Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uzun Yol İçin Tavsiyeleriniz (Büyük hacimli)

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yamaha Super Tenere
    Öncelikle merhabalar. Çeşitli 250 cc motosiklet tecrübeleri sonrasında CBR600F ve MT 09 ile yaklaşık 25.000 km tecrübem var. Son motosikletim olan MT09 ile günlük max. 500 kmlik geziler sonrası, aşırı rüzgar ve rahatsız bir motosiklet olmasının yanında yaşımın da kemale ermesiyle (yaş 40) MT09'umu satmış bulunmaktayım. Nasip olursa 1000 km üstü gezi güzergahları ile 2 yıl içerisinde yurtdışı seyahat planlarım var. O nedenle uzun yolda konforlu (tek başıma seyahat edeceğim- eşim kesinlikle motosiklete binmiyor), bakım maliyetleri kabul edilebilir seviyede, teknolojik olarak fazla eski olmayan (en kötü 2014 model) bir motosiklet arayışına girdim. Yıllardır forumların takipçisi olmam nedeniyle bir çok fikir edinmeye çalıştım ancak kafam çok karışık. Aşağıdaki motosikletler hakkında tecrübe sahibi olan sizlerin önerilerinize ihtiyaç duyuyorum.(Forumlardan edindiğim bilgileri de ekliyorum. Yanlışlıklar olabilir)

1- 2014-2015 Ducati Multistrada 1200: Birçok motosiklet sever gibi benim de gönlümü çalsa da bakım maliyetleri ve mekanik problem çıkarma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle korkutuyor.
    2- 2015-2016 Honda VFR 1200 Crosstourer: Rakiplerine göre ağır olması ve fazla yakıt tüketimi beni düşündürüyor.
    3- 2014-2016 Yamaha FJR 1300: En ağır basan seçenek. Eksileri konusunda fikrim yok.
    4- 2015-2016 Yamaha Super Tenere: 1200 GS'e konfor olarak en yakın motosiklet olduğu hafızamda. Eksileri hakkında fikrim yok.

Bütçemin maksimum 75.000 TL olduğunu belirterek bahse konu motosikletlerin eksileri ve artılarıyla seçimi konusunda değerli önerilerinizi bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kriterlerinize göre Japon'dan şaşmama dışında ekleyeceğim bir şey yok. Seçeneklerden Multistrada dışında bizzat kullandığım olmadı malesef.

Motosikleti
    Yamaha Super Tenere
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kriterlerinize göre Japon'dan şaşmama dışında ekleyeceğim bir şey yok. Seçeneklerden Multistrada dışında bizzat kullandığım olmadı malesef.
    Sizin Multistrada yorumunuz sonrası son anda almak için anlaştığım 2015 Multistrada 1200'den vazgeçtim. Test ettiğiniz motosikletin çok yorgun olması aklıma kazınmıştı.

ARAL70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir yurt dışı motosiklet gezimizde bir kaç farklı motor kullanma şansı bulmuştum. Grupta, super tenere, crosstourer, mt 09, crossrunner ve modelini hatırlamadığım bir yamaha naked vardı(kullanımından haz almadığım için adını bile hafızama almamışım). Kiraladığım super tenereden çok memnun kaldım( TR'de zaten BMW R 11XX GS serisi kullanıyordum). Belirttiğiniz gibi GS'e çok yakın gidon, peg ayarlarına sahip, eksiği ise alışık değilseniz önde telelever olmaması(ani frende öne dalabilirsiniz)ve ağırlığı ama alışılıyor. Hızlanma, güç, frenleme, kompresyon gayet başarılıydı ve Alplerdeki tüm virajlara çok rahat girip çıktım. Crosstourer denememde; motor genelde başarılı ancak kompresyon 4 silindirden ötürü pek istenileni vermedi bana, virajları neoplan gibi döndüğümü hissettim Gezi sonunda kiralayan arkadaşlar töbe bir daha crosstourer kiralamam dediler ;) MT 09'a bayıldım. 3 silindirli bir haydut mübarek, inesim gelmedi, kıpır kıpır bir makinaydı. Crossrunnera binen arkadaşlarda motorlarından pek memnun kalmadılar( TR'de kullandıkları BMW olunca, memnuniyet zor olur tabiki )

Sizin seçeneklerden bir tek FJR'yi uzun uzun kullanamadım ancak, kullananlar çok memnun kaldıklarını söylerler.

Multisrada fantastik bir motor ama arıza/tamir konusu italyadadeğilseniz muamma!

Bence 3 ve 4 no.lu seçenekler üzerine yoğunlaşın ;) şaka bir yana herkes farklı motorlardan farklı zevk alır, deneme imkanınız varsa deneyip öyle karar verin.

