Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

TARZ SEÇİMİ YARDIMI...

Motovento
    REKLAM ALANI
    bahadirce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Şu anda motorsuz...
    Arkadaşlar merhaba,

3 yıllık bir aranın ardından tekrar motosiklet selesine oturma hayalleri kuruyorum.

Ancak tarz konusunda karar veremedim. Hangi motor diye sormayacağım, hangi tarz diye tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

Maxi Scooter mu Racing mi?

Çok alakasız di mi, evim ile iş yerim arası 4-5 km falan. Büyük ihtimalle h.sonları ya da akşamları kısa bir süre kullanabileceğim bir motosiklet olacak. Yaş 35 boy 1.90 maxi scooter'a da racing'e de nasıl sığacam bilmiyorum.

Neden maxi scooter, uzun yol düşüncem yok. Gerektiğinde terlikle, şortla markete gidebileceğim bir motor.

Neden racing, bu tarz sürmedim daha önce, tipi güzel,

Mali müşavirlik yapıyorum. Maxi scooter hoş durmayabilir mi diye bir düşünceye kapıldım. Bilemedim işte...

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim arkadaşlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    bence supermotor al.

kullandığım makinalar
    honda titan 125
    96 model KLR 600
    97 model KLR 650
    hypermotard 796
    2017 model afrika twin

sadece hypermotard bana ait. diğerleri abimindi ve onları kullanmışlığım var.

ben supermotor tavsiye ederim.
    yolda da gidersin arazide de kaldırımdan da atlarsın şekilde yaparsın.
    trafikte aralarda iyi manevrada yaparsın. benimki gibi hypermotard 796 alırsan kalkışta reyzingleride alırsın. (tabi ilk 100 metre kadar)
    Anfibi ve bahadirce bunu beğendiler.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Özellikle de belirli bir motosiklet tercihiniz olmadığı, birbirinden çok farklı iki sınıftan bahsettiğimiz için bilgiler biraz zayıf kalıyor.

Bunun yerine mesela deseniz ki;

Bütçem ......... civarı,

Yeni/ikinci El bakıyorum,

Ekipmanım var/yok,

Hafta sonları gidip geleceğiniz, gezmeyi planladığınız yol/mesafe nedir?

Belki araziye çıkmak isteyeceksiniz, belki otobanda gideceksiniz. Siz en iyisi ilk olarak malum siteye girip şöyle bir bakın, sonra diğer malum siteden birkaç motosiklet videosu izleyip tekrar bir düşünüp karar vermeye çalışın.

Bunlar haricinde mutlaka aklınızda bir tarz, sizi çeken bir model vardır diye düşünüyorum.

Aksi halde tek önerebileceğim; bu siteden, beğeneceğiniz motosikletin boyunuza göre oturuş pozisyonunu ve üzerinde nasıl duracağınızı görmenize yardımcı olmak olabilir.

Xmax öneririm ama onun yerine şu da olur, ikinci el bir CBR250R veya R25' de iyidir ama ikinci eli yerine yenisi şu fiyata, bir MT-07 tavsiye ederim ama hafta sonu eşiniz de artçınız olacak mı, AfricaTwin kendi sınıfında en makul ve mantıklı motosikletlerden biri ama hoşunuza gider mi veya bütçeniz yeter mi...

Motosiklet sizin bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre, çevre ve distribütör etkenleriyle satış sonrası desteği de düşündüğümüzde önerilerde bulunabileceğimiz birşey. Sizin yerinize tarz konusunda ne diyebiliriz bilemedim Daha çok veri lazım
    bahadirce bunu beğendi.

YAHYaONUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200 NS/ Yamaha tracer 700
    Hocam senin yerine maxi scooter ya da racing diyemem ama bende sana şunu sorayım ozaman;

Neden naked, touring, cruiser ya da enduro değil ?
    bahadirce bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı bahadirce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mali müşavirlik yapıyorum. Maxi scooter hoş durmayabilir mi diye bir düşünceye kapıldım.

Bende tam tersi daha oturaklı bir motosiklet tipi olduğunu düşünüyorum.

bizim müdür arada xmax ile gidip geliyor
    bahadirce bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    naked al bakkalada gidersin,gezmeyede,işede
    bahadirce bunu beğendi.

Motosikleti
    Şu anda motorsuz...
    Arkadaşlar cevaplar için teşekkürler.

Şöyle anlatayim, rx3 kullandım, cbf 600 kullandım. Ama gözüm hep xciting 250i'deydi, xciting 500, yamaha majesty 400, burgman 400 de diğer seçeneklerimdi. hyosung gt250 naked'ın köşesinden dönüp rx3 almıştım. Ama gt250 naked içimde kalmadı değil, gt250 R da gözüme çok hoş görünüyor. Uzun yol düşünmediğim için çok yüksek motor gücü düşünmüyorum. Cross yapma fırsatım da olmuyor. Şehir içinde, asfalt yolda, sakin sürüş, ama gerektiğinde biraz güç için 250'lik yeterli diye düşünüyorum. Bütçem çok fazla olmayacağı için, etrafında döndüğüm modeller bunlar açıkçası. Hyo için bolca araştırma yaptım. Yani o motor çöp, onu alacağına bisiklet al gibi bir yorum yapılmamasını rica ediyorum. Kullanan çok değerli abilerim de vardı.
    Kullanım, şehir içi günlük 10 km, hafta sonu da en fazla 40 km yaparım. Uzun yol yok, sadece şehir içi, gezinti için, cross yok, yarış yok, egzoz bağırtma yok, keyfine sürüş var, yakıt derdi yok, çünkü aşırı bir yol kat etme yok... gibi gibi...[COLOR="Silver"]

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim boy 1,90 Xcity 250 altımda hiç de ufak durmuyordu. Bütçe varsa bir Xmax 300 çok iyi olur (gerektiğinde de uzun yol da yapar), anlattıklarınızdan uygun bir maxi scooter sizin için daha kullanışlı olur gibi geldi...
    bahadirce bunu beğendi.

Egee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki ER-5 gitti Yamaha WR125X geldi
    Naked tercih etmeni tavsiye ederim
    bahadirce bunu beğendi.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    DualPurpose yada Supermoto.
    İmkan varsa supermoto öncelikli.

Ülke şartlarında "Alayına giderim" felsefesini en sağlam yansıtacak motor Supermoto'dur.
    bahadirce bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    İş ve işe gidip gelirken az da olsa üstünüzün daha az kirleneceğiniz düşünerek, bagaj hacmini de işin içine ekleyerek İkinci el güzel bir Yamaha X-City250 işinizi görür gibi görünüyor, veya belki bir X-Max250ABS.

Bir de Honda NC750X' i değerlendirin derim. Sanıyorum ki aradığınızı onda bulabilirsiniz. Ama daha agresif bir makinenin selesinde hissetmek isterseniz bir MT-07 ile işe git/gel mototerapi gibi gelir insana.

Fiyatı bu aralıklarda tutmakta sorun yok ancak daha düşük hacimli bir motosiklet bakıyorsanız, kalite açısından yukarıdakilerden aşağıda kalmayan yakışıklı bir Suzuki V-Strom250' de sizi memnun edecektir.

V-Strom' a o parayı vereceğime Yamaha R25 alırım daha iyi de diyebilirsiniz.

Ne olursa olsun "bu da olabilir aslında" diye düşündüğünüz bir motosiklet varsa mutlaka önce selesine bir oturun. Oturuş pozisyonu size ne kadar uyuyor bir bakın, imkanınız olursa küçük bir tur atın en azından.

Tarz olarak amacınıza maxiscooter tip birşey daha müsait gibi duruyor. Lakin yine de dizlerle depoyu tutamamanın verdiği his yüzünden, teker çaplarının ve genellikle amortisör kurslarının azlığından dolayı scooter' dan öte diğer modellere bakmanızı öneririm. Bu ikisini elerseniz ve scooter' da dizle de tutmasam olur, bizim oralarda kısa amortisör de dert olmaz derseniz scooter candır (şahsen o kadar kullandım, hiç alışamadım Yine de bagaj hacmi ve kullanım kolaylığı efsane).
    bahadirce bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    mali müşavire maxi scooter çok daha iyi gider,çünkü yağmurlu havalarda bile takım elbiseyle kullanabilirsiniz,diğer motorlar gibi üstünüz başınız berbat olmaz
    bance xmax 250-300 sizin için en iyi çözüm,,2 ci elide çok iyi
    bahadirce bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    scooter candır. maxi olmasa dahi tercih ederim. racing tarz olarak bana hiç uymaz zaten son sırada bile değil.
    Benim tarz sıralamam şu:
    Scooter - Adventure - Naked - Touring

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kışın büyük nimet scooter'lar.

Motosikleti
    Rks k-light 202
    Tabiki de maxi scooter... Pişman etmez, rahat ettirir.

Anfibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS
    Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bence supermotor al.

kullandığım makinalar
    honda titan 125
    96 model KLR 600
    97 model KLR 650
    hypermotard 796
    2017 model afrika twin

sadece hypermotard bana ait. diğerleri abimindi ve onları kullanmışlığım var.

ben supermotor tavsiye ederim.
    yolda da gidersin arazide de kaldırımdan da atlarsın şekilde yaparsın.
    trafikte aralarda iyi manevrada yaparsın. benimki gibi hypermotard 796 alırsan kalkışta reyzingleride alırsın. (tabi ilk 100 metre kadar)
    ahhh ahhh "hypermotard" nasıl hastasıydım hemde nasılllllll ama ne 2.eli alacak motor var ne de sıfır alacak maddi bütçe
    mavzer-i bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    hayatımda 40-5 tane belki motorum oldu hiç ss almadım binmedim mi sürüsüne bereket hem sürdüm ama heves edip para verip almadım.. bu benle işgişi bir şey sevmiyorum oturuş pozisyonu sürüş elverişsizliğini bana göre şehir kullanımına aktif olarak uygun bir alet değil .. eğlence aleti haftasonu teme çıkıp gazlarsın yada piste çıkıp gazını atarsın..

maxi scooterda mali müşavir belki hoş durmayabilir demişsinde bu cümle külliyen ters olmuş .. burgman,silverwing,goldwing v.b maxi lerin sürücülerinin mesleklerini sormanı öneririm.. doktordur,avukattır,bankacıdır , müdürdür büyük bir şirkette yani boş adam çıkmaz çıksa çıksa 1000 kişiden 10 kişi çıkar..
    bahadirce bunu beğendi.

Motosikleti
    Şu anda motorsuz...
    Arkadaşlar, yanıtlar için teşekkürler...

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı bahadirce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mali müşavirlik yapıyorum. Maxi scooter hoş durmayabilir mi diye bir düşünceye kapıldım.
    Aradığınız şey tam da bu işte.

bahadirce bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)