Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

başlangıç motosiklet ekipmanları

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar
    Uzun süredir bisiklet sürüyordum, ilk defa motosiklet kullanacağım.
    Henüz ehliyetimi ve motosikletimi almadım, genel olarak kendime bir yol haritası çizmeye çalışıyorum.
    Motor seçimi konusunda eski başlıkları ve tavsiyeleri okuyarak az çok bir fikir sahibi oluyorum fakat ekipmanlar konusunda bir başlık bulamadım, varsa affola.

Güvenlik ekipmanı; yasal olarak sadece kask zorunluluğu olmakla birlikte, bu kez bisikletten çok daha zorlu bir yol arkadaşım olacağını ve acemi olarak düşebileceğimi hesaba katınca sadece kaskın yetmeyeceğini hissediyorum.

Şu aşamada, acemiliğimi atana kadar yüksek hızlara çıkmayı ve/veya güçlü bir motosiklet edinmeyi de planlamadığımı belirterek sorum şu; bütün bu şartlar altında önereceğiniz başlangıç için olmazsa olmaz güvenlik -ve gerekiyorsa diğer- ekipmanlar nelerdir?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Paran olduğu müddetçe ekipman almalısın. Başlangıç ekipmanı, tecrübeli sürücü ekipmanı yoktur.

Motosiklet, üzerinde durduğun zaman olduğu yerde yan düşse, köprücük kemiği, el-parmak-kol, ayak-diz-bilek kırıklarına neden olabilir, kafa travması yaşatabilir.

Kask, mont, eldiven, dizlik, bot almalısın. Hatta bellik de kullan. Sırt korumaları beli koruyamıyor. Kuyruk sokumuna darbeyi engelleyemiyor. Paran oldukça bunları al. Başka çare yok.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

themeh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF250 RALLY KTM EXC300
    full face kask
    eldiven
    bot
    korumalı pantolon ve mont/ceket

kulspruta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 / 2019
    Dostum selamlar,
    Acemilik dönemi en tehlikeli dönemlerden biridir, çoğu şeyi teoride bilsen bile tecrübe etmediğin için bir anda kendini yerde bulabilirsin.
    Bütçen ne durumda bilmiyorum ama önce eğitim ve ekipman işini halledip daha sonra motosikleti almak en mantıklısı.
    Motosiklet ekipmanını sadece kask mont eldiven olarak düşünme. Bot, pantolon ve sırt koruması da çok önemli. Yırtık kot New balance ayakkabı ile gazlayan arkadaşlar ilk olarak belden aşağısından hasar alıyorlar.

Kendine prensip edin ve Asla eksik ekipman ile binme.
    Misal geçen arkadaşım kaza yaptı sürekli motor pantolonu giyen adam giymediği nadir günlerden birinde kendini yerde buldu.. Kot pantolonu yırtıldı ve derisi asfaltın tadına baktı, poposu bacakları sürtünmeden dolayı hasar aldı.

Muhakkak ki ekipmanda sınır yoktur fakat ekipman sitelerinde dolaştığım zaman gerçek mânâda tüm vücut zırh satıldığını dahi gördüm. Tahminimce bu, yüksek hızlar vs için üretilmiş bir şey.

Şimdi mesela @themeh pantolon dedi, @Öz_Musti ise dizlik.
    Korumalı pantolon, dizliği de kapsar mı yoksa ikisi birlikte kullanılması gereken ayrı ekipmanlar mı?

Motosikleti
    kalça ve diz korumalı pantolon yeterli.
    ayrıca dizliğe gerek yok

kulspruta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 / 2019
    Kaliteli korumalı pantolonun iç kısmında dizlerinde ve kalçası için korumaları mevcuttur. Yoksa da harici olarak alıp takmak için yerleri mevcuttur. Ekstra dizlik gerekmez.

Alıntı kulspruta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum selamlar,
    Acemilik dönemi en tehlikeli dönemlerden biridir, çoğu şeyi teoride bilsen bile tecrübe etmediğin için bir anda kendini yerde bulabilirsin.
    Bütçen ne durumda bilmiyorum ama önce eğitim ve ekipman işini halledip daha sonra motosikleti almak en mantıklısı.
    Motosiklet ekipmanını sadece kask mont eldiven olarak düşünme. Bot, pantolon ve sırt koruması da çok önemli. Yırtık kot New balance ayakkabı ile gazlayan arkadaşlar ilk olarak belden aşağısından hasar alıyorlar.

Kendine prensip edin ve Asla eksik ekipman ile binme.
    Misal geçen arkadaşım kaza yaptı sürekli motor pantolonu giyen adam giymediği nadir günlerden birinde kendini yerde buldu.. Kot pantolonu yırtıldı ve derisi asfaltın tadına baktı, poposu bacakları sürtünmeden dolayı hasar aldı.
    Tavsiyen için çok teşekkür ederim. Benim de planım bu yönde, her şey tamam olduğunda motosikleti alacağım.

