Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Kulak Tıkacı Gerçekten Faydalı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    ben yıllardır kullanıyorum alpine starın profesyönel serisini on numara.. zaten o kulak tıkaçlarını kullanmaya başladıkdan sonra kasklara bakış açım değişdi eskiden fellik fellik gürültüsüz kask arardım artık kaliteli olması belli standartları desteklemesi yeterli ses desibel olayına takılmıyorum buda cebimde güzel bir bütçe yaratıyor.
    mombohunter, maktama, Cyan ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250 sl gitti MT 25 geldi
    Alıntı tugrulbora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MT Blade marka kask kullanıyorum fakat her ne zaman bir kamyonun ya da tırın yanından geçsem bütün o ses şiddetini arttırarak kaskın içine doluyor sanki.Kamyonun ya da tırın çıkardığı o sesten motorumun devrini işitemiyorum.

Bu bağlamda çözüm aramaya başladım.Kulak tıkacı kullanan var mı aranızda?

Faydalı mıdır?Bunu kullanırken trafikteki sesi tamamen mi duyamıyoruz?

Mesela bunun yerine kulak içi kulaklıkların silikonlarını yerleştirsek aynı işi görür mü?
    Mutlaka edinin kulak sağlığı açısından çok işe yarıyor.
    Ayrıca motor sesi daha tok çıkıyor hoşuma gidiyor benim.
    Cloud bunu beğendi.
    Bağımsızlık benim karakterimdir.

ATATÜRK

bini69 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ GW 250 inazuma
    Bende konuya biraz katkı yapayım.Motor sürerken sessizliği seven biri olarak çeşitli yönteöler denedim.
    1:Silikon tıkaç:kulağımı terletti yam oturtamadım,tam oturuncada kasisten geçince vücut içten dışa basınç oluşturum kafa patlatırcasına zonkladı
    2:poliüretan tıkaç:kulağa daha rahat ezip oturtabiliyorsunuz ama ondada tam kapattığı için özellikle kasisli yolda basınç yaptı
    3:Alpine kulak tıkacı:bu kulağa oturuyor,ortasındaki delikten hava tahliyesine müsaade ettiği için kafada basınö oluşmuyor.
    Tüm bunların başka handikapı ise yolculuk esnasında kulaktan cıkmalar oluyor ve ekip sürüşünde durmak ve düzeltmek zorunda kalıyorsunuz,bu da hoş olmuyor
    Ben artık balaklava ve sessiz kask arayışındayım.Galiba SCHUBERTH C3 alacağım

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Shoei , Arai , Schuberth gibi ses izolasyonu üst seviye kasklarda kulak tıkacı pekde gerekli değil , Nolan gibi orta bütçe kasklarda kesinlikle kullanılmalı..

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Shoei , Arai , Schuberth gibi ses izolasyonu üst seviye kasklarda kulak tıkacı pekde gerekli değil , Nolan gibi orta bütçe kasklarda kesinlikle kullanılmalı..
    eskiden schubert shoei arai gibi markalardan başka kask almazdım hala elimde eski onlarca kaskım var durur öyle ..ama kazandığımız para eridikçe kaskların fiyatı arttıkça yetişemez olduk..

Mesela bende schubert S1 var ve SR1 modelleri var hala durur eskiden hiç zorlanmadan bu kaskları alabilirken bu kaskın yenisi olan schubert S2 3 bin lira civarlarında.. şu an için 3 bin lira bir kaska vermek bana büyük para.. şimdilik bell ile takılıyoruz bakalım fiyatlar böyle artarsa daha ne kadar düşücez kulaklık o açıdan güzel bir imkan.. gürültülüde olsa kaliteli kulaklıkla 3-4 bin liralık kaskın işini 1000-1500 liralık kaskla görebiliyorsun..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Schuberth'ler sessiz oluyormus genelde, ama benim Arai RX hic oyle degil... Forumlarda okudugum kadariyla da Arai cok sessizligiyle bilinen bir firma degil. Ama havalandirma muthis... Yazin ortasinda bile terletmiyor hic.

Reşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Wing750 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kişinin kendi kararıdır. Herkes yapıyor diye yanlış doğru olmaz. Hiç kimse yapmıyor diye de doğru yanlış olmaz. Kulaktan dolma bilgilerle genç çocukların hayatına sebep olmayın. Duyamadığınız bir ses yüzünden hem motosiklet keyfinizi hem de hayatınızı bitirmeyin. Motosiklet üzerindeki ses size keyif vermiyorsa zaten siz motosiklete mecburiyetten biniyorsunuz demektir. Binmeyin daha iyi.
    İnsanlar tecrübelerini yazıyor, kulaktan dolma deyip atıyorsunuz. Yazılanları okumuyorsunuz anladığım kadarıyla.

