Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

En iyi yakıt hangisi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Evet, vw'ye ilgili bende öyle birşey okuduğumu hatırlıyorum. Detaylarını hatırlamıyorum, maalesef. Arabalarda beyin motosiklerdekinden daha büyük ve v-tek gibi özellikler olsabiliyor. Subaplar açık kalma süreleri elektronik ayarlanabikliyor. vsr. 4 zamanlı otomotor olduktan sonra almanların bilmediği yoktur. Tekel olmuş çıkmışlar.
    Alıntı erhn42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1. Şu an satilan katkili-katkisiz tamamı zaten 95 oktan diye geciyor farkli oktan resmiyette yasak.
    2. Yukarda belirttiğim gibi rolanti sesi ve gaz tepkisinde fark var
    3. Mt-25 kullanim klavuzu 3-14te 95 oktan ve yukarisini kullanin demis yani aşağı bir sınır var ama yukarı bir sınırlama yok. Belki gelişmiş bir ecu vardir.(12 sene kadar önce vw nin yaptigi 1.4tsi 170lik motorlarda da vardi buna benzer bir özellik oktan arttikca aracin gücü de artiyordu dyno da denenmisti su an nerede gördüğümü hatirlamiyorum donanımhaber olabilir)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Bugün youtubeda bir video seyrettim.
    2018 şubatta yüklenmiş. Motorda yeniydi. Çekim Amerikada yapılmış.

Pompada en fazla 91 oktan vardı.
    Adam enjeksiyonlu motora 91 oktan koydu.

Bizse en yüksek oktanı arıyoruz.
    Tuhaf geldi biraz...
    bursalıali bunu beğendi.

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    Bp den almayın.

erhn42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-07
    Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, vw'ye ilgili bende öyle birşey okuduğumu hatırlıyorum. Detaylarını hatırlamıyorum, maalesef. Arabalarda beyin motosiklerdekinden daha büyük ve v-tek gibi özellikler olsabiliyor. Subaplar açık kalma süreleri elektronik ayarlanabikliyor. vsr. 4 zamanlı otomotor olduktan sonra almanların bilmediği yoktur. Tekel olmuş çıkmışlar.
    Volkan bey mt nin de klavuzda en az 95 demiş, hani o sebeble demiştim belki benzer bir durum vardir diye.... neyse ben vpower alayimda 0.5hp daha güçlü olsun motorum da😂😂😂[COLOR="Silver"]

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tuhaf geldi biraz...
    Madem pahalı alıyoruz, almısken iyisini alalım
    Volkan76 bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ben daha çok Opet kullanıyorum (%65), sonra BP (%30), sonra da Shell (%5 biraz terste kalıyor istasyon), ama hepsini aynı çok merkezi ve büyük istasyonlardan alıyorum. Genelde en az yaktıran Opet en çok yaktıran da BP oluyor, ama şartları denkleştirip bakmak lazım, o da zor.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Volkan bey mt nin de klavuzda en az 95 demiş, hani o sebeble demiştim belki benzer bir durum vardir diye.... neyse ben vpower alayimda 0.5hp daha güçlü olsun motorum da😂😂😂[COLOR="Silver"]

Onlarin 91 oktani ortalam bizim 103 oktana denk geliyo

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben daha çok Opet kullanıyorum (%65), sonra BP (%30), sonra da Shell (%5 biraz terste kalıyor istasyon), ama hepsini aynı çok merkezi ve büyük istasyonlardan alıyorum. Genelde en az yaktıran Opet en çok yaktıran da BP oluyor, ama şartları denkleştirip bakmak lazım, o da zor.
    Ben Beylikdüzü yada Zincirlikuyu Shell'den alıyorum. Yada Beylikdüzü Opet yada Marmara Ereğlisi'ndeki dolum tesislerindeki Opet'ten. Opet'te marka fetişliği. Ford Focus'a hep Opet'ten alırdım. BP'den almıyorum. Haa birde Mehmetçik Vakfı Opet'lerinden alırım.
    gondors1990 bunu beğendi.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Genelde aynı istasyon olmak üzere Bpden aliyorum memnunum, bulamazsam opet..Shellden aldığımda bir depoda bariz otuz kirk km kadar daha az yol yapti bikac kez, opet iyi hoş pek fark göremedim..Belki de alışkanlıklarımiz yüzünden psikolojik olarak iyi hissediyoruz aynı marka olunca..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Zincirlikuyu Shell benim yolumun üstü de orayı çok sevmiyorum, aşırı kalabalık ve tıkış tıkış küçük istasyon, benim kullandığım Shell Çilekli spor tesislerinin oradaki. Oraya arada bir lastik havası basmaya gidiyorum (iki hava pompası var - evet beklemeyi çok sevmiyorum...), o zaman da denk gelirse benzin de alıyorum.

