Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Yağmur sonrası zinciri " hemen yağla, hemen yağla " abartı mı ? ne yapılmalı ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Herkese Selamlar,

Yıllarca scooter kullandıktan sonra 1 - 2 ay sonra zinciri olan bir motosiklete geçeceğim ( tabir biraz tuhaf oldu )

Tabii ben işe gel - git amaçlı kullandığım için kar, yağmur, dolu, felaket, çığ v.b. her koşulda yola çıkıyorum.

Tabii bunu bilen ve duyan dostlarım " yağmurda 50 km süreceksin yağlaman lazım, eve süreceksin 50 km yağlaman lazım " gibi tam da bilmediğim bir kaç şey söylediler.

Şimdi işi bilenlere sormak istyorum, olayın gerçeği nedir ? Zincirli motosiklet kullanınca ( tabir yine biraz tuhaf oldu ) yağmurda dışarı çıkamayacak mıyız ?

Ben belki 1 hafta sağanak yağmurda günde 100 km, haftada 500 km kulanacağım mesela .. ne yapmak lazım ?
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Yağmur sonrası hemen yağla olayı abartı.Sen normalde kaç km de bir yağlıyorsan aynı düzenden devam et.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:49 ----------

Ben yaz kış her gün kullanıyorum motoru ve normal düzen (150km ) de yağlama yapıyorum sadece uzun yola nostop gitmeden misal 200 km yi biraz aşıyotlr sadece o zaman yağlama kmsi fark etmeden yağlıyorum.
    Gökhan_Aygün bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj discover 125 st(satıldı) Honda CB125E
    abi sen zinciri 300-400 km'de bir güzel temizleyip yağlarsan sıkıntı çıkartmaz
    Gökhan_Aygün ve TIGERSHARK bunu beğendiler.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    bu arada ben motorumdan çıkan 10w40 ile yağlıyorum zinciri

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Ben zincirimi 90 numara yağ ile yağlıyorum. 1 litresi 15 tl. Çıkma yağ yerine bunu kullanman daha iyi olabilir.

Kış lastiği ve özel ekipmanlarımla ben de yaz-kış biniyorum.

Yağmurun, bir de çamur boyutu var. Esas sorun da bu oluyor zaten. Yağmurda 60-70 km lik yolculuktan sonra benim zincir iyice ıslanıyor ve kirleniyor. Evime ve işime yakın benzinciler var ve su+köpük uygulama yerleri var. Akşam iş dönüşü orada motoru yıkayıp akşam yağlıyorum. Yağmur + çamurda bu şekilde maksimum 80-100 km kullanabiliyorum. Yoksa zincir yağsız kalıyor. Her gün yağmur yağdığı bir hafta olduğunda her gün zinciri yıkayıp gaz yağı püskürtüp yağladığım oldu. Kendi durumuna göre değişecektir. Buradaki yorumlar dahi gerçeği yansıtmayabilir. Zincir temizlik ve yağlamada, gözle ve elle kontrol esastır.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Birileri çıkıp ben sana yağ koyuyorum diyecek şimdi.
    Lazasker bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    tamamen abartı 300-400kmde bir yaglamaniz yeterli

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Uzun zamandır motosiklet kullanırım, bu güne kadar hiç zincir temizliği yapmadım. Ancak düzenli olarak kontrol eder ve yağlarım.

Sizin de yapmanız gereken budur. Yağmurda yağ akıp gitmez, ama haliyle daha kısa sürede ortamdan uzaklaşacaktır.

Normalde 500 km' de bir yağlıyorsanız, yağmurlu geçen birkaç gün sonrası kontrol edip, zincir yağsız kalmaya başlamış ise tekrar yağlamanız yeterlidir.

