Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

CBR250 İKİ FARKLI YAĞ KOYMA

Motovento
    REKLAM ALANI
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Yağı değiştirmeden önce ustayı değiştir.

2 farklı yağı motora koymanın kısa vadede bir zararı olmaz. Sonuçta çalışan parçalara her türlü o yağ ulaşacak ve sürtünmeyi azaltacak. Sadece vites geçişi gibi hissiyatta farklılıklar olur. Kullanım sırasında ciddi bir fark hissetmiyorsan boşuna yağ değiştirme masrafı yapma. Bu şekilde kullan bir süre sonra normal şekilde değiştirirsin yağı.
    Mossberg500 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    yorumları okudum sorun olabilir diyende var olmaz diyende yağ masrafı önemli değil 90 100 tl bişey sorun olacak ise değiştirim olmaz ise de değiştireyim diyorum kafam rahat olsun galiba 500 100 km sürmeylede sorun olmaz

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oray bir daha gitme, artan yağları sana ittirmiş, kibarca
    Mertcan39 bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Bencede ustanı değiştir

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    artan yağ ittirdi felan yok iki yağıda ben kendim açtım kapağını egsozdan farklı ses geliyordu bazen yağdan olabilir diye bu şekilde deneyelim dedi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Alıntı Asikurt68 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    artan yağ ittirdi felan yok iki yağıda ben kendim açtım kapağını egsozdan farklı ses geliyordu bazen yağdan olabilir diye bu şekilde deneyelim dedi.
    Hiçbir yerde iki yağın birbirine karıştırılacağı yazmaz üreticiler viskosite değerlerini boşuna yazmıyor

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Böyle bir çözüm mü var hocam kesin gitme
    Az silindir, çok iş

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6
    Versys Yağ Toplam yağ kapasitesi 2.3lt
    Filtre Değiştiğinde yağ kapasitesi 1.8lt

Yağ markası yada viskosite her yağ değişiminde biribiriyle 500ml karışıyor

Bende de 400 ml eneos ile 500 motul var karıştırsam mı merak ettim. Her ne olursa olsun karıştırmayı düşünüyorum ama

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mühendisler gelir şimdi de ben genede söyleyeyim. İlk çalıştırdığında akışkanlar farklı die motor bir süre eksik yağ ile çalışacak. Sonra yavaş yavaş diğer yağda ısınacak vsvsvs... Benim arabada 0w30 dizel yağ mevcut. Kışın kar yağdığında araba eksik yağ uyarısı yakıyordu. Adam gibi bir otoparka çekip baya bir ısınmasını bekledim.
    :D cidden öyle birşey mümkün mü , arkadaşın bu konusundan sonra , çok düşündüm , lt 110 tl olan kawasaki elf yağını lt 30 tl olan petrol ofisi yağını :D birde lt 50 tl felan olan motulü karıştırdım , oranlar pahalı yağ % 50 motul % 25 po % 25 :D

merak ediyorum ne olacak , yağın rengi açık yeşil oldu , cb 125e ye koydum 900ml kadar . ver ateşi

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Mossberg500 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen denilenlere bakma, ustadan iyimi bilecekler, aynı marka ve model yağın, hatta ikiside yarım sentetik, karışmasindan birşey olmaz. Şimdiki yağlar çok teknolojik, eskiden biz ne yağlar koyar binerdik. İki farkli vizkozite de yağ karışır, ortalama bir vizkozite olur. Merak etme, yola devam.
    Saçma gibi gelecek ancak sn Mossberg500' ün dediği genel olarak doğrudur.

Aynı nitelikte farklı vizkozitedeki aynı marka model yağı alır karıştırırsanız, arası değerde vizkoziteye sahip bir motor yağı elde edersiniz.

Doğru bir hareket mi derseniz, değil. Motora zararı olur mu derseniz; üreticiniz her iki vizkozite endeksindeki yağı da kullanılabilir olarak talimatta belirttiği için sorun çıkması muhtemel değil.

Ancak unutmayın ki şu anda vizkozite indeksi rastlantısal bir motor yağı kullanıyorsunuz. Bahsettiğiniz gibi "-... bir de böyle deneyelim" diyerek daha farklı birşey yapmış olsaydınız büyük ihtimalle sıkıntı yaşayabilirdiniz.

Şu anda yaşayabileceğiniz sorunlar genellikle debriyaj kavraması ve ara hızlanma ile ilgili olacaktır. Motora bu şartlarda kısa vadede zarar vermeniz olası değil. Yine de tekrar bu tip bir deneme yapmaktansa üreticinin belirttiği yağ sınıfında kaliteli bir motor yağını kullanmanızı öneririm. Bu konuda Putoline/Ipone/Motul bilinen ve kendini kanıtlamış markalardır, Motul5100 sınıfında (yarı sentetik) 5W-30 / 15W-50 aralığındaki bir yağda karar kılıp onda devam etmenizi (üreticiniz 10W-30 yarı sentetik önermektedir) öneririm.
    ...