Neyse okuyanlar için ben yazayım,

Ses şiddeti arttıkça insan üzerinde ilk etapta sinire ve agresif olmaya yol açıyor, bu da sizi daha ofansif sürüşe itiyor. Filtreli kulak tıkaçları hem sizin kulaklarınızı korurken aynı zamanda konsantrasyonunuzu da arttırıyor. Pist yarışlarında, pist eğitimlerinde yani süratin, doğal olarak rüzgar sesinin yüksek olduğu durumlarda tıkaçsız motosiklet kullanan bir tane profesyonel göremezsiniz.

7 yıldan uzun süredir filtreli tıkaçları kullanıyor ve şiddetle tavsiye ediyorum. Yüzünüzdeki o gerginliğin nasıl da mutlu bir ifadeye dönüştüğünü, sonrasında da sürüşünüzün nasıl da yumuşadığını bizzat göreceksiniz.
    Cloud bunu beğendi.

Motosikleti
    MSX 125 - MT 07 ABS
    İşitme cihazı da satan işitme merkezleri, slikon malzemeden sanırım, kulak ölçüsünü alarak kulak tıkacı yapıyorlar. Kask altında kullanışlı olur mu acaba? Kullanan var mı?

Motosikleti
    Yamaha MT-25 & Honda XL 185S
    alpine marka aldım yavas yavas kullanmaya başladım. kesinlikle kullanılmalı aksi durumda duyma kaybı ,çınlama vs oluyor.
    intercom kullanıyorum müzik dinlerken de daha surroond bir ses oluyor.

Motosikleti
    Artık Yok...
    tartışılıcak bir şey yok isteyen denemelik gider 5-10 tl ye eczanelerde internette satılan kulak tıkaçlarından alır bir kaç gün deneyerek sürer bakdı sevdi tam onluk bir mevzu paraya kıyar profesönel motorsiklet sürücüleri için geliştirilmiş bir kulak tıkacı alır.. bakdı beğenmedi 5-10 tl harcadığıyla kalır.. elindede bir set kulak tıkacı olur.

anılbel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Wolf 125/ VSTAR
    ister 150 ister 5000 tl lik kask kullanin , "uzun sureli" sürüşlerde kulak tıkacı sürücü dikkatinin dağılmaması ve yorgunluğu önleme açısından "hayati" önem taşır.

Kullanın kullandirin.
    Cloud bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Kulak tıkacı bana çok büyük konfor ve fayda sağladı.

Kulak tıkacı kullanmama sebep olan kaskım Nolandır. :D Şehir içi bile çok fazla rüzgar sesi aldığı için alternatif çözüm aradım ve kulak tıkacı karşıma çıktı.
    İlk önce iş güvenlik mağazalarında satılan standart kauçuk ve arkası ipli olan kulak tıkacını denedim.
    Ses yalıtımı iyi olsa da kullanmaya başladıktan bir süre sonra kulağımın içine yaptığı baskı şiddeti yüzünden rahatsızlık vermeye başladı. Ses olarak konfor sunarken kullanım olarak kulak içime rahatsızlık verdiğinden kullanmayı bıraktım.

Daha sonra nalburdan farklı bir tip silikon kulaklık aldım. Onda da benzer sorunla karşılaştım. Yarım saatten sonra kulağımın içinde ağrıya sebep olmaya başladı ve kullanamadım.

En son internette bir araştırma yaparken bir arkadaşın tavsiye ettiği hafızalı tip süngerden yapılma bir kulak tıkacı aklıma yattı ve aradığım çözümü bulmuş oldum. Deneyince gördüm ki hem kulak içime basınç yapmıyor hemde ses yalıtımı sayesinde harika bir konfor sunuyor.

Şunu da belirteyim, benim kullandığım kulak tıkaçları sesi tamamen kesmiyor. Sadece rüzgar sesini ve keskin sesleri törpülüyor. Kulağımda tıkaç varken ve kafamda kask takılıyken yanımda duran arkadaşımla rahatça konuşup anlaşabiliyorum.
    Sürüş esnasında daha rahat yola daha konsantre sürebiliyorum. Ayrıca motorun ve egzozun sesini de normalden daha net ve tok duyuyorum. Çünkü kulak tıkacı rüzgar sesini filtrelediği için geriye kalan sesleri daha net duymamı sağlıyor.