Super tenerede ZE modeline bakın (elcik ısıtma ve otomatik süspansiyonlu)

Keyifli sürüşler dilerim.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    1200 Super Tenere al keyfine bak , GS den hiçbir eksiği yok tek eksiği fiyatı GS in yarısı bu arada konfor olarak GS e yakın yazmışsın yanlış ! kesinlikle daha konforlu..

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Super tenere.

Motosikleti
    F 650 GS (2005)
    Hiç birine oturmadım bile.
    Ama Honda için eski bir Honda yetkili servis ustasının yorumunu aktarabilirim ancak.
    ''Bakımını yapmak bile bir kabus''...

Motosikleti
    Yamaha Super Tenere
    Alıntı ARAL70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir yurt dışı motosiklet gezimizde bir kaç farklı motor kullanma şansı bulmuştum. Grupta, super tenere, crosstourer, mt 09, crossrunner ve modelini hatırlamadığım bir yamaha naked vardı(kullanımından haz almadığım için adını bile hafızama almamışım). Kiraladığım super tenereden çok memnun kaldım( TR'de zaten BMW R 11XX GS serisi kullanıyordum). Belirttiğiniz gibi GS'e çok yakın gidon, peg ayarlarına sahip, eksiği ise alışık değilseniz önde telelever olmaması(ani frende öne dalabilirsiniz)ve ağırlığı ama alışılıyor. Hızlanma, güç, frenleme, kompresyon gayet başarılıydı ve Alplerdeki tüm virajlara çok rahat girip çıktım. Crosstourer denememde; motor genelde başarılı ancak kompresyon 4 silindirden ötürü pek istenileni vermedi bana, virajları neoplan gibi döndüğümü hissettim Gezi sonunda kiralayan arkadaşlar töbe bir daha crosstourer kiralamam dediler ;) MT 09'a bayıldım. 3 silindirli bir haydut mübarek, inesim gelmedi, kıpır kıpır bir makinaydı. Crossrunnera binen arkadaşlarda motorlarından pek memnun kalmadılar( TR'de kullandıkları BMW olunca, memnuniyet zor olur tabiki )

Sizin seçeneklerden bir tek FJR'yi uzun uzun kullanamadım ancak, kullananlar çok memnun kaldıklarını söylerler.

Multisrada fantastik bir motor ama arıza/tamir konusu italyadadeğilseniz muamma!

Bence 3 ve 4 no.lu seçenekler üzerine yoğunlaşın ;) şaka bir yana herkes farklı motorlardan farklı zevk alır, deneme imkanınız varsa deneyip öyle karar verin.

Super tenerede ZE modeline bakın (elcik ısıtma ve otomatik süspansiyonlu)

Keyifli sürüşler dilerim.
    Çok aydınlatıcı bilgilendirme için teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:13 ----------

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1200 Super Tenere al keyfine bak , GS den hiçbir eksiği yok tek eksiği fiyatı GS in yarısı bu arada konfor olarak GS e yakın yazmışsın yanlış ! kesinlikle daha konforlu..
    GS'ciler görmesin, sizi taşlarlar.

hsndmrcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R6
    Alıntı multraslan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle merhabalar. Çeşitli 250 cc motosiklet tecrübeleri sonrasında CBR600F ve MT 09 ile yaklaşık 25.000 km tecrübem var. Son motosikletim olan MT09 ile günlük max. 500 kmlik geziler sonrası, aşırı rüzgar ve rahatsız bir motosiklet olmasının yanında yaşımın da kemale ermesiyle (yaş 40) MT09'umu satmış bulunmaktayım. Nasip olursa 1000 km üstü gezi güzergahları ile 2 yıl içerisinde yurtdışı seyahat planlarım var. O nedenle uzun yolda konforlu (tek başıma seyahat edeceğim- eşim kesinlikle motosiklete binmiyor), bakım maliyetleri kabul edilebilir seviyede, teknolojik olarak fazla eski olmayan (en kötü 2014 model) bir motosiklet arayışına girdim. Yıllardır forumların takipçisi olmam nedeniyle bir çok fikir edinmeye çalıştım ancak kafam çok karışık. Aşağıdaki motosikletler hakkında tecrübe sahibi olan sizlerin önerilerinize ihtiyaç duyuyorum.(Forumlardan edindiğim bilgileri de ekliyorum. Yanlışlıklar olabilir)

