Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Egzozun stockda olsa bağırırsa yazarım ceza ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ZamboKage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATILDI.
    Merhaba , forum ahalisi bugün yürüş yaparken şehir içinde trafik çevirmesine denk geldim ve aklımı ne zamandır karıştıran bu soruyu sormak için polis memurumuza yanaştım, aramızdakı diyaloğu aynen size aktarıyorum.
    Ben: merhaba kolay gelsin , size bir soru sorabilirmiyim.
    Polis: sağol , tabi buyrun.
    Ben: Benim motosikletimin egzozu fabrika çıkışlı ses desibeli ölçülmüş standartlara uygun olduğuna göre , örnek verirsem trafikte seyir halindeyken önüme bir araç atladı veya başka bir şey bende o an korna yerine motosikleti devrilendirdim(anlaşılır olsun diye redline veya kesici demedim çünkü motorlu polis değildi) sizde tesadüf ordan geçiyorsunuz ve bu sesi duydunuz herhangi bir şekilde cezai işlem uygulanabilir mi ?
    Polis: evet egzoz fabrikasyon olsada çevreyi rahatsız edebilecek ses tonuna ulaşırsa ve ben tanık olursam çevreye rahatsızlık gürültü kirliliğinden ceza yazarım.
    Ben: Ama motosikletim fabrikanın ürettiği egzozu kullanıyor herhangi bir işlem yok full orjinal nasıl abart egzoz cezası yazılır ?
    Polis: vallahi ben bilmem herhangi yüksek sese şahit olursam bana verilen emir bu cezai işlem uygula.
    Ben: ortalık kızışmasın ve sinirlerime hakim olmak adına sadece iyi nöbetler diyip sohbeti bitirdim.

Şimdi aklımda soru işareti vardı ve dahada büyüdü aramızda yokmu trafik polisi varmı Aslı astarı bu olayın gerçekten stok egzozla redline yapsam polis duysa cezai işlem uygulayabilir mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Mantıklı olan da bu zaten. Kasıtlı olarak gürültü yaparak etrafa rahatsızlık vermek suçtur. Aynı şekilde gereksiz yere korna çalmanın da cezası olması lazım yada sokak ortasında bağırmanın.
    foxtrot, birbilent ve espresso bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Egzoz gerçekten orjinalse cezaya itiraz dilekçesi yazar egzozun fotoğrafı vs ne lazımsa ekler asliye mahkemesine müracaat edersin , bana sesli geldi deyip ceza kesilmez , gözüme hızlı geldi deyip ceza kesiyorlar mı ? radarla tespit edip yazıyor..
    siyanoz bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Farklı sorular üreterek fikir jimnastiği yapabiliriz.
    Mesela;
    - Memur bey,arabamda fabrika çıkışı teyp var. Amfi falan hiç bir şey takmadım. Merve'lerin ordan geçerken teybi son ses açsam ceza yazarmısın?

Ya da;
    - Memur bey, fabrika çıkışı orjinal kornam var. Buse cama çıksın diye daaat daaat öttürsem sen de beni öttürürmüsün?

Gibi.

Bir de forumda da çok rastladığımız, egzoz sesini ölçmeden ceza yazamaz, itiraz edin geyiği var.
    Müzik sesine ceza yazarken ölçüyorlar mı?
    Hayır.
    Oyun havaları eşliğinde alnına yapıştırıveriyorlar ceza makbuzunu.

Devlet ne zaman hatalı park yeri için fotoğraf, ışık ihlali için video kaydı falan ister. İşte o zaman desibel ölçümü de gelecektir.
    Ama bu gün en fazla fotoğrafla idare ediliyor ki bu genellikle radar fotoğrafı veya hatalı park fotoğrafı oluyor. Kaldı ki yasal olarak şart değil bildiğim kadarıyla. Muhtemelen boşuna itiraz edip kafamızı şişirmeyin diye yolluyorlar.
    Özetle;
    Gürültü yapmayın!
    Osm@n, The Dude, BatuhanK ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Egzoz gerçekten orjinalse cezaya itiraz dilekçesi yazar egzozun fotoğrafı vs ne lazımsa ekler asliye mahkemesine müracaat edersin , bana sesli geldi deyip ceza kesilmez , gözüme hızlı geldi deyip ceza kesiyorlar mı ? radarla tespit edip yazıyor..
    Bana radardan ceza kesildi. Ne radar resmi ne başka birşey. Olay yerinden geçmekte olan trafik polisi, bana 131’le gittiğimi saptandığını yazmış ve kesildi. O zaman daha %50 aşımı de birşey yoktu. %30’dan fazla die 488₺ ceza verdiler.

