Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Kulak Tıkacı Gerçekten Faydalı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    tugrulbora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    MT Blade marka kask kullanıyorum fakat her ne zaman bir kamyonun ya da tırın yanından geçsem bütün o ses şiddetini arttırarak kaskın içine doluyor sanki.Kamyonun ya da tırın çıkardığı o sesten motorumun devrini işitemiyorum.

Bu bağlamda çözüm aramaya başladım.Kulak tıkacı kullanan var mı aranızda?

Faydalı mıdır?Bunu kullanırken trafikteki sesi tamamen mi duyamıyoruz?

Mesela bunun yerine kulak içi kulaklıkların silikonlarını yerleştirsek aynı işi görür mü?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı tugrulbora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MT Blade marka kask kullanıyorum fakat her ne zaman bir kamyonun ya da tırın yanından geçsem bütün o ses şiddetini arttırarak kaskın içine doluyor sanki.Kamyonun ya da tırın çıkardığı o sesten motorumun devrini işitemiyorum.

Bu bağlamda çözüm aramaya başladım.Kulak tıkacı kullanan var mı aranızda?

Faydalı mıdır?Bunu kullanırken trafikteki sesi tamamen mi duyamıyoruz?

Mesela bunun yerine kulak içi kulaklıkların silikonlarını yerleştirsek aynı işi görür mü?
    Uzun yolculuklarda faydasını görebilirsiniz, fakat şehir içi kullanımlarda etrafı çok iyi duyabilmeniz ve duyularınızın çok sağlam çalışıyor olması daha sağlıklı olacaktır. Yani aslında o kamyonların sesini duymanız bir açıdan baktığınızda iyi birşey Kullanırken yine etrafı duyabiliyorsunuz fakat tiz frekansları oldukça azaltıyor. Yinede ben şehir içinde hiçbirtürlü kullanılmasını tavsiye etmiyorum.
    tugrulbora bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Siliokn deniz kulaklıkları gayet güzel iş görüyor şu migros ta filan satılanlar
    tugrulbora bunu beğendi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Her sesi daha iyi duyarsınız. Hem tıkaç takıp hem nasıl daha iyi duyabiliyoruz sorusunun cevabı ise şöyle;
    Tıkaç yokken kulak en çok rüzgar sesini uğultuları duyuyor ve bu sesler diğer sesleri maskeliyor.
    Kulak tıkacı kullandığınızda korna seslerini, diğer araçların lastik seslerini hatta motorunuzun ve egzozunuzun sesini daha çok değil daha ''net'' duyarsınız. Yanınızda biri konuşsa çok kısık duyar veya duymazsınız. Ama trafikte böyle bir kaygımız yok. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
    Sürüş konforunu, konsantrasyonunuzu dolayısıyla sürüş güvenliğini olumlu etkiliyor.
    Sürüşünüz genellikle 90-100 km hızlar ve üstündeyse gerekli, altında zaten o kadar rüzgar sesi olmuyor
    tugrulbora, Reşit, Kural [ Z ] ve 9 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    HONDA VARADERO
    Şahsen takmadan kullanamıyorum.Aşırı rahatsız oluyorum.Motor , trafik , rüzgar sesinin ilerde işitme kaybı yapacağı kesin bilgidir.Trafikteki herhangi bir sesi , özellikle korna sesini tam kesmesi söz konusu değildir.Çok çeşit denedim en son nalburda satılan 3 tl lik sarı renkli kulak tıkacı kulağıma tam oturdu çok memnunum , beyaz silikonlar bir süre sonra kirleniyor.
    iptaluyelik02, Cloud ve tugrulbora bunu beğendiler.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Tıkaç kullandım, çok çok faydalı tavsiye ederim.
    Fakat ben malesef (özellikle uzun mesafede) müziksiz yaşayamadığım için, kulaklık takıp kısık ses müzik açıyorum.
    Her ne kadar tıkaç kadar olmasa da dışardan gelen gürültüyü filtreliyor.
    Ama bu müzik olayını kattiyen ve asla tavsiye etmiyoruz tabii ki :D
    tugrulbora bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Uzun yolda pek ihtiyacınız olmayabilir. Ama özellikle şehir içinde mutlaka alın. Ben 1 yıldır kullanıyorum. Hatta tıkaçsız yola çıkmıyorum. Piyasada, elle ezilip sonra kendi kendine şişebilen ederi 3-4 kuruş olması gereken bir tıkaç çeşidi var. Ne yazık ki çoğu motosiklet mağazasında da bunlar satılıyor. Sakın bundan almayın. Hafif çentikli, silikon malzemeden olan çeşidi var. Genelde "iş elbiseleri" mağazalarında var. Bunlardan alın. Tıkaçlı-tıkaçsız fark olarak arabanın tüm camları açık ve tüm camları kapalı vaziyette sürüşü düşünebilirsiniz. Arabada camları kapatınca nasıl bir tehlikeli durum oluşmuyorsa bunda da oluşmuyor. Bilimsel ve anatomik olarak kulak kepçenizi kapatmazsanız mutlaka sesleri az da olsa duyarsınız. Ben tıkaçlı vaziyette polis çevirmesi, benzin alma gibi işlerimi yapabiliyorum. Tıkaç kullanın yoksa hem kulağınız zarar görür hem de bir kamyon yanından geçerken "darit darit darit" sesiyle irkilebilirsiniz. Kulağa sok-çıkar zamanla ne yaparsanız yapın kir tutacağı için 2-3 günde bir alkolle temizleyin.

