Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kapalı otoparka motosiklet girişlerinin engellenmesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,

Forumda ilgili bir bölüm ve aradığım cevabı bulamadığım için yeni konu açıyorum. Ev sahibi olarak 15 senedir aynı sitede ikamet ediyorum. Sitemizin giriş çıkışları hgs benzeri bir kartla yapılıyor. Ancak kapalı garajların girişlerine zemin altına ağırlık sensörü monte ettirmişler. Şimdi sorun şu sensör araç ağırlığını algılıyor ancak motosiklet ağırlığını algılamıyor. Kapalı garajlara şu motosikletleri sokamıyoruz. Yönetim ile konuştuğumuzda yapacak bir şey yok git dışarı bırak diyor. Ancak motosikleti dışarda bırakma çalınma, zarar görme , hayvanların pisletmesi , soğukta zarar görme gibi bir çok dert sahibi.

Yönetim bu sensörleri taktırırken ne bir toplantı, ne imza nede onay aldı kat malüklerinden. Böyle bir şey mümkün mü ? Yaptırdıkları sisteme göre motosiklet girişlerini engelleyebilirler mi ? Başvurabileceğim yasal bir yol veya hakkım var mı ?

Bu arada son olarak kapalı garajlarda bina kolonları nedeni ile araba çekilemeyen yerlere motosiklet bırakılıyor. Yani kat başına düşen araç sayısı veya araba park yeri kısıtlama gibi bir durum söz konusu değil.

Yardımlarınız için teşekkürler.
    hondasimo bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Öyle kafalarına göre iş yapamazlar.
    Otopark alanının %1’inden az olmamak şartıyla motosiklet be bisikletlere ayrılan kısmı olmalı.
    İlgili yönetmelik :http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20180222-7.htm
    hondasimo ve Lazasker bunu beğendiler.

Alıntı tomass adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle kafalarına göre iş yapamazlar.
    Otopark alanının %1’inden az olmamak şartıyla motosiklet be bisikletlere ayrılan kısmı olmalı.
    İlgili yönetmelik :http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20180222-7.htm
    Maalesef burası türkiye. İhbar göndermeyi düşünüyorum ancak nasıl göndericem bilmiyorum.

Motosikleti
    Kuba Superlight200
    Sinirlendim.. Otopark giriş turnikesini oturur demir testeresiyle çok değil, motosikletin geçebileceği kadar üşenmeden keserim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:31 ----------

Ya da paraya kıyarım elektronik bilgim var diyorsanızda rf frekans hazır devresi alıp, baskı sensörlerinin devre kartına giriş kablolarından paralel alıp iki diyot atıp kablolu+baskı sensörlü kapı haline çevirmelerini isteyebilirsin.
    ozansntrk ve chetaq bunu beğendiler.

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Bu sitelere aidat ödeniyor. Bunun imkanlarından faydalanmadiktan sonra neye yarar. Farzedelimki benim arabam yok , o sitede oturuyorum. Bana ayrılan park alanına motorumu cekerim. Sonuçta otopark araçlar için . Motosiklette bir araç, akıllarına araç deyince sadece binek arabalar geliyor. Hakkını ara kardeşim gerekirse senin gibi ayni site ikamet eden diğer motor kullanıcılari ile beraber toplantılarında dile getir . Çözüm bulunmassa yasal yollara gideceğinizi söyle👍

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Keserseniz haksız duruma düşersiniz. Taş devri mantığını bırakın. Arkadaş mevzuatı göstermiş. Yönetime gösterin, gereği yapılmazsa şikayet edeceğinizi bildirin. Noterden gönderirseniz daha iyi. 2 hafta içinde sorun çözülmezse şikayet edin.

Bakalım bugün sistemi yapan girma ile yarında benimle görüşeceklermiş bir çözüm bulamazsam öyle yapıcam.

Motosikleti
    MT-07
    Kat malikleri yasası 634'e göre bunu site yönetimi ile çözmen, çözülmediği taktirde bunu arkadaşın gönderdiği şu link ile http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20180222-7.htm yaşadığın bölgenin mahkemesine veriyorsun. Gerekçeli karar alındığında da yöneticinin ağzının ortasına vuruyorsun.

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    oha direkt bıçaklama sebebi , bunu bir avukatla görüş bence , sonrasında yöneticiye gidip , çözülmezse dava açacağını söyle.

bilmiyorum tam şartları ama , öyle birşey olamaz be nasıl birşeymiş tartma felan çok merak ettim.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Alıntı derartikel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Maalesef burası türkiye. İhbar göndermeyi düşünüyorum ancak nasıl göndericem bilmiyorum.
    Haklısınız burası Türkiye ;)
    Biz de ona göre davranırız ;)
    Bizim sitede de motoru kolonların arasındaki boşluklara koymamı söylediler.
    Neden oraya koyayım dedim.
    Motosikletlere ayrı bölüm yapın oraya koyarım dedim.
    Yapmadılar.
    Ben de bir otomobil park alanını iptal edecek şekilde koyuyorum.
    Bir Allah’ın kulu da birşey demiyor.
    Green Arrow ve maktama bunu beğendiler.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Aidat vermeyi kesebilirsiniz

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    otoparkı kullanamıycaksam aidat ödemiycem de bakalım ne diycek o uğraşsın