Motosikleti
    Alman sitelerinde benzin ve benzinci kalite farklarını araştırdım. Shell ve Aral diyorlsr. Bizdede Shell yaygın. Onlardski sorun, doğu avrupadaki benzinler çok kötü ve şikayetciler, hele polonyadan, adam arabaya koyduğu dizelin donmasından normal b4nzine su katmallarına kadar. Ve almanyadaki daha ucuz benzinden kaçınmasını tavsiye ediyorlar.
    Volkan bey mt nin de klavuzda en az 95 demiş, hani o sebeble demiştim belki benzer bir durum vardir diye.... neyse ben vpower alayimda 0.5hp daha güçlü olsun motorum da������[COLOR="Silver"]

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincirlikuyu Shell benim yolumun üstü de orayı çok sevmiyorum, aşırı kalabalık ve tıkış tıkış küçük istasyon, benim kullandığım Shell Çilekli spor tesislerinin oradaki. Oraya arada bir lastik havası basmaya gidiyorum (iki hava pompası var - evet beklemeyi çok sevmiyorum...), o zaman da denk gelirse benzin de alıyorum.
    Yanlış biliyorsun. Zincirlikuyu shell'de tek pompa var. BP'de iki tane pompa var. Bende havayı Bp'den, benzini Shell'den alıyorum

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ha oki, bildiğim iyi oldu. Ama havayı gene Çilekli'de basarım ben, BP'den akşam geçiyorum, eve dönerken karanlıkta bir de hava ile uğraşamam (kendi manometrem ile kontrol yapıyorum, pompa manometrelerine güvenim sıfır). Hava işi haftasonları halloluyor...

Motosikleti
    MT-07
    Walla gene hava basmadım motora. Zaten lastikler farklı ebatta. Saçmalıyordu bugün. En son ne zaman bastım? Onu da hatırlamıyorum. Yarın motorla gidersem gene Zincirlikuyu'da basarım. Oraya kadar zaten lastikler zaten cayır cayır yanıyor. İçinde fazla hava varmış gibi duruyor. Bende 2-3 bar fazla atıyorum o zaman. Sonra kendi kendine iniyor işte falan

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Ha onu da iyi dedin, benim Çilekli takıntım evime en yakın istasyon olmasından; lastikler ısınmadan hava basabilmek için oraya gidiyorum aslında...

Motosikleti
    Bir yerde okuduğuma göre, motosikletlerde ortalama oktan sayısı daha düşük. Hatta Honda motosikletleri için 92 oktan en uygun olduğunu açıklamış. Ama o konu nekadar eskiydi hatırlayamıyorum. Yukarıda dediğim gibi, 100 oktan kullanmam gerek diyen biri forma yazmıştı ve kimse inanmamıştı. Bilirkişiyim diyenler araştırdıktan sonra adama hak vermişlerdi. Dediğim gibi motosikletler o oktan sayılarına yeni ulaşılıyor.
    Yazım hatası ve sürekli düzeltmeler için k,b,. Bu tsbletten kına gelgi.
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Tuhaf geldi biraz...

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:50 ----------

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Walla gene hava basmadım motora. Zaten lastikler farklı ebatta. Saçmalıyordu bugün. En son ne zaman bastım? Onu da hatırlamıyorum. Yarın motorla gidersem gene Zincirlikuyu'da basarım. Oraya kadar zaten lastikler zaten cayır cayır yanıyor. İçinde fazla hava varmış gibi duruyor. Bende 2-3 bar fazla atıyorum o zaman. Sonra kendi kendine iniyor işte falan
    Muhahaaa, 2-3 bar değil o arkadaş, 2-3 psi. 2-3 bar fazla bassan misal 27 psi ise 50-60 psi olur, teker gümmler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Bir yerde okuduğuma göre, motosikletlerde ortalama oktan sayısı daha düşük. Hatta Honda motosikletleri için 92 oktan en uygun olduğunu açıklamış. Ama o konu nekadar eskiydi hatırlayamıyorum. Yukarıda dediğim gibi, 100 oktan kullanmam gerek diyen biri forma yazmıştı ve kimse inanmamıştı. Bilirkişiyim diyenler araştırdıktan sonra adama hak vermişlerdi. Dediğim gibi motosikletler o oktan sayılarına yeni ulaşılıyor.
    Yazım hatası ve sürekli düzeltmeler için k,b,. Bu tsbletten kına gelgi.
    iyide abd deki 91 oktan bizim 98 oktana filan denk geliyor du yanlış hatırlamıyorsam 97 oktan varken benim kinetixin bile gidişi değişiyordu

