Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

İlk kazamı yaptım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Alıntı chaqalqarlos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O yüzden MT07 kullanmama rağmen 50CC'lik scooter edasıyla gidiyorum ) Çünkü İstanbul trafiği bunu gerektiriyor malesef. Düzelene kadar böyle devam.
    Ucunda ceza yoksa türk toplumu aliskanligini degistirmez, maalesef hayvanlar gibi cezayla terbiye edilmesi gerekiyolar. Aman hocam sinirlenio ani gaz acmayin mt 07 kafaya her an gecebilen bi motor ben cok tirsiyorum :D
    chaqalqarlos bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    Alıntı okaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ucunda ceza yoksa türk toplumu aliskanligini degistirmez, maalesef hayvanlar gibi cezayla terbiye edilmesi gerekiyolar. Aman hocam sinirlenio ani gaz acmayin mt 07 kafaya her an gecebilen bi motor ben cok tirsiyorum :D
    Çok şükür hocam şuana kadar bu bahsedilen olaya yakın hiçbir olay yaşamadım.Aksine çok daha kolay geldi bana pulsar ve mt 25'den kullanımı anlamsız şekilde Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben niye şanslı olayım dostum :D devlet uğraşırdı, ışıklarda yaya geçidi var. Benlik problem yok.
    Sen bir çocuğu öldürmekten dönmüşsün hala işin ceza kısmına takılıp yorum yazıyorsun. Yani suç sende değilse o akşam gidip rahat rahat uyuyacaksın öyle mi ? Kendi çocuğun olduğunda bu yazıları bir kez daha oku derim. Çocuk o çocuk. Üzerine titreyen, kılına zarar gelmesinden korkan annesi ve babası var.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bak iki etti. Hadımköy yolunda kamyonetten kurtardın, tepeüstünde düşmen yavaş oldu, üçüncü daha büyük olabilir. Anlattığın kadarıyla burada tabi suçun yok. Ama bu kadar kısa sürede bu 2 olay seni bulmamalıydı. Dikkat et dostum. 2.000 km lik tecrübe ile artçı da zor olabilir. Yayaya çarpmak en kötüsü. Mazallah ölebilir. Ölünce yada yaralanınca olaya başka durumlar da dahil olabiliyor. Devletin vereceği ceza da bu başka durumlardan daha hafif kalabiliyor.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Honda Cbr500R (2015)
    Ben niye şanslı olayım dostum :D devlet uğraşırdı, ışıklarda yaya geçidi var. Benlik problem yok.
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Şöyle bir olay anlatayım.
    Tem otoyolu kenarında yanyolda, gece üst geçitin altından karşıdan karşıya geçmeye çalışan adamın birine araba çarpar.
    Yolda aydınlatma yok, temdeki ışıklar aydınlatıyor biraz + üst geçit var.
    Yayanın bir ayak sakat kalır, şikayetçi olur vuran adamın hayatı kaydı.
    Bunu anlatan yayanın kendisi, üst geçit varken şikayetçi olmaya utanmıyormusun diye tartıştım kalktı gitti, yanımızda bulunan diğer arkadaşlar anlattı, dünya kadar para almış sürücüden, hala şikayetinden vazgeçmemiş, adam içerideymiş hala.
    Demem o ki, o çocuğa bir şey olsaydı görürdün devlet mi uğraşırdı yoksa senmi uğraşırdın, olayın ciddiyetini kavrayamamışsın sanırım, ışık, yaya geçidi falan hikaye, koca üst geçit varken adamın hayatı kaymış, yayaya vuracağına git kamyona arkadan gir bir defa ölürsün, yayaya vurursan adamı hergün öldürürler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı OkNisT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun.
    Şöyle bir olay anlatayım.
    Tem kenarında yanyolda gece üst geçitin altından karşıdan karşıya geçmeye çalışan adamın birine araba çarpar.
    yolda aydınlatma yok, temdeki ışıklar aydınlatıyor biraz + üst geçit var.
    yayanın bir ayak sakat kalır şikayetçi olur vuran adamın hayatı kaydı.
    Bunu anlatan yayanın kendisi, üst geçit varken şikayetçi olmaya utanmıyormusun diye tartıştım kalktı gitti, yanımızda bulunan diğer arkadaşlar anlattı dünya para almış hala şikayetinden vazgeçmemiş adam içerideymiş hala.
    Demem o ki, o çocuğa birşey olsaydı görürdün devlet mi uğraşırdı yoksa senmi uğraşırdın, olayın ciddiyetini kavrayamamışsın sanırım ışık yaya geçidi falan hikaye, yayaya vuracağına git kamyona arkadan gir bir defa ölürsün, yayaya vurursan hergün ölürsün.
    Hocam olayın şiddetinden farklı mı durum bılmıyorum ancak bır abim 3 sene önce falan aksam yolda giderken bir yayanın yola fırlaması nedenıyle kaza yaptı. Aracta birşey yok ancak yaya başından şiddetli darbe aldı ve nasıl olduysa 2 parmagı kopmuşi kolu kırılmış, bir de beyin travması mı ne geçirmiş de 10 gün fln hastanede kalmış.

