Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yeni moda , Uzun ve sis far açık trafikte seyir.

Motovento
    REKLAM ALANI

Son 5-6 aydır dikkatimi çeken durum , uzun farlar daimi açık (geneli şu meşhur Led farlar) , ilaveten hanzo style sis farları , değmeyin keyfine ağamızın .

Aslında 1.000.000 lümen far olacak lazer gibi , bu hanzoları gördüğün an basacan tuşa , al sana lazer savaşı .... evladı diyecen.. yakında görecez sanırım.

Umarım bu duruma yönelik kontrol/ceza uygulanır.

(motosiklet/otomobil/mini midibüs tamamı için geçerli durum)
    birbilent bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Ankara'da o kadar çoklar ki kıran giresiceler..

Motosikleti
    MT-07
    Walla onlar sadece önden geleni rahatsız ediyor. İstanbul’da dayıların çakarları var. Öyle bir Çakar takmışlarki; yağmurlu havada felç ediyor, hafif karanlık havada felç ediyor, tamamen karanlık havada felç ediyor. Nereden gelirse gelsin, o gözler felç oluyor.
    UzunYolAdami bunu beğendi.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    uzun yolda karşılaştığım durum... arabamla isem bende çakiyorum uzun sis ne varsa, savaş ulan demek oyle SAVAAAAAAŞ nidalarıyla devam ediyorum. hele arkamdan bilerek uzun fariyla geliyorsa, yavaslayip onume aliyorum uzunlarla pesini birakmiyorum. o hizlaniyor bende hizlaniyorum
    macAs ve yigozya bunu beğendiler.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun yolda karşılaştığım durum... arabamla isem bende çakiyorum uzun sis ne varsa, savaş ulan demek oyle SAVAAAAAAŞ nidalarıyla devam ediyorum. hele arkamdan bilerek uzun fariyla geliyorsa, yavaslayip onume aliyorum uzunlarla pesini birakmiyorum. o hizlaniyor bende hizlaniyorum
    Gereksiz gerginlik bence. Ben yavaşlıyorum o beni geçince sakince sürüşüme devam ediyorum. Sollama yapma ve şerit değiştirme hariç aynalarıma pek bakmamayı tercih ediyorum ( uzun yolda ). Diğer türlü geriliyorum ve sürüş zevkim, keyfim kaçıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:52 ----------

Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son 5-6 aydır dikkatimi çeken durum , uzun farlar daimi açık (geneli şu meşhur Led farlar) , ilaveten hanzo style sis farları , değmeyin keyfine ağamızın .

Aslında 1.000.000 lümen far olacak lazer gibi , bu hanzoları gördüğün an basacan tuşa , al sana lazer savaşı .... evladı diyecen.. yakında görecez sanırım.

Umarım bu duruma yönelik kontrol/ceza uygulanır.

(motosiklet/otomobil/mini midibüs tamamı için geçerli durum)
    Aslında uzun farlar açık değil. Bu led farları mercekli far ile kullanmak gerek çünkü yeterli bir aydınlatma sağlanmıyor. Adam bakıyor iyi değil ayarı yukarı alıyor. Ayarsız far bizim gözümüze girdiğinden dolayı biz onu uzun olarak görüyoruz .

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:53 ----------

Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ankara'da o kadar çoklar ki kıran giresiceler..
    Abi sadece Ankara'da değil heryerdeler. Gece sürüşlerinden aşırı zevk alırım fakat bu hanzolar yüzünden geceleri pek çıkmamaya çalışıyorum.

