Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

gazyağını yıkamadan önce mi sonra mı tatbik etmeliyiz?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gazyağı denilen müthiş likit motoru ışıl ışıl parlatıyor. merak ettiğim, gazyağını motoru yıkamadan önce tatbik edip sonra yıkamalı mıyız, yoksa önce motoru yıkayıp sonra gazyağını mı tatbik etmeliyiz?

evet, tatbik. sevimli bir kelime. ondan sık kullandım yanlış anlaşılmasın.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Zannımca gazyağının suyu iten bir şey olduğunu söylememiz kâfi olur. Bununla birlikte toz toprakla karışmış gazyağının keyfi de ayrı, zor bir karar gerçekten.

kalidor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gaz yağı ile motor temizlenmez. Eskiler evet bununla temizlerdi ama şimdiki araçlar çok hassas...etli kabloları yok ve elektronik ateşlemeye sahipler...Yok ben temizlerim diyorsan eğer, eski araçları temizle...yeni araçlarda ise temizleme solüsyonları var ve uçucu...Yani yapışmaz, tortu bırakmaz. Yeni araca gaz yağı ile temizlemeye kalkarsan ECU bildirimi alırsın ve system down bildirisi alırsın, yani çöker.Yeni teknoloji motosikletlerde de durum bu.Motor bloğunu gıcırdatmak ve içini temizlemek farklıdır.
    Volkan76 bunu beğendi.

Alıntı kalidor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gaz yağı ile motor temizlenmez. Eskiler evet bununla temizlerdi ama şimdiki araçlar çok hassas...etli kabloları yok ve elektronik ateşlemeye sahipler...Yok ben temizlerim diyorsan eğer, eski araçları temizle...yeni araçlarda ise temizleme solüsyonları var ve uçucu...Yani yapışmaz, tortu bırakmaz. Yeni araca gaz yağı ile temizlemeye kalkarsan ECU bildirimi alırsın ve system down bildirisi alırsın, yani çöker.Yeni teknoloji motosikletlerde de durum bu.Motor bloğunu gıcırdatmak ve içini temizlemek farklıdır.
    sadece plastik aksam ve dış cephe üstat. kablolara falan sürmek yok.
    kalidor bunu beğendi.

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sadece plastik aksam ve dış cephe üstat. kablolara falan sürmek yok.
    o zaman başka...sen diyorsun ki grenaj ve diğer materyali nasıl temizlerim, doğru mu anladım? bir de iç tesisatın görünen plastik kısmını?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

şöyle yazayım sana 2000-5000 psi arasında basınçlı suyla korezyon temizleyen aletler var. Tabi bizdeki hiçbir tamirhanede bunu göremezsin. Bu basınç dış motor bloğunu temizler ve pas ya da diğerlerinden arındırır. Motor bloğunun içini temizlemek farklıdır çünkü aşındırmamak gerekir.

o zaman başka...sen diyorsun ki grenaj ve diğer materyali nasıl temizlerim, doğru mu anladım? bir de iç tesisatın görünen plastik kısmını?

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:15 ----------

şöyle yazayım sana 2000-5000 psi arasında basınçlı suyla korezyon temizleyen aletler var. Tabi bizdeki hiçbir tamirhanede bunu göremezsin. Bu basınç dış motor bloğunu temizler ve pas ya da diğerlerinden arındırır. Motor bloğunun içini temizlemek farklıdır çünkü aşındırmamak gerekir.
    yok abi ben tamamen dış taraf diyorum. plastiğe, metale sürünce cam gibi ediyor motoru. ışıl ışıl yakıyor namussuz.
    kalidor bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Gazyağı uzun vadede boyaya zarar vermesin sakın?

parlatmak istiyorsan eğer gazyağı süreceğine solvent sür. Daha pahalıdır ama uzun süre parlatır.ne diyeyim ben sana kardeşim. Sağolasın güldürdün...sağol varol.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gazyağı uzun vadede boyaya zarar vermesin sakın?
    Kesinlikle öyle,boyayi geçtim,eski motorum xmax in arka varyator blogunun boyasini bile alacali yapti.

Gaz yagini zincir,jant ve dişliden başka yerde kullanmiyorum.

parlatmak istiyorsan eğer gazyağı süreceğine solvent sür. Daha pahalıdır ama uzun süre parlatır.ne diyeyim ben sana kardeşim. Sağolasın güldürdün...sağol varol.
    Şaka yaptım espirisine...Sakın ha solvent kullanmayın, parlayıcı maddedir. UYARIDIR! boya işinden anlamayanlar dikkat etsin.

