Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Trafiğe çıkmaktan korkuyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    frankestayn1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Arkadaşlar bu korku nasıl yenilir? Yani bi öneriniz var mı? Kaza yapıcam birine çarparım diye çok korkuyorum otoyola vs çıkamıyorum cidden çok üzülüyorum içten içe daha acemiyim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Trafiğin en az yoğun olduğu yerlerden (ara sokaklar vs) yoğun olduğu yerlere doğru yavaş yavaş kendini alıştırarak bence korkunu yenebilirsin

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Bir kaza yapmadan öğrenilmez kaza olacak düşmeden bisiklet sürmeyi öğrenebildin mi..Arkadaşın dediği gibi trafiğin yoğun olmadığı zamanlar çık trafiğe akşamları veyahut gece olabilir olmadı eğitim al..

Birşeyden korkar isen onu yenemessin..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

ashes35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R --> CBR 650F
    Bende de aynı korku vardı. Adarat’tan eğitim alıp püf noktaları öğrendikten sonra rahatladım. Tecrübe bu olayda riskli bir öğretmen...

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Bende korkumu biraz iş arkadaşım aynı zamanda forumada üye onun yardımıyla attım.Beraber e5 otobana çıktık 2-3 kere daha sakin kaldım bu sayede zamanla olucak bişey acele etme bence düne kadar korkarken şimdi şehirler arası yolu rahat gidiyorum

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Korku yerine gore iyi birşeydir,temkinli olursun,ama fazla abartmadan.özgüvenini yuksek tutarak kendini geliştir.

Motosikleti
    Tracer700
    Tanidigin, motosikleti olan bir arkadasin varsa onunla birlikte kucuk turlara cikin.Trafigin az oldugu yerlerde turlarsaniz daha iyi olur...

Motosikleti
    MT-07
    Motora kendini tamamen hakim hissediyor musun? Hissetmiyorsan biraz daha kapalı alanlarda hakimiyet çalışmak iyidir. Ben scooter ile başlamak zorunda kalmıştım. Çok da iyi yapmışım. Her başlayana scooter öneriyorum beğenmeseler de.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Acemiyim, trafige çıkmaya korkuyorum demişşin çok kısa yazmışsın. Tecruben ne kadar mesela, başkasına çarpmaya ilişkin icsellestirdigin takıntılı bir korku mu yoksa tamamen acemilikten mi belli değil yazdığına göre. .

Arkadaşların da belirttiği gibi motoruna hakim olman gerekiyor önce. Kaçta giderken kaç metrede duruyorsun, aklin viteste veya gostergelerde mi, elin ayagin gibi hakim olabiliyor musun tabiri caizse, gazi açınca hızlanması nasıl, herhangi bir aracı geçeceksin ne kadar gaz vermen gerekiyor, kompresyonda hangi viteste hız kaça iniyor, sürekli aynalardan arkanı kolluyor musun, yüz metre ilerde trafikte ne oluyor gozlemliyebiliyor musun, belli bir hızda şerit degistirme, cizgi takibi, motosikletinin tepkilerini biliyor musun tamamen..Aşağı yukarı bunlar oturunca belli bir km sonrası daha rahat hissedersin.Fakat trafikte motosikletinden ziyade sadece trafige odaklanman gerekiyor ki korkun azalsın tabi motorunu tanımakla doğru orantılı olacaktır.

Yoğun olmayan trafikte takip mesafesini kollayarak ufak ufak çık trafiğe, araya dereye girme, gaz kolunu çevirme aşağı yukarı bin km sonra epey alışırsın.Ve korkuların geçer ama fazla geçmesin

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    İmkanınız varsa temel sürüş için eğitimlere katılın, senelerdir sürseniz dahi insana bir şeyler ekleniyor.

İmkanınız yoksa aklı başında, size hava atmak için gazlayıp sizi ortada bırakmayacak, sakin ve tecrübeli bir arkadaşınızdan rica edin. Birlikte iki kişilik konvoy sürüşü yapın. Tecrübenizi az da olsa arttırır, korkunuzu yenmenize ciddi şekilde yardımcıdır.

Korkunuzun nedenlerini düşünün, korkunuzun nedeni ile empati kurmaya çalışın, onun gibi düşünün. Onu anladığınızda artık korkmamaya başlayacaksınız.

Motosikletinizi mekanik olarak daha iyi tanıyın. Kitapçığını okuyun, limitlerini öğrenin, onu daha iyi tanıyın. Teknik olarak bilgi edinmeniz ona güveninizi arttırmaya yardımcı olacaktır.

