Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet başlamamı engelleyen tedirginlikler

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar herkese selamlar, motosiklete başlamayı düşünüyorum ama bazı şeyler gözümü korkutuyor. Sizin de yorumlarınızı duymak isterim.

Öncelikle yaklaşık 10 senedir araba ehliyetim var, motosikleti küçük kasabalarda ehliyetsiz olarak keyfine kullandım. Geçtiğimiz 1 senede motosiklet hevesim çok arttı. Öncelikle a2 ehliyet edindim. Sonrasında naked 250cc motosiklet bakıyorum.Çevrem pek istemiyor açıkçası her motosiklete başlayanların çevresi gibi. Gözümü karartıp pazarlık yapmıştım ama sonlarda cesaret edemedim. Acaba motosiklet almakla dert mi ediniyorum dedim ve iptal ettim almadım. Ama ne zaman yanımdan motosiklet geçse dönüp kafamı çeviriyorum. alsam da almasam da içim rahat değil gibi.

Kaygılarımı özetlersem;

İstanbulda yaşıyorum. Keyfi alacağım motosikleti, arada işe giderim falan diyorum. Ama sabahları temi-e5'i gözlemlediğimde özellikle servis ve ticari araçlar aptal gibi araba kullanıyor, diyorum buraya motorla girilir mi ? Yine gezmek için gidilecek rotalar genelde çevreyolu.

Diğer kaygım da evimin otoparkı var ama açık, binanın arkasında. Hırsızlar o kadar yüzsüzmüş ki evden görsen bağırsan bile resmen gitmiyorlarmış kalabalık olmalarına güvenip. kapalı isparklara abone olsam motoru almak için otobüse bin, tekrar koy otobüsle dön saçma geliyor.

Tam vazgeçiyorum, ama gene de olmuyor.

Özellikle istanbul'daki arkadaşlar ne düşünüyor kaygılarım hakkında,yorumlarsanız sevinirim.

İyi akşamlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Hepsi doğru hacı.Minibüsler,kamyonlar havada uçuşuyor.Hırsızlar zaten coştu.Geçen bi tanıdığımın motorunu çalıp 1-2 saat binip ateşe verip uçurumdan attılar.Hepsi risk bunlar.İş-park filan da hikaye gözüne kestiren adam ordan da çalar.İstanbul'a geri dönme şansım vardı sadece motoru nereye koyacağımı düşündüğümden dolayı dönmedim.

Paran bolsa alırsın bi 600RR İstanbul Park'ta tur atar durursun yada bi enduro alıp dağlarda gezersin.

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O motor alınacak ! Çünkü niyetine girip ehliyet almışsın, görünce için gidiyor yolda falan, foruma da üye olmuşsun beni ikna etsinler diye;)

Al gitsin ilerde pisman olacagina.Ekonomik olarak zorlamayaçak orta halli bi motor al hobi motorcusu olarak başla iş trafiğine girmemiş olursun riski azaltirsin ilk etapta..Eğitim, ekipman ve kilit vs ye parayı basabilirsin. .Bu safhada motosikleti kolla, hirsizlari otoparkı fiziki durum falan bi alışkanlık olur duruma göre kullanımına gore gönlündeki motoru alırsın sonra. ..O otoparka götür getir işi iş değil bıkarsın bi yerden sonra..Baktın istediğin gibi olmadı satarsın kaybedecek bişey yok, yazarken iyi de kullanırken hafife almamak lazım motosiklet kullanimini, hayirlisi olsun..

Motosikleti
    MT 25
    Abi selam. Bende de aynı hevesten ve çalınma korkusundan vardı :'( motoru aldım. Hevesim hiç bitmedi. Çalınma korkusu da geçmiyor ilk hafta pusuya yattım motor için. Eğer küçük ve ucuz birşey düşünürsen 2.elde 6-7 arasına temiz 4-5 km'de bulunuyor. rks rn 180 bakabilirsin naked küçük motor. 190cc 13 beygir. 3.viteste 104 görüyor. Rodajı düzgün yapılmışsa. Seni tatmin edecektir. Tabi daha yüksek şeyler almak istersen sen bilirsin. Çalınma konusunda armor military 714 alıyorsun yada sxp 14mm zincir kilit. Para varsa Üstüne kasko. Arkana bakmıyorsun. Ben henüz hiçbirini yapabilmiş değilim.
    yigozya bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bazı motorların piyasası yok,kilitsiz bile bıraksan çalınmıyor. Bahsettiğin bunca olumsuzluğa rağmen yine de değer. Misal yarın için dümenden izin aldım,hava güzel İstanbul'da, 200-250 km yol yapıp döneceğim.

Arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için teşekkürler, konu madem alırsama geldi, şöyle söyleyeyim;

Eğer alırsam, kasko, abus granit kilit alacağım. model olarak duke250 düşünüyorum gerekli bütçeyi ayırdım.

Başlangıç için fazla mı diye düşünsem de bajaj pulsar alsam abs'li onlarda 3 4 bin lira daha ucuz duke'den 3000 lira için şartları zorlayıp istediğim motoru almak istiyorum.

Motosikleti
    MT 25
    Alıntı gezgin20 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için teşekkürler, konu madem alırsama geldi, şöyle söyleyeyim;

Eğer alırsam, kasko, abus granit kilit alacağım. model olarak duke250 düşünüyorum gerekli bütçeyi ayırdım.

Başlangıç için fazla mı diye düşünsem de bajaj pulsar alsam abs'li onlarda 3 4 bin lira daha ucuz duke'den 3000 lira için şartları zorlayıp istediğim motoru almak istiyorum.
    GERİSİ TEFERRUAT ABİM ŞİMDİDEN Hayırlı olsun. iyi bir kilit + kasko ile birşey olmaz.

Motosikleti
    Artık Yok...
    çevren doğru bakıyor bu işe yeni başlayan ,orta seviye süren ve uzun süre süren olarak bakman lazım olaya..

motora her sene onbinlerce insan heves edip başlıyor sonrasında o onbinlercesi içinden bir kaç yüz tanesi devam ediyor.. sahibindende bu tür dolu ilan bulabilirsiniz motoru bıraktım,motor dünyasına veda ediyorum, bana göre değilmiş , bir heves edip aldım ama sürmeye vaktim olmuyor gibi gibi....

istanbulda yaşıyorum 25 yıldır da bir fill bu trafikde motor sürüyorum daha üstü varda onu katmıyorum .. son 2-3 senede lanet ettiğim , kavga ettiğim,tartıştığım kadar hiç bu kadar nefret gelmemişdi trafikden.. Hadi arabanın motorcuya saygısı yok ona alışığızda artık motorcunun bile motorcuya saygısı yok..

trafikde eğitimsiz çok insan var şimdi birileri diyebilir eskidende vardı yok şu anda 10 misli fazla var bunun nedeninide ben kiralık rentcar tarzı araçlara bağlıyorum.. herkesin altında kiralık araçlar var haliyle 3 günlük ehliyeti olup yada 20 senedir ehliyeti olupda nerdeyse hiç araba sürmemiş normalde arabasıda olmıyan şirketin altına araba verdiği insanlar çok var.

bu dediklerimden gözün korkmasın ama bil ..

çalınma işine gelince o biraz altındaki motoroda bakar geçen bunun konusu vardı orda yazdım.. iki tip hırsız var diye biri bu işi para için yapar onlar profesyöneldir.. motorunu alıp kullanmaz yani direk parçalarlar..

bir diğeride yukarda roof unda yazdığı gibi benim üç beş arkadaşında başına geldi onunda motoru sürüp sürüp kanala atmışlardı çekici vinç ile çıkarttık böyle arıza genelde yaşları çok genç hatta reşit bile olmıyan tipler çalıyor gezmelik.. şanslıysan gezip gezip motorun ağzına edip bir tarlaya arsaya fırlatıyorlar. şanssızsan bizim arkadaşda olduğu gibi motoru alıp kanala atıyorlar yada roofun arkadaşında olduğu gibi yakıp uçurumdan atıyorlar..

bununda çok farklı önlemleri olsada kati bir çözümü yok.. bunda bana kalrısa önlemden önce motorun cinsi markası şekli ön planda geliyor arkadaşımda zx6r var birde eski seyhanı var kanuni zx6r otoparkda orda bile zincirli tam otoparkçının ofisinin yanında.. yani adamın gözü önünde..
    diğer evin önünde seyhan ne zincir ne kilit üstünde bir branda var o kadar kaldırımın üstünde duruyor isteyen elle iter götürür.. yıllardır durur orda dokunan eden yok.. hatta önündeki çocuğun direğe zincirle bağlı motorunu uğraşmılar çalmışlar ona dokunmamışlar bile

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çevren doğru bakıyor bu işe yeni başlayan ,orta seviye süren ve uzun süre süren olarak bakman lazım olaya..

