Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Psikolojik KM Sınırları

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ciddi anlamda KM ile oynandıgını zaten biliyoruz, bence %40 oranında km'ler oldugundan düsük araclar var piyasada.

Forum olarak yılda 10 bin km yapmayı az bulan bir tayfa da var, işe gidip gelme kısmını motosiklet ile yapmıyorsanız ve bir aileniz var ise 5 bin km'yi bulmak bile yüksek başarı benim fikrim.

Neyse; ilanları gezerken asagıdaki sekilde bir tespitim oldu, sizlerin de görüşlerinizi merak ediyorum.

(Japon motorlar hariçtir fikirlerim)

2006-2008 model cruiser motorlarda (tiger,mct,keeway gibi) psikolojik sınırın 16bin km oldugunu fark ettim. Neredeyse tüm ilanlar bu civarda geziyor. 13 yıllık bir motor yılda 1000 km yapması cok inandırıcı değil açıkçası.

200 cc altı motorlarda 12-18 bin arası bir gidişatı var genel olarak

Spesifik olarak Rn180 modeli nedense 3bin - 10 bin arası satılıyor, bu motoru hiç çözemedim.

SS tipi motorlarda 25 bin km civarı hep.

Motorlar ne kadar eski olursa olsun "motoru acılmamış" olarka yorumlanıyor, şahsen 2006 model bir mct 13 yılda motorunu actırmadı ise tebrik ederim.

Tabi tum bu görüşler benim gezdiğim motor modelleri vs içinde, hiç bakmadıgım model marka motorlar bu yorumlarımı geçersiz kılabilir bilemem.

Kısaca;

Ciddi anlamda dolandırıcı mı bu kadar insan , görüşlerinizi merak ettim.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Benim dandik denilen marka motosikletim 3 senede 60.000 kilometreye dayandı hala motorunda bir arıza belirtisi yok. Öte yandan 20.000 kilometreyi geçmiş japon motosikletine hurda muamelesi yapıp satın almaya çekinen tipler var.
    zekeriyaimam ve biseduda bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Hindu markali titreşimi ile ünlü motosikletim 43.000 km ye dayandi.

Rtr180 vibration edition

Ne bir civata gevşedi ne de bir ariza.ne de yağ yakma,duman atma,üfleme.

Geçen gün benim motora yakin km deki bir cbf150 nin egzozunu parmakladik,parmak siyah kurum oldu..benim egzoz cifle temizlenmiş gibi tertemiz.

Esasinda olay,ben tvs yi aldigimda ureticinin en ust seviye motoru buydu.buda bir kriter.

Velhasili,

Çin mali motorlara birak 20 bini 10binde bile ölü muamelesi yapanlar var.ilk motorum mondial di 6.000km de zararina satmiştim.

fkambay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e-mt 03 -cbr 250-ybr125-pcx125
    Arkadaşımdan 65 bin km de yetkili servis bakımlı pcx aldım çiçek gibi motor km takıntım olmadı hiç bir zaman

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Herşey kullanıma bağlı ve bakıma bağlı,aynı marka model olup 10 binde motor yiyende var 70-80-90 bin yapıp hiç motor kısmından arıza vermeyen motorlarda var

Valla ne yalan söyleyim bende yakında 2006 model 50bin km de cbf250 alacağım iyi bir ustaya gösterip.

Vulture kullanıcısıyım, 20 bin km 'de motor. Çok kullanmıyorum ancak bu kadar bakımsızlığa devrilmeye kazaya rağmen zerre üzmedi beni.

Ancak konu dediğimden farklı yorumlanmış, ben psikolojik km algısı hakkında bilgi almak istedim. ilk mesajda yazdıgım km'ler neden o şekilde?

Açıkçası 2006 model bir çin cruiseri alacak olsam 16 bin km yazana değil 30 bin yazana daha cok güvenirim.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla ne yalan söyleyim bende yakında 2006 model 50bin km de cbf250 alacağım iyi bir ustaya gösterip.

Vulture kullanıcısıyım, 20 bin km 'de motor. Çok kullanmıyorum ancak bu kadar bakımsızlığa devrilmeye kazaya rağmen zerre üzmedi beni.

Ancak konu dediğimden farklı yorumlanmış, ben psikolojik km algısı hakkında bilgi almak istedim. ilk mesajda yazdıgım km'ler neden o şekilde?

Açıkçası 2006 model bir çin cruiseri alacak olsam 16 bin km yazana değil 30 bin yazana daha cok güvenirim.
    Ülkemizde kanunlarla korunan belli standartlara ve kalıplara oturmuş bir 2. el sistemi yok dürüst insanlarda var sahtekar olanıda dikkat etmek lazım.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Tamamen psikolojik, rakamlarda hata yapıyor olabilir ama şöyle bir şey vardır..

İyi bir algı 8, kotu bir algı 22 kişiye ulaşır diye..

sıkayetvar diye saçma bir site var mesela, her önüne gelen yanlış doğru yazıyor istediğini, birde memnuniyetvar diye bir site aç.. Kimse yazmaz bir şey.. İnsan kafası böyle..