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Ben bir gece böyle sürenlerin aklını aldım. Fotoğrafçı arkadaşımın ekipmanlarıyla bir işten dönüyorken aklımıza gelen bu şeytanlıkla aldık para flashı elimize ve milleti kör ettik. Profoto B1 500 AirTTL orta güçte bir studiyo tipi flashtır. Çok güçlüdür. Arabanın camından çıkarıp ( içerde patlatırsak camlardan yansır ve bende kör olurum) karşıdan uzunlarla gelen arkadaşa seri 5-6 patlatma yaptıktan sonra arabasını durduranı bile gördüm. Dinsizin hakkından imansız gelir. Bu düzeneği arabanın önüne bir yerlere montajlayabilmek isterdim...
    yigozya ve espresso bunu beğendiler.
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Alıntı tarikcapar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bir gece böyle sürenlerin aklını aldım. Fotoğrafçı arkadaşımın ekipmanlarıyla bir işten dönüyorken aklımıza gelen bu şeytanlıkla aldık para flashı elimize ve milleti kör ettik. Profoto B1 500 AirTTL orta güçte bir studiyo tipi flashtır. Çok güçlüdür. Arabanın camından çıkarıp ( içerde patlatırsak camlardan yansır ve bende kör olurum) karşıdan uzunlarla gelen arkadaşa seri 5-6 patlatma yaptıktan sonra arabasını durduranı bile gördüm. Dinsizin hakkından imansız gelir. Bu düzeneği arabanın önüne bir yerlere montajlayabilmek isterdim...
    bir dayı arabasının arkasına zombi led ve flashor devresi takmıştı.
    espresso ve maktama bunu beğendiler.
    Gerekli Kuvvet Damarlarındaki ASİL KANDA MEVCUTTUR!

M.Kemal ATATÜRK

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Arkadan dibine girip uzunları yakanlara karşı hep aklıma geli rbu benim. arka cama flashları dizeceksin, önde bir yerde düğmesi olacak, bu gibi durumlarda 5-6 tane flashı aynı anca çakacaksın arkadan gör olsun diye aklımdna geçiririm ama hiç teşebbüs etmedim, hep aklımdan geçirdim. Siz uygulamalı olarak denemişsiniz.

Bir de arabayla orta şeritte, zaten hız sınırında giderken soldan sollayıp geçmek varken taa uzaktan selektör yapıp dibime girenlere karşı da eski model ama sağlam BMW falan gibi bir araba alıp bu gibi durumlarda frenleri köklemek isterim ama bunu da sadece düşünürüm, yapmam.

Motosikleti
    MT-07
    Ne kadar akıllıca. Ne kadar zekice bir yöntem. Ani bir refleksle bir yere çarpsa yada panik atakla kaza yapıp ölse ne olacaktı? Savunmanız; uzun farlarla gözümüzü aldı biz de sinirle ölümüne sebep olduk mu olacak?
    ERTOBİ ve Justforfun bunu beğendiler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    O dediğini 2003 den beri görüyorum ben :D

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaç yaşındasın sen yav , ben kücük sanıyordum
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaç yaşındasın sen yav , ben kücük sanıyordum
    Küçüğüz dahada o kadarda değil :D 30+1 leri oynuyorum şu anda

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Küçüğüz dahada o kadarda değil :D 30+1 leri oynuyorum şu anda
    He aynıymışız, 2003 diyince bende diyorum nalaka. 14 yaşındayken kedi kovalıyodum ben daha

neyse konuyu saptırmayalım.

Uzun far / sis'leri abarttıklarında kör oluyorum resmen. Özellikle benim gibi pis bir insansanız o kaskın vizöründeki toz tanecikleri bu yüksek ışık ile birlikte sizi kör edecek şekilde rahatsız ediyor.

Benim far vizeden zor geçti, gece önümü zor aydınlatıyor, kimseye atar gider yapamıyorum bu yüzden
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne kadar akıllıca. Ne kadar zekice bir yöntem. Ani bir refleksle bir yere çarpsa yada panik atakla kaza yapıp ölse ne olacaktı? Savunmanız; uzun farlarla gözümüzü aldı biz de sinirle ölümüne sebep olduk mu olacak?
    Yaptığım etiğe aykırı, bu şüphe götürmez bir gerçek.

Primitifler konusundaki düşüncelerimi biliyorsun Benim gözümü aldığını bile bile canıma kast eden primat bunları düşünmezken, Flash patladığında ona ne olacağı çokta s. lü lü. Ne demiş atalarımız "Önce Can, sonra canan" Gerçekten Karşıdaki hiç düşünmeden, merceksiz xenon takıp yine merceksiz xenon sisleride aynı anda yakan bir primata üzülür müsün ? Yoksa duyar kasmaya mı çalışıyorsun ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:22 ----------

Eskiden daha seyrekti, çok güçlü anpüllere ulaşmak bu kadar kolay ve ucuz değildi. Şimdi bütün geri zekalılar takıyor. Neymiş "iyi aydınlatıyormuş". Karşıdakini kör etmek umurunda değil, ayrıca yağmurlu sisli havalarda kendine kör oluyor.