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saçma gibi gelecek ancak sn Mossberg500' ün dediği genel olarak doğrudur.

Aynı nitelikte farklı vizkozitedeki aynı marka model yağı alır karıştırırsanız, arası değerde vizkoziteye sahip bir motor yağı elde edersiniz.

Doğru bir hareket mi derseniz, değil. Motora zararı olur mu derseniz; üreticiniz her iki vizkozite endeksindeki yağı da kullanılabilir olarak talimatta belirttiği için sorun çıkması muhtemel değil.

Ancak unutmayın ki şu anda vizkozite indeksi rastlantısal bir motor yağı kullanıyorsunuz. Bahsettiğiniz gibi "-... bir de böyle deneyelim" diyerek daha farklı birşey yapmış olsaydınız büyük ihtimalle sıkıntı yaşayabilirdiniz.

Şu anda yaşayabileceğiniz sorunlar genellikle debriyaj kavraması ve ara hızlanma ile ilgili olacaktır. Motora bu şartlarda kısa vadede zarar vermeniz olası değil. Yine de tekrar bu tip bir deneme yapmaktansa üreticinin belirttiği yağ sınıfında kaliteli bir motor yağını kullanmanızı öneririm. Bu konuda Putoline/Ipone/Motul bilinen ve kendini kanıtlamış markalardır, Motul5100 sınıfında (yarı sentetik) 5W-30 / 15W-50 aralığındaki bir yağda karar kılıp onda devam etmenizi (üreticiniz 10W-30 yarı sentetik önermektedir) öneririm.
    ikiside 10w-40 olan başka marka yağı karıştırsak çok sorun olur mu ? biri eneos diğer motul 3000

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı oktayakgoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ikiside 10w-40 olan başka marka yağı karıştırsak çok sorun olur mu ? biri eneos diğer motul 3000
    Her ikisi de MA standardını karşılıyorsa, her ikisi de madeni (Motul3000 madeni yağdır) ise, her ikisi de üreticinin belirlediği aralıktaki viskozitede yağlar ise çok sorun olmayacaktır. Ancak tekrar belirtmek isterim ki doğru bir hareket değildir.

Sonuçta motor yağının kalitesini belirleyen, yağın içindeki katıklardır. Her iki markanın da aynı katıkları (deterjan katıklar, adezyon ve kohezyon düzenleyiciler, asit engelleyiciler, mikroorganizma oluşumunu önleyici katıklara kadar...) kullanıp kullanmadığını, ne oranda kullandığını sadece üreticisi bilir. İki farklı marka karıştığında yağın kalitesi de doğru oranda bundan olumsuz etkilenecektir. O yüzden aynı markaların yukarıda belirttiğim şart ve koşullarda karışmasında hayati sakınca yoktur. Ancak kesinlikle ve kesinlikle karıştırılmalarını önermediğimi de tekrar hatırlatmak isterim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Merhaba arkadaşlar motorum cbr 250 yağ değişim zamanı gelmişti ustayla yağ koyduk bir sorun vardı küçük bi yağdan olabilir dedi usta önceki yağ 5100 10 40 motul dü bu sefer farklı koyalım dedi usta yine motul koyduk 5100 ama 1 litresi 10 30 yarım litresi 15 50 koyduk sizce yanlış mı yaptık sorun olurmu bu durum tamamı 10 30 olsa neyse diyeceğim ama yarısı 15 50 farklı olunca zarar verir mi acaba motora
    Kardeşim 2 yağ da farklı cbr 250 gibi masraf açacak bir motora bu nedir?

2 litre yağ 5100 al zaten olsun olsun 70 lira 3000 km gidiyor acıma sende lütfen doğru yağ koy motora 2 viziko değeri farklı katımı çamurmu beli değil

viziko tutusun marka da farklı olur ama şu an yaptığın bence doğru değil

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    yağı döküp yeni yağ koymaya karar verdim gecenki koyddugum yağ 10w40 dı vites geçişi felan sorunluydu bu sefer 10w30 koysak ne olur cbr250 ye en uygun hangisi sizce

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    yağı döküp yeni yağ koymaya karar verdim gecenki koyddugum yağ 10w40 dı vites geçişi felan sorunluydu bu sefer 10w30 koysak ne olur cbr250 ye en uygun hangisi sizce
    motoru kısa mesafe gitgel kullanıyorsan 10-30 daha iyidir , yaz mevsiminde otoyolda tapagaz giderim dersen 10-40 , fabrika tavsiyesine da bakmak lazım , E4 bazı motorlara artık 0-30 çok ince bir yağ konuluyor..

Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru kısa mesafe gitgel kullanıyorsan 10-30 daha iyidir , yaz mevsiminde otoyolda tapagaz giderim dersen 10-40 , fabrika tavsiyesine da bakmak lazım , E4 bazı motorlara artık 0-30 çok ince bir yağ konuluyor..
    genelde kısa mesafede kullanıyorum en fazla 50 km yapıyorum onda da en fazla 150 160 yapıyorum kısa süreli

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)