Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağ değişimi hk

Motovento
    REKLAM ALANI
    frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Selam arkadaşlar.

Örneğin benim motosikletim bajaj boxer 5 bin km de bir yağ değişimi yazıyor kitapçıkta ama bir ustaya vs gittiğim de hatta 2 tanesi öyle söyledi 5 bin olmadan 1500 2000 2500 arasında değiştir bu doğru mu? Bende 2 bin km önce yağ koymuştum değiştirdim içim rahat etsin diye.

Diğer cbr 125 r kullanıcısı arkadaşımada yağ değişim zamanından önce (sallıyorum 3 binde bir) 1000 km de değiştir dedi kitapçığa uyarsan motoru kitlersin dedi doğru mudur söyledikleri ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xsr 900
    yok öyle değil aslında her depo benzin aldığında yağı da değiştirmelisin.

evet yağı erken değiştirmek uzun vadede faydalı olabilir ancak fabrikanın önerdiği yağı fabrikanın önerdiği km de değiştirdiğiniz sürece problem yok.
    ancak km den bağımsız olarak kitapçıklarda genelde süre ayrıca belirtilir, örnek veriyorum benim motorumda 10000 km yada her yıl diyor. hangisi önce dolarsa. bunun dışında motoru aşırı sıkıştırarak kullanmak yağ ömrünü kısaltır, sürekli red line çeviriyorsanız bakım aralıklarını kısaltmak motorun ömrü açısından iyi olur.
    kaliteli yağ kullanın ve o ustaları da çok kafanıza takmayın.
    bursalıali bunu beğendi.

frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Alıntı khaledome adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yok öyle değil aslında her depo benzin aldığında yağı da değiştirmelisin.

evet yağı erken değiştirmek uzun vadede faydalı olabilir ancak fabrikanın önerdiği yağı fabrikanın önerdiği km de değiştirdiğiniz sürece problem yok.
    ancak km den bağımsız olarak kitapçıklarda genelde süre ayrıca belirtilir, örnek veriyorum benim motorumda 10000 km yada her yıl diyor. hangisi önce dolarsa. bunun dışında motoru aşırı sıkıştırarak kullanmak yağ ömrünü kısaltır, sürekli red line çeviriyorsanız bakım aralıklarını kısaltmak motorun ömrü açısından iyi olur.
    kaliteli yağ kullanın ve o ustaları da çok kafanıza takmayın.
    Teşekkür ederim çok agresif sürmem hatta sürüşlerde hep geride kalırım öyle sürmeyi seviyorum bide motoru kış yüzünden ayda iki ayda 1 kullandım işimi garantiye alayım dedim.

Ama ustaların dediği de saçma geldi sonuçta kitapçıktakileri söyleyen motoru üreten mühendisler, ustalar onlardan iyi bilemez ama tabii ki kullanıma göre daha erken değişebilir herhalde kendi soruma kendim cevap verdim

Motosikleti
    MT-07
    5000km’de bir. Ustaların senden para kazanma peşinde. Cbf150 bile 2000km de bir değiştiriyor.

themeh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250 RALLY KTM EXC300
    yağ seviyesini belli aralıklarla kontrol et. yağ eksiltme vs varsa ekle. yoksa kitapçıkta ne diyosa ona uy. kaliteli ve uygun yağı kullandığın sürece sıkıntı olmaz. motoru kullandığın şartlara, kullanım durumuna göre daha sık bakım yapın yazar kitapçıkta. motoru sıkıştırmadan, aşırı zorlamadan kullanıyosan kafan rahat olsun. Ama mutlaka yağ eksiltme var mı ara ara kontrol et.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Çok ilginç bir konu... Daha önce hiç rastlamadım. Genç bir arkadaşımız, motosikletimizin kanı canı sayılabilecek yağı değiştirme konusunda kitapçık ve aldığı tavsiyeler arasındaki çelişkiyi paylaşmış bizimle... Forum üyelerinin, bu sıradışı ve dramatik konu hakkındaki yorumlarını çok merak ediyorum. Şahsen cevap vermeden önce bir kaç gün kendi içimde düşünmem gerekiyor. Acaba forumda daha önce böyle bir konunun benzeri açılmış mı diye de baksam mi ki? Belki oradan fikir alabilirim...
    kaanklky bunu beğendi.

