Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Siz olsanız hangi motosikleti tercih ederdiniz?

Katılımcı sayısı
130. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Ducati Multistrada 1200S

26 20.00%
  • BMW S1000XR

52 40.00%
  • BMW R1200GS Adventure

52 40.00%
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

MultiStrada 1200 mü? S1000XR mi GS 1200 Adv. mi ? Sonuçlandı !

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Herkese selam,
    3 Aşağı 5 yukarı bir çoğunuz beni tanıyorsunuzdur. Bu güne kadar Allah'a şükür pek çok motosikletim oldu, ve hepsi de güçlü kuvvetli aletler idi, buraya kadar bir problem yok.

2019 Temmuz son haftası ile Ağustos'un ilk yarısı arasında yaklaşık 20-21 günlük bir tur programı var kafamda. Nasip olur ise, eşimle birlikte İstanbul'dan yola çıkarak, İspanya'ya kadar gitme niyetindeyim. Buraya kadar da pek bir problem yok.

Problem nedir peki ?

<<< Bu yolu yapacak bir Motosikletim yok >>>

Bazılarınız bilir, 2016 'da Versys 1000 ile doğu Avrupa turu yapmıştım, sonrasında 2017 'de Z1000SX ile 2 motosiklet, Transfagaraşan, Viyana, balkan vs. dolanıp gelmiştim. Sonrasında Z1000SX 'de satılıp gitti..

Şimdi alacak motosiklet bulamıyorum, bazılarınız içinden " hadi lan oradan? " diyecektir ama durum kötü.

Motosiklet konusunda bazı kriterlerim var, aslında çok fazla kriterim var, çünkü pek çok modeli kullandıktan sonra, maalesef seçenekler pek kalmıyor.

Finalde Geldiğim noktada bütçem dahilinde gönülden zevk ile binebileceğim daha doğrusu sahip olmak isteyeceğim 3 motosiklet kaldı elimde.

1- R 1200 GS Adv (2016-2017)
    2- S 1000 XR (2017-2018)
    3- Multistrada 1200S (2017-2018)

Aslına bakarsanız hala içimde deli gibi giden güçlü motor arzusu bitmiş değil, bu sebepten mütevellit gönlümden geçen;

1. Alternatifim Ducati Multistrada 1200, Duruşu, gidişi, gücü kuvveti, tasarımı, oldukça iyi (Benim hoşuma giden) fakat iki ucu kakalı değnek bir motosiklet (Kullanıcı arkadaslarım, diğer kullanıcı yorumları , ve genel kanı olarak) Motosiklete çok bindiğim için 1 yıl içerisinde ortalama 20 veya 25 bin km 'yi çok rahat deviriyorum. Multi için bu desmo bakımı demek ve ortalama desmo bütçesi yıl bazında 4 bin ila 7 bin arasında bir rakama denk gelmekte. Yani standart bakımları ile birlikte bu motosikletin yıllık bakım maliyeti 10.000 TL .. Ayrıca genelde piyasası olmayan ve sıfırı ile 2. eli arasında uçurumlar kadar fark olan bir motor, yani bir nevi samsung cep telefonuna benzetilebilir, alırken 10 bin, satarken 4 bin etmiyor gibi..

2. Alternatifim kötünün iyisi (Multi'ye göre) S1000XR.. Bu motosiklet her yönü ile çok hoşuma gidiyor, ve tamamen yaşıma uygun olacağına inandığım bir alet.. (35 olduk) Hem gidişi, hem duruşu, gücü kuvveti, tasarımı ve diğer akla gelebilecek bütün özellikleri ile tamamen bana hitap eden bir alet.. Aldığım motosikleti genelde değiştiririm, 1-2 yıl içerisinde. Fakat en iyiye oranla (R1200GS ADV) XR'in da çok hızlı bir piyasası olduğunu düşünmüyorum. Pek çok XR uzun süre ilanlarda geziyor, gözüme çarpıyor. Olayın bu boyutu benim için pahalı sayılabilecek bir motosiklet için korkutucu olabilir diye düşünüyorum.. Zira R12000ADV çok daha hareketli ve çok daha fazla kitleye hitap ediyor.

