Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Debriyajin bittigini nasil anlarız

Motovento
    REKLAM ALANI
    kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    2 . El aldigim motorda ögrendim kullanmayı dun arkadaşin motoruna bindim benim debriyajla arada cok fark var bendeki devir hizlaninca iyi geciyo ama yavasladigimda cok zor geciyo debriyajin bittigini tam olarak nasil anlariz ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Alıntı kurubuzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 . El aldigim motorda ögrendim kullanmayı dun arkadaşin motoruna bindim benim debriyajla arada cok fark var bendeki devir hizlaninca iyi geciyo ama yavasladigimda cok zor geciyo debriyajin bittigini tam olarak nasil anlariz ?
    Debriyaj kacirma yapar devir yukselir motor gitmez. Diger olasiliklar yagin degisme zamani gelmistir veya debriyaj ayari gerekiyodur.
    ABONE OLMAK İÇİN >>> youtube.com/channel/UC2pNC9t3HM5t01YezVcCwzw

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Hoplatır zıplatır, kavramaz, bir şekilde anlaşılır.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikletler aynı mı?

Motosikleti
    Bajaj discovery
    Discovery 125 bendeki digeri boxer bajaj

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Otobana çık, vitesi 5. veya 6. vitese at, 4000 devirden itibaren gazı sonuna kadar açarak hızlanmaya başla. Motorun maksimum torkunu verdiği devire gelince devir bir anda artıyor fakat motosikletin hızı değişmiyorsa yani bağırıyor fakat gitmiyorsa debriyaj bitiktir.

Motosikleti
    Bajaj discovery
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otobana çık, vitesi 5. veya 6. vitese at, 4000 devirden itibaren gazı sonuna kadar açarak hızlanmaya başla. Motorun maksimum torkunu verdiği devire gelince devir bir anda artıyor fakat motosikletin hızı değişmiyorsa yani bağırıyor fakat gitmiyorsa debriyaj bitiktir.
    Devir göstergesi vites göstergesi yok malesef anladigim kadari ile cekisden dusmesi gerekiyo eyw

Uzaktan bakınca motor blokları aynı görünüyor. Eğer aynı motorlara sahipseler fark kullanılan yağ veya debriyaj ayarı kaynaklıdır. Aynı yağı deneyip, debriyaj ayarını kitapçıktaki gibi ayarlayın. Ya da diğeri gibi...
    *Bu kısmı kesin bir bilgiye dayandırmadan söylüyorum, uydurma olabilir; zincir gerginliğini de kontrol edin.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Devir göstergesi vites göstergesi yok malesef anladigim kadari ile cekisden dusmesi gerekiyo eyw
    Hayır çekişten düşme değil. Gaza asıldığında bağırıyor fakat gitmiyorsa yani debriyajı çekmişsin gibi oluyorsa, debriyaj balatalarına yük bindiğinde kayıyor demektir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:47 ----------

Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzaktan bakınca motor blokları aynı görünüyor. Eğer aynı motorlara sahipseler fark kullanılan yağ veya debriyaj ayarı kaynaklıdır. Aynı yağı deneyip, debriyaj ayarını kitapçıktaki gibi ayarlayın. Ya da diğeri gibi...
    *Bu kısmı kesin bir bilgiye dayandırmadan söylüyorum, uydurma olabilir; zincir gerginliğini de kontrol edin.
    Motor blokları aynı değil. Bajaj boxer 4 vites N1234 şeklinde sıralı, discover normal 5 vites. Buji sayıları hacimleri falan da farklı tamamen ayrı modeller.

O zaman kıyaslamak çok zor olur. Yine de kaliteli bir yağ ve debriyaj ayarını kontrolden başka bir seçenek görünmüyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:50 ----------

Dostum bir de devir eşitleme(rev-match) denilen bir olay vardır bilmiyorsan diye yazıyorum. Sokak ağzında ''ara gaz'' diye geçer.
    Bunu yaparsan da vites geçişlerinin rahatladığını farkedebilirsin.
    Özetle bir alt vitese geçerken, debriyaj ayırınca anlık gaz veriyorsun. Devir yükseliyor. Devir düşmeden (hemen hemen aynı anda) bir alt vitese geçiyorsun. Bu şekilde motosiklet şanzımanının yapısından dolayı vites geçişleri biraz daha kolay olur.