motora her sene onbinlerce insan heves edip başlıyor sonrasında o onbinlercesi içinden bir kaç yüz tanesi devam ediyor.. sahibindende bu tür dolu ilan bulabilirsiniz motoru bıraktım,motor dünyasına veda ediyorum, bana göre değilmiş , bir heves edip aldım ama sürmeye vaktim olmuyor gibi gibi....

istanbulda yaşıyorum 25 yıldır da bir fill bu trafikde motor sürüyorum daha üstü varda onu katmıyorum .. son 2-3 senede lanet ettiğim , kavga ettiğim,tartıştığım kadar hiç bu kadar nefret gelmemişdi trafikden.. Hadi arabanın motorcuya saygısı yok ona alışığızda artık motorcunun bile motorcuya saygısı yok..

trafikde eğitimsiz çok insan var şimdi birileri diyebilir eskidende vardı yok şu anda 10 misli fazla var bunun nedeninide ben kiralık rentcar tarzı araçlara bağlıyorum.. herkesin altında kiralık araçlar var haliyle 3 günlük ehliyeti olup yada 20 senedir ehliyeti olupda nerdeyse hiç araba sürmemiş normalde arabasıda olmıyan şirketin altına araba verdiği insanlar çok var.

bu dediklerimden gözün korkmasın ama bil ..

çalınma işine gelince o biraz altındaki motoroda bakar geçen bunun konusu vardı orda yazdım.. iki tip hırsız var diye biri bu işi para için yapar onlar profesyöneldir.. motorunu alıp kullanmaz yani direk parçalarlar..

bir diğeride yukarda roof unda yazdığı gibi benim üç beş arkadaşında başına geldi onunda motoru sürüp sürüp kanala atmışlardı çekici vinç ile çıkarttık böyle arıza genelde yaşları çok genç hatta reşit bile olmıyan tipler çalıyor gezmelik.. şanslıysan gezip gezip motorun ağzına edip bir tarlaya arsaya fırlatıyorlar. şanssızsan bizim arkadaşda olduğu gibi motoru alıp kanala atıyorlar yada roofun arkadaşında olduğu gibi yakıp uçurumdan atıyorlar..

bununda çok farklı önlemleri olsada kati bir çözümü yok.. bunda bana kalrısa önlemden önce motorun cinsi markası şekli ön planda geliyor arkadaşımda zx6r var birde eski seyhanı var kanuni zx6r otoparkda orda bile zincirli tam otoparkçının ofisinin yanında.. yani adamın gözü önünde..
    diğer evin önünde seyhan ne zincir ne kilit üstünde bir branda var o kadar kaldırımın üstünde duruyor isteyen elle iter götürür.. yıllardır durur orda dokunan eden yok.. hatta önündeki çocuğun direğe zincirle bağlı motorunu uğraşmılar çalmışlar ona dokunmamışlar bile
    hakkini vere vere cevaplamissin!

+1

RÇ1978 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba 100 T9
    Virüs kana bulaşmış bir kere yapacak birşey yok o motor alınacak
    Arkadaşlar gereken bilgileri zaten vermişler de ben önce ekipman sonra da güvenliğinden pek kuşku duymayacağınız bir garaj diyorum kendinize uygun motoru seçtikten sonra ek olarak istanbulda yaşadığınız için mutlaka serin kanlı ve sabırlı olun kazasız belasız iyi sürüşler şimdiden .

Motosikleti
    KTM DUKE 250
    Duke 250'yi aldım, sokağa kapının önüne bağladım (daha önce 2 sene boyunca ybr 125'i bağladığım yere...)

Tam 1 hafta sonra çalmaya çalıştılar... gidon kilidini kırmışlar, 50 tl'lik halat kilidi çözememişler, işler ters gitmiş, arabaların alarmları çalmış köpekler havlamış, birileri cama çıkmış, işi yarım bırakıp gitmişler...

İki tip insan var 1 motosiklet kullananlar, 2 kullanmak isteyenler' derler ya sen de yakında kullananlardan olacaksın... hayırlı olsun

Duke seçimin başlangıç için bence uygun, tek sorun güvenlik, çok dikkat çekiyor ve parçası pahalı olduğu için çalınma riski yüksek...

