Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Uygun Yağ Seçimi ve Farkları (7100-5100)

Motovento
    REKLAM ALANI
    IceFrog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09
    Selamlar,

Yağ değişimi için Motul 5100 yada Motul 7100 arasında birinin yarı sentetik diğerinin full sentetik olması dışında çok bir bilgi bulamadım. Bu iki yağ neye göre tercih edilmeli yada servisteki yamalubeyi koy gitsin mi denmeli. Bu arada Rodaj bakımında ve servis bakımlarında ben kendi aldığım yağı koydurabiliyor muyum ? ( motor r25 ) Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    motorunun kullanım kılavuzunda yağ ile ilgili bilgi kesin vardır ona göre hareket et,eğer değerler standartları uyuyorsa 7100 tam sentetik koy diğerleri olmaz mı olur sadece yağ değişim km si daha erken gelir o kadar.Bazı motorların debriyaj kavramasında balatalar sentetik ve madeni yağ seçiyor.Ama seninkinde bir sorun olacağını sanmıyorum. 5100 kullandım ne castolün yağından aldığım nede 7100 den aldığım hissiyatı alamadım.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı IceFrog adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

Yağ değişimi için Motul 5100 yada Motul 7100 arasında birinin yarı sentetik diğerinin full sentetik olması dışında çok bir bilgi bulamadım. Bu iki yağ neye göre tercih edilmeli yada servisteki yamalubeyi koy gitsin mi denmeli. Bu arada Rodaj bakımında ve servis bakımlarında ben kendi aldığım yağı koydurabiliyor muyum ? ( motor r25 ) Teşekkürler.
    Tamamen farklı iki yağ. Ancak bizi ilgilendiren kısım birinin tam, diğerinin yarı sentetik olması. Genellikle gözden kaçak ise her 5100' ün veya her 7100' ün aynı olmayışı.

Motul 5100 yarısentetik yağdır, ancak viskozitesi değişir. 5100 sadece 10W-40 şeklinde üretilmiyor, aynısı 7100, 5000 ve 3000 için de geçerli.

Sizin motosikletiniz için 5100 uygundur, ancak isterseniz 7100' ü bir deneyin, bazıları memnun bazıları değil. Sonuçta kullanıldığı motosiklete göre kullanılması gereken yağ değişiyor, yine de R25 kullanıcılarının yorumları farklı. Motosikletinize uygunluğuna kullanım klavuzundan bakabilirsiniz. Eğer ki kullanım klavuzunda "yarı sentetik veya tam sentetik" ibaresi varsa farketmez, her ikisi de olur. Ancak kullanım klavuzunda sadece "Yarı sentetik" ibaresi varsa tam sentetik yağda sorun yaşayabilirsiniz.

Şahsen 10W-40 yerine (eğer üretici izin veriyor ise) 15W-50 veya 10W-30 gibi yağları tercih etmişimdir. Tavsiye derim, bir deneyin. Aradığınız farkı yağ sınıfını değil, viskozitesini değiştirerek yakalamanız daha doğru bir seçenek olabilir. MT-07' de 7100 15W-50' den, diğer motosikletlerimde ise 5100 10W-40 ve 15W-50' den her zaman memnun kalmışımdır.

IPONE ve Putoline kullandığım da çoktur, onlardan da memnun kalmışımdır. Hatta shell' in motosiklet yağlarını dahi denemişliğim vardır. Ne var ki içlerinde en makul fiyatlı ve en randımanlı olarak MOTUL' ü tercih ediyorum ve gayet de memnunum. Kalitesini ve fiyat/performans eğrisini bozmadığı sürece de keyifle kullanmaya devam edicem.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Yağını götürüp serviste koyduramiyorsun. Hatta yamalube dışında birşey koymuyorlar.
    Bu yağ işi çok abartılan birşey. Ne koysam diye kafa patlatmaya gerek yok yağ yağdır.
    Yamalube full sentetik 10w40 koydur yeterde artar bile.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Genelde motul yada farklı markaların sitelerinde yağ bulucu diye bir sekme vardır oradan da doğru yağı bulabilirsin

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    bende r25 varken motul 7100 ilk kez kullanmıştım.

kapağını açınca böyle bi hoş bi koku geliyo ben kaliteliyim ben pahalıyım der gibi insanı alıp götürüyor beni bile mest ettiyse motora kim bilir neler olur dedim.

sonra yağı ekledik 299..

şaka bi yana pek bi hayrını göremeden motoru satmıştım.

maddi durumun hangisine yetiyosa onu kullanabilirsin.
    zekeriyaimam bunu beğendi.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    tıkla gibi

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:46 ----------

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamen farklı iki yağ. Ancak bizi ilgilendiren kısım birinin tam, diğerinin yarı sentetik olması. Genellikle gözden kaçak ise her 5100' ün veya her 7100' ün aynı olmayışı.