Bildiğiniz doğalgaz hattı gibi kesmişler zemini tam kapı önünde altında basınç sensörü var. Araba ile direkt açıyor ama motosiklet ile ne yaptıysak açılmadı. Yöneticimizde sağolsun biraz anlaşılması zor bir insan. Komşuluk ve seçilmiş olduğu için katlanıyoruz. Yarın sorunu halletmezse daha çok başını ağrıtıcam zira garajlarda acil çıkış , engelli park alanı falan hiç bir şey yok. Ülke öyle bir hale geldi ki kimseye diş göstermeden ne adalet sağlayabiliyorsunuz nede yapmaları gerekenleri yaptırabiliyorsunuz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:50 ----------

Alıntı tomass adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklısınız burası Türkiye ;)
    Biz de ona göre davranırız ;)
    Bizim sitede de motoru kolonların arasındaki boşluklara koymamı söylediler.
    Neden oraya koyayım dedim.
    Motosikletlere ayrı bölüm yapın oraya koyarım dedim.
    Yapmadılar.
    Ben de bir otomobil park alanını iptal edecek şekilde koyuyorum.
    Bir Allah’ın kulu da birşey demiyor.
    https://i.hizliresim.com/qdOBmR.jpg
    İyi niyet maalesef bizi bu hallere sokan. Araç yeri işgal etmemek için kolon aralarına araba girmeyen yerlere bıraktık hep motosikletleri. Patlayan lastiklerimiz, kuytu köşede motosikletlerimize işeyen kediler, tırmıklanan seleler.

Son ana kadar yasal yol ile gidicem niyetim o.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Hocam cozmezlerse aninda noterden ihtarname cekin, yukarda arkadasin verdigi resmi gazetedekli yonetmelik ciktisini da ekletin ihtarnameye.

Bizim apartman 2 blok 30 daire ama otopark 8 otomobil icin yapilmis Su an genelde 3-4 arac oluyor ben yine de baska arac gelir de magdur olur diye kiyiya koseye koyuyorum scooteri, ayip olmasin diye iyi niyet gosteriyoruz fazlasi zarar iste bu ulkede maalesef.

Bu arada otoparkin tum sorunlariyla ben bogustum zamaninda.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Tam emin değilim ama Ağırlık sensörü değildir o muhtemelen loop sensör dür. Oda ağırlık değil metal dedektörü gibi sadece metal algılar. Belki iyi bir kalibrasyon ile motosikleti algılaması sağlanabilir. Nasıl bir sistem olduğu tam öğrenmek lazım
    ARAL70 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X Max 250 ABS, Motoran Allegro 50
    Efendim cumleten merhaba. O kat malikleri yasasini birebir uygulayan herhangi bir site yonetimi gormedigim gibi apartman yonetimi de gormedim bugune kadar. Ayrica yukarida arkadasin sunmus oldugu yonetmelik de uygulanmasi zorunlu bir mevzuat. Kmk da ve c.s.bakanliginin yayinladigi yonetmelikte ilgili maddeleri sebep gosterir bir ihtarname gonderebilirsiniz siz yonetimine. En son kismina 10 gun icerisinde gerekli islemlerin yapilmasini aksi takdirde yasal yollara basvuracaginizi ihtar ve de ihbaren bildiriniz efemm. Akabinde ve detayinda ihtarnameyi cektikten 3 hafta sonra kadar notere tekrar giderek ihtarin site yonetimine ulasip ulasmadigini,ulasti ise hangi tarihte ulastigini ogrenebilirsiniz. Halen sizinle iletisime gecen yok veya otoparkta herhangi bir iyilestirme yapilmaz ise dogru adliyeye giderek hakkinizi arayabilirsiniz. Bu surecte bir avukat ile calismanda fayda var hocam. Cevap surelerini delil listesini sunu bunu kacirir isen al basina belayi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:08 ----------

Simdi aklima geldi soyle bi durum da var. Bu yonetici bilmem kac bin tl para harcanarak yapilmis olan bu sistemi kafasina gore oyle yaptiramaz. Ufak tefek yonetim islerini vs tabiki soracak degil fakat buyuk islerde kat malikleri toplantisinda karar almak zorunda. Ayrica yukarida verilen yonetmelik ve k.m.kanununa aykiri işi kafasina gore yaptigi icin de orayi duzelttirnek zorunda kalicak. Ve bunu da kendi cebinden yapacak o herif.oyle sitenin parasindan yapamaz tekrar. Yoksa ariza cikarmalisiniz.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Garajın önüne koyun. Sürekli sıkıntı çıkartın. Başka türlü çok uğraşırsınız mahkemeydi vs.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kapı sensör vs modifikasyonu kendi cebinizden yaptırıp aidattan kesin, tabi öncesinde anlaşarak...

İnsan ilişkileri mühim, dava mava işlerine girerseniz zor olur. Yönetici ile (siz haklı olsanız da) anlaşma yolunu bulmanız lazım...

Yukarıdaki şekilde anlaşmak için de mutlaka kağıda dökmeniz lazım, sonra aidat borcu diye başınız ağrımasın...

Çok merak ediyorum sonu nasıl bitecek. Hukuk olmayan yerde hak aramak ne kadar zor malesef :(

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bizim otoparka da plaka tanıma sistemi yaptılar.Her daire içinde bir araç tanımlama hakkı var.Benim arabada kayıtlı olduğu için motor için kayıt yaptıramadım.Aracı olmayan dairelerle görüşüp onların dairesine kayıt ettirmem söylendi.Bunu yapsam bile sürekli plakayı kameraya okutmak sıkıntılı.
    Ben ne yapıyorum kapıya geldimmi iki kere bip bip yapıyorum güvenlik kapıyı açıyor Bazen geldiğimi görüp direk açıyorlar.

Öyle motoru içeri almayacak adamı üzerim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)