Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafik ihbarları nasıl sonuçlanıyor?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar,

Merak ettiğim bir şey var.
    Haftanın en az 5 günü istanbulda motosiklet kullanıyorum. Trafik kurallarına uyma konusunda dikkatli biriyim ve bu kurallara motosiklet, otomobil sürücüleri ve yayaların da uyması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda motorcu, arabacı gibi bir ayrım yapmayacağım. Zira motosikletli olduğu için herkesin trafik kurallarına uymak zorunda olduğunu ama kendisinin bu konuda kendi kuralları, istisnaları olduğunu düşünen insanlarla da karşılaşıyorum.

Bugüne kadar trafikte kural ihlali yapıp hayatımı tehlikeye atan, özür dilemeyen herkesi 155'e bildirmeye çalışıyorum elimden geldiğince.

Makas atarak önüme geçen korna çalıp ne yapıyorsun? gibi bir uyarı yapmam sonucu adam benim olduğum şeritte bilerek dolmuşun içinde yolcular olmasına rağmen bunu yaparak zart diye durdu. Önüme kırdı, bende durdum ve gayet sakin bir dille ne yapıyorsun? dedim. Bunu demem üzerine yürü lan diye bir de bana bağırdı ve Artçım (Eşim)'de yanımda iken bu hayvanlığı yaptı.

Ben az ileride durarak polise ihbar ettim ve bunun trafik ihlalinden çok hayata kasıt olduğunu söyledim.

Bana ekiplere aracın tehlikeli sürüş yaptığını ileteceklerini söylediler.
    Hayata kasıt edildiğini düşünüyorsanız lütfen karakola gitmeniz gerekiyor şikayetçi olmalısınız denildi.

Şimdi benim merak ettiğim şey şu
    Bu ihbarlar nasıl değerlendiriliyor?, Gerçekten bir sonuç çıkıyor mu? Bugüne kadar geri dönüş almadım alan varsa paylaşsın lütfen.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Sonuc ,memur gozuyle gormedigi seye ceza yazmaz yazamaz.sen bildirirsin adam durdururken bir ihlal yoksa ceza yazmaz evrak inceler alkolune bakar ihbar var der sorgular gonderir.kamera kaydi ile ihbar edersen ancak oyle ceza yazilir.buyuk sehirlerde yuzlerce ihbar geliyordur.belgelendirmek lazim .

Motosikleti
    Honda Cbf 150
    Bana kalırsa ihbar etmekle boşa vakit harcıyorsunuz hiçbir yaptırımı yok. Bizim ülkemizde adalet siz ölünce işler oda belki!
    yamtareroglu bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Şikayetçi olursan yasal işlem yapılıyor 3 ay 5 ay sonuçlanıyor bizim başımıza geldi adamlarla birbirimize girdik ha ne oldu savcı olayı salladı ama sonuç çıktı.Eğer anlık yaşadığınız olay varsa polise ısrarcı olun adamı takip ediyorum şuradan şuradan gidiyor dediğinizde telefon ile anlık yine ilgilenmek zorunda kalıyorlar bu da tecrübe edildi :D Ama sakın bilmişlik taslamayın " yapsana lan görevini" tarzında pek tavsiye etmiyorum olacak işte olmuyor :D

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    güya internetten ihbar yapabiliyorsun, ama o kadar çok detay girmen gerekiyor ki, sonunda bezip vazgeçiyorsun.
    telefonla yapılan ihbarlara bir şey yaptıklarını hiç sanmıyorum.

Peki videolu ve fotolu ihbarları nereye yapmalıyız?

myagdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda FES 250 Foresight; CBF 150, NC750S
    işi kolaylaştırmış, doldurulması gereken alan sayısını epeyce azaltmışlar.
    https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx

tugrulbora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Alıntı myagdi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işi kolaylaştırmış, doldurulması gereken alan sayısını epeyce azaltmışlar.
    https://www.egm.gov.tr/Sayfalar/Ihbar.aspx
    Ne ile kanıtlayacaksın ki hatalı ve tehlikeli sürüşü?

Adamlar 10 MB' lık dosya ekleme seçeneği vermişler.2 resim ile ne kanıtlayabiliriz ki?

Video kayıtlarının gönderilmesi gerekiyor bence emniyete.
    Kazasız, belasız, hayırlı sürüşleriniz olsun.

Beyaz masa da bazen seçenek olabilir çünkü mobese takibi yapabiliyorlar tabii olayın olduğu yerde mobese kaydı var ise.

Bence topluca imza kampanyası filan düzenlenmeli özellikle minibüs, taksi ve dolmuş şöförlerinin psikolojik yeterliliklerinin olup olmadığı konusunda denetim yapılması konusunda baskı yapılmalı

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Öncelikle bakış açın gerçekten cok güzel; keşke herkes böyle olsa.

İkinci olarak da polis gözüyle gördüğünü kabul etmiyor; bu tür şeyleri umursamaz. Ancak kaza vs. olur ise.

Nasate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok. Kim bilir nezaman...
    Eğer başınıza böyle şeyler çok geliyorsa bir tane kamera alın , bu tür durumlarda delil olarak sayılabilir. Şikayet ederkende bu video üzerinden edersiniz çözümü daha kolay olur. Yoksa siz şikayet etseniz de kanıt sorabilirler.