Motosikleti
    NC750X
    gürültü gürültüdür.. dikkat edin burada stock olmayan ve yüksek ses çıkaran bir egzoz taktınız diye kesilmiyor ceza.. o tür cezalarda orijinal egzoza dönüp sadece tekrar muayeneye girmeniz gerekir..

çevreye rahatsızlık verme suçu farklı birşeydir.. birisi orjinal egzozu olan ferrariyle gece 3 te sokağınızın önünden redline yaparak geçti siz de polis çağırdınız adam bulundu vs.. sen bana ceza kesemezsin kardeşim, bu arabanın egzozu orjinal istediğim yerde istediğim gibi bağırtırım.. bastırdım parasını ferrari aldım insanlar uyanırsa uyansın bana ne derse ne düşünürdünüz ki geçenlerde böyle bir tip vardı gerçekten spor otomobiline ceza kesmişler isyan ediyordu.. parası olanın kendini peygamber zannettiği bu memlekette normal böyle şeyler..
    not: görevi kötüye kullanarak normal seste bile ceza yazma ihtimali dahil edilmemiştir..

beyin sadece itiraza çalıştığı için aradaki farkı anlayamamış arkadaş.

isterse 50 kez fabrika çıkışlı egzos olsun, yazılan ceza egzoza değil "gürültü kirliliği"ne.
    birbilent ve espresso bunu beğendiler.

hasangazili - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar RS 200
    Hukuk devletinde yaşadığımıza göre her şey hukuki olmalı. Kanunda öngörülmüş olmalı. Hangi kanunun hangi maddesine göre işlem yapacağını öğrenseydin daha net bir tartışma olurdu.

tugrulbora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Hukuk mu kaldı beyler?

Tecavüze uğrayan 16 yaşındaki kız için "Küçüğün rızası vardı." diyen ?!adalet bakanı!? gördü bu gözler

Ne hukuku?
    The Dude, yigozya ve birbilent bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı ZamboKage adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba , forum ahalisi bugün yürüş yaparken şehir içinde trafik çevirmesine denk geldim ve aklımı ne zamandır karıştıran bu soruyu sormak için polis memurumuza yanaştım, aramızdakı diyaloğu aynen size aktarıyorum.
    Ben: merhaba kolay gelsin , size bir soru sorabilirmiyim.
    Polis: sağol , tabi buyrun.
    Ben: Benim motosikletimin egzozu fabrika çıkışlı ses desibeli ölçülmüş standartlara uygun olduğuna göre , örnek verirsem trafikte seyir halindeyken önüme bir araç atladı veya başka bir şey bende o an korna yerine motosikleti devrilendirdim(anlaşılır olsun diye redline veya kesici demedim çünkü motorlu polis değildi) sizde tesadüf ordan geçiyorsunuz ve bu sesi duydunuz herhangi bir şekilde cezai işlem uygulanabilir mi ?
    II. Mahmut döneminde, münasebetsiz Mehmet efendi diye nam salmış biri varmış.
    Bir gün II. Mahmut, münasebetsiz Mehmet Efendi’yi merak edip huzuruna getirtmiş.
    Münasebetsiz Mehmet Efendi, el etek öptükten sonra, boynu bükük öyle duruyormuş ayakta.
    Padişah:
    - Hadi bir şey söyle bakalım, demiş.
    Münasebetsiz Mehmet Efendi, melül melül yüzüne bakmış ve:
    - Affedersiniz sultanim, demiş. Peder-i aliniz zurna çalar mıydı?
    Genç padişah şaşırmış:
    - Hayır demiş. Çalmazdı.
    Münasebetsiz Mehmet Efendi cevap vermiş.
    - Bendenizinki de çalmazdı.
    The Dude, mustafa_325, COQ ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    NC750X
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bana radardan ceza kesildi. Ne radar resmi ne başka birşey. Olay yerinden geçmekte olan trafik polisi, bana 131’le gittiğimi saptandığını yazmış ve kesildi. O zaman daha %50 aşımı de birşey yoktu. %30’dan fazla die 488₺ ceza verdiler.
    radar, resmi hatta videoyu çekiyor ancak, mürekkep israfından dolayı (sanırım) evinize yollamıyorlar her şeyi.. emniyete gidip itiraz ettiğiniz zaman bilgisayardan gösteriyorlar diye biliyorum.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Seçim zamanı yaklaştıkça kulağımızı düdükleyen parti araçlarına ceza kesmeye totosu yemeyenler, eline fırsat geçince normal vatandaşa ceza keser kardeşim.. sonra haktan hukuktan bahsedenler çıkar ülkede yasa var, hukuk var kardeşim der.. bu hukuk sadece normal vatandaşa uygulanır.. öyle bir hukuk devletinin içindeyiz işte..

