Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hatalı Kim?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    NC750X
    Arkadaşlar merhaba ilk ufak kazamı atlatmış bulunuyorum. çok şükür bacakta önemsiz bir çizik hariç birşeyim yok. Ancak kazanın oluş biçimi bakımından suçun bende mi karşı tarafta mı ya da her ikimizde mi olduğunu bilemedim..

Olay şu şekilde gelişti, bulunduğum muhitte o an bulunduğum noktadan 30 mt. ileride trafik ışığının olduğu tek şerit bir yol var. tek şerit dediysem yolun sağ tarafı çapraz park şeklinde isparka ayrılmış. ben aradaki genişlik bol olduğu için park etmiş araçlar ile kırmızıda tek sıra bekleyen araçların arasından yürüme hızından hallice tıngır tıngır gidiyorum. arada yeşil yandı ve haliyle solumdaki bekleyen araçlar ufak ufak hareket etmeye başladılar. geçtiğim aralıkta bir değişim yok hala.. sonra sağ tarafımdaki isparkın boş bir park yerine girmek isteyen bir ablamız aniden önüme kırmış bulundu aynasına bakmış olsa görmemesi imkansız.. sinyal verdi yalan yok.. tam da direksiyonu üstüme kırmadan 0,000000000000345 saniye önce.. bacağım ablamızın arabasının ön çamurluğu ile arada kaldı.. vurma esnasında acısa da hafif bir sızı kaldı şu anda..bir de çizik.. motoru devrilmekten kurtarabildim ve durdum. ablamız art niyetli değildi yardımcı olmak da istedi motora baktım sol peg dibinden kırılmış (bağlantı yerinde sıkıntı yok) onun dışında çizik yok.. baktım ablamızın gözlerinde korku ve endişe var. sadece bundan sonra aynalarını daha çok kontrol etmesini isteyerek ve herhangi bir talepte bulunmadan veya tutanak işlerine girişmeden azad ettim kendisini (onun da aracının çamurluğunda belli belirsiz bir göçük oluştu).. dedim bu peg olsa olsa 100 tl civarındadır başımızın gözümüzün sadakası olsun diye geçirdim içimden.. fiyatını yarın sorgulatıcam.

Peki arkadaşlar benzer ancak gerçekten büyük hasar görebileceğim bir durum olsaydı bu yaşadığım.. bu durumda kim suçlu olurdu.. aynaya bakmadan birisi üstüme kırmış olabilir ancak bu sefer bana demezler mi senin oradan geçmeye ne hakkın var arabalar tek şerit yolda dikiz aynasını niye kontrol etmek zorunda olsun diye.. akşamdan beri düşünüyorum, trafik kuralları bu konuda suçu kime isnat eder ya da pay eder diye işin içinden çıkamadım. Fikirlerinizi merak etmekteyim, teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Siz olmamanız gereken yerde olduğunuz için, sürücü de kontrolsüz dönüş yaptığı için. Sinyal işaretinin yanlış hatırlamıyorsam dönüşten en az 5m önce verilmesi gerekiyor.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Dostum ortamı görmeden bir şey demek bence pek mümkün değil.
    Ama bildiğim kadarıyla filtreleme yapmak yasak. Yani haksız çıkabilirsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:15 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Siz olmamanız gereken yerde olduğunuz için, sürücü de kontrolsüz dönüş yaptığı için. Sinyal işaretinin yanlış hatırlamıyorsam dönüşten en az 5m önce verilmesi gerekiyor.
    Şehir içi 30 şehirler arası 150 metre önceden sinyal vermek gerek.
    50 km hızla giderken 5 metre çok kısa süreceği için algılanması zor olucaktır.

Hesaplayacak olursak:
    Saatte 50 km hızla gitmek 1 saniyede 13.8 metre yol almak demektir. Ki 5 metre bu hesaba göre yarım saniyeden daha kısa süreceği için algılanması zor olacaktır.
    efendy06 bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Teşekkürler düzeltme için. Anlaşıldığı kadarıyla, sürücü de sinyali zamanında vermediği için hatalı durumdadır.