Sünger tipli kulak tıkacının bendeki etkisi çok olumlu oldu. Artık uzun yola çıkarken muhakkak yanıma bir çift kulak tıkacı alıyorum. Benim için uzun yolda olmazsa olmaz ekipmanlardan.
    Merak edenlere de muhakkak bir kez denemesini öneririm. Büyük ihtimal sizinde uzun turlarda vazgeçilmez aksesuarlarınızdan biri olacak
    Cloud bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben yıllardır kullanıyorum alpine starın profesyönel serisini on numara.. zaten o kulak tıkaçlarını kullanmaya başladıkdan sonra kasklara bakış açım değişdi eskiden fellik fellik gürültüsüz kask arardım artık kaliteli olması belli standartları desteklemesi yeterli ses desibel olayına takılmıyorum buda cebimde güzel bir bütçe yaratıyor.
    Bugün ben de Alpinestars Race aldım, şahane; kulağımı acıtmadı, çok konforlu, konuşma seslerini, intercom falan sesini çok kesmiyor ama rüzgâr uğultusu ve motor sesini oldukça azaltıyor.

Eskiden NoNoise'larım vardı, onların da ses kesme vs iyiydi ama kulağımı deli acıtıyorlardı. Alpinestars'ların malzemesi farklı ve çok yumuşak.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşyerinde kullanıyorum , böyle makinaların arasında avel avel dolanırken iyi oluyor . Sesi baya bir kısıyor,kısmasa zaten kulağım kanar . O derece ses var

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    İşyerinde belki 35dB kesen İSG tarzı tıkaçlar daha iyi olur. Ben de uzun seneler bir tekstil konfeksiyon firmasında çalıştım, dokuma katında kulaklıklız 10dk durulmuyordu, 400 makina birden çalışırken gürültü kelimesi bambaşka ve yeni bir anlam kazanıyor

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Dün akşam Motomax'ten Alpine Motosafe Tour aldım. Bugüne kadar dual sport kask ile tıkaç kullanmadığım için kulaklarıma işkence etmişim, farkında değilmişim.

Öncelikle, tıkaçlar kulağıma çok iyi oturdu, kulak içi kulaklık varmış gibi hissediyorsunuz. Ses filtrelemesine gelince, önceden okuduğum bir yorum var hatırladığım kadarıyle yazıyorum: "Kulak tıkacı takmak, 120 km süratle giderken arabanın camlarını kapatıp klimayla yola deva etmek gibidir." Kısacası konfor sağlanırrken dış korna, siren vb uyarıcı sesleri rahatlıkla duyabiliyorum. İnterkom görüşmesinde de hiç sorun yaşamadım. Tek sorun, motosikletten ince bir tıkırtı vb ses gelirse onu duyamazsınız.

Sonuç olarak ben çok memnun kaldım, tavsiye ederim.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Sünger kulak tıkacının ortasından delik açıp kulak içi kulaklığa monte ettim, hem dıştaki sesi kesiyor hem inceden müzik dinliyorum.

Alpine motosafe silikon kulaklıklar. Ne rahatsızlık verir ne sesi tam keser ne de kulağınızda basınç oluşturup zarar verir. Her motorcunun kullanması gereken ekipman. Motomaxtan alabilirsiniz başka yerde var mı bilmiyorum. Evet biraz pahalı ama ömürlük malzeme sayılır. En uzun durmadan ettiğim seyahat 1 saat 45 dakika civarıydı ve verdiği rahatsızlık sıfırdı.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tıkaç kullandım, çok çok faydalı tavsiye ederim.
    Fakat ben malesef (özellikle uzun mesafede) müziksiz yaşayamadığım için, kulaklık takıp kısık ses müzik açıyorum.
    Her ne kadar tıkaç kadar olmasa da dışardan gelen gürültüyü filtreliyor.
    Ama bu müzik olayını kattiyen ve asla tavsiye etmiyoruz tabii ki :D
    Bi kulağınıza kulaklık takıp ötekini boş bırakmak en iyisi,ikisinede takmamak lazım :D
    MrMud bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Arkadaşlar boşuna,üç haneli ücretler bayilmayin,

15 Tl
    Decathlon
    Yüzücü kulak tikaci

6 aydir kullaniyorum,

Ayrica.kutusunda iki takim geliyor.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)