( Youtu da video izliyorum; bir ülkede yolda giderken araba motorluyu sıkıştırıyor, ilerde de polis bekliyormuş, motorlu polisi görünce el ediyor o arabadan yana poliste anında durduruyo arabayı, ne işlem oldu onu bilmiyorum ama anlık müdahale işte böyle olmalı aslında.. )

Bu arada bi anı daha aklıma geldi onuda anlatayım;

Arkadaş araba ile kaza yapmış karşı taraf ters laf lar mı etmiş nolmuş bu adamı biraz tartaklamış, polisi aramış gelin kaza oldu, tutanağı siz tutun demiş polis te, adamı dövdüm ekip yollayın demiş, ölümlü kaza olmadıkça yollamıyoruz demiş santralda ki .. ) Bence işlerine nasıl gelirse öyle davranıyorlar, çünkü bazende ufak kaza da olsa geliyor polis.
    "Çok Bilen Çok Yanılır"

Yürüdüğü yolda iz bırakmayan o yoldan geçmiş sayılmaz ...

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Trafik şubede tanıdığınız birisine iletmediyseniz şikayetinizi pek umursayacaklarini sanmıyorum.

Kaza anında bile polis umursamıyor kaza yerine gitmek istemiyor. Benim de başıma geldi, arabama arkadan çarptı biri. Kendisi aradi trafik polisi yaralanma yoksa biz gelmeyiz aranizda tutanak tutun dedi eleman baya şaşırmıştı

Kural ihlalini videolu veya fotoğraflı kayit altina almadıysanız eğer hicbir islem uygulanmaz.
    Hatta ve hatta kayit altina alsanız dahi bir sonuc cikmayabilir. Maalesef sistemde buyuk bir boşluk var. Kurallar belirsiz ve keyfi uygulamalara müsait...

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Kas kamerası ile görüntüleyip, haber kanallarının wahatsapp numaralarına servis edin. Polisten daha etkili olacaktır. Zaten yayınlanan görüntü üzerine hata varsa işlem yapılmak zorunda.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Bizim evin önüne bir gece birileri 2 tane minibüs park edip gitti. Bir de 2 minibüs 4 arabalık yer kaplıyor. Kötü de park etmişler. Zaten yer yok park etmeye. 2-3 hafta sonra durumdan kıllanıp mahalleli olarak 155 i aramaya başladık. Sonra ileride bir inşaat vardı, oraya zabıta geldi. Adamlardan rica ettik sorgulattık plakayı "bunların zaten aranması var polise söyleyin çeksinler" dediler gittiler. Polisi aradık yine ilgilenen olmadı. Bir gün arabayla evden tam çıkarken ekip otosu gördüm. Önünü kesip durdurdum (şimdi olsa kesin vururlar) İnip yanlarına gittim, durumu anlattım, süreci söyledim. İnip baktılar gittiler. Yok arkadaş çektiremedik. Bomba ihbarı yapın gelip alırlar, ateşe verin yakın gibi öneriler geldi. Egm ye yazılı olarak başvurmuştum, "bilgi edinme" bölümünden "nooldu şikayetim" dedim. "Bilmem kaç no'lu ekip belirtilen adrese gitmiş ihbara konu edilen araçlar bulunamamıştır" diye mesaj geldi. Adamların başka bir ilden borç sebebiyle aranmaları var, ihbar ettiğimiz halde "bulunamıyor" arkadaş. Sonra forumdan başka birisi arama kararı çıkartılan ile dilekçe yaz, arayan kişinin bilgisini iste, kişiye ulaş, ispiyonla, falan filan dedi. Yahu ben devlet miyim?

Bir Pazar günü minibüslerin sahipleri geldi. İttik kaktık hakaret ettik. Aldılar ana caddeye daha yakın bir yere götürdüler. Ben tekrar ihbar ettim, 3-4 ay daha orada durup birgün yine ortadan kayboldular.

Motosikletleri çalınan kişilerin motorlarının bulunamadığı bir ortamda, "adam önüme kırdı" diye yapılan bir ihbar değerlendirilir mi, sonuç ne olur bilmiyorum.Tecrübe etmedim, bilmiyorum.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    arada bir temde yardırıyorum , ihbar edenin şeysi kopsun :D

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Çalınan motorlar yedieminde yıllarca bekliyor da sahibine haber verilmiyor. Siz böyle ciddiyetsiz bir ortamda yaptığınız ihbarın değerlendireleceğini mi düşünüyorsunuz?

Yapabileceğiniz tek bir şey var. Net bir şekilde video kaydı alıp bu video ile savcılığa adam öldürmeye teşebbüs ihbarında bulunmak ve bir yandan da sosyal medyada linç kampanyası başlatmak. Ancak böyle bir sonuç alabilirsiniz.

Motosikleti
    R25
    Bebekte bir gün aşırı trafik vardı ve yan taraftaki araçta alkol içiyorlardı ben kuzenim ve bir arkadaşımız ayrı ayrı 3 kez ihbarda bulunduk hatta abartarak araç içinde silah var dedik. 35-40 dk trafikte kaldık sarıyere kadar o aracıda takip ettik, ne polis ne çevirme gerisini sen düşün

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ankara çıkışında bi aracı şikayet ettim, en yakın çevirme 250 km sonraydı.
    İzmirde 1 kişiyi, 8-9 kişi yere düşürmüş dövüyordu. Polis 1. Vites rölantide olay yerine yaklaştı sadece kornaya bile basmadı...
    Polis, üstleri bir şey demediği sürece bir şey yapmıyor. İnşallah ihtiyacımız olmaz

tugrulbora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Jandarma trafik affetmez.Jandarmanin gorev yaptigi yerler daha sansli.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)