Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosikletle Nasıl Yanlanır ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    barismanco - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Arkadaşlar bilen biri anlatabilir mi ? Çok komplike bir anlatım istemiyorum nasıl yapıyorsunuz söyleyin bizde deneye deneye öğreniriz nasılsa.

Fren mi basıyorlar gaz mı açıyorlar her ikisini aynı anda mı yapıyorlar yoksa debriyajla mı oynuyorlar ne yapıyorlar çözemedim işi. Bazen benzinlik gibi kaygan zeminli yerlerden çıkışta gazı biraz hızlı koyunca hafiften yanlar gibi yapıyor ama tamamen istemsiz yani. Bunu bilinçli nasıl yaparız onu soruyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    İleride nasip olurda MT-09 gibi bir motora sahip olursan nasıl yanlanır değilde ben bu motorla nasıl düz giderim bunu sorarsın. Özellikle çarşı içi parlak asfaltta 1-2-3 yan yan geziyorum. Tabiki güç var diye.
    Jemand ve HRider bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Alıntı Mucit23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İleride nasip olurda MT-09 gibi bir motora sahip olursan nasıl yanlanır değilde ben bu motorla nasıl düz giderim bunu sorarsın. Özellikle çarşı içi parlak asfaltta 1-2-3 yan yan geziyorum. Tabiki güç var diye.
    Konuyu saptırmayalım lütfen. Ben nasıl yanlanır diye sordum biliyorsan anlat bizde bilelim. Yoksa 100cc motorlarla bile her yerde yanlayanlar var. Bizde bahsettiğin MT-09 gücü yok maalesef. Bu durumda nasıl yanlarız biliyorsan anlat hocam bu işin tekniğini ?
    Yağmurda kullanmıyorsan motosiklet kullanıyorum deme.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Öncelikle şunu belirteyim ben stunter değilim sana yardımcı olamam bu yüzden. Konu saptırmak gibi bir hedefimde yok.
    Benim yanlama diyince aklıma bu videolar geliyor.

https://www.youtube.com/embed/R2IaobCx_nY

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Alıntı barismanco adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bilen biri anlatabilir mi ? Çok komplike bir anlatım istemiyorum nasıl yapıyorsunuz söyleyin bizde deneye deneye öğreniriz nasılsa.

Fren mi basıyorlar gaz mı açıyorlar her ikisini aynı anda mı yapıyorlar yoksa debriyajla mı oynuyorlar ne yapıyorlar çözemedim işi. Bazen benzinlik gibi kaygan zeminli yerlerden çıkışta gazı biraz hızlı koyunca hafiften yanlar gibi yapıyor ama tamamen istemsiz yani. Bunu bilinçli nasıl yaparız onu soruyorum
    Gta da aşağı yukarı ve sol yön tuşuna basınca yanlıyo daire çiziyo büyük ihtimal gerçekte de arka freni sıkıp gazı kökleyerek gidonu hafif oynatmayla olur

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Konuyu saptırmayalım lütfen. Ben nasıl yanlanır diye sordum biliyorsan anlat bizde bilelim. Yoksa 100cc motorlarla bile her yerde yanlayanlar var. Bizde bahsettiğin MT-09 gücü yok maalesef. Bu durumda nasıl yanlarız biliyorsan anlat hocam bu işin tekniğini ?
    motoru çok hafif sola dönecekmiş gibi yatırıp ani gaz veriyorsun ama dip gaz vermeden patinaj yapacak şekilde ayarla ve lastik yola tutunmayı kesip sürtünmeye başladığı anda sola dönermiş gibi yapmayı bırak ve direksiyonu düzelt.

göreceksinki sen düz giderken arka teker senin sağından gelecek yani yanlayarak gazlamış olacaksın.

motoru hafif yatırmanın sebebi ise ön kaldırmayıp yanlamak için işte.

püf nokta yeterli derece gaz vermekten geçiyor çünkü çok gaz verirsen fazla kayar ve zapt edemezsin motoru sonra beraber yuvarlanır gidersiniz

bunu arka kaydırıp sonra durmadan aynı yanlamayı gazlayarak devam ettirenler var buda ayrı bir ustalık. ben denedim yapamadım, açıkcası 150cc motorum pati çekmedi

not: eğer yanlarken düzelmek istediğinde dikkatli olmazsan high side düşmesi yaşayabilirsin. sonra bu videodaki adam yerine seni görürüz

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R
    Öncelikle şunu belirteyim ben stunter değilim sana yardımcı olamam bu yüzden. Konu saptırmak gibi bir hedefimde yok.

Gönderdiğin videonun başlığı aynen şöyle " INSANE MOTORCYCLE DRIFTING ON CURVY STREETS! " insane ne demek ? Deli-delice-çıldırmış demek. Ben o kadarını yapabileceğimi sanmıyorum. Nasıl yapıldığını öğreneyim deneye deneye bir şeyler yapayım düşüncesi içerisindeyim. Teknik ve pratik bilgi verirse birisi çok sevinirim.

