Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yağmurda Motorsiklete Ne Zararlar Gelebilir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Cbr650 F
    Bir kaç haftadır branda işini sürekli erteliyodum bugün çok şiddetli yağmur yağmaya başladı dolu ile birlikte motorum ne gibi zararlar görebilir?(CBR 125)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    Dolu yağdıysa grenajların çizilmiş olma ihtimali var. Yağmurdan sonra anahtar delikleri ve düğmeler WD40 yardımı ile temizlenir ise sağlıklı olur. Zinciri temizleyip yağlamanda fayda var.
    eyupsivrikay bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim motoru yıkattıgımd düğmelerde kısa süreli algı problemi oluyordu; sinyaller her defasında calısmıyor, far hemen yanmıyor vs.

ertesi gün eski haline dönüyor

tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Paslanır Sürmediysen gidondaki sadece düğmeler tutukluk yapabilir ama kuruyunca düzeliyor... sen yinede wd40 sık hareketli her yere... ( düğmeler, pegler, manetler vs...) yağmurda sürdüysen, zincirde yağ kalmamıştır birde zincirini temizle ve yağla... Motoru kısa zamanda kurulamazsan özelikle egzoz pas yapıyor ve diğer suyun akıp gidemediği yerler pas yapıyor..
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

Motosikleti
    Cbr650 F
    Gidonda ince bir yer paslamıştı bu pası nasıl düzeltebilirim peki

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Yakıt deposunda göçük olabilir (İstanbul' daki doluda yaşadığım olay), selde kalabilir (yine İstanbul' daki doluda yaşadığım olay), motosikletin içinden bir kamyonet ot ve dal çıkarırken bu kadar dal ve yaprağın motosikletin neresinden çıktığını anlamakta zorlanılabilir (yine aynı mekan aynı olay), motosiklet egzoza dolan su nedeniyle çalışmayabilir (benimki gibi selde kaldıysa) v.s...

Benim kadar bahtsız bedevi değilseniz, çölde kutup ayısına rastlamıyorsanız hiçbirşey olmaz. Ama yine de en azından kontak ve kilitleri yağlı tutmanın, göstergeyi ve motosikleti mümkün olduğunca koruyacak şekilde muhafaza etmenin de sakıncası yok.
    eyupsivrikay ve espresso bunu beğendiler.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Yağmurda 2 senedir toplasan 50 sürüş yapmışımdır. Yıkamayınca yağmur suyu da olsa ufak ufak korozyona sebep oluyor. Wd40 ile komple metalleri temizlemekte fayda var. Dolu yağdıysa göstergeye falan dikkat edin. Kırılırsa masrafı büyük olur.
    HONDA

#BZ3082

valeros46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yağmurdan sonra en kısa sürede en azından su ile yıkayın. Zincirlere ise kesinlikle temizlik yapın. Yağmur suyu çok ciddi bir hasar bırakmıyor ama yolda kurumuş halde bulunan yağ toz kir yağmur suyu aracılığıyla sıçrama ile motorun heryerine bulaşıyor. Benim motor 3-4 saat suda kalmıştı. Zincirin bir kısmı da su içinde kalmıştı. 4-5 bin km daha ömrü vardı ama o yağmurdan 2-3 gün sonra zinciri temizlediğimde suda kalan kısımda pas oluşumu başladı. Her ne kadar temizlediysem yağladıysam da 300-400 km sonra arka janta pas atmaya devam etti. İyice bollaşınca da değiştirdim zaten.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Aluminyum parçalara, plastiklere, boyalı parçalara, bakırı açıkta olmayan elektrik kablolarına yağmurda hiçbir zarar gelmez. Fakat açıkta bekleyen çelik parçalar ve açıktaki bakır kablolar ıslak kaldığında paslanabilir. Zincir did gold gibi kaplamalı ise veya iyi şekilde yağlanmışsa sorun olmaz fakat yağsız ise çok hılı şekilde yüzeyi paslanır. Fren diskleri de lamel grafitli dökme demir olduğu için yüzeylerinde durgun su beklerse ince ince paslanır fakat birkaç fren yapınca pası atar.

