarak 4 yıldızlı "MT Thunder 3"e karar verdim. Kask hoşuma gitti. Henüz yolda test edemedim. Güneş vizörü istemezsen, MT Revenge de f/p kaskı.
    Bir de kabuk boyutuna dikkat ettim. Tek kabuk boyutlu hiçbir kask almak istemedim. Power Rangers gibi gezmek istemiyorum. O yüzden en az 2 kabuklu ürünlere baktım.
    İnşallah faydalı bilgiler sunabilmişimdir.
    Hayırlı olsunz inş kazasız belası sürüşler olur.

Tek kabuk çift kabuk olayını bilmiyordum biraz bilgi verebilir misiniz?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)