Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha Nmax 155 düşük hızda boğuk ses ve koku ???

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 + Yamaha Nmax 155
    Merhaba,

Eşim ile birlikte işe gidip geliyoruz. Malum düşük hızlarda gidiyorum. Fakat boğuk bir ses gelmeye başladı ve stop edince yanık gibi bir koku gelmeye başladı. Debriyaj Balatasın'dan olabilir mi ? Ne yapmalıyım ? Motor 2017 - 5.000 km'de Yamaha Nmax 155

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Motosikletinizde düşündüğünüz gibi bir debriyaj sistemi yok. Ancak gibi gibi...

Bir varyatör kayışı ve varyatör sistemi var. Kokunun ve sesin nedeni bu kayış olabilir gibi geliyor. Eğer varyatör kayışınız aşırı uzarsa ve/veya bozulmuşsa sese ve hatta aşırı zorlamalarda kokuya neden olabilir. Yanınızdaki ekipmanları, bagaj yükünüzü ve toplam kilonuzu bilmediğimiz için doğru yorum yapmak biraz zor.

Motosikletiniz yeni, siz en iyisi bir yetkili servisten randevu alıp uğrayın. Dışarıda yetkisiz birine veya biliyor olsanız da kendiniz müdahale etmemeye çalışın. Varyatörde veya varyatör ağırlıklarında(baklalarında) oluşan bir sorunsa, varyatörün komple değişimi işçilikle beraber güzel para tutabilir. Garantiye girmesi muhtemeldir.

Sorun frenlerden de kaynaklanabilir. Eğer kaliper pimi bir noktada kilitlenmiş ise sürekli balata teması ile bahsettiğiniz belirtilere benzer belirtiler ortaya çıkabilir. Balatadan emin olmak için motor çalışmıyorken ön ve arka tekerlekleri elle çevirip hiçbir direnç göstermeden rahatça döndüğünden emin olmalısınız. Fren sıkıyor gibi zor dönüyor veya direnç hissediliyor ise sorunu bulmuş olabilirsiniz.

Bunlar haricinde mutlaka motor yağ seviyenizi kontrol edin.

Ayrıca varyatör kayışının olduğu kısma yağ bulaşır veya uzun süre suyla temasta kalırsa da benzer durum oluşabilir.

Aklıma şu an bunlar geliyor.
    gurcanozturk ve hknsrgl bunu beğendiler.

Motosikleti
    Merhaba,

Öncelikle yardımınız için çok teşekkür ederim. İstanbul/Kadıköy'de yaşıyorum. Sabah ve akşam işe gidip gelirken, 60 kg lık artçı ile kullanıyorum. Ben 88 kiloyum. Kullandığım bölgede çok fazla yokuş yok. En fazla 1-2 dik yokuş mevcut. Son 1 hafta da çok yağmur yağdı ve motor biraz ıslandı. Bahsettiğiniz gibi frenleri kontrol ettim herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Çok az gaz verdiğim zaman kayıştan boğuk bi ses geliyor. Gazı biraz açtığımda kendine geliyormuş gibi oluyor ve spot ettiğim zaman da kablo yanığı gibi bir koku mevcut. Ben en iyisi dediğiniz gibi yetkili servisten bir randevu alıyorum ve hemen baktırıyorum. Yardımınız için tekrar teşekkür ederim. Kazasız belasız yolculuklar dilerim.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    egzoz çamurlu muhtemelen ısınınca o koku yapıyodur.
    hknsrgl bunu beğendi.

varyatör kayışını; yarım, yumuşak debriyaj örseler
    kavrama için gerekli minimum devire biranda ulaşılmalı
    kavrama sağlandıktan sonra kalkışın hızı ayarlanmalı
    ilk gazı kavrama için veririz! sonra gaz kontrolü, hareket için

kayış ölmüş
    hknsrgl bunu beğendi.

Motosikleti
    Desteğiniz için teşekkürler. Sanırım bahsettiğiniz gibi kayış gitmiş. Ben çok az gaz vererek kalkış yapıyorum ve hep aynı hızda ilerliyorum. (Eşim korktuğu için fıtı fıtı gidiyoruz.) o zaman bundan sonra kavrama için gerekli devire bir anda ulaşmam gerekiyor. Teşekkür ediyorum.

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    Alıntı hknsrgl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Desteğiniz için teşekkürler. Sanırım bahsettiğiniz gibi kayış gitmiş. Ben çok az gaz vererek kalkış yapıyorum ve hep aynı hızda ilerliyorum. (Eşim korktuğu için fıtı fıtı gidiyoruz.) o zaman bundan sonra kavrama için gerekli devire bir anda ulaşmam gerekiyor. Teşekkür ediyorum.
    5000km de kayış gittiyse yak o motoru yamahanın önünde

Motosikleti
    Ben anlamadım zaten olabilir mi gerçekten böyle birşey şimdi detaylı olarak bir video çekeceğim daha anlaşılır olması için fakat bahsetmiş olduğum uğultu gibi boğuk ses duyulur mu bilemiyorum.

melez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS WİNNER 200
    japon deyip alırsan yarı yolda kalırsan.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler