Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincir Kopması

Motovento
    REKLAM ALANI
    abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Merhaba millet, dün sığacık tarafında 30-40'la giderken zincir kopması olayını tatmış bulunuyorum.
    garip bi his önce motoru elime aldım sandım ama ne alaka bu hızda derken, baktık zincir yok.

yardıma koşan kuryeci arkadaş allah razı olsun,
    pazar pazar anında kim yardım edebilecekse çok yakın bir abim yolda kaldı diyerek, herkesi topladı.
    sonunda sanayiye yükleyerek götürdük motoru, perçin takıldıktan sonra yavaş yavaş devam ettim.

Ömrünü tükettiğini düşündüğüm anda tam zincir değişim zamanında böyle bir sürpriz otobanda giderken başıma gelse muhtemelen şuan bu satırları yazamıyor olurdum.

Demekki zincirin kendinden geçmesini beklemeden değiştirmek gerekiyormuş
    siyanoz ve cenkito bunu beğendiler.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Geçmiş olsun
    abeciMotoru bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Geçmiş olsun. Benim de 30 bin km oldu. Değiştirsem mi diye düşünüyorum. Ama ne zincirde ne de dişlilerde eskime işareti yok.

yunusmoto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250 R
    Geçmiş olsun, hangi zinciri kullanıyordunuz.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Geçmiş olsun.

Motosikleti
    Alıntı yunusmoto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, hangi zinciri kullanıyordunuz.
    eyvallah, SFR kullanıyordum, bir daha kullanmam heralde
    Xring Did taktım şimdi.
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Geçmiş olsun. Ben zincir aşırı uzayınca ( Gerdirmek için çok az pay kalmıştı) bir baktım,ohooo baklaların araları açılmaya başlamış, hiç biri aynı genişlikte değil vs, elle çevirince 1 baklanın " kırt" diye ses yaparak dişliye girdiğini duyduğum an gittim zinciri değiştirdim. Şimdi kafam rahat
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Alıntı abeciMotoru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eyvallah, SFR kullanıyordum, bir daha kullanmam heralde
    Xring Did taktım şimdi.
    benim taktığım sfr zinciride kopmuştu
    insta: veli_montana_

kursaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R125-Mt-09-CBR650R
    Öncelikle geçmiş olsun, aynı olay 2 sene önce başıma gelmişti en büyük şansım 40-50 gibi süratlerde kopmasıydı çünkü zincir kopar kopmaz maşayla teker arasına ve arka dişlinin aralarına dolandı normal olarak da direk arka teker kitlendi. Bunun yanında kopma anında motorun en sağlam diyebileceğimiz yerlere dahi ciddi zarar verdi. Çok önemli bir konu zincir değişimi zamanında yapmadığınız şeyler ileride maddi yönünün dışında manevi olarak çok büyük sonuçlara sebep verebilir.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Bazen zincir kopar ve bloğa çok sert vurur. Yada tahrik dişlisi ve blok arasına sıkışıp yüksek bir kuvvet ile alt bloğun üzerinden bir parça alı verir. Hemen durabilirseniz Alt bloğu değiştirip 3000-5000 e kurtarırsınız. Ama duramazsanız içi kısmada zarar verir. 600RR sahiplerinin başına gelmiştir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:08 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:55 ----------

http://www.rdpnorthernalbania.org/ph...l#c184NDExMQ==

Motorunuzdan, canınızdan olursunuz. Zincir çok ciddi bir konudur. Zincir demek çekiş gücü demek. Çekiş gücü denge demektir. Virajdayken koparsa çekiş gücü gider. Bir anda bütün ağırlık merkezi değişir ve düşersiniz.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    oialdemir bunu beğendi.

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynısını eylül ayında barbaros bulvarında gece 4 de yaşamıştım anılarım canlandı, yerde bol bol takla atmıştım.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Zincirin gerdirme payı kalmadı diyerek n11'den 40 liraya bir zincir aldım. Üstünden söktüğümüz zincirden de bariz kalitesiz bir zincir. Hem de ince. Zinciri takalı 500 km oldu olmadı. Baklanın birinde sanki jet taşı kesiği gibi çentik olmuş. Parmağımı kestirdim. Zincir de 300 kmde hemen bollandı. Belki yeni diye ilk alışma göstergesidir bilmiyorum.

Baklada yırtık, kırık vs bir şey yok. Sadece küçük bir çizik gibi ama yüzey pürüzsüzlüğünü bozmuş 1 mm kalınlığında ya var ya da yoktur bile. Zinciri değiştirmem gerekir mi sizce?
    HONDA

#BZ3082

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincirin gerdirme payı kalmadı diyerek n11'den 40 liraya bir zincir aldım. Üstünden söktüğümüz zincirden de bariz kalitesiz bir zincir. Hem de ince. Zinciri takalı 500 km oldu olmadı. Baklanın birinde sanki jet taşı kesiği gibi çentik olmuş. Parmağımı kestirdim. Zincir de 300 kmde hemen bollandı. Belki yeni diye ilk alışma göstergesidir bilmiyorum.

Baklada yırtık, kırık vs bir şey yok. Sadece küçük bir çizik gibi ama yüzey pürüzsüzlüğünü bozmuş 1 mm kalınlığında ya var ya da yoktur bile. Zinciri değiştirmem gerekir mi sizce?
    ...Evet...
    ...

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Evet...
    Peki üstad. Daha kaliteli bir zincirle değiştireyim en kısa zamanda.
    HONDA

#BZ3082

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı abeciMotoru adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba millet, dün sığacık tarafında 30-40'la giderken zincir kopması olayını tatmış bulunuyorum.
    garip bi his önce motoru elime aldım sandım ama ne alaka bu hızda derken, baktık zincir yok.

yardıma koşan kuryeci arkadaş allah razı olsun,
    pazar pazar anında kim yardım edebilecekse çok yakın bir abim yolda kaldı diyerek, herkesi topladı.
    sonunda sanayiye yükleyerek götürdük motoru, perçin takıldıktan sonra yavaş yavaş devam ettim.

Ömrünü tükettiğini düşündüğüm anda tam zincir değişim zamanında böyle bir sürpriz otobanda giderken başıma gelse muhtemelen şuan bu satırları yazamıyor olurdum.

Demekki zincirin kendinden geçmesini beklemeden değiştirmek gerekiyormuş
    Ses çıkartarak kopacağını belli etmedi mi zincir? Durduk yere bir anda mı koptu?

Motosikleti
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ses çıkartarak kopacağını belli etmedi mi zincir? Durduk yere bir anda mı koptu?
    Burkulmalar başlamıştı evet, dönerken vuruntu ve gerginliği hissediyordum açıkçası, bu hafta değiştiririm derken başıma geldi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)