Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Aküm Bitiyor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    Akü bağlı iken aküden ölçümüm rölantide 13 volt, gaz verince 15 volt oluyor. Farı yakınca 11.75e kadar düşüyor. Dolayısıyla aküm bitiyor sürekli. Konjektörü geçen hafta değiştirdim. Akü az kullanıldı ama 5 ay bekledi. 5 ay öncesinde 3 dakika marşa bastığımı biliyorum. Şimdi 2. marşı bassa 3. yü basamaz halde. Statörden gelen akım ve akü sökülü iken konjektörden gelen akım kaç volt olmalı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aküden ölçümüm rölantide 13 volt, gaz verince 15 volt oluyor
    15v fazla
    konjektör aküyü öldürmüş

Motosikleti
    Alıntı '-' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15v fazla
    konjektör aküyü öldürmüş
    Eski konjektör gazı kökleyince 13 anca veriyordu. Bu 14.8-14.9 civarı veriyor aküden ölçünce.

14,9 fazla (ölçü aleti de abartıyo olabilir)
    akü sağlıklı olsa, "rölantide 13 volt, gaz verince 15 volt oluyor. Farı yakınca 11.75e kadar düşüyor" bu volatiliteye izin vermez
    11.75 far ve gaz açık değeri ise, stator da sağlıksız

Motosikleti
    SYM Joymax 250i
    Kutup başları boşta iken 14.4 volt (Akü voltajının %20 fazlası) olmalı. Aküye bağlandığında da 13.5 voltun altına düşmemeli. Farı yaktığında bile böyle olmalı yoksa akün şarj olmaz. Bitik akü şarj gerilimini düşürür. Yeni bir akü ile deneme amaçlı ölçüm yapıp akünden emin olabilirsin.

Motosikleti
    14,9 fazla (ölçü aleti de abartıyo olabilir)
    akü sağlıklı olsa, "rölantide 13 volt, gaz verince 15 volt oluyor. Farı yakınca 11.75e kadar düşüyor" bu volatilite ye izin vermez
    11.75 far ve gaz açık değeri ise, stator da sağlıksız
    Hocam ben bir de statörü ölçeyim diyorum. Statör kaç volt vermeli?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:36 ----------

Alıntı bora bora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kutup başları boşta iken 14.4 volt (Akü voltajının %20 fazlası) olmalı. Aküye bağlandığında da 13.5 voltun altına düşmemeli. Farı yaktığında bile böyle olmalı yoksa akün şarj olmaz. Bitik akü şarj gerilimini düşürür. Yeni bir akü ile deneme amaçlı ölçüm yapıp akünden emin olabilirsin.
    Ben mi ölçmeyi beceremedim bilmiyorum, rölantide 9 voltu geçmedi. Akü boştayken 12.7 küsür bağlayınca 13.2 küsür oluyor. Gaz verince de dediğim gibi 14.9 a kadar yükseliyor.

Motosikleti
    SYM Joymax 250i
    Ölçü aletinden emin olmak için sabit dc voltajlı bir güç kaynağından ölçüm yap. (Adaptör, sarj aleti, pil, batarya vs. )

Şarj gerilimi sabit olmalı. En fazla 1-1.5 volt oynar. Sende çok değişken gözüküyor.

Bir de bitik bir akü şarj sisteminin dengesini bozabiliyor.

Alıntı zeynelhazan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3 dakika marşa
    ayak marşı kullan

Motosikleti
    SYM Joymax 250i
    Ölçü aletinden emin olmak için sabit dc voltajlı bir güç kaynağından ölçüm yap. (Adaptör, sarj aleti, pil, batarya vs. )

Şarj gerilimi sabit olmalı. En fazla 1-1.5 volt oynar. Sende çok değişken gözüküyor.

Şurası isine yaratabilir

http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...-yapar-mi.html

Motosikleti
    ayak marşı kullan
    Motor soğukken ışıkta durduğumda gaz verince stop ediyor bazen. Işığın ortasında ayak marşıyla mı uğraşacağım boşuna mı koymuşlar bu mereti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:57 ----------

Ölçü aletinden eminim okulda daha profesyonel bir aletle ölçtüm bekleyen akü için yine aynı değerleri veriyordu +-1 en fazla. Akıllı bi aletle şarj etmiştim okulda ağır şarja aldım yarım saat falan sürmeden akü doldu. Valla birşey anlamadım bu işten. Akü tamiri oluyorsa tamire vereceğim.

sparrow07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er-6f + Kral Grande 6
    aynı duruma benzer benimde Yuki spitzerim de olmuştu .3-4 gün motoru kullanmayayım hemen akü zayıflayıf 3-4 marşda hatta hiç çalıştırmıyordu .Hatta sonra akü şarj aleti bile aldım ama asıl sorun amperi düşükse akünün ondan olabilir . Ben Yuasa 7 amper kullandım 2 sene boyunca bu tarz sorunlar 2. senenin sonuna doğru başladı .Motoru satmadan önce 9 amperlik normal yollu bakımsız akü taktım .Tek marş alıyor soğukda bile ve akü gücünü neredeyse düşürmedi .1-2 amper yüksek bir akü al bak keyfine

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)