3. Alternatifim herkesin son nokta olarak ifade ettiği, fakat benim şahsi düşünce olarak bir 3-4 yıl sonra sahip olsam, sanki daha iyi, daha oturaklı olur gözü ile baktığım R1200GS ADV. Kullandığım zaman bana hissettirdiği duygu,his, güç, konfor, ve prestijli olması insanın kendisini iyi hissetmesine gerçekten yetiyor ve artıyor. (Evet maalesef üzerinde iken prestijli bir motosiklete binme duygusu insanın egosuna vurmuyor değil, çünkü gerçekten çok güzel alet ve bence bu prestiji de hak ediyor. Gerek 30 küsür litre deposu ile, elektronik amortisörleri, yükseklik alçaklık ayarları, elcik, koltuk ısıtmaları, şaftı ile, tasarımı ile akla gelebilecek veya tur yapan bir insanın isteyebileceği herseye sahip.. Gerçekten de son nokta.. Fakat sanki biraz daha ileri yaş motoru kıvamında ama, keske tek dert bu olsa.. Almışken modelli bir GS almam gerekir ki, yarın öbür gün çok da zarar etmeyeyim, sonuçta az buz para değil, motoru alıp verdiğim parayı unutacak kadar param yok, maalesef ülke şartları belli. GS Adv. bütçemi 15-20 bin gibi zorluyor açıkçası, imkansız bir durumum yok şükür ama, motora vereceğim 15-20 'yi Turda harcamak varken, biraz daha dar alanda paslaşmam gerekecek, vs. gibi durumlar.

Bu kadar uzattıktan sonra, hala okuyan birileri var ise, fikirlerinizi almak istiyorum, bunu anket üzerinden değerlendirebilir, aynı zamanda yorum ve fikirlerinizi benimle paylaşabilirsiniz.. Bu güne kadar hangi motoru alayım diye açılan konulara ifrit olurdum, ama bir gün kendimi de bu konuda yardıma ihtiyaç duyarken görünce, hata yaptığımı ve herkesin her zaman olmasa da diğer insanların fikrine ihtiyaç duyabileceğini gördüm.

Okuyanlara teşekkürler.
    oialdemir, tommygun, ardacik ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Az daha koy YBR al

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az daha koy YBR al
    Hadi bakalım Troll konu .. Troll'den devam

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ben hiç düşünmeden Multistrada alırdım.
    Düşünür isem GS alırdım.
    Olcay Avşar, ryangt, kaanklky ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben olsam Ducati tercih ederdim.

Motosikleti
    xmax250
    alıp uzun yıllar binerim derseniz capanord da guzel alternatif bu segmentte..
    ama gs i alacak imkan varsa tabii ki gs der gecerim..

Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    üçünü de kullanma şansım olmadı. Ancak üçü arasında kalsam GS alıp devam ederdim.

Bir gün üçü arasında kalmak dileğiyle.
    Levent ve s0me0ne bunu beğendiler.

Motosikleti
    F 650 GS (2005)
    Yazdıklarınıza bakılırsa zaten kararınızı vermişsiniz.

Birine parayı peşin olarak fark adı altında ödeyeceksiniz.
    Diğerine eşit taksitler halinde uzun vadede bakım adı altında.

Değişen bir şey yok.
    Multistrada.

Ne alır isen al güle güle sağlıklı ile mutluluk ile kullan,

Hala hızlı giden bir motosiklet istediğinizi belirtmişsiniz, bu ihtiyacınıza seçenekleriniz arasından en iyi cevap verebilecek olan motosikletin s1000xr olduğu kanısındayım. Kaldı ki peglerde ki ufak titreşim dışında size multistrada'yı aratacağını düşünmüyorum. Ki desmo bakımını ve L twin 90 derece motorunu düşündüğümüzde multinin de titreşim yapacağını ve konforunuzu uzun yolda bozacağını atlamamak gerek. Gs adv ise sunduğu konfora oranla en iyi sürüş dinamiklerini veren bir motosiklet kanımca ama tabi bakım maaliyetlerinin desmoyu mumla aratacağını da düşünmelisiniz. Rotanızın tamamı halka açık yollardan oluşuyorsa bence tura sport touring sınıfında bir motosikletle gidilmeli.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben hiç düşünmeden Multistrada alırdım.
    Düşünür isem GS alırdım.