@themeh Çok teşekkürler.
    Aynı konu montta da aklıma takılıyor, halihazırda korumalı bir mont aldığımda tekrar sırt korumalarına ihtiyaç duyar mıyım?

Motosikleti
    montlarda da dirsek omuz ve sırt koruması mevcut.
    hatta tam güvenlik için ekstra göğüs koruma da alabilirsin.
    zırh gibi olan o görsüğün korumalar daha çok enduro cross için

Alıntı themeh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    montlarda da dirsek omuz ve sırt koruması mevcut.
    hatta tam güvenlik için ekstra göğüs koruma da alabilirsin.
    zırh gibi olan o görsüğün korumalar daha çok enduro cross için
    Öyleyse; full face kask, korumalı mont ve pantolon, eldiven, bot olarak özetleyip ekstra olarak da göğüs olabilir diyebilir miyim ilk aşamada olmazsa olmazlarım için?

Motosikleti
    aynen, tam koruma şart. tabi bunların yazlık kışlık olanı ayrı ayrı. 4 mevsimi yazlığı kışlığı ayrıdır. para varsa hepsinden ayrı ayrı da alabilirsin. ya da 4 mevsim alır yazın astarını çıkarır kullanırsın.

Motosikleti
    MT-07
    Kask, korumalı ceket/mont, korumalı eldiven, korumalı bot, korumalı pantolon!..

Alıntı themeh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen, tam koruma şart. tabi bunların yazlık kışlık olanı ayrı ayrı. 4 mevsimi yazlığı kışlığı ayrıdır. para varsa hepsinden ayrı ayrı da alabilirsin. ya da 4 mevsim alır yazın astarını çıkarır kullanırsın.
    Çok teşekkür ederim tüm tavsiyeler için.

Bu bahsettiğiniz, astarı çıkarır kullanırsın olayı, pratikte işe yarıyor mu? Yani muhakkak, mevsimliğin tam yerini tutmasını bekleyemem ama 8/10 oranında tutar mı mesela? Bütçemi fazla sarsmamak için parça saysını azaltıp kaliteyi arttırmaya çalışıyorum.

Motosikleti
    MT-07
    Nerede oturduğuna göre de değişir. Ben kaza yapana kadar 4mevsim mont giyiyordum. Her yaz yemin ediyordum değiştireceğim ve yazlık bir mont daha alacağım die. Uzun yolda 4mevsim'in panellerini açınca sıkıntı pek olmuyor ama bir yazlık gibide rahat edemiyorsun. Sürekli terleyip duruyorsun. Bazen süresin bile gelmiyor.

Hemen hemen tüm montlar 600d kumaştan yapılır ve sürtünmeye dayanıklıdır. CE onaylı korumalarıda vardır. Şekil, stil, isim ve rahatlık avantajları olur pahalı olanların. Ben sana Venom'a bakmanı şiddetle tavsiye ederim. 4riders'in montlarıda iyiydi f/p oranında. Scoyco'nun bot ve eldivenlerine sahibim ve çok memnunum. Ayrıca Prohel'de senin işini görür...

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nerede oturduğuna göre de değişir. Ben kaza yapana kadar 4mevsim mont giyiyordum. Her yaz yemin ediyordum değiştireceğim ve yazlık bir mont daha alacağım die. Uzun yolda 4mevsim'in panellerini açınca sıkıntı pek olmuyor ama bir yazlık gibide rahat edemiyorsun. Sürekli terleyip duruyorsun. Bazen süresin bile gelmiyor.

Hemen hemen tüm montlar 600d kumaştan yapılır ve sürtünmeye dayanıklıdır. CE onaylı korumalarıda vardır. Şekil, stil, isim ve rahatlık avantajları olur pahalı olanların. Ben sana Venom'a bakmanı şiddetle tavsiye ederim. 4riders'in montlarıda iyiydi f/p oranında. Scoyco'nun bot ve eldivenlerine sahibim ve çok memnunum. Ayrıca Prohel'de senin işini görür...
    Teşekkür ederim tavsiyeler için. Hemen bakıyorum.

İstanbul'dayım, günlük kullanım ve uzun yol için düşünüyorum. Gerçi uzun yol işi acemiliği atana kadar bekleyebilir.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı soo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim tavsiyeler için. Hemen bakıyorum.

İstanbul'dayım, günlük kullanım ve uzun yol için düşünüyorum. Gerçi uzun yol işi acemiliği atana kadar bekleyebilir.
    İstanbul Çengelköy'de LBC firması var. Atölyelerinin altındaymış dükkanları. Ürünleri uygun fiyatlı. Kendi ürettikleri de var, başka firmaların malları da var. Gidip görüşebilirsiniz. Hem o mecradan biriyle irtibatınız olmuş olur. Direk üreticiden fikir almakta iyi olur zannımca. Belki bizim dikkatimizi çekmeyen farklı noktaları gösterirler size.