Motul 5100 yarısentetik yağdır, ancak viskozitesi değişir. 5100 sadece 10W-40 şeklinde üretilmiyor, aynısı 7100, 5000 ve 3000 için de geçerli.

Sizin motosikletiniz için 5100 uygundur, ancak isterseniz 7100' ü bir deneyin, bazıları memnun bazıları değil. Sonuçta kullanıldığı motosiklete göre kullanılması gereken yağ değişiyor, yine de R25 kullanıcılarının yorumları farklı. Motosikletinize uygunluğuna kullanım klavuzundan bakabilirsiniz. Eğer ki kullanım klavuzunda "yarı sentetik veya tam sentetik" ibaresi varsa farketmez, her ikisi de olur. Ancak kullanım klavuzunda sadece "Yarı sentetik" ibaresi varsa tam sentetik yağda sorun yaşayabilirsiniz.

Şahsen 10W-40 yerine (eğer üretici izin veriyor ise) 15W-50 veya 10W-30 gibi yağları tercih etmişimdir. Tavsiye derim, bir deneyin. Aradığınız farkı yağ sınıfını değil, viskozitesini değiştirerek yakalamanız daha doğru bir seçenek olabilir. MT-07' de 7100 15W-50' den, diğer motosikletlerimde ise 5100 10W-40 ve 15W-50' den her zaman memnun kalmışımdır.

IPONE ve Putoline kullandığım da çoktur, onlardan da memnun kalmışımdır. Hatta shell' in motosiklet yağlarını dahi denemişliğim vardır. Ne var ki içlerinde en makul fiyatlı ve en randımanlı olarak MOTUL' ü tercih ediyorum ve gayet de memnunum. Kalitesini ve fiyat/performans eğrisini bozmadığı sürece de keyifle kullanmaya devam edicem.
    Anlamadığım şu var 7100 kullanırım hep yağı değiştiriyorum ilk başlarda motor kasıntılıymış gibi oluyor 1000-1200 km sonra motor düzeliyor.Her yağında hani yeni takılan lastik gibi bir alışma zamanı mı var ?

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    250 cc ye kadar düşük cc makinelerde 5100 gibi yarı sentetik yağ kullanmak debriyaj için iyidir. 7100 gibi tam sentetik yağ düşük cc lerde zamanla debriyaj da kaçırma yapar

Motosikleti
    Hayabusa
    7100 iyi. 4l bidonu 350tl falandi ama. Inazuma ve sv650de kullaniyorum cok memnunum. Debriyaj kacirma vs tarzi yan etkisi hic olmadi hic motorlara. Mesela castrol yari sentetikten memnun kalmamistim.

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı bursagsli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250 cc ye kadar düşük cc makinelerde 5100 gibi yarı sentetik yağ kullanmak debriyaj için iyidir. 7100 gibi tam sentetik yağ düşük cc lerde zamanla debriyaj da kaçırma yapar
    Kaçırma yapmıyor bende :D motora göre de değişiyor sanırsam

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:33 ----------

Ayrıca castrol den de baktım yine full sentetik yağ çıkıyor kullanılabilirler içinde

Rhombeuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Castrol tavsiye ederim motul un yağları performans yağı dır

Bu tvr yağ var full sentetik 10w40 15w40 diye sarılıyor jaso api ma sg galiba nasıldır kullanan varmı hiç

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tıkla gibi

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:46 ----------

Anlamadığım şu var 7100 kullanırım hep yağı değiştiriyorum ilk başlarda motor kasıntılıymış gibi oluyor 1000-1200 km sonra motor düzeliyor.Her yağında hani yeni takılan lastik gibi bir alışma zamanı mı var ?
    5100 10W-40 veya 15W-50 (yarı sentetik) denemenizi öneririm. Yağın kaliteli olması ile motosikletinize uygun olması farklı şeyler. Bir deneyin derim.
    ...

Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    5100 10W-40 veya 15W-50 (yarı sentetik) denemenizi öneririm. Yağın kaliteli olması ile motosikletinize uygun olması farklı şeyler. Bir deneyin derim.
    Aslında ben biraz sorumuda eksik sormuşum durum sadece 7100 için geçerli değil 5100 10w30 da denedim castrol madeni 10w40 da denedim bilmiyorum motor 5100 ü sevmedi motorun sesi bile değişik çıkmaya başlamıştı o yağda.Ama 7100 de castrolde bin km yi aşınca rahatlıyordu motor benim o çok garibime gitti. Arkadaşım da da aynı motor var demişti bana hadi canım dedim doğru çıktı :D Onadan bir sorayaım dedim :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)