Yani zincir yağlanmasının periyodik olarak km bazında yapılması sağlıklı değildir. Yani 300 km oldu, zincir zaten yeterince yağlı, neden yağlansın ki? Veya tam tersi, daha 300 km oldu, zincir yağsız ama ne gerek var daha 500 km olmadı ki denmez Kontrol edilir, gerekirse yağlanır. Konu bundan ibaret

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı Halilyildiz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi sen zinciri 300-400 km'de bir güzel temizleyip yağlarsan sıkıntı çıkartmaz
    Yağmurda ve dolayısıyla çamurda 300-400 km ler biraz fazla iyimser. Söylediğiniz rakamlar kuru havalar için geçerli.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Bir de " çok yağlama yapacaksın, yağ spreyine vereceğin paradan usanırsın " diye de bir laf geçmişti. 90 numara yağ ile yağlamanın daha optimum maliyete geleceğinden falan bahsedilmişti, bu olaya ne diyorsunuz ? 90 numara yağ meselesi herhalde fırça ile sürmek şeklinde ?
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Fırça ile değil, bir yağdanlık alıp zincire uygun ölçüde sürülüyor. Fırça bana daha zor geliyor. Daha çok temizlik işinde kullanıyorum. Litresi 15 TL. Gaz yağı litresi 10 TL

Yukarıda dediğim gibi zincir temizlik ve yağlama göz ve elle kontrol esastır.

Motosikleti
    NC750X
    hayret kimse bahsetmemiş. otomatik yağlama sistemi... scottoiler isimli yabancı sistem var bir de, bir arkadaşımın yaptırmış olduğu atp(Ahmet Turan Peker) isimli bir abimizin geliştirmiş olduğu yerli sistem var (ilk fırsatta ben de yaptıracağım. sanırım 500-600 tl gibi bir ücreti var idi en son.. arkadaşımın motosikletinde gördüğüm şekli ile kontağa bağlı bir sayaç kontak açık olduğu süre boyunca her belli bir saniyede zincirin üzerine 90 numara yağ damlatıyor. zincir surekli yağlı kalıyor. 250 300 ml bir deposu vardı bittikçe ekliyorum diyordu.. hem uzun süre yağı kontrol etmem gerekmiyor hem de 90 numara yağ ile çok ucuza kapatıyorum işi diyordu..

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı foxtrot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hayret kimse bahsetmemiş. otomatik yağlama sistemi... scottoiler isimli yabancı sistem var bir de, bir arkadaşımın yaptırmış olduğu atp(Ahmet Turan Peker) isimli bir abimizin geliştirmiş olduğu yerli sistem var (ilk fırsatta ben de yaptıracağım. sanırım 500-600 tl gibi bir ücreti var idi en son.. arkadaşımın motosikletinde gördüğüm şekli ile kontağa bağlı bir sayaç kontak açık olduğu süre boyunca her belli bir saniyede zincirin üzerine 90 numara yağ damlatıyor. zincir surekli yağlı kalıyor. 250 300 ml bir deposu vardı bittikçe ekliyorum diyordu.. hem uzun süre yağı kontrol etmem gerekmiyor hem de 90 numara yağ ile çok ucuza kapatıyorum işi diyordu..
    NC750X gibi hatta 250 cc ve üstü motorlara olması gereken bir donanım bence ama eğer 500 600 tlye varsa öyle bir sistem yaptırdıktan sonra görselleri ile konu açıp bizimle paylaşırsan çok yararlı olur.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Ben yağmurlu bir gün sonrasında motoru zinciri yağladıktan sonra çekiyorum yerine. Yağlamadan bırakırsam zincirde pas olusuyor hemen. belki de atık yağ ile yağladığım için yağ iyi tutunmuyordur bilmiyorum. ama yağmurlu bi gün sonrasında zinciri tekrar yağlayıp öyle bırakırım motoru.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Alıntı foxtrot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel sistem, desteklerim. Ama 600 lira ise 40 litre yağ parası. Yani neredeyse benim 15-20 yıllık zincir yağı masrafım. Ha maliyet değil konfor + kolaylığa para veriyoruz evet doğru.

Bu sistemlerin şöyle bir handikapı olabilir. Zinciri güzelce temizledik. Manuel yöntemlerde bir de yağlıyoruz. Burada sıfır yağa sahip zincirin her tarafı damla damla yağlanana kadar belki 100 km yol gitmek lazım. (Bilmiyorum hesaplamak-sormak lazım) O arada zincir yağsız kalacak. Yine manuele mi döneceğiz? Veya musluk ayarı vardır, önce bol yağ, sonra az yağ veriyor olabilir? Çünkü yağmurda bir de işin çamur boyutu var. Zincir temizliği de sık yapılıyor.