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    Öncelikle motosiklete bindiğinizde arada motorla işe giderim yerini hergün motosikletle işe gitmeye döndürecektir. Hatta sadece o mu gezmeye tozmaya heryere. Gelelim çevre tepkilere.Her fikir kendince doğru.Evet bazen yanlış kullanımdan sebep de kaza yapabiliriz. Bazen biz kusursuz kullanırken de.İş biraz kader kısmet olsa da dikkatli kullanmak,hızdan kaçınmak,trafiği okumak riski azaltıyor ki siz 10 yıldır ehliyetli biri olarak trafiğe yeni çıkan insanlardan daha iyi trafik görüşü olduğunuzu gösterir diye düşünüyorum. Otopark konusunda ise eğer işe aracınızla gidiyorsanız motoru bir otoparka aylık olarak bıraksanız da size maliyeti daha az olacaktır. Otopark parası fazla gelir her ay diyorsanız da motora bir branda bir güzel kilit alıp o sorunu çözebilirsin. Umarım hakkınızda hayırlısı olur.Şimdiden kazasız belasız sürüşler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kendini sağlama aldıktan sonra millet ne der düşünme.

Motor güvenli ulaşım aracları arasında yer almamaktadır, bunu bilerek başlıyorsan hiçbir sıkıntı yok.

"ben düşmem dikkatli kullanırım" modunda alıyorsan yarın düştüğünde motosikletten sogursun.

Bir forumda bin km'dir düşmediğimi belirtmiştim (sadece eğitimde 8 cizerken düştüm)

artistliğimin sonucunda aksam kaza yaptım.

hatta başka bir konumda kısa mesafeli kullanacagım nazi kaskı olur mu diye sormuştum da agzıma etmişlerdi de mal mal savunmaya calısmıstım.

kısa mesafede kaza yaptım.

kısaca cok bilmiş değilsen şartları kabul ediyorsan başla, zevk işi motosiklet.

Kasabada kullandığın motosiklet tecrüben ile istanbulda 250 çok fazla gelebilir bence 125 150 cc al istanbulu öyle keşfet 250cc istanbul için hızlı bir motor azıcık gaz açman ile sağa sola giden araba ile kaza yapma olasılığın yüksek 125 150 ile başlarsan istanbul trafiğini daha çabuk öğrenirsin riske girmemiş olursun

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ara sıra işe gitme işi sürekliye dönmeyebilir.Ben sabah servis uykusunu hiç bir şeye değişmem. Kendi arabanla olsun bazen şirket arabası bende olduğunda olsun sabah işe gitmek o trafiği çekmek uyuyamayacak olmak moralimi bozuyor.

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ara sıra işe gitme işi sürekliye dönmeyebilir.Ben sabah servis uykusunu hiç bir şeye değişmem. Kendi arabanla olsun bazen şirket arabası bende olduğunda olsun sabah işe gitmek o trafiği çekmek uyuyamayacak olmak moralimi bozuyor.
    Örneğin sabah 8:30'da işbaşı yapıyorum.Kendi aracım yok minibüsle gitmek zorundayım motorla gitmediğimde. Saat 7:40'da kalkıyorum gidiyorum işe minibüsle. Motosiklet olduğunda 8:10-15 gibi kalkıp gidiyorum Bence uyku konusunu hiç bulaştırmayalım :D

Nasate - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık Yok. Kim bilir nezaman...
    Benzer durum benimde başımdan geçti. Çevrem pek istemesede ben direttim, habersiz ehliyete yazılıp motor ehliyetini aldım. Ehliyet alınca da motor alıcam diye diye yer edindim ve aldım. Aldıktan sonra alıştılar tabi Önemli olan bu kısıma gelebilmek. Araba tecrüben olması trafiği okuman açısından çok önemli bir faktör. Her an karşı hata yapabilir gözü ile bakıyorsan Motorda bu 2 katı olmak zorunda ! Sürdükçe zaten alışırsın. Vazgeçme çünkü ilerde pişmanlık duyabilirsin yapamadığın için. Eğer ki heves mi yoksa gerçekten sürmek istiyor musun anlaman için ucuz motorlardan alıp bir süre deneyimleye bilirsin bu durumu.

Son olarak hırsızlara malesef %100 çözüm yok. Sen önlemini iyi alacaksın. Açık otopark ise kesinlikle alarmlı disk kilidi + zincir şart. Ve eğer imkan varsa da kilidi yerde değil biraz yüksek bir yere takmandır tavsiyem.
    "Çok Bilen Çok Yanılır"

Yürüdüğü yolda iz bırakmayan o yoldan geçmiş sayılmaz ...