https://www.youtube.com/watch?v=tPTNTZk9JfQ

Motosikleti
    Bajaj discovery
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman kıyaslamak çok zor olur. Yine de kaliteli bir yağ ve debriyaj ayarını kontrolden başka bir seçenek görünmüyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:50 ----------

Dostum bir de devir eşitleme(rev-match) denilen bir olay vardır bilmiyorsan diye yazıyorum. Sokak ağzında ''ara gaz'' diye geçer.
    Bunu yaparsan da vites geçişlerinin rahatladığını farkedebilirsin.
    Özetle bir alt vitese geçerken, debriyaj ayırınca anlık gaz veriyorsun. Devir yükseliyor. Devir düşmeden (hemen hemen aynı anda) bir alt vitese geçiyorsun. Bu şekilde motosiklet şanzımanının yapısından dolayı vites geçişleri biraz daha kolay olur.

https://www.youtube.com/watch?v=tPTNTZk9JfQ
    Tskler arkadaslar 👍

Yan Yan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Motor bağırır ama hızlanmaz.

Motosikleti
    YAMAHA XJ6N 2014 - HONDA CRF250L 2013
    Vites bire takıp, ön freni kuvvetlice sıkınız. Sonra kalkış yapar gibi debriyajı salarken moturun ön amörtisörleri çökertip en sonunda stop edecek duruma gelmesi gözlemleniyorsa sıkıntı yoktur. Aksi durumda motor bağırmaya devir yükselmeye devam eder ama ön amörtisörü yeterince çökertip stop edemez. Bu durumda debriyajın kaçırdığı anlaşılabilir.

Motosikleti
    Bajaj discovery
    Alıntı esbabsız adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vites bire takıp, ön freni kuvvetlice sıkınız. Sonra kalkış yapar gibi debriyajı salarken moturun ön amörtisörleri çökertip en sonunda stop edecek duruma gelmesi gözlemleniyorsa sıkıntı yoktur. Aksi durumda motor bağırmaya devir yükselmeye devam eder ama ön amörtisörü yeterince çökertip stop edemez. Bu durumda debriyajın kaçırdığı anlaşılabilir.
    Onu yapacak kadar ustalaşmadık malesef yardimin icin tskler devir ve vites göstergesi olmadigindan bıraz zorlaniyoz 👍

drejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Nmax
    İlk yapacağın işlem kavrama noktasına göre debriyaj telin de boşluk var mı kontrol edin,fazla bir boşluk varsa üstten ya da alttan debriyaj telinde ki boşluğu alarak kavrama noktasını ayarlayın.Bu kavrama noktasını vitesi 1'e atıp kalkış yaparak ayarlayabilirsin.Bu ayarı yaptıktan sonra vites geçişlerini 40-50 km hız ile giderken kontrol et.Debriyajın sert olması debriyaj telinde ki oksitlenme yada içinde bir iki tel kopmuşsa da yapar.Bu ayarları yaptın vites geçişlerin biraz düzeldi diyelim.Sonra debriyajın durumunu arkdaşın dediği gibi boş yol da 60-70 km hız da son vites de tapa gaz yüklen bir an da zaten sesten de anlarsın kavramanın kaçırıp kaçırmadığını.
    çok çok yanlış bir yağ kullanmıyorsan debriyaj'ın sert olması yağ ile alakası olmaz.
    Bütün yukarı da yazdıklarımı yapmana rağmen bir değişiklik olmazsa,debriyajın açılıp bakılması lazım.En kötü ihtimal yeni baskı balata ve yeni debriyaj teli ile ilk gün gibi olur.
    "kesin bir bilgiye dayandırmadan söylüyorum, uydurma olabilir; zincir gerginliğini de kontrol edin" ordan da fren balatalarına geç (uydurma olabilir).

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Veya kaydırmalı debriyajın yoksa, sürerken vites düşürüp debbriyajı bırakınca, devir yükselip, hızın yavaşlamıyorsa, butiyor demektir. Yani, motirfrenini nekadar etkiliyse balatalar o kadar iyi.
    Vites değişme sorunuda, nirmal gibi görünüyor,. Neticede, bajaj, devir yükselincce, vites geçirmek daha rahat, motir devri, grup mili ve anamil dervi ve hızın berabet yükseltiyor. Vites düşürürken ve debriyaz çekiliyken, millerin üzerindeki dişlilerin devirleri farklı dönmeye başlıyor. Ara gaz, bu farkı dengeliyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)