Ben balaklava taktıktan sonra kulaklık takıp üstüna kask takıyorum. 10 numara konforlu bir sürüşüm oluyor. Şiddetle tavsiye ederim.

Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Sessiz yolculuk istiyorsanız otomobile binin. Uzun yaşamak istiyorsanız tıkaç kullanmayın.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Wing750 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sessiz yolculuk istiyorsanız otomobile binin. Uzun yaşamak istiyorsanız tıkaç kullanmayın.
    Gerçeklikten uzak ve yanıltıcı bir yorum olmuş malesef
    sutlusoda, birbilent, Öz_Musti ve 4 diğerleri bunu beğendiler..
    Az silindir, çok iş

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Nonoise vb motosiklete özgü uğultuyu kesen ancak interkom veya diğer korna vb. duymanız gereken sesleri kesmeyen kulaklıklar var. (Poligon için olanlar da var, bunlar daha uygun fiyatlı oluyor...) Şiddetle tavsiye ederim. Ben sadece uzun yol için kullanıyorum çünkü günlük motosiklet kullanımım 2x30dk'yı geçmiyor ve yüksek sürâti de anca 5dk falan yapabiliyorum...

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kulak tıkaçlarının uzun süre kullanımı bir süre sonra kulak içi basınç artışı ,baş dönmesi ve çene kapsül ağrısı yapıyor. Yutma refleksiyle dengelenen basınç emme kuvvetine yanıt sağlamak için içe doğru daha da giren tıkaç ağrıya sebep oluyor.Fiyatı düşük olduğu için sıkıntı yaşarsan takmazsın.

Wing750 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000L Africa Twin
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerçeklikten uzak ve yanıltıcı bir yorum olmuş malesef
    Kişinin kendi kararıdır. Herkes yapıyor diye yanlış doğru olmaz. Hiç kimse yapmıyor diye de doğru yanlış olmaz. Kulaktan dolma bilgilerle genç çocukların hayatına sebep olmayın. Duyamadığınız bir ses yüzünden hem motosiklet keyfinizi hem de hayatınızı bitirmeyin. Motosiklet üzerindeki ses size keyif vermiyorsa zaten siz motosiklete mecburiyetten biniyorsunuz demektir. Binmeyin daha iyi.

Kulak tıkacı olmadan motosiklet kullanımının uzun vadede duyma sorunlarına yol açacağını Reşat Arbaş'ın Motosiklet Teorisi kitabında okumuştum.
    Cloud ve tugrulbora bunu beğendiler.

tugrulbora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Alıntı tuttacromata adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kulak tıkacı olmadan motosiklet kullanımının uzun vadede duyma sorunlarına yol açacağını Reşat Arbaş'ın Motosiklet Teorisi kitabında okumuştum.
    Şimdi gördüm yazıyı.