Bu kadar mı kafalarımız aynı çalışır, içimde ki o deli gibi gücün ateşi bi türlü sönmüyor ;)

hangisini alirsan al, turdan sonra kisa bir sure icerisinde elden cikarmak isteyeceksindir
    memleket sartlarinda ne yazik ki ikinci el piyasasinin geregini dusunmek gerekiyor
    ducati senin dedigin gibi zarar ettirecektir yada ihtimal dahilinde
    bmw xr ise gercekten diger iki secenege göre cok daha atik ve sportif duruyor ama uzun yolda, artci ve yuk ile beraber bir gs olmayacagi asikar
    dönuste sehir icinde tek basina kullanimda daha bir atik olur gs ve ducati´ye göre
    bmw gs ise dedigin gibi belki 40yasinda itibaren daha iyi olur ama bu uzun yolda yuk ve artci vs ile daha rahvan gidecegi kesin
    dönuste sehir icinde kullanmak istersen sorun orda baslar gs ile, cok buyuk araya girmeyi vs unut

yani demek istedigin hangi motoru alirsan al, ikinci elde okadar km sonunda zarar edebilirsin, en cokta ducati sanirim.
    dönuste hemen satmayacaksan xr daha iyi ama satarim dersen gs daha iyi, cunku uzun yolda rahat edersin

ben olsam ne alirdim?
    XR alirdim, GS icin koyacagim aradaki farki geziye harcar dönuste satarken zararimi o nedenle dusuk tutardim...

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı nvrmnd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    alıp uzun yıllar binerim derseniz capanord da guzel alternatif bu segmentte..
    ama gs i alacak imkan varsa tabii ki gs der gecerim..

Capanord 1200 'e az da olsa 1-2 saat binmişliğim var, Aprilla güzel alet, fakat Türkiye şartlarında maalesef pek şansı olan bir makine değil. Teşekkürler yorum için.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:55 ----------

Alıntı figoksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarınıza bakılırsa zaten kararınızı vermişsiniz.

Birine parayı peşin olarak fark adı altında ödeyeceksiniz.
    Diğerine eşit taksitler halinde uzun vadede bakım adı altında.

Değişen bir şey yok.
    Multistrada.
    Aslında basit mantık bakarsak hakkınız var, arada 20-25 bin TL gibi bir fark çıkıyor, bu da 2.5 yıllık bakım maliyeti olarak değerlendirilebilir, ama 2. el piyasası konusunda ciddi kaygılarım var.

gorefest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT09 Tracer
    Multinin titreşimi rahatsız etmesse multi, XR'ın da koltuğunda hareket edemiyorsun çukura çömmüş gibi oluyor insan, adv yerine gs de idare eder sadece 10 litre depo farkı için o farka değmez fakat bu makineler içinde gerçektekten güvende hissetiğim gs olmuştu, aşk multi mantık gs

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı panigale1299 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hala hızlı giden bir motosiklet istediğinizi belirtmişsiniz, bu ihtiyacınıza seçenekleriniz arasından en iyi cevap verebilecek olan motosikletin s1000xr olduğu kanısındayım. Kaldı ki peglerde ki ufak titreşim dışında size multistrada'yı aratacağını düşünmüyorum. Ki desmo bakımını ve L twin 90 derece motorunu düşündüğümüzde multinin de titreşim yapacağını ve konforunuzu uzun yolda bozacağını atlamamak gerek. Gs adv ise sunduğu konfora oranla en iyi sürüş dinamiklerini veren bir motosiklet kanımca ama tabi bakım maaliyetlerinin desmoyu mumla aratacağını da düşünmelisiniz. Rotanızın tamamı halka açık yollardan oluşuyorsa bence tura sport touring sınıfında bir motosikletle gidilmeli.
    Mutlinin titreşim konusunda maalesef bir dezavantajı var, ben 2014 model Multi kullandım, çok uzun süreli olmasa da test ettim diyebilirim, ve titreşim hatrısayılır seviyede, ama gaz tepkisi racing motorlardan hiç de farklı değidi..

