Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yedek akü kullanımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    İhtiyacıma binaen scooterımda sele altında ana akü ile aynı değerde, portatif kullanılabilir 12w 7A kuru tip bir akü bulundurmak istiyorum.

3 mod lu bir anahtar ile sürüş esnasında yönetebileceğim sistem kurma planım var.

Yedek akü ana akü bağlantısına paralel şekilde devre edilecek,

Yedek aküye de 5A sigorta bağlanacak, voltmetre göstergesi kullanılacak.

Anahtar 1.mod : Ana akü şarzda, yedek boşta.
    Anahtar 2.mod : Her iki akü de boşta, şarz almıyor, besleme yok.
    Anahtar 3.mod : Yedek akü şarzda, ana akü boşta.

2.mod da, her iki aküden de akım alınarak şarz yapılmıyor uyarısı için sesli ikaz devreye girecek,

Anahtar hangi mod da olursa o aküye ait gerilim voltmetre değeri görünecek. Şarz yönlendirmesi ona göre yapılacak.

Bu sistemde yaşayabileceğim olası sorunlar ve çözüm önerilerinizi almak istiyor, iyi akşamlar diliyorum.
    VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR, KADERİNE TERK EDİLEMEZ

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    ben teoride bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum, mod2 de her iki aküyüde boşta tutmanızdan şu anahtarı kullanmayı planladığınızı tahmin edebiliyorum.

ana akünüzün sigortası kaç amperse ek akünüzede aynı sigortayı kullanın, sonuçta yeri geldiği zaman motoru o yürütecek, daha düşük amper sigorta yetersız kalabilir.

Motosikleti
    Doğrudur, anahtar seçimim bu şekilde. Tek farkı su geçirmez tip olması.Her iki aküyü neden boşta tutmak..... denir ise; anahtarlama esnasında anlık olsada sisteme gereğinden fazla yük verip statör ve konjektördeki stabilliği bozmamak içindir. Diğer açıdan da portatif akünün bağlantısını sökerken bir kaza yaşanmasını engellemektir.

Ha birde beni bilirsin, cins mi cinsimdir... paşa gönlüm öyle istediğindendir 😁

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Yapmak istediğiniz sistemin benzeri yelkenli teknelerde kullanılıyor. internette nasıl yapılır diye kaynak ararken yelkenlilerle ilgili sayfalardan da öğrenebilirsiniz.
    Yelkenli teknelerde seyir esnasında çoğunlukla motor kapalı olduğundan aküler neredeyse dibine kadar bitiriliyor. Seyir için kullanılan elektronik cihazlar, aydınlatma, buzdolabı vb. motor çalışmazken de elektrik tükettiği için aküler çok bitiyor, bunlarda kapasitesi yüksek ve çok bittiğinde zarar görmeyecek deep-cycle tipinde aküler kullanılıyor bu yüzden. Ama motor çalıştırmak gerektiğinde aaa akü azalmış motor çevirmiyor durumunda kalmamak için motoru çalıştırmaya ayrı bir akü kulllanılıyor. Yani iki ayrı akü grubu bulunuyor, biri elektrikli cihazları çalıştırmak için servis aküsü, öteki de motoru çalıştırmak için daha düşük kapasiteli ama motoru çalıştırmak için gereken yüksek akımı ani olarak verebilecek tipte akü oluyor. Bunları ayıran tam da sizin bahsettiğiniz tipte bir şalter oluyor, bunlara teknelerde üzerinde etiketinde "both" yazdığı için genellikle both şalter deniyor. Motor çalışırken alternatörden hangi akü grubu şarj edilmesi isteniyorsa ona geçiriliyor, motor çalışmıyorken de hangi aküden elektirk almak gerekiyorsa ona geçiriliyor.

google'dan bu şekilde arama yaparsanız benzer şemalar çıkıyor:

https://www.google.com.tr/search?sou...21.sm_lRCaMWuU
    07DFB18 bunu beğendi.

Motosikleti
    Faydalı yönlendirmen ve tarifin için teşekkür ederim.
    espresso bunu beğendi.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğrudur, anahtar seçimim bu şekilde. Tek farkı su geçirmez tip olması.Her iki aküyü neden boşta tutmak..... denir ise; anahtarlama esnasında anlık olsada sisteme gereğinden fazla yük verip statör ve konjektördeki stabilliği bozmamak içindir. Diğer açıdan da portatif akünün bağlantısını sökerken bir kaza yaşanmasını engellemektir.