Motosikleti
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler düzeltme için. Anlaşıldığı kadarıyla, sürücü de sinyali zamanında vermediği için hatalı durumdadır.
    Arkadaşın dediğine göre sürücü sinyal vermiş.

Motosikleti
    speederbike
    Vermemiş demedim, zamanında vermemiş dedim.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Filitreleme yasakmı? Bisiklete, motorlu bisiklete, motosiklete filitreleme yasaksa, ikide bir dolmuş kamyon arasında kaybolur insan. Belediye otobüsü bile girebildiği yere giriyor. İki tekerlilere yasak olmamalı. Devlerin arasında ezilmemek için kenardan sıyırsyım derjken, yasak diye. insan tedirgin olur. Duran veya çok yavaş ilerleyen trafikde, geçecek kadar boiş alan varsa, niye kullanîlmasın. Araç kulkanırken sağïnı solunu kontrol etmeden, sinysaı dümeni kırarken veren, tenekelerin rahatımı bozuluyor.
    Bugün istanbulda motosikletle 100km'yi 3buçuk saate anca yaptım. Herteraf insan kaynıyor, türkce tek keklime duymadım, hep yabancı. Trafik kit-len-miş. Kural tanıyan yok, dalan dalan. En manyakda 34 hariç plakalar, sanki kudurmaya gelmişler istanbula. Kanun ikitekerlerede filitrelemeyi yasaklıyorsa, ezilmesek, eksoz gazından erkenciyiz desene. Zaten, böyle trafikde şeridin ortasında gitsen bile, kamyonet bile şeritdeki boşluk ve yandaki boşluk sayesinde yanına giriyor. Nasıl olcak şimdi bu?

Motosikleti
    Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Filitreleme yasakmı? Bisiklete, motorlu bisiklete, motosiklete filitreleme yasaksa, ikide bir dolmuş kamyon arasında kaybolur insan. Belediye otobüsü bile girebildiği yere giriyor. İki tekerlilere yasak olmamalı. Devlerin arasında ezilmemek için kenardan sıyırsyım derjken, yasak diye. insan tedirgin olur. Duran veya çok yavaş ilerleyen trafikde, geçecek kadar boiş alan varsa, niye kullanîlmasın. Araç kulkanırken sağïnı solunu kontrol etmeden, sinysaı dümeni kırarken veren, tenekelerin rahatımı bozuluyor.
    Bugün istanbulda motosikletle 100km'yi 3buçuk saate anca yaptım. Herteraf insan kaynıyor, türkce tek keklime duymadım, hep yabancı. Trafik kit-len-miş. Kural tanıyan yok, dalan dalan. En manyakda 34 hariç plakalar, sanki kudurmaya gelmişler istanbula. Kanun ikitekerlerede filitrelemeyi yasaklıyorsa, ezilmesek, eksoz gazından erkenciyiz desene. Zaten, böyle trafikde şeridin ortasında gitsen bile, kamyonet bile şeritdeki boşluk ve yandaki boşluk sayesinde yanına giriyor. Nasıl olcak şimdi bu?
    Dostum arayı kullansanda kullanmasanda tehlike hep aynı bence. Arayı kullanınca olabilecek durumlar kapı açma, yaya geçidi olmamasına rağmen yayaların yola atlaması ve park etmiş araçlardan dolayı yola çıkan yayayı görememe gibi.
    Şeridi kullanarak gidince de arkadaki aracın (herkesi kastetmiyorum tabikide) seni kenara çekilmen için sıkıştırması. Hep bi tehlike var.

