Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Sis farı ve Çakar sebebi ile ikinci kez polisten uyarı aldım

Motovento
    REKLAM ALANI
    Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Bundan iki ay önce yeni lastiklerimi deneme amaçlı şile yollarında bir arkadaşımla gezerken Jandarma trafik polisi tarafından durduruldum, haklı olarak çakarın yasak olduğunu sökmem gerektiğini söyledi, bugün de Gayrettepe civarında polis tarafından yine durduruldum, aynı şekilde yine bana sök yoksa ceza yazarız dendi.

Peki diyelim ki sadece sis farına çevirip, kapalı tutsam da ceza keserler mi? Keserler diye biliyorum ama yine de sorayım
    Benim gibi bir iki derken, çekirge üç olup çakardan söktürtülen ve ceza yiyen arkadaş oldu mu aramızda? Bin küsür TL falan deniyor?

Çakar değil de sadece sis farı olarak orjinal olmayan bu sistemi ruhsata işleme şansı var mıdır?

Polis bu uyarıyı bir yere kaydediyor mu? Mesela sökmeyip, sis harç kullanmasam, açık tutmasam da başka bir polis daha önce uyarıldığımı sistemden görüyor mu? Yoksa polislerin korkutma taktiği midir?

Motor ufak ve çakar ya da sisler olmazsa cidden sıkıntı çekiyorum, farlar msx'in 2016 ve sonrası modelini bilen bilir, yuvarlak değil, incecik bir aralıktan ışık veriyor ve çamur olunca gerçekten aydınlatmıyor, benim asıl amacım da bu sıkıntıya girmemek, çakar çok önemli değil. Tabi bunu polise anlatma şansım olmuyor. Bunun dışında yasal olan bir yöntem tavsiyeniz var mıdır?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    msx i sat müdür, joymaxtan sonra o kadar küçük motora binmek yakışıyor mu sana
    şaka bir yana elbette polis uyarısının bir kaydı yok. Keyfe keder ceza yazılmamış şanslısın. Ama çekirge misali 3. kez yakalanırsan bir garantisi yok. lamba kapalı dahi olsa ceza yeme ihtimalin var. Ruhsata işletme şansın olduğunu da sanmıyorum.

grognard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eksiteker
    Metela bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Hocam deyim yerindeyse sizin olay tam olarak "Kaşınmak"
    Ne güzel şanslı adammışsınız 2 defa uyarmışlar, hayat size resmen "Bak Metela, seni seviyorum ve bu yüzden sana şans tanıyorum" demiş, ama siz hâlâ inatla devam
    Ha diyebilirsiniz, ya kardeşim bütün herkes takiyo ben neden takmıyorum, önce onlar söksün...
    Dediğim gibi "Diyebilirsiniz" :D
    Memur arkadaşa aynen deyin bunu :D
    birbilent bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Ben söyleyim eskiden sürekli çakarlı gezerdim. Çakmadığı sürece problem yok. Sis farı olarak kullandığında kimse kullanamazsın die başını ütülemez. Abi ana arterlerde kullan kullanıyorsan, ara sokaklar sıkıntı. Eskiden sadece trafik polisi ceza yazıyordu. Şimdi hepsinin yetkisi var.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben söyleyim eskiden sürekli çakarlı gezerdim. Çakmadığı sürece problem yok. Sis farı olarak kullandığında kimse kullanamazsın die başını ütülemez. Abi ana arterlerde kullan kullanıyorsan, ara sokaklar sıkıntı. Eskiden sadece trafik polisi ceza yazıyordu. Şimdi hepsinin yetkisi var.
    Hatta zabıta ve sivil trafik de var geçenlerde Kadıköy'de park cezası yazıyorlardı.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    motorun üzerinde fabrika çıkışında bulunanların dışında bulunan her türlü aydınlatma kanunen yasaktır.
    yanıyor olması ya da olmaması çok fark etmez,
    bu mantıkla motosikletin üzerine makineli tüfek de ekleyebiliriz (tamam uç bir örnek ama anladın sen onu ).

seçim bitene kadar trafik denetimlerinin azaltılması ya da sana denk geldiği gibi uyarı ile geçiştirilmesi mümkün,
    diye düşünürken otogaza gelen zamları hatırladım.

mümkün mertebe kurallara riayet ediniz.
    cezalar az sayılmaz.

sana yapma demeyeceğim
    gene de sen bilirsin
    yine de yapma metela
    (güzel bağladım)
    Mossberg500 bunu beğendi.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

ARAL70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aynı polise/jandarmaya denk gelmediyseniz uyarıların bir kaydı tutulmuyordur. Sizinki tamamen şans olmuş. Kanuna göre yetkisiz/izinsiz her türlü renkte çakar kullanmak yasaklanmış. Kanunun uygulanması vs ayrı bir tartışma ama bir başka polis oracıkta söktürtebilir ve cezayı yazabilir. Artık neredeyse gözünün üzerinde kaşın var diyerek bile ceza yazmaya başladılar. Sis farları ile sürüşe şu anda bir şey söylenmiyor ancak onu da uygunsuz kullanmak suç, seneler önce arabada sis farım açık diye cezayı yemiştim, o günden sonra sis olmadıkça açmadım.