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle öyle,boyayi geçtim,eski motorum xmax in arka varyator blogunun boyasini bile alacali yapti.

Gaz yagini zincir,jant ve dişliden başka yerde kullanmiyorum.
    lan ben bugün motoru tinerle sildim !?!?

plakada boya vardi onu cikardim, bezde kalan tinerle de motoru sildim.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Hoka önce boşalan camsil benzeri püskürtmeli bir şişeye gaz yağını biraz koyuyorsun. Motosikletin soğuk iken, metal olan kısımlara üç - beş fıs fıs ister uygula , istersen tatbik et. Hele o sıktığın bölümleri bir de süngerle azıcık ovalarsan çift kat gaymekli ekmek gadeyifi gibin olur. Mümkün olduğunca elektronik olan kısimlara gaz yağı kaçırma . Birde tazyikli su sıkarsan bütün kir , pas ve yağları motorundan kovalamış olursun. Plastik
    olan bölümlerini de bulabilirsen arap sabunu, bulamazsan herhangi bir sıvı deterjanla, ancak deterjan öncesi bolca su vurmalısın. Deterjanlı suyun
    motosiklet üzerinde kurumasına engel olman gerekir . Aksi halde lekeler oluşur. Motorun oldu pırıl pırıl ,fakat ıslak . Şimdi sıra en zor bölümde, yengeme müracaat; - Ya şeyy hanım mikrofaybır kurulama bezin var mı? - El cevap ( Herif , herif pamuklu bez neyine yetmiyor? ) Sen - Tamam hanım pamuklu da suyu iyi kurular olsun. - Sonrasında demir at üzerinde en ufak bir rutubet kalmayıncaya kadar silersin.
    Hoka Senin engin toleransına sığınarak yazdım hepsini . Gücendirdiysem şimdiden özür dilerim . Yalnız bilgi olan kısımlar doğrudur .
    Selam ve sevgilerle.
    tommygun bunu beğendi.

Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoka önce boşalan camsil benzeri püskürtmeli bir şişeye gaz yağını biraz koyuyorsun. Motosikletin soğuk iken, metal olan kısımlara üç - beş fıs fıs ister uygula , istersen tatbik et. Hele o sıktığın bölümleri bir de süngerle azıcık ovalarsan çift kat gaymekli ekmek gadeyifi gibin olur. Mümkün olduğunca elektronik olan kısimlara gaz yağı kaçırma . Birde tazyikli su sıkarsan bütün kir , pas ve yağları motorundan kovalamış olursun. Plastik
    olan bölümlerini de bulabilirsen arap sabunu, bulamazsan herhangi bir sıvı deterjanla, ancak deterjan öncesi bolca su vurmalısın. Deterjanlı suyun
    motosiklet üzerinde kurumasına engel olman gerekir . Aksi halde lekeler oluşur. Motorun oldu pırıl pırıl ,fakat ıslak . Şimdi sıra en zor bölümde, yengeme müracaat; - Ya şeyy hanım mikrofaybır kurulama bezin var mı? - El cevap ( Herif , herif pamuklu bez neyine yetmiyor? ) Sen - Tamam hanım pamuklu da suyu iyi kurular olsun. - Sonrasında demir at üzerinde en ufak bir rutubet kalmayıncaya kadar silersin.
    Hoka Senin engin toleransına sığınarak yazdım hepsini . Gücendirdiysem şimdiden özür dilerim . Yalnız bilgi olan kısımlar doğrudur .
    Selam ve sevgilerle.
    teşekkür ederim ali abi. arap sabunu fikrini uygulayacağım. cok sagolasin.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    lan ben bugün motoru tinerle sildim !?!?

plakada boya vardi onu cikardim, bezde kalan tinerle de motoru sildim.
    Naptin la dayioglu..

Tiner boyanin duşmani,neyse kullandigin motor cbf150 özel uretim full korunaklidir zaar..torpillidir zarar gelmez

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Naptin la dayioglu..

Tiner boyanin duşmani,neyse kullandigin motor cbf150 özel uretim full korunaklidir zaar..torpillidir zarar gelmez
    muhahahaha

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    güzelce yıkayıp, hatta cilalayıp tamamen kuruduktan sonra; gazyağlı bezle silinebilir. gazyağını önce beze biraz bol damlatıp şöyle bir silkeliyoruz. birkaç saat o şekilde hava alsa iyi olur bez. böyle yapınca çamur olmadığı sürece hep parlak, tozsuz ve temiz görünüyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)