1- 2014-2015 Ducati Multistrada 1200: Birçok motosiklet sever gibi benim de gönlümü çalsa da bakım maliyetleri ve mekanik problem çıkarma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle korkutuyor.
    -Ducatinin titreşimli olduğundan ve desmo bakımlarının ağır olduğunda çokça bahsediliyor. Bu seçeneği elemenizi öneririm.
    2- 2015-2016 Honda VFR 1200 Crosstourer: Rakiplerine göre ağır olması ve fazla yakıt tüketimi beni düşündürüyor.
    -Vfr 1200 crosstourer i bir kere deneme fırsatım oldu çok rahat bir motor ancak biraz fazla yakıyor diyebiliriz.Ama Vfr motorunun ömrünü göz önüne aldığımızda bence başarılı makinedir.Buna alternatik olarak CRF1000L Africa Twin düşünebilirsiniz.
    3- 2014-2016 Yamaha FJR 1300: En ağır basan seçenek. Eksileri konusunda fikrim yok.
    -Fjr gerçekten ağır bir makine.benim bildiğim 5 vites bir makine ve bunun bir dezavantaj olduğunu düşünüyorum. Günümüzde 6 vites bile yetersiz gelebiliyor.Bir diğer eksisi de 2. el piyasası yok denecek kadar az.
    4- 2015-2016 Yamaha Super Tenere: 1200 GS'e konfor olarak en yakın motosiklet olduğu hafızamda. Eksileri hakkında fikrim yok.
    Tenere konusunda açıkçası bir şey söyleyemeceğim. Hiç deneme fırsatım olmadı diyebilirim.

Bütçemin maksimum 75.000 TL olduğunu belirterek bahse konu motosikletlerin eksileri ve artılarıyla seçimi konusunda değerli önerilerinizi bekliyorum.
    Umarım senin için en uygun tercihi yapabilirsin. Bence imkanın varsa bir de test sürüşü yapman da faydan var sonuçta motoru kullanacak ve benimseyecek olan kişi sensin.
    Yamaha R6

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    V-Strom 1000 düşünmez misiniz peki?

sercan2667 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '''14 Crypton&''05 TDM 900''22 GSX-S 1000
    Yazdıklarını ben yazacaktım.
    Tr şartlarında;
    Saydıkların motorlar içinde en iyisi SuperTenere gibi gözüküyor.
    Yeni kasa V-strom 1000 düşün derim.Kawasaki Versys 1000'ide ekleyebilirsin.
    Ben 2016 modelini sürmüştüm.Versys 1000 kağıt üstünde ağır bir motor ama ağırlık dengesi çok iyi.Cbf 150 den farkı yok dedim.

Motosikleti
    Yamaha Super Tenere
    Alıntı hsndmrcn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umarım senin için en uygun tercihi yapabilirsin. Bence imkanın varsa bir de test sürüşü yapman da faydan var sonuçta motoru kullanacak ve benimseyecek olan kişi sensin.
    Keşke öyle bir imkan olsa ancak mümkün değil gibi. Bugün 250 km yol gidip FJR1300'ün üzerine oturma şansım oldu. Durduğu yerde bana ağırlığı makul geldi. Oturuş pozisyonu oldukça iyi geldi. 2. el konusunda zaten sanırım çok satılan bir makina değil ve piyasada çok fazla bulunmuyor. Teşekürler önerileriniz için

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    V-Strom 1000 düşünmez misiniz peki?
    V-Stromun yenilenmiş kasası bana çok itici geliyor maalesef.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:15 ----------

Alıntı sercan2667 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarını ben yazacaktım.
    Tr şartlarında;
    Saydıkların motorlar içinde en iyisi SuperTenere gibi gözüküyor.
    Yeni kasa V-strom 1000 düşün derim.Kawasaki Versys 1000'ide ekleyebilirsin.
    Ben 2016 modelini sürmüştüm.Versys 1000 kağıt üstünde ağır bir motor ama ağırlık dengesi çok iyi.Cbf 150 den farkı yok dedim.
    Versys o fiyat seviyesinde temiz ve düşük kilometrede bulmak zor gibi.

dtvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    nc 750x dct
    Süper tenere derim. 2017 ve üstü . Elektronik suspansiyon şaft aktarma doku yakitli tam agirligi 262kg. Hizlı vites değiştirme. Kendi kanıtlamış hiç bir kronik sorunu yoktur. Tel jant olmasina ragmen içlastik yoktur. Elcik ıstma crouse control felan dolu makine. 2017 de makyajlandi. Gene daha gelmedi ama 2019 da makyajlanacak.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Yurtdışı turuna çıkqnları en çok karşılaştığı sorunu yazayım, fark ettiğim kadarıyla,
    1. Gezeceğiniz ülkelerin offline sözlüğünü telefonunuza önceden indirin. İnternet bulamayıp dil bilmeyen çok.
    2. Rotanızdaki uygun konaklama çeşitlerini önceden araştırın, çadır kuracaksanız, ceza yemeden kamp alanlarınıda önceden belirleyiniz.
    3. Yolda kaldınizmı geceyarısına kadar tenha yerlerde çekici bekleyeceğinize, motosikletinizi bağlayıp çekecek bir ip yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Bir Gs'yi bile Cup motosikletle benzin bitene kadar çekilebilinir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)