Işık olmaması; yayanın yola kontrolsüz cıkması nedeniyle arkadaşa hiçbirşey olmadı, karşı taraf olayı daha da abartıp para koparmaya calıstı ancak hiçbirşey cıkmadı.

O nedenle örnekleminizi pek anlayamadım.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Honda Cbr500R (2015)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam olayın şiddetinden farklı mı durum bılmıyorum ancak bır abim 3 sene önce falan aksam yolda giderken bir yayanın yola fırlaması nedenıyle kaza yaptı. Aracta birşey yok ancak yaya başından şiddetli darbe aldı ve nasıl olduysa 2 parmagı kopmuşi kolu kırılmış, bir de beyin travması mı ne geçirmiş de 10 gün fln hastanede kalmış.

Işık olmaması; yayanın yola kontrolsüz cıkması nedeniyle arkadaşa hiçbirşey olmadı, karşı taraf olayı daha da abartıp para koparmaya calıstı ancak hiçbirşey cıkmadı.

O nedenle örnekleminizi pek anlayamadım.
    Bende senin örneklemeni anlayamadım, napalım şimdi ışık olmayan yerde önümüze atlayanı ezelim mi ?
    Ben duyduğumu burada paylaştım bundan ders çıkartmak bizim elimizde, trafik kazalarında genellikle ne kadar suçlu olursa olsun yayalardan yöne kararlar alınıyor, tıpkı iş kazası mahkemelerinde olduğu gibi, çoğu zaman her türlü koruyucu donanım sağlanmasına rağmen işçi bunu kullanmamıştır ama yine haklı çıkar kullanmasını sen sağlamalıydın zorla koruyucu donanımları giydirmeliydin gibi, istisnalar illaki olabiliyor, fakat %90 bize olumsuz sonuç doğuracak bir olayı %10luk iyi ihtimali düşünerek hareket edersek hayatımız kayar.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen bir çocuğu öldürmekten dönmüşsün hala işin ceza kısmına takılıp yorum yazıyorsun. Yani suç sende değilse o akşam gidip rahat rahat uyuyacaksın öyle mi ? Kendi çocuğun olduğunda bu yazıları bir kez daha oku derim. Çocuk o çocuk. Üzerine titreyen, kılına zarar gelmesinden korkan annesi ve babası var.
    Gayet rahat uyurum fakat annesini babasını düşününce gerçekten içim bi kötü oldu..

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:43 ----------

Arkadaşlar aydınlattığınız için gerçekten çok teşekkür ederim, bu da bana ders oldu. Frene basamadım çünkü minibüsün arkasından fırladı, hızım çok düştükten sonra o bana çarptı zaten. Şimdi bu araba değil ki. Kendi canımızı mı düşüneceğiz yayayı mı düşüneceğiz? Acilen düzenleme gelmesi gerekiyor. Rahmetli Barkın abimizin olayını unutmamalı.

kalidor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kardeşim eğer ciddi bir sorunun var ise buraya yaz...Tamam ben de 16 tane kaza geçirdim ve her kazanın history'sini mi atayım? Sayın moderatörler; lütfen biraz dikkat...Zaten 10 sene önceki eksenden çıktık ama yeter yani...Dincisi girdi, şapşalı girdi...Ben bu siteyi eskiden referans gösteriyordum ama hahahhahahhaha falan diyorlar. YETER ARTIK.Ben fazlaysam silin gitsin. Yeter ki bu site amacına ulaşsın.

leons - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ZX10R 2015
    Alıntı carter17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu ne korkunç bir yorum inanamıyorum. Ufacık çocuğun hayatı söz konusuyken sizin için önemli olan haklı olmak mı? 20Km hızla gidiyorum yazmışsınız, 20km hızla giden bir motosiklette durmaya çalışırken nasıl 1metre sürüklenebildiniz? 20km ortalama bir insanın hızlı koşma hızına tekabül ediyor. Ayrıca 20km hızla giderken bir çocuğun fırladığını görüp önce fren yerine neden kornaya bastınız?