ses kirliliğinden rahatsızmıyım? evet.. bende rahatsızım.. ama hukuk varsa, yasa varsa, her yerde herkese uygulanırsa anlamı var!

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Kuvvetli osursan bile yazarlar...

Dübür,stok ve orjinal olsa bile...
    tugrulbora, yigozya ve kanucan bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kuvvetli osursan bile yazarlar...

Dübür,stok ve orjinal olsa bile...
    Hele ki emisyon oranları euro4 normlarına uygun değilse hepten ayvayı yediniz.

Motosikleti
    xv250
    sınır kaç desibel imiş onu da sorsa idiniz ya

gurucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    https://www.youtube.com/watch?v=9kWXZ7L7rzY

PAPAZ_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV650
    Ah be kardeşim sen niye eşeğin aklına karpuz kabuğunu getiriyosun. Ne güzel unutulmuştu uzun süredir ses çıkmıyordu yaktın bizi yaktın☺

bajajpulsar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CygnusL(2015)-NS200(2015)-MT25(2020)
    bence ayrım şu noktada olmalı. eğer bir kişi çevreyi rahatsız etmek için stok egzozunu bağırtıyorsa egzozdan değil kişiye çevredekilere rahatsızlık verdiği gerekçesiyle ceza yazılmalı.yani evinde müziği son ses dinleyip etrafını rahatsız eden adamla aynı cezayı yemeli.ancak egzozu after market egzozsa hem egzozdan ceza yazılmalı hem de çevreyi rahatsız ettiği için.
    chaqalqarlos bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    gereksiz bağırtıp insanları rahatsız edersen ceza işlem uygulayabilir, haklıdır da.
    nitekim çoğu motosiklet fabrika çıkışı 200 km/s hızlara çok kolay erişebilmekte diye trafikte bu hızda gidip de "ama bunun fabrika çıkışı böyle ne yapayım" şeklinde bir savunma yapmak ne kadar doğru değilse egzoz için de aynı durum geçerlidir.

Motosikleti
    Artık Yok...
    iyide polisle ya ne konuşduğunu anlamamışsın yada kasti konuyu çıkmaza sokmaya çalışıyorsun kendi kendine..

Polisin sana dediği "çevreyi rahatsız edebilecek ses tonuna ulaşırsa ve ben tanık olursam çevreye rahatsızlık gürültü kirliliğinden ceza yazarım"

Bunun senin motorsikletinle egzozunla hiç bir ilgisi yok.. çevreye verdiğin ses kirliliği yüzünden keserim demiş egzosdan değil.. aynı cezayı arabayla müziği sesini sonuna kadar açıp çevreye rahatsızlık veren insanlar içinde kesebilir.. aynı kapsamda.. yani egzosunla bir ilgisi yok..

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)