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Anladım ben seni;

Şimdi senin çok önemli bir avantajın var. O da trafiğe önce motorla değil arabayla çıkmış olman. Yani arabanın içinden motorcu nasıl görünüyor biliyorsun. Bu çok çok önemli bir avantaj. Doğrudan motora başlayanlar, arabanın yanından gidiyordum, aniden üstüme kırdı der. Oysa arabanın kör noktasında sabit durmak motorcunun hatasıdır. Ama bunu bilmesi, öğrenmesi çok acı olur. Ama arabaya önce başladıysan zamanın birinde senin de kör noktanda kalan bir motorcu olduğu için, sen motora binince işler değişir.

E-5, TEM'e göre daha tehlikeli. Çok fazla giriş-çıkış var. TEM'de biraz daha az. Emniyet şeridi var. Tabi onun da olmazsa olmaz 6-7 tane hayati kuralı var. Onları sonra konuşuruz.

Benim sana tavsiyem -ki tavsiyeden öte. Olmazsa olmaz ricam, çok önemli isteğim diyelim- önce Honda-Yamaha gibi adamlardan eğitim al. Motosiklet temel dinamiklerini öğren. Arka fren-ön fren bakış ve güvenli sürüşü öğren. Sonra trafik eğitimi al. Bunlar için 3 bin TL falan ayırman gerekebilir. Sonra motora başla. Konumlanma eğitimi al. Konumlanmayı öğren. Konumlanmayı uygula. Konumlanmayı bil. Konumlanma ve konumlanma. Kaskdan sonra en önemli "güvenlik ekipmanı" fosforlu yelek ve çakar lambadır. Eldiven almadan önce çakar lamba al. Dizlik takmadan önce fosforlu yelek al. Bunu herkes es geçiyor. Motorlar mat renk. Kıyafetler mat renk. Farlar sarı ışık. Kesinlikle görünmüyoruz. Ekipman alım sıran, 1-Kask, 2-Çakar sis, 3-Eldiven, 4-Fosforlu yelek, 5-Mont falan olsun yani. O kadar önemli.

Piyasada bilinen 2-3 kaliteli marka disk kilidi ve bağlama kilidi takarsan, hırsızların sana veya motoruna özel bir garezi yoksa evinin otoparkından motorunun çalınacağını sanmıyorum.

Arkadaşlar hepinizin yorumunu alıntılayamadım, çok değerli yorumlar yapan arkadaşlar olmuş. Fikirlerini paylaşanlar olmuş. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Genel itibariyle dediklerinize katılıyorum. Zaten hırsızlık için önlemleri alacağız giderse bunu kabullenmek gerek. kasko varsa ne ala. en azından maddi kayıp azalır.

Tehlikeye gelince yıllardır araba ve bisiklet kullanıcısı olarak bisikletin bile zevki ayrıyken, motosikletin çok daha zevkli olduğunu biliyorum. Ama herkesin hemfikir olduğu gibi tehlikeyi de kabul etmek gerek. Üstte logaritma nickli arkadaşın dediği çok güzel bir şey var. Önemli olan bu tehlikenin varlığını kabul etmek ve önlem almak ben sanırım o aşamada düşünüyorum.

ötv indirimine kadar aldım aldım, eğer hala cesaret edemezsem zaten kafamdan çıkarmaya çalışacağım ama yine genelin bahsettiği gibi alacağım gibi duruyor.

Son olarak önerilerinizden sadece profesyonel eğitimim eksik. honda, yamahanın eğitimleri gibi. Ancak Reşat arbaşın motosiklet teorisi, omm ridersın ingilizceden çeviri motosiklet yol sanatı kitabını okudum. hızlanma konumlanma ile ilgili kitapları kitaplarını okudum. Pek gaz açıp riske girecek biri değilim.zaten kendimden daha çok dış etkenlerden çekiniyorum olay bende bitse riskini almakta tereddütüm olmaz çünkü yayayken de bisikletteykende, araçtayken de illaki risk var. Önemli olan motosikletteki bu kısmen fazla riski görecek miyim görmeyecek miyim

Teşekkürler tekrardan, yine yorumlarınız olursa seve seve takip ediyor olacağım.

yigozya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ Gsx250r
    Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalınma konusunda armor military 714 alıyorsun yada sxp 14mm zincir kilit. Para varsa Üstüne kasko. Arkana bakmıyorsun. Ben henüz hiçbirini yapabilmiş değilim.
    Eve geç varmak hiç varamamaktan iyidir..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)