Forumda varmış.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...-bir-yazi.html

Forumdan Uzaklaştırıldı
    müzik kulaklığı takabilirsin sesi biraz kısar diye düşünüyorum

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Arkadaşlar tıkaç var tıkaç var; motosiklet için tasarlanmış, konuşma korna seslerini alan, rüzgâr uğultusunu bastıran ve kulağa hava girişini çıkışını engellemeyen tıkaçlar var. Kimse havuz silikon tıkacı kullanın demiyor, siz kulak tıkacından onu anlıyorsanız bilemem. Bu işe matuf ürünler var onlardan kullanacaksınız. Ben geçen sene 70 liraya almıştım şimdi 100 olsun, çok kullanımlı ve yıkanabilir ürünler, 6 ayda bir yenileseniz ay başına bir paket sigara maliyetine gelir...

KULAK SAĞLIĞI VE DAHA KONFORLU BİR YOLCULUK İÇİN KULAK TIKACI ÖNEMLİDİR!

Yazmama kararı almıştım ama hala bunların gerekli olup olmadığını soruyorlar ya hayret ediyorum, araştırmadığınız için de (kızmayın ama) ayıplıyorum.
    Buranın da üyesi bir arkadaşım, yıllarca tıkaçsız kullandığı için iki kulağında da işitme kaybı var ileri derecede. Hele hele biri uzun yaşamak isteyen tıkaç takmaz demiş, güldüm. Ben bakkala gitmek dışında sürekli takıyorum ve bunu takmadan bu alet nasıl sürülür anlayamıyorum. Kulak tıkaçsız hele hele yüksek hızlarda eziyet bana göre motosiklete binmek. Bu arada başka bir başlıkta yazmıştım benim de sol kulağımda (motosiklete bağlı olmayan sebeplerden) %70 işitme kaybı var, bunu da düşününce tıkaçsız binip öbür kulağı da kaybetmeyi istemiyorum doğrusu. Ama bu kayıp yokken de tıkaçsız binmiyordum zaten.

Naçizane elim erdiğince detaylıca anlattıydım şurada amatörce. (Anlatımı ya da çekimi değil içeriği düşünerek izlemeniz dileğiyle.)
    maktama, yigozya, tugrulbora ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Amerikada hemen hemen herkes kullaniyor. Mutlaka tavsiye ederim. Motor, korna, arac sesleri en etkili kulak tikacindan bile geciyor... Dusunun artik kulaklarimizin maruz kaldigi eziyeti...

Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tıkaç kullandım, çok çok faydalı tavsiye ederim.
    Fakat ben malesef (özellikle uzun mesafede) müziksiz yaşayamadığım için, kulaklık takıp kısık ses müzik açıyorum.
    Her ne kadar tıkaç kadar olmasa da dışardan gelen gürültüyü filtreliyor.
    Ama bu müzik olayını kattiyen ve asla tavsiye etmiyoruz tabii ki :D
    best of both worlds: https://www.plugfones.com/
    Cloud ve tugrulbora bunu beğendiler.

Lütfen ama lütfen "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım", hele hele bir şeyi hiç denemeden ya da belli bir süre deneyimlemeden ya da en azından hakkında bilgi edinmeden sallamayalım. Kulak tıkacını kimse size zorla taktırmıyor, ama sağlığını düşünen takmalı derim.

Haydi kalın sağlıcakla.
    maktama ve sey_47 bunu beğendiler.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerikada hemen hemen herkes kullaniyor. Mutlaka tavsiye ederim. Motor, korna, arac sesleri en etkili kulak tikacindan bile geciyor... Dusunun artik kulaklarimizin maruz kaldigi eziyeti...

best of both worlds: https://www.plugfones.com/
    Aradığım mutluluk linkteymiş haberim yokmuş.
    Tahmin ediyordum böyle bir malzemeyi ama ne yalan söyliyim zahmet edip aramadım hiç.
    Tr'de varmıdır bi bakmak lazım.
    Teşekkürler.
    hasmet bunu beğendi.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)