Km ve hasar kayıt algısı umarım hep sürer, sayenizde bedava motosiklete biniyoruz hem de tek sıkıntı olmadan ;)

Bunun dışında psikolojik sınır 30 k olabilir, genelde 50 k üstü km soru işareti oluyor, bi motosikleti alan da max. 15 k - 20 k sürüp hemen satayım kafasında olunca ..

Halbuki 100 000 km üstü Honda, Yamaha geçtim ne Kymco, Daelim, Sym marka motosikletler var..

Kafa böyle olunca motosikleti toplatıp " hasar kayıtsız" diye de satarlar, km yi geriye de sararlar..

Geçende biri paylaştı Honda cb650 f in km sini adam 10.000 km geri çekmiş 30 000 + km diye.. Ulan o motosiklet daha açılmamıştır bile verilen değere bak, yazık valla ama alıcı kaz kafalı olunca satıcı da öyle oluyor ve olacaktır..
    telike bunu beğendi.

Ben insanların muayeneye girmeden önce 10.000 km yaptıysa 2.000-3.000 düşürtüp öyle muayeneye girdiklerini düşünüyorum.

Zekası olan bir şekilde kaktırıyor.

Geçen sene 6 tane motor satıcısı ile bulusup 7. de aldım kullandıgım motoru.

ilk 6 motorun 2'si fotoğraflardaki gibi olmadıgı , değişen / kozmetik sıkıntısından almadım.

4 motoru hgs 'den km sorguladıgımda bir önceki vizesinden daha düşük beyan ettiğini fark ettim. Ulan gerizekalılar, 3 sene önce 30 bin km de vizeye girmiş gecen sene 15 bin diye satmaya calısıyorsun.

Bir arkadaş anlatmıştı, doğru yanlış bilemem tabi de yukardaki şekilde motor alan bir tanıdıgı vize sırasında önceki km'sinin cok yüksek olduğunu kandırıldığını öğrendiğinde satıcıyı bulup agzını burnunu kırıp arabasını haşat edip motoru güncel fiyattan geri satmış.

Motorun ilk sahibi oldugu halde "bana da böyle sattılar abi" diye agladıgı için de baya komiğime gitmişti

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Ya adamın km teli kopuyor öyle bir dünya geziyor satarken yeni koptu km orjinal diyor yersen

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    2 sene önce benim almadığım motoru arkadaşıma aldık(Kuba KB150-25) 2 sene önce de km teli kopuktu 9bindeydi şuan da kopuk 9binde :D Çok binilmedi sahibini tanıyoruz ama bunlar da bi etken, en son 2 sene önce yağı değişmiş, motorun rölantideki sesi benim 61 buçuk bindeki motorumdan daha kötü geliyor. Ama 9binde :D

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Genel olarak eski modeller için psikolojik sınır 60 bin km yeni modeller için 20 bin km.
    R25 piyasası çok değişik mesela 10 binin üstünde motor yok sürekli geri sarılıyor kmler. bende 11 bin km kullanıp satmıştım. Çünkü az daha binsem biliyorum satamayacaktım.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    2015 model 156.000 km.de model ismi vermeyeyim bir Honda ilanına denk geldim, bir başka ilanda da aynı motorun karenajlı olan modelinin 99.000 km.de ilanı var. Olması gerekeni yaptıkları ve yazdıkları için 2 motor sahibine de helal olsun, inşallah tez zamanda satarlar.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2015 model 156.000 km.de model ismi vermeyeyim bir Honda ilanına denk geldim, bir başka ilanda da aynı motorun karenajlı olan modelinin 99.000 km.de ilanı var. Olması gerekeni yaptıkları ve yazdıkları için 2 motor sahibine de helal olsun, inşallah tez zamanda satarlar.
    Yaw bırak sen onları, sana Silivri sahilde kahvaltı ısmarlayayım ben Fokur fokur nargile ile sahlep de içeriz

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Düşük hacimde 20k dan sonrasi çöp gözüyle bakiliyor. 600ve 1000 cc de ise niyeyse hepsi 50-60 k arasi 🤔🤔 hmm niye acaba....

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Demek ki bu işin çözümü vize bilgilerini herkese açmakta. Motorun vizeye kaç km'de girdiğine bakılabiliyor mu bir yerlerden ?

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek ki bu işin çözümü vize bilgilerini herkese açmakta. Motorun vizeye kaç km'de girdiğine bakılabiliyor mu bir yerlerden ?
    Motosikletler vizeyemi giriyo pasaportta alabiliyoz mu ?
    Muayene olmasın bu demek isdediginiz ?

Motosikleti
    Honda CBR 600RR
    4 yıl önce 100 binde aldığım 2007 model cbf600 üm vardı.Periyodik bakımları birde radyatör hortumunun patlamasıyla conta yakmıştım yaklaşık 700 tl ye conta değişimi dışında bana 1 kuruş masraf çıkarmamıştı 135 binde satmıştım . Kilometre takıntım asla olmadı , kilometre çok diye dert etmeyin her malın bir alıcısı vardır.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaw bırak sen onları, sana Silivri sahilde kahvaltı ısmarlayayım ben Fokur fokur nargile ile sahlep de içeriz
    Yok be kardeşim, sevmiyorum öyle motorla cafeye gidip oturmayı. İmrendere - Teke- Yeniköy -sahil yolundan Ağva-Teke yaptım yeni döndüm eve.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)