Soru net: Motosiklette nasıl yanlanır ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:19 ----------

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru çok hafif sola dönecekmiş gibi yatırıp ani gaz veriyorsun ama dip gaz vermeden patinaj yapacak şekilde ayarla ve lastik yola tutunmayı kesip sürtünmeye başladığı anda sola dönermiş gibi yapmayı bırak ve direksiyonu düzelt.

göreceksinki sen düz giderken arka teker senin sağından gelecek yani yanlayarak gazlamış olacaksın.

motoru hafif yatırmanın sebebi ise ön kaldırmayıp yanlamak için işte.

püf nokta yeterli derece gaz vermekten geçiyor çünkü çok gaz verirsen fazla kayar ve zapt edemezsin motoru sonra beraber yuvarlanır gidersiniz

bunu arka kaydırıp sonra durmadan aynı yanlamayı gazlayarak devam ettirenler var buda ayrı bir ustalık. ben denedim yapamadım, açıkcası 150cc motorum pati çekmedi
    Teşekkürler hocam yarın deneyeceğim dediğiniz şekilde bakalım nasıl olacak yapabilecek miyiz

Alıntı bilirkişi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gta da aşağı yukarı ve sol yön tuşuna basınca yanlıyo daire çiziyo büyük ihtimal gerçekte de arka freni sıkıp gazı kökleyerek gidonu hafif oynatmayla olur
    Düz ve güzel mantık
    Yağmurda kullanmıyorsan motosiklet kullanıyorum deme.

kuvvetmira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Exc250+vstrom 650
    Arkadaşlarında dediği gibi motoru hafif yatırıp gaz fazla açınca yanlıyacktır ufak cc lerde böyle büyük cc de buna gerek yok çünkü her turlu yanlıyor

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Gönderdiğin videonun başlığı aynen şöyle " INSANE MOTORCYCLE DRIFTING ON CURVY STREETS! " insane ne demek ? Deli-delice-çıldırmış demek. Ben o kadarını yapabileceğimi sanmıyorum. Nasıl yapıldığını öğreneyim deneye deneye bir şeyler yapayım düşüncesi içerisindeyim. Teknik ve pratik bilgi verirse birisi çok sevinirim.

Soru net: Motosiklette nasıl yanlanır ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:19 ----------

Teşekkürler hocam yarın deneyeceğim dediğiniz şekilde bakalım nasıl olacak yapabilecek miyiz

Düz ve güzel mantık
    bak düşersen karışmam

ağırlık merkezini ayarlayamayınca yanladıktan sonra düzelirken yere uçabilirsin high side tarafa doğru.

kuvvetmira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Exc250+vstrom 650
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak düşersen karışmam

ağırlık merkezini ayarlayamayınca yanladıktan sonra düzelirken yere uçabilirsin high side tarafa doğru.
    düşmez düşmez Allahın izniyle

_Siyah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 MH DRİFT
    Eğer motor Kawasaki Ninja 250R ise;

Teorik olarak kısaca şöyle olur. Asfaltın parladığı ve ayağınızın kaydığı asfaltta düşük devirde giderken çok hafif debriyaj desteğiyle gazı açarsanız makina istemsizce S şeklinde yanlayacaktır fakat bu gaz açmayı uzun süre yaparsanız motor sizi üstünden atabilir. Sağa doğru yanlamak için gideonu sola sola doğru yanlamak içinse tam terse standart drift kuralı sağa gitmek istiyorsan sola kır. Tavsiyem ilk başta S şeklinde yanlamanız çünkü dönüşlü yanlama yaparken tecrübesizseniz büyük ihtimalle motor 360 dereceye yakın bir açıyla yerinde döner sizde asfaltı öpmüş olursunuz. Benim motosikletim 125cc ben debriyajla yanlıyorum 125 cc olmasına rağmen parlak asfaltta gayet yeterli oluyor 250cc çok daha fazla aksiyona sebep olacaktır aman dikkat edin.
    Tabi bu teorikteki bilgi pratiğe dönüşmeden bir işe yaramaz, bununla ilgili ufak bir video edit atabilirim isterseniz yakında.
    Kolay gelsin,başarılar.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1000rr ve dandik bi lastik varsa üstüne arka lastiğin havasını da biraz arttırırsan istemesende yanlarsın asfaltın en dandik olduğu yerde bi gaz açarsın panorama..

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    duke 250 de yanlamaya calıstım tekere geldım. deneyeceksen aman hee gıdonu mutlaka donecekmıs gıbı kır ve asfalt kalıtelı olmasın . lastıgı tutar falan yanlamaya calısırken motor tepene falan bıner,pek hoş olmaz

Motosikleti
    2009 Ducati Monster 696
    ben monster ın lastiği değiştirene kadar düz gidemiyodum. 250 cc de lastiklerin boktan değilse düz yolda zor. ana yola fln çıkarken dene biraz fazla gaz açmayı gidon hafif kırıkken.

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:26 ----------

bunu yaparken ön fren mi kullanıyolar acaba? başka bi mantık yürütemedim.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sağ dönüş-ıslak lastik-biraz fazla gaz açma
    geçen böyle bir hata yaptım ve kendimi yerde buluyordum

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    kavşakta dönerken tam dönüşü bitirecekken 1. viteste gazı açıyorsun ve kalçanla motora yön veriyorsun...

dozajını ayarlak önemli çünkü kontrolden çıkarsa seni motordan atabilir bu hareket fazla uzatmadan ikiye atmak lazım.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Debriyajı kavrama noktasına kadar getir.Sonra muallakta bırak kavramayla kavramama arasında olsun yani yarım debriyaj.Aynı zamanda gaz aç ama kotrol edebileceğin kadar aç

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adam doğru demiş, niye konuyu saptırsın ki? Yanlamada temel kavram motorun gücüdür. Ha ufak cc ler ile de becerebilirsin ama motor basur olur.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Aynştaynlar toplanmış. Arka freni sık diyenler, yarım debriyaj yap diyenler. Biri çıkmış amcalara pipisini gösteriyor. Kalçayla motoru yönlendirebileceğini düşünen bile var helal olsun güzel troll başlık.
    Bugraaa ve Bohemian bunu beğendiler.

antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    konuyu MOTOSİKLET NASIL YIKARNIR ? diye bi benmi yanlıs okudum acaba

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)