Motosikleti
    MT-07
    Walla eskiden güvenliğim için. Ceza yazılsa da tekrar kullanırım diyordum. 1 ekimde araba göz göre göre bana vurunca, vazgeçtim bu düşünceden. Şimdiki mt-25’te sadece 6’lı koruma takozu var. Başkada birşey yok üstünde. Öylede görülmüyorsun, böyle de.
    espresso bunu beğendi.

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Normalde binek arabalara sis olmadığı havalarda sis farı açmak cezai işlem gerektirir. Fakat ben sürekli şahit oluyorum trafik uygulamalarında sis farı açık araçları durdurmuyorlar bile.

Bir gün bir telefon geliyor, "arkadaşlar sis farları konusu üzerinde duralım" diye
    Sonra başlıyorlar çevirmeye.
    Şahsi fikrim bence motosiklette bu konuya biraz esnek davranılmalı.

Bu arada sis farınız varsa ve normal havada kullanmıyorsanız cezası yok. Fakat çakar için geçerli değil malesef👍

Motosikleti
    falcon flash 100
    Yılın şanslı kişisi olduğunuzu kabul edin. Memurları ebabil kuşları gibi sürücülerin üzerine salmışlar onlarda kırmızı görmüş boğa gibi aşkla, şevkle ceza yazıyorlar.

Her yazılan cezadan sonra yüzlerinde mesut, bahtiyar bir gülümseme ile ulvi bir görevi yerine getirmiş olmanın iç huzurunu yaşıyorlar.

Siz bu ortamda üçüncü sıçramanın hazırlıklarını yapıyorsunuz. Pes doğrusu!

Not: Çakar diğer sürücüleri rahatsız edip dikkatini dağıtmakta. Siz kendinizi düşünüyorsunuz ama o yolda sizden başkaları da var. Siz bu işi memurlara bırakmayın.
    birbilent bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hastasıyız...

Normal sis farına ceza varmı beyler

Motosikleti
    NC750X
    benim de merak ettiğim konu sonradan takılan sis farları belli bir muayeneden vs. geçip ruhsata işlenebilir mi?

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı Metela adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bundan iki ay önce yeni lastiklerimi deneme amaçlı şile yollarında bir arkadaşımla gezerken Jandarma trafik polisi tarafından durduruldum, haklı olarak çakarın yasak olduğunu sökmem gerektiğini söyledi, bugün de Gayrettepe civarında polis tarafından yine durduruldum, aynı şekilde yine bana sök yoksa ceza yazarız dendi.

Peki diyelim ki sadece sis farına çevirip, kapalı tutsam da ceza keserler mi? Keserler diye biliyorum ama yine de sorayım
    Benim gibi bir iki derken, çekirge üç olup çakardan söktürtülen ve ceza yiyen arkadaş oldu mu aramızda? Bin küsür TL falan deniyor?

Çakar değil de sadece sis farı olarak orjinal olmayan bu sistemi ruhsata işleme şansı var mıdır?

Polis bu uyarıyı bir yere kaydediyor mu? Mesela sökmeyip, sis harç kullanmasam, açık tutmasam da başka bir polis daha önce uyarıldığımı sistemden görüyor mu? Yoksa polislerin korkutma taktiği midir?

Motor ufak ve çakar ya da sisler olmazsa cidden sıkıntı çekiyorum, farlar msx'in 2016 ve sonrası modelini bilen bilir, yuvarlak değil, incecik bir aralıktan ışık veriyor ve çamur olunca gerçekten aydınlatmıyor, benim asıl amacım da bu sıkıntıya girmemek, çakar çok önemli değil. Tabi bunu polise anlatma şansım olmuyor. Bunun dışında yasal olan bir yöntem tavsiyeniz var mıdır?
    çakar durumda kullanmassanız bir sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum. Pek çok motor markası honda yamaha vs orjinal sis farı satıyor bunlar tuv onaylı ve CE belgeli sis farları. Polisin durduk yere bunun için ceza yazacağını sanmıyorum. Yaklaşık 6 7 yıldır kullandığım tüm enduro motosikletlerde sis farı var ve sürekli açık birsürü çevirmeye girdim kimse bunu söndür ceza keseriz demedi.. Belki çakar olarak kullanıyorsanız ve biraz yukarı doğru dönükse rahatsız ediyor olabilir. Ben şahsen otomobil kullanırken bazen böyle motosikletlere kızıyorum öyle bir ayarlıyorlarki önümü göremiyorum aynalarda pata pata çakıyor. Motorcu için farkedilmek niyetli yapılabilir ama araçlar için o iş başka türlü oluyor..
    zekeriyaimam ve ARAL70 bunu beğendiler.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    çaka çaka gidiyosan heralde yazar ben olsam ben yazarım yani.
    aç sis farını düzgün düzgün kullan.
    Justforfun bunu beğendi.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

kulspruta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 / 2019
    Bunun da suyunu çıkaran arkadaşlar var ne yazık ki. Geçen gidiş geliş orman yolunda birine denk geldim; uzunlar açık, altta sis farları var, üstte de gidon hizasında iki tane çakar yakmış gidiyor. Önümü zor gördüm eleman geçene kadar.
    zekeriyaimam ve birbilent bunu beğendiler.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Çakar devreyi bugün serviste iptal ettirdim artık sadece sis farı. Çakar mod maalesef ki kornaya bastığım bazı zamanlarda farkında olmadan devreye girdiği için tamamen iptal etmem gerekiyordu yoksa sadece sis farı modunda gezecektim, çok nadir kullanacktım.

Şöyle söyleyeyim hemen, ben çakarları sadece yoğun trafikte kullanıyorum ama genelde gündüz fark edilmek için kullanıyorum çakar moduna alıyorum, bu sayede çok rahat da ettim, akşamları sis farı şeklinde anca emniyet şeridi gibi yerlerde, patlar modda değil de ağır ağır sağ ve sol yanıyor neredeyse 2sn aralıkla, dün en düşük sağ sol moddayken polis durdurdu yani öyle ambulans ya da itfaiye gibi gezmiyordum.

Şile tarafında jandarma trafik durdurduğunda, yollarda in cin top oynuyordu, adamlar sıkıntıdan herhalde bana sardılar, evet çakar yasak ama orada çaksa da hiç bir anlamı yoktu, neyse savunma amaçlı demiyorum sadece ben gereksiz çakar asla kullanmadım, motor ufak olduğundan gerekli yerlerde kullanmak amaçlı taktım ve gerçekten çok faydasını gördüm.

Maalesef bir sürü far takıp çakarları zırt pırt açanlar sebebi ile de bize böyle patlayanlar çıkıyor, neyse ki motor sevimli de muhabbet değişiyor yırtıyordum ama artık sadece sis farı şeklinde gezmem şart oldu.

Bu arada trafikte stop çakarlar takanlar var arabada da motorda da, bunlar arkada kaldığı için polisler fark etmiyor ancak o zaman hiçbirine izin vermesinler, hele de arabada arka çakarlı stop lambasının işi ne, hadi biz fark edilmek için takıyoruz, bu işler tam bir gereksizlik, keşke önce bu tip vakalardan başlasalar.

yaşlıveacemi "Pes doğrusu" demişsin, çakarları 1 seneden fazladır sürekli kullanıyorum, çakar moddayken bir çok polisin yanından geçtim sayısını da hatırlayamayacağım kadar çok, son 2 ay öncesine kadar en ufak uyarı almadım, bu işler bu zamanlarda değişti bence, o kadar çok kontrol var ki bilmiyorum farkında mısın? yani yüzsüzlük yapıyorum algınızı anlayamadım açıkça, bence polislere ceza için kesin baskısı var, arabama yıllardır doğru düzgün ceza gelmez, eds'lerle 3 seferdir, sırf çizgi üzerinden gidildiği için ceza geldi, bana göre devletin kasası boş ve artık hatalara göz yumulmuyor, bence kötü bir şey değil, kurallar hepimiz için ama bu zamana kadar hep uygulanması gerekirdi, ben o zaman neden masraf yapıp çakar taktırdım ki buna baştan göz yummasalar trafikte bir tane çakarlı motosiklet olmazdı, bu aynı cam film takma meselesi gibi oldu bence, umarım anlamıştırsınız, pes doğrusu denecek bir durum değil yani.

abeciMotoru yukarıda nasıl gittiğimi yazdım, 42 yaşında 15 senelik gece gündüz motorcuyum hatalarım olabilir ama yeni yetme gibi motor kullanmıyorum yani senden de büyük ve deneyimli olma ihtimalim var sözün özü aklı başında her motorcu kadar düzgün kullanıyorum.

vlogcu arkadaş merak ettiklerinizi polise sormuş. polisten alalım cevabı. anladığım kadarıyla fabrika çıkışında sis yoksa sis koymak bile yasak.

kaynak
    https://www.youtube.com/watch?v=ZztzqM6E7-g

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Be de çakarlı değil ama sis taktırmayı düşünüyordum.
    Benim xmax 250'nin önde çift far var, kısaları yakında biri, uzunları yakınca biri yanıyor. ikisi birden yanmıyor. eğer sis taktıramayacaksam onu modifiye ettirip uzunları yakınca ikisini birden yanacak hale getirsem iyi olacka gibi. zaten hep uzun farlarla geziyorum gündüzleri. Ehliyet kursunda hoca uzunlarla git demişti ama gece nasıl gitcez diye sormayı unutmuştum, gece karşıdan araba gelmiyorsa yine uzunlarla gidiyorum ki anca farkedileyim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)