Motosikleti
    NC750X
    https://tr.aliexpress.com/item/33036...chweb201603_55

Şundan alacaksın bir metre.. arabanın tavanına monte edeceksin. bağlayacaksın selektöre. uzunları mı yaktı vericen 200 watt ı.. ak sakallı dedeyi görsün ondan sonra..(bkz. Gandalf)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Yaptığım etiğe aykırı, bu şüphe götürmez bir gerçek.

Primitifler konusundaki düşüncelerimi biliyorsun Benim gözümü aldığını bile bile canıma kast eden primat bunları düşünmezken, Flash patladığında ona ne olacağı çokta s. lü lü. Ne demiş atalarımız "Önce Can, sonra canan" Gerçekten Karşıdaki hiç düşünmeden, merceksiz xenon takıp yine merceksiz xenon sisleride aynı anda yakan bir primata üzülür müsün ? Yoksa duyar kasmaya mı çalışıyorsun ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:22 ----------

Eskiden daha seyrekti, çok güçlü anpüllere ulaşmak bu kadar kolay ve ucuz değildi. Şimdi bütün geri zekalılar takıyor. Neymiş "iyi aydınlatıyormuş". Karşıdakini kör etmek umurunda değil, ayrıca yağmurlu sisli havalarda kendine kör oluyor.
    Şimdi Tarık üstadım ben bu konuda size hak veriyorum.. angry üstadı da anlıyorum ancak etik bir tarafta dursun fizik kanunları gereği sizin önününüzü görebilmeniz için gözünüzü alan ışığın lümen şiddetinden daha şiddetli bir ışığı kendi yolunuza tutmanız gerekmektedir.. gözümüzün evrimi, o ortamda bulunan en yüksek lümenli ışığa göre kendini ayarlar.. gözümüze şiddetli bir ışık geldiği zaman göz bebeklerimiz ışık şiddetine göre küçülür ve daha az ışık almaya programlar kendini.. bu ışık karşıdan gelince ve göz bebeğimiz küçülünce artık önümüzdeki yoldan geri yansıyan ışığın birçoğu gözümüze giremez ve yolu göremeyiz.. yolu görmeye devam etmek için önümüzdeki yolu karşıdan gelen ışıktan daha şiddetli bir ışıkla aydınlatmalıyız ki artık küçülmüş olan gözbebeklerimizden yol görüntüsü içeri girebilsin.. aslında amaç karşı tarafı kör etmek değil, karşı tarafın sizin gözlerinizde yaptığı anlık olumsuz değişikliği telafi etmektir.

Motosikleti
    Honda CBF 250
    Alıntı foxtrot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://tr.aliexpress.com/item/33036...chweb201603_55

Şundan alacaksın bir metre.. arabanın tavanına monte edeceksin. bağlayacaksın selektöre. uzunları mı yaktı vericen 200 watt ı.. ak sakallı dedeyi görsün ondan sonra..(bkz. Gandalf)

http://efelerklani.weebly.com/upload...14869_orig.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:25 ----------