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Çünkü bildiğim kadarıyla Boxer'da yağ filtresi var. O yüzden yağ değişim süresi uzatılabiliyor. Her yağ değişiminde filtrenizi de değiştirin. Fabrika ne diyorsa ona uyun ama fazla trafikte kalıyorsanız 500-1000km erken değişirseniz iyi olabilir.
    ozansntrk bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    Bu içine koyduğun yağın markası ve kullanımına göre değişir ,
    yapılan yorumları dinlememende fayda var , kendi motorunun ustası ol ,
    yağ çubuğunu daldır parmağına damlat , ve ovala ,, kayganlığına ve akışkanlığına bak. su gibi ise hemen değiştir ,
    parmaklarının arasında uzuyorsa ve kayıyorsa halen kullanılabilir , rengine çok bakma , zaten 300-500 km sonra kararmaya başlar 3000 de simsiya olur , ama halen iş görür mü ona sen karar ver.

motosiklet tamircilerinin erken değiştir lafını burada para tuzağı olarak görenleride dinleme , paarn varsa kardeş vites geçişleri çat çut etmeye zor geçmeye başlayınca hemen değiş buda sana tavsiyem , yani paran varsa sürekli değiştir zarar gelmez , motor taze yağı sever. uzun vadede motorun ömrü uzar , bi rektefiye parasını yağ parasına vermiş olur , sağlıklı bir motor kullanırsın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:22 ----------

bu şekilde uzuyorsa iyi durumda , eğer parmaklarınızı ayırdığınız anda uzamıyorsa :D dök dök dök , değiş

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu yağ değişim sıklığı da askerde içtima fıkrası gibi.Ordada Alay komutanı saat 8 de içtima istemiş emir her alt kademe subaya iletildiğinde biraz daha öne çekilmiş.En son nöbetçi çavuş koğuş nöbetçisine içtima akşam 10 da deyince bölükte hiç yatmayalım amk demiş.Buda o hesap yağı üstten döküp alttan alalaım.En güzeli böyle bence.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Hocam yag filtresi varmi Motorunuz da birde ne kadar yag aliyor?

Benim mt yag filtresi olmasina ragmen 1 lt aldigi icin her 3 binde bir degisimi var.

Birde kaliteli yag kullanmaktan çekinme eger debriyaj tipine uygunsa full sentetik değilse yari sentetik kullan. (uygunsa diyorum bazi dusuk cc motorlarda full sentetik yag debriyaj kaçırması yaptirir kitapcikta bu belirtilir.)