Şahsen bi yaya ya çarpmaktansa bi arabaya çarpmayı tercih ederim. Haklı olsam dahi. En azından vicdanım rahat olur. Şehir içinde bi araca çarpmam araçtaki insanların hayatına bi zarar vermez sonuçta. Sadece bir düşünce.
    Kazadan kurtulma imkanı varsa tabiki de kurtarmak birinci öncelik.
    Volkan76 bunu beğendi.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Maalesef öyle. insanlık bizde kalsın. Yürüyüş hızinda şeridimde ilerlerken, dolmuşun önünden fırlayan dayı gibi. Ben durabildim, ama o çok hızlıydı, koşuyordu. Duramadı, ayakkabıları kaydı, cuk diye kucama oturdu. Araçlar köşeleri kavşakları öyle dolduruyorski, artık yayalar yolda filitreleme yapıyor. Bu dahada tehlikeli, ama kanun boşluğundan faydalanıyorlaar, işte. En azıhdan biz yayalarıda düşünelim.

Motosikleti
    R25
    Kanunda motosiklet aralardan geçebilir diye bir tabir yok, mecburiyetten geçiyoruz işte. Haklı haksız olayında motorcu kurallara göre çarpan aracın arkasında olmalıydı yani trafiğin içinde, tabi bizim öyle bir imkanımız olmadığı için haliyle bu tür kazalar yaşıyoruz ve bu durumlarda haksızız. Yolu okumak lazım diyecem ama nereye kadar okuyacağız illa bir yerde patlıyoruz 🤨
    foxtrot bunu beğendi.

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşın dediğine göre sürücü sinyal vermiş.
    şöyle belirteyim sinyalin ilk yanışını gördüm 2. yanışında kaza olmuştu. sinyal yanıp sönme aralığı yarım saniye falan olması lazım en fazla.. ilk lambayı gördüğüm anda frene asıldım ancak yarım metrenin altında durmam gerekiyordu çarpmaması için. o da takdir edersiniz ki mümkün değil 10 12 kms ile gidiyor dahi olsam.. ilk lamba yandığında ön tekerim hanımefendinin arka kapısı hizasındaydı zaten. o kadar ani bir durumdu.. muhtemelen direksiyonu çevirme esnasında verdi sinyali..

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Geçmiş olsun, ucuz atlatmışsınız.

Aradan gidiyorsanız her şekilde siz suçlusunuz malesef. Kimseye derdinizi anlatamazsınız. Hem motosiklet hem de otomobili sıklıkla kullanan birisi olarak durumu anlasam da ben dahi bazen motosikletleri görmekte zorlanıyorum. İnsanlık hali, aynalar nadir de olsa unutulabiliyor. O nadir ana denk geldiyse vatandaş... vay halimize.

İnsiyatif kullanıp her iki taraf da tutanaksız olarak olay yerinden ayrılmış. Yine de tutanak tutulması daha iyi olabilirdi.

Ayaklık kırıldı dediğiniz, eğer komple ayaklıktan bahsediyorsak (yanlış anlamayın, sadece sürücünün ayağını koyduğu tek bir tane ayaklığın kendisinden bahsediyorum, braket v.s. değil ikaz edeyim) MSX125 için 570TL idi. NC750 için de bundan aşağı kalacağını sanmıyorum. Ayak koyduğumuz o peglerin orjinalleri gerçekten saçma fiyatlara satılıyor, yedek parçacı arkadaş da rakkama şaşırmış ve iki kez kontrol etmişti. Sizin peg kayıp değilse sadece kırık kısmı değişeceğinden (örnek veriyorum, lastik altındaki ana parça) bu kadar tutmasa da yine de tam parça fiyatını sorun, buraya yazın derim

Eğer komple değiştiricez v.s. derlerse benim yaptığım gibi piyasadan başka marka modele ait ama uyumlu bir ayak pegini çifti 10TL' den alıp kullanabilirsiniz

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gitmemeniz gereken yerden gittiğiniz için en büyük suç sizde.

Diğer en büyük suç ehliyet veren sistemde.

Cinsiyet ayrmcılıgı yapmıyorum ama basıma gelen felaketlerin %90 ında kadın başroldeydi.

Allah aşkına yolda giderken kesin kadın bu diyip önüne gecip kadın oldugunu gördüğümde şaşırmıyorum artık eğlence olayına döndü bu benim için.ü

Diğer bir acıdan; ehliyet alması da cok kolay. 2008 yılında B sınıfı ehliyet aldım 78 puan ile geçtim. Yaptıgım hataları asagıya maddeler halınde sıralayıp nasıl aldıgımı benım bıle anlamadıgımı göreceksiniz.