Teşekkürler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İnşallah bir gün bize de bu üçü arasında kalmak nasip olur.
    Ben oyumu s1000 xr dan yana kullanıyorum, ne de olsa rr dan devşirme. Tabii bunu tavsiye etmemdeki neden ''deli gibi giden'' bir motor istemen.
    Yoksa nirvana Gs tir.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı UzunYolAdami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hangisini alirsan al, turdan sonra kisa bir sure icerisinde elden cikarmak isteyeceksindir
    memleket sartlarinda ne yazik ki ikinci el piyasasinin geregini dusunmek gerekiyor
    ducati senin dedigin gibi zarar ettirecektir yada ihtimal dahilinde
    bmw xr ise gercekten diger iki secenege göre cok daha atik ve sportif duruyor ama uzun yolda, artci ve yuk ile beraber bir gs olmayacagi asikar
    dönuste sehir icinde tek basina kullanimda daha bir atik olur gs ve ducati´ye göre
    bmw gs ise dedigin gibi belki 40yasinda itibaren daha iyi olur ama bu uzun yolda yuk ve artci vs ile daha rahvan gidecegi kesin
    dönuste sehir icinde kullanmak istersen sorun orda baslar gs ile, cok buyuk araya girmeyi vs unut

yani demek istedigin hangi motoru alirsan al, ikinci elde okadar km sonunda zarar edebilirsin, en cokta ducati sanirim.
    dönuste hemen satmayacaksan xr daha iyi ama satarim dersen gs daha iyi, cunku uzun yolda rahat edersin

ben olsam ne alirdim?
    XR alirdim, GS icin koyacagim aradaki farki geziye harcar dönuste satarken zararimi o nedenle dusuk tutardim...
    Hemen satmak gibi bir niyetim tabiki yok, fakat 1-2 sene sonra muhakkak model yükseltmek veya değişiklik için satıyor olacağız. Dediğiniz gibi ülke şartlarında 20 bindeki motora çöp gözü ile bakıyoruz. Yazık..

Şehir içinde motosikletim var, o noktada problem yok. Sadece uzun turlar için böyle bir şeye ihtiyacım var.

Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hemen satmak gibi bir niyetim tabiki yok, fakat 1-2 sene sonra muhakkak model yükseltmek veya değişiklik için satıyor olacağız. Dediğiniz gibi ülke şartlarında 20 bindeki motora çöp gözü ile bakıyoruz. Yazık..

Şehir içinde motosikletim var, o noktada problem yok. Sadece uzun turlar için böyle bir şeye ihtiyacım var.
    ozaman aradaki farka yanmam dersen tabii ki de GS!
    anketi rica etsem tek secenege dusurur musun?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Bunların arasında birtek gs kullandım o yüzden tarafsız yorum yapamıcam. Ama sizin yerinizde olsam, artçılı uzun yollar düşünsem r1200rt alırdım.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnşallah bir gün bize de bu üçü arasında kalmak nasip olur.
    Ben oyumu s1000 xr dan yana kullanıyorum, ne de olsa rr dan devşirme. Tabii bunu tavsiye etmemdeki neden ''deli gibi giden'' bir motor istemen.
    Yoksa nirvana Gs tir.

Alıntı UzunYolAdami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ozaman aradaki farka yanmam dersen tabii ki de GS!
    anketi rica etsem tek secenege dusurur musun?

;)

Bakalım sonuç 1 hafta sonrasında ne çıkacak.. Benim öngörüm XR ile GS kapışacaktır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:05 ----------

Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunların arasında birtek gs kullandım o yüzden tarafsız yorum yapamıcam. Ama sizin yerinizde olsam, artçılı uzun yollar düşünsem r1200rt alırdım.
    Enteresan bir yorum oldu, RT 'de bakmadım değil, onu hiç kullanmadım ama, Biraz emekli albay motoru gibi sanki ;) Çok ağır, ve müzik seti filan var yani ;) Gold Wing edasında

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)