Ben LBC'nin mont ve pantolonunu kullanıyorum. Lakin yazlık değiller bendekiler ve bu yüzden terletiyorlar. Pantolonun kalça korumalarını çok zayıf buluyorum. Ama fiyatları çok uyguna geldi bana, şimdi haklarını yemeyeyim.

Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul Çengelköy'de LBC firması var. Atölyelerinin altındaymış dükkanları. Ürünleri uygun fiyatlı. Kendi ürettikleri de var, başka firmaların malları da var. Gidip görüşebilirsiniz. Hem o mecradan biriyle irtibatınız olmuş olur. Direk üreticiden fikir almakta iyi olur zannımca. Belki bizim dikkatimizi çekmeyen farklı noktaları gösterirler size.

Ben LBC'nin mont ve pantolonunu kullanıyorum. Lakin yazlık değiller bendekiler ve bu yüzden terletiyorlar. Pantolonun kalça korumalarını çok zayıf buluyorum. Ama fiyatları çok uyguna geldi bana, şimdi haklarını yemeyeyim.
    Teşekkür ederim.
    Sitelerine baktım da, fiyatlar diğerlerine göre gerçekten çok daha uygun.
    Gerçi kadın kesim pek bir şeyleri yok galiba, dükkandâki ürünler de web sitesindekiyle sınırlıysa faydalanamayacağım gibi duruyor.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı soo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim.
    Sitelerine baktım da, fiyatlar diğerlerine göre gerçekten çok daha uygun.
    Gerçi kadın kesim pek bir şeyleri yok galiba, dükkandâki ürünler de web sitesindekiyle sınırlıysa faydalanamayacağım gibi duruyor.
    O zaman Venom, Prohel, Scoyco üçgeninde dolanacaksın. Umarım açık kask yada çeneden açılır ve LS2 markasına yönelmezsin. İstanbul'da yazın çok nemli olduğundan ve hemen hemen mevsim geldiğinden yazlık ekipman bakabilirsin bence. Kışın ve yağmurlarda süreceğini sanmıyorum. Bu hususta kalkıp 4mevsim mont almana gerek yok die düşünüyorum.

Dizlik olayına girme derim, ben geçen bir mallık yapıp 110'la kaza yaptım. Asfalta yapışmadığım için üstümdeki eşyalar yırtılmadı ama korumalı kotu giymedim die belden aşağısı hafif rendelendi. Dizi korursun dizlik ile ama kalçaları kim koruyacak?

Bir özlü sözü paylaşıp seni emperyalist mağazalarla başbaşa bırakacağım...

Motorcular ikiye ayrılır. Düşenler ve düşecek olanlar

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O zaman Venom, Prohel, Scoyco üçgeninde dolanacaksın. Umarım açık kask yada çeneden açılır ve LS2 markasına yönelmezsin. İstanbul'da yazın çok nemli olduğundan ve hemen hemen mevsim geldiğinden yazlık ekipman bakabilirsin bence. Kışın ve yağmurlarda süreceğini sanmıyorum. Bu hususta kalkıp 4mevsim mont almana gerek yok die düşünüyorum.

Dizlik olayına girme derim, ben geçen bir mallık yapıp 110'la kaza yaptım. Asfalta yapışmadığım için üstümdeki eşyalar yırtılmadı ama korumalı kotu giymedim die belden aşağısı hafif rendelendi. Dizi korursun dizlik ile ama kalçaları kim koruyacak?

Bir özlü sözü paylaşıp seni emperyalist mağazalarla başbaşa bırakacağım...

Motorcular ikiye ayrılır. Düşenler ve düşecek olanlar
    Haha bu gidişle şu tam vücut zırhlarından giyip scooter süreceğim.
    Teşekkürler tekrar.

Motosikleti
    MT-07
    Body armor'larda sürüklenince kopuyor parçalar. Sürtünmeye karşı mukavemetleri yok. 10.Ayda bir araba ansızın emniyet şeridinden üstüme kırdı ve hayatımda ilk kez ambulansla acil'e götürüldüm. 8saat kontrolden sonra yürüyerek çıktım hastaneden ama kaza parçalanan montumu ve kafamı koruyan kaskı halen saklıyorum. Dönerken sürtünmekten ( kaplumbağa misali ) montun hem kumaşı erimiş hem de tüm dikişleri atmıştı arkadan.

Levent'te, Etiler'de parlak taytları ve açık kaskları ile scooter sürüp, düşünce feryat figan olan birçok örnek gördüm. Bizim burada Harley Davidson süren full korumalı ve bir o kadar karizmatik olanınıda. Sonuçta yaptığın her masraf senin kendi güvenliğin için.

Ben sedye'de tek parça yatarken, içeride genel cerrah bir tane motorcunun çıkan kemiklerini yerine takmaya çalışıyordu. Ben 110-120 ile girdim kanımca, o çocuk belki 50-60la bile gitmiyordu.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)