Motosikleti
    Amerikalılar top fuel hastası, heryerde otkanı istediğin kadar yükseltmek için kadgı maddeleri satılıyor. 91'e kanma, adam bir depo 91 alıyor, sonra depoya istediği oktana ulaşmak için belli bir miktarda o katkıdsan ekliyor, istediği olktanı erlde ediyor. Benzinci 91-92-93-94-95-96-97-98-99-100-101-102-105 oktan hazırda tutacağına bir iki oktan hazır tutup yanısırada katkı satıyor. Aslında f3na değil, ama alıcı bilincli olması gerek, katgı maddeler çok uçucu ve tehlikeli.
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyide abd deki 91 oktan bizim 98 oktana filan denk geliyor du yanlış hatırlamıyorsam 97 oktan varken benim kinetixin bile gidişi değişiyordu

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE
    LPG'li arabamız var, arabadan alışkanlık hiç Shell'e girmem. Baraj yolunda var, bir kere girdim gece vakti dışarda kimse yoktu, içeri girdim kasiyerden başka eleman bulamadım ve çıktım gittim. Deponun bitmesine yakın ya da bittiğinde rastgele bir yerden alıyorum. Karta güvenip ilk kez 10 lira yerine 20 lira attım, onu da kart vermedi depo fullendi. V-Power mı FuelSave mı aldığımı bilmiyorum. Motorda farkettiğim şeyler;
    -Rölanti düzenliydi ancak şimdi sanki hiç bozulmuyor gibi ses hep sabit.
    -Çekiş fark edilir derecede arttı.
    -Jiklem çalışmıyor dolayısıyla motor ısınana kadar elimi gazda tutuyordum, ışıklarda durunca gaz vermeye devam ediyordum, bugün MaltepePark AVM otoparkında motor soğukken ayak marşına bir kere bastım, gazı verdim 5 saniye falan tuttum ve gazı kesince stop etmedi. Normalde gazı bıraktığım anda 3-5 devir daha çevirip stop etmesi gerekiyordu.
    Psikolojik olacağını düşünmüyorum çünkü konuyu görünce aklıma geldi Shell'den aldığım.
    Yakın zamanda yaptığım şeyler;
    -Hava filtresi temizliği
    -Manifold fiberi ve karbüratör o-ringi değişimi
    -Karbüratör ayarı
    Bilmiyorum hangisi sebep oldu bu çekiş artışına. Normalde 10 liralık benzinle(1.66litre) iki kişi ortalama 75-80 kilometre gidiyordu. Bugün aldıktan sonra 20 lirayla ne kadar gidecek diye kayıt tutayım dedim Maltepe sahilde seyrederken kilometre telim koptu.

Motosikleti
    Artık Yok...
    yakıtların hepsi aynı yakıtta şu istasyondan alıyorum şöyle bu istasyondan alıyorum böyle diyorsanız orda yakıtta bir şey yoktur istasyonun bir sıkıntısı vardır..

sürkülasyonu yüksek istasyonlar kolay kolay kelek yapamaz üç beş kuruş kara geçmek için bayilikleri ellerinden alınsın isimleri lekelensin büyük ekmekden pastanın büyük payından olmak istemezler.. çünkü bu istasyon işinde isim çok önemli misal bir istasyon yakıtta hile yaptığı yada pompada hile yaptığı için bayiliği elinden alınsın neden elinden alındığıda piyasada insanların dilinde dolansın...

o istasyona hiç bir marka kolay kolay bayilik bir daha vermez çünkü hiç bir markada kendi ismi lekelensin istemez... istediği kadar merkezi bir yerde olsun verirsede kolay kolay bir daha müşteri girmez ismi çıktığı için.. o yüzden kalabalık çok tutan istasyonlar o riske giremez..

Motosikleti
    MT-07
    Muhahaaa, 2-3 bar değil o arkadaş, 2-3 psi. 2-3 bar fazla bassan misal 27 psi ise 50-60 psi olur, teker gümmler.
    Uykulu uykulu olur o kadar. Sen alıntılamasan bar yazdığımı ben bile görmeyecektim

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)