Ha birde beni bilirsin, cins mi cinsimdir... paşa gönlüm öyle istediğindendir ��
    Bir deli ben varım sanıyordum.. Bir benzerini 2. aküyü solar şarj destekleyecek şekilde yapacağım ben. Topcase üstüne bir solar panel koyup,2.aküyü motor çalışırken statörden, motor çalışmazden solar panelden besleyeceğim. Neden mi ? Kampta ,telefon, ışık ve müzik için elektrik lazım
    espresso, Kural [ Z ] ve MimTolga bunu beğendiler.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Redimdeki şalter yetersiz sanırım, veya ondan 4 tane fikan kullanman gerek ve buda 4 buton demek, şifrekeme gibi buton kunumlsrını bilmen gerek, akü arlarında geçış ve kapalı duruma getirmek için.
    Aklımdaki en basıt ve tek butonla çalışabilecek, artı ve eksiyide kesip değiştireceksense, 2 giriş, 4 çıkışlı bir şalter. Sade atıyı kapatıp veya 1_2 diye değiştireceksense, 1 giriş, 2 çıkışlı bir şalter.
    Miszl, kablolamadan aküye gelen artıyı, şaltere giriyorsun, şalterin 1 çıkışından, 1 aküye, şalterin 2. çıkışındanda 2. Akünün artı kutubuna bağlıyorsun. Eksi kutubuda 2. girişden girip, 1 eksi, 2 eksi çıkışdan akülerin eksikerine bağlıyirsun. Ayrı sigortayada gerek yok. Şalterin yedek akü için artı ve aksi çıkışınada misal piriz gibi bir konektör bağlarsan, ve yedek, yani portatif akününde artı ve eksisine bitde fiş takarsan, yedek akünü istetiğın zaman fişle ayırabilirsin. O zaman şalterin 1 de ana aküye, 0 ve 2 konumunda boşda olur. Kolay gelsin.
    En sağlıklısı 2 giriş. 4 çıkışlı bir şalter, oda 0, 1 , 2 konumu olan. Bu ve biraz kablo, iş biter.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Bu ihtiyacın nedenini anlamadım, neden yedek akü ? olası sorunları gelecek cevaba göre yazacağım.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Veya 4 tane aç kapa şalter, yani en basit şalterden 4 tane alıyorsun. Kablolamadan aküye bağlanan artıyı ve eksiyi y yani ikiye ayırıyirsun, 4 uc ekde etmiş oluyirsun. 2 artı 2 eksi. Her birinin ucuna bir şalter ekliyorsun, her 4 şalterin 2 artıyı, 2 akünün artısına,2 eksiyide akülerin eksisine dağıtıyirsun. Bitti. Bir aküdeki 2 şalteri kapatıp, diğer aküde şalteri açabilirsin. 4 şanler kapalıyken boşda yanı 0 konum oluyor. Yine ayrı sıgortaya gerek yok. K3ndi sigortası hep devrede kalıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:41 ----------

Bu benim modifiye edip sattığım masaüstü bilgisayar. Bilgisayar çalışmadan, sade ledler veya fanlar veya fan ve ledler beraber bir şalterden çalıştırıyordum. Artı yarı hızda ve ledlerin sade birkısmınıda şalterden ayarlayabiliyirdum. Bundaki şalter birçok giriş ve çıkışı vardı. Bir önceki kasada sade aç kapa şalterle kurmuştum. 6 tne çalter kullanmıştım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:14 ----------

MSI yazısınıda motosiklete plakalık plaırken plakacıda yaptırdım. Kabartmalı, iztedığini üretebiliyor. 15 liraya mal oldu. 2 dakikada bilgisayarında tasarladık, akşama gel al dedi. Makina o an seri imalattaydı. Yoksa, 15 dakikada halletcekti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:24 ----------

Bunuda ekleyeyim. Neticede, bu bilgisayarın matrixide sade aç kapa şalterle çalışıyor.

Motosikleti
    Mesleğim gereği olur olmaz zamanlarda gerek test işlemlerinde kullandığım aygıtlar için gerekse kamp esnasındaki enerji ihtiyacı için kullanmak istiyorum.

Diğer bir sebep ise olası afet sonrasındaki ilk 72 saat kesinlikle işe yarayacak olmasıdır.

Kickstart var, sıkıntı yok ama enerji kullanım süresini uzatmam gerekli.
    espresso bunu beğendi.

Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anahtarlama esnasında anlık olsada sisteme gereğinden fazla yük verip statör ve konjektördeki stabilliği bozmamak
    sistemi yüksüz(aküsüz) bırakmak daha tehlikeli !

akülere derin deşarj kalıcı zarar verir
    aküleri, paralellerken stabilliğe halel getirecek kadar boşaltmak, caiz değildir

otomobili nadiren ve hava soğuk olduğunda kullanırım
    beklemekten boşalmış, soğuktan performansı düşmüş akü, sabah kaygılandırdığı için
    akü aradım taradım...
    sonra bianda kafam çalıştı
    ikitekerlime taktığım ve memnun olduğum lityum aküden
    bitanede otomobilin aküsüne paralel bağladım
    start stop un keyfi yerine geldi
    tavsiye ederim

Motosikleti
    4 bacak iki konumlu anahtar işi çözüyor.
    Eksi,yani şase ortaktır.

1.konum motordan ana aküye akım sağlar
    2.konum motordan yedeğe alkım vrerir.

Voltmetre değerine göre yönlendirme yapılır. Kısa devre riski olan bağlantılara sigorta takılır.

Akımın boşta olması için, ayrı bir 4 bacak iki konumlu anahtarla, ateşleme kesilir ve akü bağlantısı motordan ayrılır....emergence stop olarak kullanılır.

Sanırım konu bu şekilde çözülür.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)