Motosikletiniz ile normalde sürdüğünüz/sürebildiğiniz en boş ve geniş alana çıkın, gazlayın, hangi viteste ne kadar ve nasıl hızlandığını tecrübe edin. Frenleri ayrı ayrı ve birlikte farklı şekillerde deneyerek kullanın, tepki sürelerini ve tepkilerini öğrenin. Kendinizi ve motosikletinizi tanıdıkça adaptasyon arttıkça yoldaki çekincelerinizin üstesinden geleceksiniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir kaza yapmadan öğrenilmez kaza olacak düşmeden bisiklet sürmeyi öğrenebildin mi..Arkadaşın dediği gibi trafiğin yoğun olmadığı zamanlar çık trafiğe akşamları veyahut gece olabilir olmadı eğitim al..

Birşeyden korkar isen onu yenemessin..
    Herkese neden aynı şeyi söyleyip duruyosunuz ?

Kaza maza olmaz kardeşim aklı başında kullanırsan , yaklaşık 1 senedir motosiklet kullanıyorum son 3 aydırda mt07 kullanıyorum bırak kazayı düşme tehlikesi bile yaşamadım çok şükür. Aklı başında kullan , trafiği iyi oku , ihtimalleri değerlendir bişeycik olmaz Allah'ın izniyle.

Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Öyle yapmaya çalıştım da çok fazla insan çıkıyor karşıma yani trafiğe hangi saatler çıkmalıyım ki? İstanbul da vaktim var sıkıntı olmaz az kişinin olduğu zaman çıksam rahat ederim herhalde

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:25 ----------

Teşekkür ederim. Evet var öyle yapmak daha mantıklı

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:26 ----------

Hocam şöyle ki hiç otoyol e5 d100 mü ne bilmiyorum :D o yollara hiç çıkmadım daha motor ehliyet vs yeni hepsi 2 ay oldu. Korkum şu başkasına çarpmak bi arabaya falan veya düşüp kendime zarar vermek veya trafikte vs yanlış bi hareket yapıp millete rezil olmak falan onlardan korkuyorum :(

Gaz açma kapama vites düşürme vb sıkıntısız. Tek korkum duramamak çünkü 2-3 defa o yüzden düştüm...

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Kardeşim her acemi bu korkuyu yaşar . Korku ve heyecan motosikleti kullandıkça ,zamanla tecrübe ettikçe geçecektir. Maddi durumun elveriyorsa önce motosiklet hakimiyet eğitimi ve ileri sürüş eğitimi almanı öneririm. Durumun elvermiyorsa , önce trafiksiz geniş alanlarda motosiklete hakim olmak için alıştırmalar yap. Ardından az trafikli yerlerde kullanmaya devam et zamanla o korku ve heyecan uçup gidecek senden ve her türlü trafiğe girmeye başlayacaksın.

Motosikleti
    MT-07
    Çünkü ön ve arka frenlerin kampana. Sende gereğinden fazla gaz açıyorsun. Şimdi hatırladım seni. Motoru alacağın zaman da konu açmıştın. Eğitim almayacağını bildiğim için yanına bilen bir kişi alıp yavaş yavaş gitmekten başka çaren kalmıyor. Deneyimli birinin arkasında artçı ol ve yolu izlemek yerine motoru ve hareketlerini incele. Nerede fren yapıyor, nerede gazı kesiyor, nerede hangi hızla, nereye yaklaşıyor die.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Zamanın bolsa 10-12 saatleri iyidir anacaddelere çık ama otoyola çıkma yayalarada dikkat et çoluk çocuk okula gider bu saatlerde

Motosikleti
    Ramzey Karaca 100
    Cok cok com temkinli ve trafigin az oldugu stabil oldugu alanlarda sur kardeşim. Kardesim defansif sür.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    eğitim şart.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Şimdi korkunun ecele faydası yok. Ben önce a2 ehliyet sonra pcx 150 mi aldım fitesli tecrübem sadece azucuk ehliyet kursunda oldu araba ile tabi ki uzun km ler tecrübe var pcx ile ilk başta ara sokaklarda motoru tanıma babında sürüşler yaptım. Sonra aktım yoğun trafiğe.böyle 10 bin km. sonra 150 km kadar vitesli husquvarna 250 cc cross tecrübe ettim sonra kayinço nun R1150gs ini 500km kadar tecrübe ettim yani korktuğun kadar yok.imkan var ise eğitim al yoksa fazla takma, olacak oldu mu tecrübeli yada tecrübesiz oluyor. Bence kendi sürüşünden önce trafiği süzüp öngörüde bulunmak önündeki dallama ne yapabilir gibi Mesela.trafiği okuman lazım.Temkinli kullanmak lazım tabi ki

Motosikleti
    Pulsar 200 NS
    Dostlar peki trafiğin yoğun olmadığı insanların işte olduğu vs saatler hangisi İstanbul da? O saatte çıkayım trafiğe.

Motosikleti
    MT-07
    Sen İstanbul'da yaşıyorsun. Öyle bir saat varsa benide haberdar et

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)