Dediğiniz gibi, kimse yayaya gidipte vurayım demez, kaza kazadır. Fakat 20km hızla giderken bile duramadığınız anlar varsa, eğitim almanızı tavsiye ederim.

Geçmiş olsun tekrardan.
    Arkadaş acemi olabilir,çocuk ta ufak olabilir hayatı çok değerlidir küçük çocuğun. Allah korumuş. Anne babası düzgün eğitim verecek. Bu hatayı yapan ana babanın günahını motorcu çekemez. Ana babanın yaptığın hatayı bu adam bedel olarak ödemez. O zaman ya çocuk yapmayacaksın ya da vatana millete hayırlı olsun diye küçük yaşta göz ününde bulundurup eğitim vereceksin. İlk okulda bile 6 yaşındayken karşıdan karşıya geçerken ilk önce sağa sonra sola tekrar sağa bakın diye nasihat verirler, bizim 30 40 yaşındaki vatandaşlarımız bilmez o derece eğitimzsilik mevcut. 30 km hızla giderken 636 abs olması halde ani fren yüklemesinde 2-3 metrede zor durabiliyorsun. Bence siz bilgilerinizi düzeltin özellikle bakış açınızı değiştirmenizi tavsiye ederim.
    HRider bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı kalidor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim eğer ciddi bir sorunun var ise buraya yaz...Tamam ben de 16 tane kaza geçirdim ve her kazanın history'sini mi atayım? Sayın moderatörler; lütfen biraz dikkat...Zaten 10 sene önceki eksenden çıktık ama yeter yani...Dincisi girdi, şapşalı girdi...Ben bu siteyi eskiden referans gösteriyordum ama hahahhahahhaha falan diyorlar. YETER ARTIK.Ben fazlaysam silin gitsin. Yeter ki bu site amacına ulaşsın.
    Niye boş yaptın? engelle geç sohbet bölümü burası. Ben önemli sorun diye bir kural görmüyorum sizi sırayla mı veriyorlar bana? Abilerimden tavsiye almak için bu konuyu açıyorum, ileride daha kötü sonuçlar almamak için yardım istiyorum niye tatava yaptığını anlayabilmiş değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:33 ----------

Alıntı leons adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş acemi olabilir,çocuk ta ufak olabilir hayatı çok değerlidir küçük çocuğun. Allah korumuş. Anne babası düzgün eğitim verecek. Bu hatayı yapan ana babanın günahını motorcu çekemez. Ana babanın yaptığın hatayı bu adam bedel olarak ödemez. O zaman ya çocuk yapmayacaksın ya da vatana millete hayırlı olsun diye küçük yaşta göz ününde bulundurup eğitim vereceksin. İlk okulda bile 6 yaşındayken karşıdan karşıya geçerken ilk önce sağa sonra sola tekrar sağa bakın diye nasihat verirler, bizim 30 40 yaşındaki vatandaşlarımız bilmez o derece eğitimzsilik mevcut. 30 km hızla giderken 636 abs olması halde ani fren yüklemesinde 2-3 metrede zor durabiliyorsun. Bence siz bilgilerinizi düzeltin özellikle bakış açınızı değiştirmenizi tavsiye ederim.
    Benim de anlatmak istediğim şey buydu ellerine kollarına sağlık ustam benim. Yazıya dökemediğim düşüncelerimi sen yazıya dökmüşsün çok sağol.
    leons bunu beğendi.

kalidor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    [QUOTE=HRider;4460640]Niye boş yaptın? engelle geç sohbet bölümü burası. Ben önemli sorun diye bir kural görmüyorum sizi sırayla mı veriyorlar bana? Abilerimden tavsiye almak için bu konuyu açıyorum, ileride daha kötü sonuçlar almamak için yardım istiyorum niye tatava yaptığını anlayabilmiş değilim.[COLOR="Silver"]

