Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gidon yalama oldu ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    YZF R25
    Her ay direksiyon da bir boşluk hissediyorum. Servise gidiyorum yaptık diyorlar gerçekten ön frene basınca direksiyonda ki boşluk gidiyor. Sonra bir ay geçtikten sonra yine aynı sorun. Servis her zaman aynısını söylüyor bundan sonra olmaz diyor sonra yine aynısı oluyor.
    Benim ne yapmam lazım ? Aslında motosikletimin (r25) daha garantisi bitmedi ciddi bir kaza falan da yapmadım?
    Çok usandım servise gidip durmaktan ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:26 ----------

Özellikle ön freni sıkınca takırdama sesi geliyor. Direksiyon eskisine oranla çok hafif yani böyle ağırlık yok bundan dolayı fren yapınca eskisine oranla daha çok kitleniyor direksiyon.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:28 ----------

Parça değişecek varsa bunu garantiden değiştirebilir miyim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gidon rulmanı problemi olabilir emin olamadım. Servise gittiğiniz zamanlarda servis tutanağı alın, ya da raporu her neyse adı.
    Elinizde resmi bir belge olsun. Aynı sorun tekrarladığında yine rapor alın. Daha sonrasında sorun çözülemiyor diyerek mal iadesine kadar gidebilirsiniz ama iş oralara kadar gitmeden çözülür.
    Rulmanın garantiye girip girmeyeceğine emin değilim ama gireceğini sanmıyorum.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

Gidonun somunu gevşemiştir bende öyle oldu sıktırdım düzeldi
    yağızkoç05 bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı moli0046 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gidonun somunu gevşemiştir bende öyle oldu sıktırdım düzeldi
    Yok gidonu her ay sıkıyorlar yine aynı bin bakımında başladı bu sorun o zaman önemsemediler hâlâ önemsemiyorlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:39 ----------

Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gidon rulmanı problemi olabilir emin olamadım. Servise gittiğiniz zamanlarda servis tutanağı alın, ya da raporu her neyse adı.
    Elinizde resmi bir belge olsun. Aynı sorun tekrarladığında yine rapor alın. Daha sonrasında sorun çözülemiyor diyerek mal iadesine kadar gidebilirsiniz ama iş oralara kadar gitmeden çözülür.
    Rulmanın garantiye girip girmeyeceğine emin değilim ama gireceğini sanmıyorum.
    Servis tutanağı tütün dedim gerek yok yine olursa öyle dediler. Servis hep kapatmaya çalışıyor. Bin bakımından bu yana durmadan servise girmek zorunda kalıyorum. Çok sıkıldım aslında benlik hiç bir şey yok demek ki aldığımda böyleymiş. Hem ayıplı mal satıyorlar sonra üstünü kapatmaya çalışıyorlar....

peruwasa12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Belki ne alaka diyebilirsin ama lastik durumuna ve balansına baktır kesinlikle, bende'de aynı şekildeydi, lastikler bitmiş ve balansda bozulmuştu, lastiklerde değişip balans yapıldı, resmen motor değişmiş gibi oldu, gidon bi ağırlaştı normal haline geldi.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    İlk bin km'de lastikden boyle birşey olacağını sanmıyorum. 1000km bakımdan sonra olmuş diyorsunuz. Belki çaylak vidaları sıkarken, furş takımında halka çatlattı, rulman bozuldu,veya uçuk bir ihtimal, furştakımını ödünç aldı, sana tam oturmayan idarelik birtsne taktı, şimdide s3ninkini nereye koyduğunu hatırlamıyor. Uçuk bir ihtimalden ziade şaka yaptım.
    Ama furştakımında birşeyler pert veya deforma olmuştur. Ağırlık binince ve sağ sol kırınca, gevşiyordur. R25'in ön platin mesnet'in milide defirma olmüş olabilir. Furş takımı tam ayarında sıkılmadımı, yani az bir gevşekse, önfreni zorlarsan bile mesnet milini yamultabilirsin. Ön takımla motisikletin kalanınnı bir tutan başparmak kadar bir boru.
    AAB ve yağızkoç05 bunu beğendiler.

numan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    st rs
    Gidonu sıkmak derken?

