Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cbr 125 başlangıç olur mu?Sorunsalları nelerdir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba abilerim,hepinize iyi forumlar,iyi akşamlar.

Ben bir başlangıç motoru arıyordum ve çevremdeki insanlardan da yaptığım araştırmalardan da CBR125 almam gerektiğini öğrendim.Hosuma gidiyordu tipi,ve hız tutkunu olmadığımdan top speed vs. benim için pek önemli değil sadece seri hızlansın yeter şehir içi kullanacağım.Kullanicilara sorduğumda vites göstergesi olmadığını,yokuş aşağı inerken koltuktan kayıldığını,aynaların uzun olmasının problem yarattığını,giderken boşa aldığını öğrendim.Bunlar benim için bir problem yaratır mı ve sizce almalı mıyım?Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Alla alla o dediğin sorunları hiç yaşamadım. Çok da güzel olur ama ben de başlarken hız tutkunu değildim,şuan cbr 250 ile 160 170 yetmiyo daha hızlısını istiyorum

Erenk34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR500R(2018)
    Ben de cbr 125 ile başladım, vites göstergesi olmamasına hemen alışmıştım sizin de çok ihtiyaç duyacağınızı düşünmüyorum. Koltuktam kayıldığını ilk defa duydum iyiymiş koltuğu güzeldir, konforludur. Aynaları evet sıkışık istanbul trafiğinde vs. biraz dışarda kalıyor dikkat etmek lazım ya da yürümeyen trafikte katlanabilir. Giderken boşa alma diye bir şey yok ama şanzımanda çok çok nadiren de olsa vites yükseltirken vitese geçmeyip boşa geçmiş gibi olduğu olmuştu sorun yaratıcak bir durum değil. Şehir içi kullanacaksanız çok iyi motordur yeterlidir ama otobanda uzun yolda can sıkar sollamalarda yavaştır. Zaten 5 veya 10 bin km sonra gözünüze yavaş gelmeye başlayabilir. Düşüp kalktığınızda grenajlarınızı çizilmiş görmek canınızı sıkabilir. Fabrika çıkış irc lastiği kaydırır yağmurdaysa öldürür değiştirmek gerekir. Başlamak için güzel motordur yine de.

Motosikleti
    MT-07
    Motor giderken nasıl boşa alıyormuş? Ben hiç şahit olmadım. 2.vitese tam takamayıp gaz vermeden debriyaj sıkarsan bir ihtimal düşer. Onun dışında imkansızı başarmışlar.

Aynaların uzun olması yeni başlayan için avantajdır. Arkanı görürsün. Haşırt die arabaların arasına girip acemi acemi kendine ve başkasına zarar vermeni engeller.

Yokuş aşağı inerken koltuktan kayanlarada sevgiler. Motorda otururken depo bacaklar ile tutulur. Ka-ya-maz-sın. Ha olduki tutamıyorsun bir stomp grip çakarsın bitti gitti. Bunlar ben motosikletten anlamıyorum tavsiyeleri
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı mtakyol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba abilerim,hepinize iyi forumlar,iyi akşamlar.

Ben bir başlangıç motoru arıyordum ve çevremdeki insanlardan da yaptığım araştırmalardan da CBR125 almam gerektiğini öğrendim.Hosuma gidiyordu tipi,ve hız tutkunu olmadığımdan top speed vs. benim için pek önemli değil sadece seri hızlansın yeter şehir içi kullanacağım.Kullanicilara sorduğumda vites göstergesi olmadığını,yokuş aşağı inerken koltuktan kayıldığını,aynaların uzun olmasının problem yarattığını,giderken boşa aldığını öğrendim.Bunlar benim için bir problem yaratır mı ve sizce almalı mıyım?Teşekkürler.
    İyi bir başlangıç motosikletidir.

Hız tutkunu değilim diyorsunuz ancak 125cc motosiklet olmasına rağmen +130km/h üzerine çıkabilen bir modelidir. Başlangıç için dikkatli kullanmanızı öneririm.

Vites göstgergesi CBR250R' da da yok. Zamanla alışırsınız. Hem göstergeye değil yola odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Yokuş aşağı inerken seleden kayan adam bacakları ile depoyu tutmuyordur ki bu da motosiklet kullanmayı bilmediğini gösterir. Tedbir olarak tankpad ile sorunu çözebilirsiniz.

Aynalar uzun değil, olması gereken uzunlukta. İsterseniz kısa tip takabilirsiniz (takımı 70TL) ama görüşünüzü çok azaltacağı için eski aynaları tekrar takacağınıza eminim.

Eğer giderken boşa alıyor ise;
    * Motosikleti çok zorlayarak kullanıyordur
    * Motosiklet hep yüksek devirlerde kullanıyor ve aşırı hızlı vites değiştiriyor, debriyaj ve pedalı doğru zamanda kullanamıyordur
    * Şanzıman dişlileri motosikletin yaşı veya hor kullanılması sonucu aşırı şekilde aşınmıştır, özellikle vitese alınıp gaz verildiğinde dişli tutunamıyor ve vites düşürüyordur. Sonuçta 2. vitesin bir altı (BOŞ) konumu olduğundan vitesi boşa atar. Büyük ihtimalle şanzıman revizyonu gerekiyordur.

Aksi halde güzel bir başlangıç motosikleti olduğu hatırlatır, iyi durumda birtane edinerek başlamanızı öneririm. Size keyif vereceğine eminim. Eğer iyi durumda olanı değil de çok çok çok uygun fiyata elden geçirilmesi gereken birtane alırsanız da bir miktar masraf yapacağınızı bilerek alın. Motosiklet camiasında pembe gözlük pek tercih edilmez
    ...

Motosikleti
    Cbr650 F
    Kardeşim aynı motoru 5-6 aydır 4000 km ye yakındır kullanıyorum.Aldığım ilk gün Bodrum'dan Marmaris'e getirdim.Vites göstergesi olmaması hiçbir sorun değil 1 haftada alışırsın zaten belli hızlarda devir ne kadar yükselirse motor sana ''Artık vites at'' diyor hızına ve devire göre bile vitesi tahmin edebilirsin.Seleden kaymayı ilk defa duydum burda Sakar Tepesini çıkarken,inerken hiç kayma sorunu yaşamadım selesi gayet rahat.Aynaların uzun olması bence iyi eğer geniş omuzluysan arkanı daha rahat görebilirsin asla apaçi gibi aynaları kapatma şehir yoğun bir şehirdeysen ayna küçük bir sıkıntı yaratır o da aralardan geçerken biraz zorlar.Ben de hız tutkunu değilim diyerek girdim 6. viteste gitmezsem rahat etmiyorum.Sonuç olarak motor çok iyi başlangıç motoru bul temiz sür rahat rahat.

Abi senin bu yorumunla tutkum daha da arttı gerçekten bir an önce almak istiyorum şu motoru🙌

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:35 ----------

Cevaplarınız için çok çok teşekkür ederim bu yolda daha çok yeniyim,önerilerinize ve tecrübenize her zaman ihtiyacım olacak sağ olun var olun.Umarim en kısa zamanda alıp aranıza katılırım gerçekten sabırsızlanıyorum
    Kural [ Z ] ve eyupsivrikay bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)