Yahu hemen kızma...Yaşım 44...motosiklet internet tavsiyesiyle değil; yol da geçen süreyle tecrübe edilir. Yaptığın kazanın aydınlanmasını burada değil; yollar da sürerken bulursun.Kırdıysam seni özür dilerim ama sağdan sola geçerken kaza yaptım başlıkları da beni bunaltıyor artık. Bu lafımı üzerine lütfen alınma.

carter17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı leons adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam dalga mı geçiyorsun? 30km hız, 20km hızın 1.5 katına tekabül ediyor. Hayatınızda hiç 20km hızla motosiklet mi sürmediniz anlamıyorum.

Çocuğa eğitim verdik, eğitim verir vermez hazır hale mi geliyor? Madem eğitim verir vermez her şeyi sizin gibi düşünmesi gerek ne diye bu kadar eğitim veriliyor insanlara? İnsanlar 60 yaşında bile eğitim almaya çalışıyor.

Devlet 18 yaşından küçük herkese çocuksun diyor, ebeveyn olmadan verdikleri kararları saymıyor. Bu ne demek sizce? Demek ki 18 yaşından küçükler henüz sağlıklı kararlar veremiyor demek, tartışılır mı? Tartışılır. Fakat bu resmi olarak neredeyse tüm Dünya'da böyle. 10 yaşında motosiklet sürmeyi bilen bir sürü çocuk var hemen ehliyet verelim bu mantıkla o zaman.

Yani o kadar saçma bir düşünce yapısı ki ne yazsam olmuyor, savunduğunuz şeyde gram mantık yok. Çocuk eğitim alsın, yola fırlamamayı öğrensin fakat koskoca ehliyet almış adam 20km hızla durmak için eğitim almasın, birini biçerse de karşıdakinin eğitimsizliği olsun sebebi. 30km hızla 20km hızın fiziki farkını anlamayan insanları kısacık zamanda eğitmeye çalışıyorum ben de.
    HRider bunu beğendi.

yarensevimli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçmiş olsun gerçekten çok şanslısınız.

Motosikleti
    30km hızla 20km hızın fiziki farkını anlamayan insanları kısacık zamanda eğitmeye çalışıyorum ben de.
    Ben merak ettim açıklasana fiziki farkı neymiş?

Momentum olarak hesaplayalım.

30km hız yaklaşık 8,3 m/s * full depo 200kg motor + 160kg 2 kişi = 8,3 * 360 => 2988 Newton.Saniye bir kuvvet meydana geliyor.

20km hız 5,5 m/s => 360 * 5,5 1980 Newton.Saniye

Etki ettiği alana göre değişkenlik gösterir ki 1000 Newton / 2m^2 olsa ortalama bir insanın vücudunun yüzey alanıdır. Bu da Saniyede 500 Newton / m^2dir.

Bu da size 60 kiloluk bir insanın normal bir yürüme hızında çarpmasından daha düşük bir kuvvet ortaya çıkarır. Ve gelelim size.. sizin açıklamanızı da bekliyorum...

Ben merak ettim açıklasana fiziki farkı neymiş?

Momentum olarak hesaplayalım.

30km hız yaklaşık 8,3 m/s * full depo 200kg motor + 160kg 2 kişi = 8,3 * 360 => 2988 Newton.Saniye bir kuvvet meydana geliyor.

20km hız 5,5 m/s => 360 * 5,5 1980 Newton.Saniye

Etki ettiği alana göre değişkenlik gösterir ki 1000 Newton / 2m^2 olsa ortalama bir insanın vücudunun yüzey alanıdır. Bu da Saniyede 500 Newton / m^2dir.

Bu da size 60 kiloluk bir insanın normal bir yürüme hızında çarpmasından daha düşük bir kuvvet ortaya çıkarır. Ve gelelim size.. sizin açıklamanızı da bekliyorum...
    Değerleri incelemeden yazayım, ben 30km hızı 20km hızla karşılaştıran kişiye cevap yazdım ve üstüne alınıp bana yazdın. Şimdi bulduğun 2 rakamı birbirine böl, benim yukarıda kısaca yazdığım "1.5 katına tekabül ediyor" cümlesinden farklı bir şey çıkacak mı?