-3 kere stop ettirdim
    -geri geri giderken kaldırıma çıktım
    -kırmızı ışıkta yaya şeritine burnumu soktum
    -park ederken sinyal vermedim

Bakın 1 saatlik eğitim ile ehliyet almıştım. Ve ondan sonra 2-3 kez arabaya bindim ve anladım ki bu olay bana göre değil.

Topluma baktıgınızda benım gibi kabullenen insanlar yerine inat edip "yaparım lan herkes yapıyor" diye insanlar dolu.

Onlarda gelip kaza yapıyor anasını satayım.
    Escron bunu beğendi.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Bu kadın sürücüler ne aynaya bakar ne sağına soluna,sürücü kadınsa aman yaklaşmayın ve uzağından geçin gidin. Çok şahit oldum,çat diye fren yapıp sinyal veriyor ve dönüyor. Bilmiyorlar oğrenmeyede çalışmıyorlar. Peg pahalı bilginiz olsun,keşke parasını alsaydınız.

__sArSıLmAz__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 650F
    Sondan başlayayım ( bende arabalıyım kadın sürücüde ) kadın sürücü : hata yaptı,hareket halindeyiz,yanına geldim,kornaya aralıksız 10-15 defa bastım,dönüp bakmadı bile 😃

Sizin yaptığınız kazaya gelince : arkadaşlar haala neleri tartışıyorsunuz, Maalesef diyorum maalesef diyorum,artık şu haklıyı haksızı boşverin,sen motosikletlisin,göremiyorlar,araç yerine koymuyorlar,burası Türkiye artık bunu anlayın ... Siz 2 kere dikkat edin

Motosikleti
    XRUNNER
    Solundan gecsen birsey olmayacaktı, sagdan gecislerde her zaman ani dönüşler olabiliyor. Sinyal vermeden döndün demekle haklı duruma gelmezsin, o da sana araya ne giriyorsun der..
    foxtrot bunu beğendi.

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı Tommy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Solundan gecsen birsey olmayacaktı, sagdan gecislerde her zaman ani dönüşler olabiliyor. Sinyal vermeden döndün demekle haklı duruma gelmezsin, o da sana araya ne giriyorsun der..
    ben de bu sebepten emin olamadım ve uzatmadım konuyu zaten. canımıza bir şey olmasın. maddi şeyler bir şekilde yerine konur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:32 ----------

Arkadaşlar servisten fiyatını öğrendim. Öncelikle yegane uyarım peginizi kırmayın !!! lastiği ve yayı hariç sadece ayak koyma yeri 478 tl'cik.. neticede 10 cm lik alüminyum. alüminyum kolay bulunmuyor takdir edersiniz ki.. neyse Hasanpaşaya gittim tayvan malı birebir aynısının (desenine kadar) çiftini 150 tl ye aldım. son derece sağlammış hissiyatı verdi.. taktırdım 2 dk da. en büyük kazamız bu olsun

Vicdanen haklısınız.
    Hukuken haksızsınız.
    evural bunu beğendi.

Gitmemesi derken kanunda açıklama var mı ?

O gitmemesi gereken yere bisiklet girebiliyor. Aynı şekilde bisiklete de çarpabilirdi. Ben motorlu arkadaşın suçlu olduğunu düşünmüyorum. Aynı şey e5 in en sağı içinde geçerli olmalı o vakit.

Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    Araçların giriş çıkış yapabileceği boşlukları ( park yeri olur, sapak olur , kavşak olur hatta akıcı trafikte sağdan sola geçmesine sebep olacak ufak bir boşluk bile olur ) onlardan önce fark edip ona göre kendimizi korumaya almak gerekiyor bir şey olduktan sonra haklısı haksızı pek önemli değil sonuçta canı yanan kesinlikle motosiklet sürücüsü oluyor.
    foxtrot ve GezeGeze bunu beğendiler.
    Ben,keyfim ve kahya, her gün birimiz kullanıyoruz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)