Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ölmüş akü tekrar canlanır mı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    youtube da ölmüş aküyü canlandırdığını iddaa edeblet var işin aslı öyle mi aküler depozitoluya geri aldıkları aküyü geri dönüşüme mi gönderiyorlar yoksa tekrar işlemlerden geçirip sonra bize mi geçiriyorlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    evet
    onkarakter

Forumdan Uzaklaştırıldı
    hangisine evet dedin

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    canlansada uzun ömürlü olmaz göz kaçırmaya başlayınca karbonat atardık eskiden 1 2 ay daha idare ederdi sonra gene iflas

depozitoyu geri dönüşüm için alıyorlar

Forumdan Uzaklaştırıldı
    mert kuru aküden bahsediyorsun değil mi

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı kaplıkaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mert kuru aküden bahsediyorsun değil mi
    hayır sulu akülere koyuyorduk karbonatı :D
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Cevap her ikisi de.

Akü alınır, sökülür ve parça olarak yenilenerek yeni bir kutu içerisine koyularak bilinmedik bir markanın aküsü olarak çok uygun fiyata satılabilir (bu tip aküler kötü değildir, sadece daha kısa ömürlüdür ancak fiyat/performans oranına göre iyidir). Aküler eskiden zaten sökülebilir kaplarda (bakımlı tip akü) bulunurdu, üst kapaktaki zift kesilir, kapak sökülür ve arızalı hücre değiştirilir, temizlenir, yeni elektrolit ile doldurulup yenilenirdi. Aynı işlemin akünün üst kapağının kesilerek yapıldığını düşünün... İşlemde anormallik yok. Yeni gibi, yenilenmiş akü satın almış oluyorsunuz, fiyatı da ona göre oluyor.

Akü eğer yenilenemeyecek durumda ise, unutulmamalıdır ki akünün içindeki madenler çinko, kurşun v.b. gibi kıymetli madenlerdir. Toz haline getirilerek presle sıkıştırılıp plaka formuna sokulmuştur. Böylelikle elektrolit ile kimyasal reaksiyondaki toplam temas alanı arttırılmakta, daha verimli bir akü elde edilmektedir. Bu plakalar gerekli geri dönüşüm işlemi ile yeniden kazanılır ve kullanılır. Haliyle yukarıdaki işlemden daha maliyetli ancak sonuç daha kalitelidir.

Eğer aküdeki sorun hücrelerdeki kısa devre, plakaların dökülerek arızaya girilmesi veya anormal sülfatlaşma sonucu kırılamaz tabaka oluşumu değil ise akünün yeniden kazanımı kimyasal veya elektriki yollarla yapılabilir. Yani sorunuzun cevabı; "-Evet, akü canlanabilir." Ancak belirli bir tecrübe, bilgi ve ekipmana ihtiyacınız olacaktır.

Konuyla ilgili olarak, çekim kalitesizliği ile dikkat çeken konuya buradan

ve ilgili videoya ise aşağıdaki pencereden ulaşabilirsiniz

ogzcngdk, Olcay Avşar ve hiçlikevresi bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha. MT- 25
    Azıcık suni tenefüs bu işi çözer gibi Şaka bir yana ömürü kısalır ancak tekrar kullanılabilecek pozisyona getirilebilir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    peki tekrar kullanmaya değer mi

Motosikleti
    falcon flash 100
    Benim hocam bilmem ne akünün kuruluşunda teknik danışmandı. Ondan duyduğuma göre ölmüş akü ile ilgili hiç kafa patlatmayın gidin yenisini alın devam edin.

Gerisi fantezi bak ben ne yaptım dan başka bir şey değil.

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    Alın size mis gibi kaynak

Olcay Avşar ve Kural [ Z ] bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    jel akü mü dersiniz kuru akü mü

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim hocam bilmem ne akünün kuruluşunda teknik danışmandı. Ondan duyduğuma göre ölmüş akü ile ilgili hiç kafa patlatmayın gidin yenisini alın devam edin.

Gerisi fantezi bak ben ne yaptım dan başka bir şey değil.
    Zaten akünün kuruluşundaki teknik anışman arkadaşın işi akü satmak (doğrudan satış olmasa da konu belli). Haliyle bunu söylemesi de doğaldır. Ancak yapılan çalışmalar ve sonuçları teknik danışman akücü vatandaşın sözlerini çürütüyor. Konunun teknik detayı da işlemin zaten yapılabilir ve belirli bir dereceye kadar verimli olduğunu da kanıtlıyor. Galeon takım yıldızına sonda göndermiyoruz, akü bakımı ve canlandırması yapıyoruz. Bilinmeyen birşey değil yani

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:56 ----------

Alıntı freewill adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok sevdiğim bir adam. Videoları için buradan da kendisine teşekkür etmek isterim. Takip ettiğim nadir kanallardandır, herşeyi özene bezene yapar İlgiliyseniz tüm videolarını izlemenizi öneririm.
    ...

Dash_1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 200kt
    Ben desülfatör denen bir cihazla tamamen ölmüş denebilecek bir aküyü kurtarmıştım. 3-4 yıldır hala kullanmaktayım o aküyü.

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten akünün kuruluşundaki teknik anışman arkadaşın işi akü satmak (doğrudan satış olmasa da konu belli). Haliyle bunu söylemesi de doğaldır. Ancak yapılan çalışmalar ve sonuçları teknik danışman akücü vatandaşın sözlerini çürütüyor. Konunun teknik detayı da işlemin zaten yapılabilir ve belirli bir dereceye kadar verimli olduğunu da kanıtlıyor. Galeon takım yıldızına sonda göndermiyoruz, akü bakımı ve canlandırması yapıyoruz. Bilinmeyen birşey değil yani

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:56 ----------

Çok sevdiğim bir adam. Videoları için buradan da kendisine teşekkür etmek isterim. Takip ettiğim nadir kanallardandır, herşeyi özene bezene yapar İlgiliyseniz tüm videolarını izlemenizi öneririm.
    Takip etmeye başladığımda 2bin abonesi sanırım ya vardı ya yoktu. Bütün videolarını izledim. Gerek üslubu gerekse diksiyonu ve izleyicisine olan saygısı harikulade. Youtube gibi bir çöplükte büyük cevher. Ne mutlu kesfedebilene.

Murat ŞEN hocanın videosunu burda görünce bir mutlu oldum çok güzel videoları var tavsiye ederim. Eskiden o da motorcuymuş bu arada

Ölmüş aküleri "haşlanmış patates suyu" ile canlandırdığını iddia eden birisinin videosuna denk gelmiştim.

Özellikle 8:35'den itibaren izleyin.

Videoda tam olarak ne yaptığı anlaşılmasa da, videonun altındaki yorumlarda, gelen sorulara cevap olarak, ölmüş akülerin nasıl canlandırılacağını detaylı bir şekilde anlatıyor.

Not: Video kalitesine, haşlanmış patates suyuna aldanıp, ön yargılı olmamakta fayda var.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Bu iş için batarya Desulfatör ler var. Lityum hücrelerden kurşun asit akülere kadar birçok batarya da işe yarıyor. Zamanla hücrelerde plakalarda biriken sülfat kalıntılarını çözerek bataryanın ömrünü arttırıyor.

Battery Desulfator

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    Noco genius adlı bir akü şarj cihazı aldım. Şarj esnasında, bakım adı altında desülfat işlemi de yaptığını okudum. Denenebilir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)