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel sistem, desteklerim. Ama 600 lira ise 40 litre yağ parası. Yani neredeyse benim 15-20 yıllık zincir yağı masrafım. Ha maliyet değil konfor + kolaylığa para veriyoruz evet doğru.

Bu sistemlerin şöyle bir handikapı olabilir. Zinciri güzelce temizledik. Manuel yöntemlerde bir de yağlıyoruz. Burada sıfır yağa sahip zincirin her tarafı damla damla yağlanana kadar belki 100 km yol gitmek lazım. (Bilmiyorum hesaplamak-sormak lazım) O arada zincir yağsız kalacak. Yine manuele mi döneceğiz? Veya musluk ayarı vardır, önce bol yağ, sonra az yağ veriyor olabilir? Çünkü yağmurda bir de işin çamur boyutu var. Zincir temizliği de sık yapılıyor.
    şimdi konuştum 450 tl imiş kısmetse haftaya taktırıcam yağ masrafını geçtim şimdi orta sehpa var kaliteli routechs marka o da 450 tl.. tek işlevi o olmasa da cogunlukla yaglama ıcın lazım bana.. e ona vereceğime sistem yaptırırım bakarım keyfime.. aklım da kalmaz acaba yağ bitti mi , motoru yıkattım şimdi bir de yağlamasıyla mı uğraşıcam vs. düşünsene istanbuldan çıkıp mersine (memleketime) gideceğim diyelim 3 defa yağlamam gerekicek giderken.. motorda yağ taşıyacağım yer kaplayacak gereksiz yere.. bir dolum 7 bin km götürüyormuş otomatik sistemde..

sayacı manuel ayarlayabilyormuşuz kumandası üzerinden yani örnek veriyorum normalde 120 sn de bir yağlama yapıyor motoru yıkattık diyelim 5 saniyede 1 e düşüyüyoruz eve gidene kadar eve gidince tekrar 120 ye çıkarıyoruz basitçe dedi taktıran arkadaşım

bir de üstten damlatma yöntemi değilmiş sanırım direkt olarak.. yumuşak bir fırça zincire sürekli temas halinde oluyormuş belli bir km aralığında değişmesi gereken ucuz bir fırça imiş bu sanırım 5 bin falan.. yağ fırçanın içinden gelip tatbik oluyormuş. aynı zamanda temizliğini de yapıyormuş.. ustamız herhangi bir temzleme işlemine gerek kalmayacağını gazyağını vs. unutabileceğimizi söyledi..

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:51 ----------

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    NC750X gibi hatta 250 cc ve üstü motorlara olması gereken bir donanım bence ama eğer 500 600 tlye varsa öyle bir sistem yaptırdıktan sonra görselleri ile konu açıp bizimle paylaşırsan çok yararlı olur.
    haftaya durumumu ayarlayabilirsem en kötü önümüzdeki ay başında taktıracağım.. elbette güzelce fotoğraflar çekip konu açıp paylaşırım. 1.5 saat civarında sürüyormuş işlem..
    Archidraw bunu beğendi.

Herigo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt-07 ABS 2016
    Mt-07 ye 250 km de bir motul ile yağlama .400-500 km de detaylı zincir temizliği ve yağlama yapıyorum .

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Valla okuduklarıma göre kötü havalarda benim 2 - 3 gün sonunda en kötü yağlama, her hafta sonu kesin yağlama ve temizlik yapmam lazım.

Tabii elle ve gözle kontrol edip.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    yağ konusunusunu bu kadar büyütmeyin
    normalde 750 km de bi yağı sür devam
    eğer toz toprak enduro işleri varsa her dağa çıktıktan sonra yağlarım çamur akar gider zincirden

YBRMANİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 1000RR(14)-YAMAHA YBR(12)
    Yahu ne büyüttünüz bu zincir yağlama olayını.Neyle yağlıyım ,nasıl yapayım.Bu konu ile alakalı binlerce konu binerce video mevcut abi.Yağmur çamur farketmez 300-400 kmde bir temizle yağla.

Her hafta farklı bir zincir muhabbeti.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)