Burada dikkat edilmesi gereken şey suyun durgun olmaması. Araç hareket halinde ise parçaların üzerinden akan yağmur suyunun hiçbir zararı olmaz fakat park halindeyken su damlaları çıplak metalin üzerinde öylece beklerse kimyasal tepkime hızlanır korozyon hızı katlanarak artar.
    Kural [ Z ], eyupsivrikay ve espresso bunu beğendiler.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı eyupsivrikay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir kaç haftadır branda işini sürekli erteliyodum bugün çok şiddetli yağmur yağmaya başladı dolu ile birlikte motorum ne gibi zararlar görebilir?(CBR 125)
    Zincir paslanır ,sinyal ,far, kontak anahtarı oksitlenir, göster su alır , far zor ama su alır sinyaller su alır ,sürücü selesi ve artçı selesi döşemesi zımba ile tutturulmuş oralar paslanır ayrıca artçı selesinden su alır oradaki eşyalar ıslanır benim motor 3 gün sağanağın altında kaldı olanlar bunlar. Ama zincir güzel paslanıyor :D neyse eğer sinyaller far ve kontağa wd 40 sıkarsan sorun olmaz ama ben abartarak sıkıyorum düğmelere basarak iyice işlesin diye motorun üstüne dökülen wd40 ile motoruda siliyorum pırıl pırıl.Birde motorun üstünde gördüğün tüm oynar paraçalara sık wd40 ı zarar gelmez arka fren pedalının oralara güzelce sık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:36 ----------

birde sakın wd40 ı fren diskine bulaştırma arka fren neredeyse yok gibi oluyor 1 haftaya atıyor ama gerek yok eğer bulaştırırsan da arka frene balata sıpreyi bulamazsan su dök frenler biraz şişsin o zaman daha hızlı frenler eski haline dönüyor

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı eyupsivrikay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gidonda ince bir yer paslamıştı bu pası nasıl düzeltebilirim peki
    Gidon boyalı ise bulabileceğiniz en ince zımpara ile zımparalayıp rütuş boyası ile giderebilirsiniz.

Gidon kromajlı ise bir parça alümunyum folyoyu elinizde top yapıp bununla veya bulaşık teliyle paslı kısmı ovalarsanız oradan pası temizleyebilirsiniz. Sadece paslı kesime dikkatlice uygulayın, aluminyum folyo ile dahi yapsanız kromajı çizecek ve matlaştıracaktır. Ardından motos yağ çubuğunuzu çekip parmağınıza alacağınız bir parça yağı o kısma sürün, isterseniz daha sonra peçete v.s. ile silebilirsiniz. Böylelikle tekrar paslanmayı geciktirirsiniz.

Eğer paslanma bütün gidonu kapladı ise yukarıdaki işlem sonrası boyamak da çözüm olabilir, kısmi ise komple boya gereksiz.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    yağmurdan sonra bi yıkanmak istiyor. çantamda her zaman kontak sprey bulundururum
    her yağmurdan sonra yada yıkamadan sonra bütün elaktronik kısımlara sprey sıkmadan geçmem.

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Wd40 eklem ağrılarına bile iyi geliyor
    eyupsivrikay ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    YAMAHA R6 2015
    motor yağı ile , paslanmış yerleri silin belirli aralıkla gidene kadar , düzelir ama zamanla iyice patlak verecektir. paslanmayan motor almakta fayda var

yağmur hiç iyi değil , motora özellikle gün içindeki güneş , ama branda çok daha farklı arızalar verdirebiliyor.

sıcakken üstüne branda çektiğiniz motorun içinde çok fazla yoğuşma oluyor motorun heryerine giriyor nemli hava, yapacak birşey yok, belirli aralıklarla motoru satıp 1-2 üst model almakta fayda var :D

WD40 kutsal sıvı gibi.bi tamircinin veya mekanikerin olmassa olmazi.her şeye iyi gelir..evdeki kapı menteşe sinden iş makinasinin çamur içinde kalmış cıvatasina kadar...

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Honda VLX cruiser'im 1 sene disarida kaldi. Bi ara branda kullaniyordum; fakat sonra farkettim ki nemli havalarda sabah motosiklet uzeri islaniyor, daha dogrusu havadaki nem, soguk motosiklet yuzeyinde yogunlasiyor... Kotu olan, branda yuzunden islaklik gun boyu motosiklet uzerinde kaliyor. Ben de branda kullanmayi biraktim.

Peki 1 sene ortalikta duran, krom kapli Honda cruiser'a n'oldu? Orijinal her krom parca (motor blogu, gidon, far, gosterge, aynalar, vs.) piril pirildi. Ancak sonradan eklenen her krom parca (elcik, far vizoru, ekstra isik, vs.) paslanmaya basladi.

Pas cok ilerlelemeden pas temizleyici jel surup temizledim. Ancak 1 ay sonra yine paslanmaya basladi. Her ay temizleye temizleye idare ettim satana kadar. Ancak orijinal parcalara hic bir sey, ama hic bir sey olmadi. Ayna gibi parliyorlardi satiyorken, hic bir bakim veya temizleme yapmamis olmama ragmen.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)