Şimdi Tarık üstadım ben bu konuda size hak veriyorum.. angry üstadı da anlıyorum ancak etik bir tarafta dursun fizik kanunları gereği sizin önününüzü görebilmeniz için gözünüzü alan ışığın lümen şiddetinden daha şiddetli bir ışığı kendi yolunuza tutmanız gerekmektedir.. gözümüzün evrimi, o ortamda bulunan en yüksek lümenli ışığa göre kendini ayarlar.. gözümüze şiddetli bir ışık geldiği zaman göz bebeklerimiz ışık şiddetine göre küçülür ve daha az ışık almaya programlar kendini.. bu ışık karşıdan gelince ve göz bebeğimiz küçülünce artık önümüzdeki yoldan geri yansıyan ışığın birçoğu gözümüze giremez ve yolu göremeyiz.. yolu görmeye devam etmek için önümüzdeki yolu karşıdan gelen ışıktan daha şiddetli bir ışıkla aydınlatmalıyız ki artık küçülmüş olan gözbebeklerimizden yol görüntüsü içeri girebilsin.. aslında amaç karşı tarafı kör etmek değil, karşı tarafın sizin gözlerinizde yaptığı anlık olumsuz değişikliği telafi etmektir.
    Şöyle Anlatayım, Sizim tavsiye ettiğiniz cihazı verdiğiniz linkteki bilgilere göre inceledim. Her bir hücresi 300 lumen gücündeymiş. yani 6 lı olan 1800 lumen. Tavana 5 tane sığdırsak 1800x5 ten yaklaşık 9000 lumen güç alırsınız. bunu mercekle toplayabildiği için aydınlattığı alanda muthiş verimli bir cihaz oluyor.

ama benim ki tamamen adamın sürüşüne ve gözlerine kast etmekti Patlattığım paraflashın gücü 1700lux yani, yaklaşık 53.500 lumen. Önünde softbox olmadan sadece tasla çıplak patlattım. Bu gerçek anlamda o alana yıldırım düşmüş gibi bir etki yapıyor. Bir anlığına orası gündüz gibi aydınlanıyor. bunu saniyede 4 kere tekrarladığınızda ( Cihaz kesintisiz tam güçte 4 patlama yaptıktan sonra dolum için 10 saniyeye ihtiyaç duyuyor) karşıdaki adam tepki verip gözünü kapatana kadar geçiçi kör oluyor zaten ( 5-6 saniye ). Angry arkadaşın kızdığı konu bu

He etik olan sizin ki gibi bir aydınlatma sistemini bu primitiflere denk geldiğiniz zaman, destek olarak geçici süreyle yakmak olacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:53 ----------

Alıntı EUOGLU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir dayı arabasının arkasına zombi led ve flashor devresi takmıştı.
    Zombi led nedir bilmiyorum, tahminim güçlü bir ışık olmalı arkadan uzanları dayayıp galanlere iyi çözüm olur.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    NC750X
    bir de arkadan selektör yapanlar var ki (siz orta ya da sağ şeritte giderken.. o flaşlardan arkaya takmak lazımcama yapışıkı 3. fren lambası gibi.. beklicen dibine kadar gelsin.. çak 4 taneyi o asfaltın tapusunu aldığını zanneden (özellikle bmw kullanıcıları)tiplere.. yeter de artar onlara
    espresso bunu beğendi.

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Gece vakti cidden şımarıklık ve sorumsuzluk uzun far ya da sis lambası, kimsenin güvenliğini tehlikeye atmamak lazım.

Fakat gündüz için farklı düşünüyorum:

"Özellikle yaz aylarında ısı, yoğun ve güçlü ışık, aydınlık ortam, motosikletlerin ince yapısı, karşıdan gelen “ince ve ufak ve siyah kısımları olan” aracımızı “gözlerden saklar”. Biliyorsunuz, motosiklet sürücüleri olarak, görünmez durumdayız. Bizi görmüyorlar. İşte bu yüzden görülmediğimizin farkında olarak önlem almak, fark edilmek zorundayız.

Yukarıdaki sebeple, gündüzleri uzun far açmayı öneriyorum. Hem kimseyi rahatsız etmemiş, hem de görünürlüğümüzü arttırmış oluyoruz.
    espresso bunu beğendi.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Motosikleti
    Dominar D400
    Konu hakkında bir karikatür vardı, arkadan uzunları yakmış gelen araca bagaj kapağını açıp, kapağın içine monte edilmiş farlarla geriye doğru ışık veriyordu karikatürde. Bulamadım bir türlü :D

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı maktama adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu hakkında bir karikatür vardı, arkadan uzunları yakmış gelen araca bagaj kapağını açıp, kapağın içine monte edilmiş farlarla geriye doğru ışık veriyordu karikatürde. Bulamadım bir türlü :D
    espresso ve maktama bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)