Burada olay birisine çarpma şiddetinizden çok, 20km hızla giderken "durmaya çalışıp", duramayıp, üstüne bir de 1 metre sürüklenmeniz. Madem fizik biliyorsunuz, sürtünme kuvveti ve geriye doğru(durmaya çalışmaktan ötürü), yer çekimine doğru olan kuvvetlerinizi hesaplayıp, 20km hızla giderken duramayıp 1 metre sürüklenebilmenin fiziksel karşılığını hesaplayın.

Hala oturup bir çocuğa 20km hızla giderken çarpmayı nasıl savunabiliyorsunuz ona da hayret ediyorum. Kafanızda kask var, sırtınızda mont, yolda korumasız ufacık çocuğa dikkat etmeyip sonra da arabalardan motosikletleri fark etmelerini bekliyorsunuz.
    Stock Sever bunu beğendi.

Motosikleti
    Değerleri incelemeden yazayım, ben 30km hızı 20km hızla karşılaştıran kişiye cevap yazdım ve üstüne alınıp bana yazdın. Şimdi bulduğun 2 rakamı birbirine böl, benim yukarıda kısaca yazdığım "1.5 katına tekabül ediyor" cümlesinden farklı bir şey çıkacak mı?

Burada olay birisine çarpma şiddetinizden çok, 20km hızla giderken "durmaya çalışıp", duramayıp, üstüne bir de 1 metre sürüklenmeniz. Madem fizik biliyorsunuz, sürtünme kuvveti ve geriye doğru(durmaya çalışmaktan ötürü), yer çekimine doğru olan kuvvetlerinizi hesaplayıp, 20km hızla giderken duramayıp 1 metre sürüklenebilmenin fiziksel karşılığını hesaplayın.

Hala oturup bir çocuğa 20km hızla giderken çarpmayı nasıl savunabiliyorsunuz ona da hayret ediyorum. Kafanızda kask var, sırtınızda mont, yolda korumasız ufacık çocuğa dikkat etmeyip sonra da arabalardan motosikletleri fark etmelerini bekliyorsunuz.
    Fiziksel açıklama bekledim duygu sömürüsü değil?

1.5 katına tekabül edince kuvvet te 1.5 katına çıkmıyor. Çok fizik biliyor olsaydınız hesabını yapardınız

Motosikleti
    falcon flash 100
    Cadde üzerinde yola fırlıyorsa masrafımı bile karşılaması gerek üstad. Onca ışık ve yaya geçidi olmasına rağmen önüme fırlıyorsa benlik birşey yoktur.
    Çocuktan bahsediyoruz farkındasın değil mi? Zaten yazmışsın küçük bir kız diye. Sen yinede insanlığını kaybetme.

Çocuk zaten korkarak yeterince bedel ödemiştir.

Not: çok ısrar edersen motorunda bir hasar varsa ben parasını ödemeye razıyım. Hesap numaranı gönder pazartesi para hesabında eft yaparım.

Motosikleti
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çocuktan bahsediyoruz farkındasın değil mi? Zaten yazmışsın küçük bir kız diye. Sen yinede insanlığını kaybetme.

Çocuk zaten korkarak yeterince bedel ödemiştir.

Not: çok ısrar edersen motorunda bir hasar varsa ben parasını ödemeye razıyım. Hesap numaranı gönder pazartesi para hesabında eft yaparım.
    Usta hasarımı kendim karşıladım, burada vurguladığım. Bizim zan altında kalmamız

Fiziksel açıklama bekledim duygu sömürüsü değil?

1.5 katına tekabül edince kuvvet te 1.5 katına çıkmıyor. Çok fizik biliyor olsaydınız hesabını yapardınız
    Fiziksel açıklama yapmam için rakam mı yazmam gerekiyor? Ben kuvvet demiş miyim hiç bak bakalım? Ayrıca buldun kuvvetleri bi böl kaç çıkıyor. Ben niye duygu sömürüsü yapayım? Ben sana fizik bilmiyorsun demedim, 20km hızda duramıyorsun dedim. Birinin fizik bilgisi yok diğerinin anlatılanı anlama problemi var, bu gençlikle kalkınmaya çalışıyoruz.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)