Motor sabitken ön tekerleğe yatay ve dikey kuvvet uygula.
    Eğer sadece tekerde boşluk var ise tekerde bulunan rulmanları değiştir.
    Eğer üst sabitken amortisör ve lastik ileri geri boşuk yapıyorsa gidon rulmanı değiştirebilirsin.
    Direksiyonda tutarsızlık var ise de alt ve üst mesneti ayarlaman gerekebilir.
    AAB ve yağızkoç05 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ducati Monster 696 / Yamaha MT-07
    Öncelikle geçmiş olsun. Motorunuzu bu şekilde kullanmak pek sağlıklı değil ve kendinizi riske atmış oluyorsunuz onu belirtmekte fayda var. Anladığım kadarıyla motorunuz yeni ve bu bahsettiğiniz durumlar genelde önden yapılan kazalarda tabiri caizse "kafadan" darbe almalarda sık görülen bir sorun. Bu tarz bir kaza yaşadınız mı önce onu öğrenmekte fayda var. Daha sonra nelerin hasar görüp görmediği hakkında bir tavsiye vermek daha kolay olur.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk bin km'de lastikden boyle birşey olacağını sanmıyorum. 1000km bakımdan sonra olmuş diyorsunuz. Belki çaylak vidaları sıkarken, furş takımında halka çatlattı, rulman bozuldu,veya uçuk bir ihtimal, furştakımını ödünç aldı, sana tam oturmayan idarelik birtsne taktı, şimdide s3ninkini nereye koyduğunu hatırlamıyor. Uçuk bir ihtimalden ziade şaka yaptım.
    Ama furştakımında birşeyler pert veya deforma olmuştur. Ağırlık binince ve sağ sol kırınca, gevşiyordur. R25'in ön platin mesnet'in milide defirma olmüş olabilir. Furş takımı tam ayarında sıkılmadımı, yani az bir gevşekse, önfreni zorlarsan bile mesnet milini yamultabilirsin. Ön takımla motisikletin kalanınnı bir tutan başparmak kadar bir boru.
    Bin km bakımında direksiyonda takılma var düzeltcez dediler. Sonra motosikleti almaya gittim bir baktım gidon inanılmaz derecede sallanıyor. Tekrar gittim sordum, gevşek bırakmışlar. Başka bir yamaha servisine gittim ve onlara düzelttirdim ama o günden sonra düzen tutmadı. Hiç bir kaza falan da yapmadım. Bu neden oldu bilmiyorum, servistekiler çok ihmalkar davranıyor. Sizce şimdi direksiyonda nelerin değişmesi gerekiyor?

Motosikleti
    Ducati Monster 696 / Yamaha MT-07
    Kaza yok diyorsunuz, ancak hiçbir motor 1000 km bakımında "direksiyonda takılma var düzeltcez" diye bir hata vermez. Burada çelişkili bir durum söz konusu. Benim anladığım, siz motorunuzu bin km bakıma götürmeden önce herhangi bir problem yoktu, ancak siz bin km bakım için servise götürdüğünüzde "direksiyonda takılma var düzeltcez" dendi. Eğer durum böyle ise Volkan76 arkadaşımız sorunu çok güzel bir şekilde açıklamış. Belli ki servis hatası bir durum söz konusu, servisle görüşüp konuyu çözmelerini istemelisiniz.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı AAB adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaza yok diyorsunuz, ancak hiçbir motor 1000 km bakımında "direksiyonda takılma var düzeltcez" diye bir hata vermez. Burada çelişkili bir durum söz konusu. Benim anladığım, siz motorunuzu bin km bakıma götürmeden önce herhangi bir problem yoktu, ancak siz bin km bakım için servise götürdüğünüzde "direksiyonda takılma var düzeltcez" dendi. Eğer durum böyle ise Volkan76 arkadaşımız sorunu çok güzel bir şekilde açıklamış. Belli ki servis hatası bir durum söz konusu, servisle görüşüp konuyu çözmelerini istemelisiniz.
    Servistekiler her ay yaptık deyip geçiştiriyorlar diyorum bende.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Furş takımını değiştirmeniz gerekiyor. Yetkili servisin başının etini yemeniz gerekse de değiştirtmelisiniz. Ciddi ancak çözümü basit bir sorundur. Sıkıp ön yük ayarı ile düzelmiyor veya sürekli gidon çevirmelerinde takılma / boşluk hissiyatı veriyorsa sorununuz bu.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Furş takımını değiştirmeniz gerekiyor. Yetkili servisin başının etini yemeniz gerekse de değiştirtmelisiniz. Ciddi ancak çözümü basit bir sorundur. Sıkıp ön yük ayarı ile düzelmiyor veya sürekli gidon çevirmelerinde takılma / boşluk hissiyatı veriyorsa sorununuz bu.
    Yeni, garantisi olan bir motosiklette bunun olması yamahanın suçu değil mi ? Sizce bunu garantiden yaptırabilir miyim ? Yoksa hiç uğraşmadan kendim mi alıyım? Çok tutar mı furş takımı, gittiğim servis biraz para göz bir servis, birisi gelse de soysak diye düşünüyorlar.