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    yag degişimi özeligine ve kullanmana baglı olarak değişir.
    mineral yag koyduysan 2.000 km
    sentetik yağda 5.000 km de degişirir
    çok yüksek devirde kullanıyorsanız bu km ler daha aşşagıya düşer.
    ben genelde vites gecişleri kemikleşmeye başlamışsa yagın değişme zamanı geldigini anlıyorum
    ozansntrk ve Volkan76 bunu beğendiler.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Bu gün kullandığım rx3i evo . 2015 de 0 aldım . 4. senede 20000 km deyim . Bu aleti ülkeme getiren ithalatçı UMA. Diyor ki kitapçığında (( Arkadaş bu motorun yağını 2000 km de bir değiştirmen gerekir. Eğer 2500 km yi geçer de yağını değiştirmez isen garanti dışı bırakırım.)) Aynı motosikleti USA ya getiren CSC cyclone rx3i evo da kendi ülkesi için diyor ki - 2000 miles de Türkçesi 3300 km de bir çenc ov oyil - diyor. Eğer Amerikalı 3300 de yenile derken ( onca para bolluğu içinde ) Sen bana 2 k yı 500 km geçirirsen garantimi iptal ederim dersen , ben Senin esnsflığından , ticaret ahlakından şüphe ederim. Bence ayıp ötesi bir olay. Şu an motorumun km takibini ve değişimini 5000 km de bir kendim yapıyorum . Hiç bir sıkıntı da çıkarmadı. Tamam kullanma devir aralığım 5000 ile 8000 devirler arasında yol şartlarına göre değişiyor. Agresif de, ölü devirlerde de kullanmıyorum.
    Ülkemdeki ithalatçı ve ustaların çoğu insanları yolunacak gibi görmekten vaz geçmeleri gerekir. Hürmetler bütün 2 teker aşıklarına.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Yağ değişim süresi için birçok faktör geçerli.
    Birkerede saydırabileceğim faktörler:
    -Rodaj ve rodaj sonrası 3-5 bin km
    -Yağın türü ve kalitesi
    -Motorun ve şanzımanın özellikleri
    -Kullanım şekli
    -Hatta iklim, misal, Eurooads çoğu ülke yazın 3o derceyi zar zor veya hiç görmezken, Türkiye'de 4-5 ay sıcaklık 30-40 derecelerde seyrediyor.
    Ustanın bir bildiği. vardır. Erken yağ değişimi öneren usta baş üstüne.

Eski veya kalitesiz yağı kaliteli yağ bidonunda karıştırıp kaliteli yağ diye satıyorsa, olay farklı.
    Güvenmiyorsan yağını kendin al, ustaya değiştirt.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Volkan sen istediğin kadar yağını al ve ustayım diye geçinen şahsiyete teslim et. Eğer o adam bilmem ne çocuğu ise ,teslim ettiğin yağın yerine kendi
    dükkanındaki on kuruşluk yağını kaşla göz arasında boca ediverir . Senin verdiğin yağı da bir başka müşteriye kendi malıymış gibi satar. Bu gözler motosiklete iki litre yağ değiştirip bir de yeni buji taktıktan sonra, 2012 rakamlarıyla (( ben sana yeni motor yaptım sibop kapağını da İstanbul'da tamir ettirdim )) diyerek 650 tl para alan adamı gördü.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Kimin ne dediğini boşver kitapçık ne diyorsa o

Dostum kitaptaki gibi ya 5k da bir yada yılda bir değiştir he 5 bin e 500-600 vardır değiştirmek için de bekleme değiştir oldu ki 5 bin i 100-300 geçtin yine dert etme değiştir sorun yok yılda 1-2 ay bile atsa yine problem yok

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı frankestayn1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam arkadaşlar.

Örneğin benim motosikletim bajaj boxer 5 bin km de bir yağ değişimi yazıyor kitapçıkta ama bir ustaya vs gittiğim de hatta 2 tanesi öyle söyledi 5 bin olmadan 1500 2000 2500 arasında değiştir bu doğru mu? Bende 2 bin km önce yağ koymuştum değiştirdim içim rahat etsin diye.

Diğer cbr 125 r kullanıcısı arkadaşımada yağ değişim zamanından önce (sallıyorum 3 binde bir) 1000 km de değiştir dedi kitapçığa uyarsan motoru kitlersin dedi doğru mudur söyledikleri ?
    Kitapçığa uyarda motor kitlenirse honda dan parça kopartırlar :D nasıl bir saçmalama olmuş o :D zaten adamlar yağ değişim süresini öne alıp söylüyorlar :D şu var 8.000 km de bir cbr 125 r ın yağ değişimi maddiyatın varsa her 1000 değiştirirsin yağı. Yağ filtresi olmayan motorlarda erken yağ değiştirdiğin zaman yağın içindeki o metal talaşları çalışan parçalar ile fazla temas etmez olay bu.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)