Motosikleti
    Çoğu motisikker0tler bayiye kolide gelir, çoğu parça hazırdır, ama az çok hepsinde gidon üzerindede olsa, hala gevşek ve 90 derce yan duruyor. Kokiye sığması için ve koli ezikdimi hemen hasar görmesin diye. Bu son hazırlığı bayi yapıyor. Yağ, yağlama, gresleme ve gidonu düzeltip, gresleyip, ayarında sıkma gibi son işlem. Sizin motosikletin gidonu belki greslenmedi, veya fazla sıkıldı. Sizde o ayarı normal sanıp alışmışınızdır. O şekilde kullanıncada, rulman ve halkalar, yani furş takımı fazla sıkışıp birbirine sürterek, rulman yatağında çizikler oluşturmuştur. Onuda usta anlamıştır. Önü ufaktan toslamışındır diye düşünüp, garanti için tutanak tutmamıştır. Benim motosiklettede servir kaza yapmadığıma inanmadı, ön mesnet ve furş takımını değişecekti. 30 lira ayar işini 300 liranın üzerine çıkartmaya çalıştı. Ama ben bayinin motoru doğru toplamadığını biliyordum. Bahane uydurup, ordan uzaklaştım. Gereken aletleri alıp, söküp biri aşağıda biri yukarıda monta edilmiş amörtisörleri mensete aynı hızada ayarladım, sorun kalmadı. Yani, bazı tamirciler, yeni motosikket alanı harbiden günahkeçisi yerine koyuyor, malesef.
    Senin durumda birde düzelteyim derken ön mensnetin yerinde oynayacak kadar gevşek bırakmışlar. B3nce dirak yamahaya şikayet dikekcesi veya iletişime geçip, yamahadan alığın a kalite bir ürün, müşterisine teslim edilene kadar z kalite olduğunu söyle. Aldığın bayiden servie kadar şikayetci ol. Yapılan ayıp, iş yapacaklar diye, bozup koyduklarını el alemin hesabına yazmak, ayıp.
    Servile görüş, ürün hatalı olduğunu, o raporla bayiden düzeltilmesini iste, hayır diyeni Yamaha merkeze şikayet et. Kolay gelsin.
    yağızkoç05, numan ve AAB bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı yağızkoç05 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni, garantisi olan bir motosiklette bunun olması yamahanın suçu değil mi ? Sizce bunu garantiden yaptırabilir miyim ? Yoksa hiç uğraşmadan kendim mi alıyım? Çok tutar mı furş takımı, gittiğim servis biraz para göz bir servis, birisi gelse de soysak diye düşünüyorlar.
    Hakkınızı aramak isteyip istemediğinize bağlı. Uğraşmayayım diyorsanız 80-100 TL birşey tutar tutmaz (kendiniz değiştirirseniz, yoksa tahminen 300 TL gibi bir rakkam tutacaktır diye tahmin ediyorum). Yerinizde olsam sn.Volkan76' nın da belirttiği üzere firmanın şikayet merkezinden hakkımı aramaya başlayarak sonuna kadar devam ederdim. Bunu; basit bir CBF150' nin daha öncesinde zaten değiştireceğim dandik fabrika çıkışı ön lastiğini, gidonda vibrasyona neden olduğu ve balans ile düzeltilemediği için garantiden değiştirtmek adına birilerini çok uğraştırmış ve baş ağrıtmış biri olarak söylediğimi de belirtirim.

Eğer motosiklet garantide olmasaydı gidip yaptırın uğraşmayın derdim ama garantideki ürün için dahi taviz verirseniz ileride ne marka ne de servisten kalite namına birşey bekleyemezsiniz.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

Motosikleti
    YZF R25
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hakkınızı aramak isteyip istemediğinize bağlı. Uğraşmayayım diyorsanız 80-100 TL birşey tutar tutmaz (kendiniz değiştirirseniz, yoksa tahminen 300 TL gibi bir rakkam tutacaktır diye tahmin ediyorum). Yerinizde olsam sn.Volkan76' nın da belirttiği üzere firmanın şikayet merkezinden hakkımı aramaya başlayarak sonuna kadar devam ederdim. Bunu; basit bir CBF150' nin daha öncesinde zaten değiştireceğim dandik fabrika çıkışı ön lastiğini, gidonda vibrasyona neden olduğu ve balans ile düzeltilemediği için garantiden değiştirtmek adına birilerini çok uğraştırmış ve baş ağrıtmış biri olarak söylediğimi de belirtirim.

Eğer motosiklet garantide olmasaydı gidip yaptırın uğraşmayın derdim ama garantideki ürün için dahi taviz verirseniz ileride ne marka ne de servisten kalite namına birşey bekleyemezsiniz.
    Haklısınız teşekkür ederim yorumlarınız için

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:19 ----------

Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çoğu motisikker0tler bayiye kolide gelir, çoğu parça hazırdır, ama az çok hepsinde gidon üzerindede olsa, hala gevşek ve 90 derce yan duruyor. Kokiye sığması için ve koli ezikdimi hemen hasar görmesin diye. Bu son hazırlığı bayi yapıyor. Yağ, yağlama, gresleme ve gidonu düzeltip, gresleyip, ayarında sıkma gibi son işlem. Sizin motosikletin gidonu belki greslenmedi, veya fazla sıkıldı. Sizde o ayarı normal sanıp alışmışınızdır. O şekilde kullanıncada, rulman ve halkalar, yani furş takımı fazla sıkışıp birbirine sürterek, rulman yatağında çizikler oluşturmuştur. Onuda usta anlamıştır. Önü ufaktan toslamışındır diye düşünüp, garanti için tutanak tutmamıştır. Benim motosiklettede servir kaza yapmadığıma inanmadı, ön mesnet ve furş takımını değişecekti. 30 lira ayar işini 300 liranın üzerine çıkartmaya çalıştı. Ama ben bayinin motoru doğru toplamadığını biliyordum. Bahane uydurup, ordan uzaklaştım. Gereken aletleri alıp, söküp biri aşağıda biri yukarıda monta edilmiş amörtisörleri mensete aynı hızada ayarladım, sorun kalmadı. Yani, bazı tamirciler, yeni motosikket alanı harbiden günahkeçisi yerine koyuyor, malesef.
    Senin durumda birde düzelteyim derken ön mensnetin yerinde oynayacak kadar gevşek bırakmışlar. B3nce dirak yamahaya şikayet dikekcesi veya iletişime geçip, yamahadan alığın a kalite bir ürün, müşterisine teslim edilene kadar z kalite olduğunu söyle. Aldığın bayiden servie kadar şikayetci ol. Yapılan ayıp, iş yapacaklar diye, bozup koyduklarını el alemin hesabına yazmak, ayıp.
    Servile görüş, ürün hatalı olduğunu, o raporla bayiden düzeltilmesini iste, hayır diyeni Yamaha merkeze şikayet et. Kolay gelsin.
    Şikâyet etmenin pek sonuç doğuracağını sanmıyorum ülkemizde ama dediğiniz gibi şikayetimi yapcam. Benim hatam google haritadan düşük oy almış bir vahiye gidip motosiklet almak oldu. Üstüne birde bu servisten kaliteli bir muamele beklemek ise ikinci hatam oldu. Bayinin bu kaçıncı şikayet edilişiymiş, herkes şikayetçiymiş bunlardan, Serviste uzun süre bekledim neden beklediğimi sorduğumda ise bir dövmedikleri kaldı. En berbat bayiye denk gelmişim...

Yorumların için çok sağol
    Volkan76 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bu paylaşımın misal faydaydı. Araştırma.
    Bende bayiyi araştırmadan almıştım. Bende sonradan bayi hakkında çok şikayet buldum. Hatta yetkili bayi olmadığını bile öğrendim.
    Motosiklet marka model seçerken araştırma.
    Motosiklet satın alırken araştırma.
    Motosiklet bakımı için araştırma.
    Etkinlik'den ürüne kadar, her tür girişimde, hakkında öneri, beğeni ve şikayetlerine kadar önceden araştırmak gerek.
    Yani, iyisi nekadarda iyi olsa, iyisini isyeyen, iyiyi kötüden ayırt edebilince, iyi kalır, kötü gider. İşiniz rasgele, tekeriniz düz bassın.
    yağızkoç05 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)