Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir Kez Daha Full Korumanın Önemi!

Motovento
    REKLAM ALANI
    clint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selamlar, burada yüzlerce kez yazılsa da ben de bugün gözümün önünde cereyan eden bir örnekten yola çıkarak full koruma motosiklete binmenin öneminden bahsedeceğim arkadaşlar.
    Bugün işyerimin tam önündeki kırmızı ışıklarda bir ybr'li genç kırmızı ışığa yakalandı (Hızlıydı biraz da) ve dururken ani frenleme sonucu kaydı ve düştü. Sanırım kurye değildi ama iş için bir yere gidiyordu, arkadaki çantadan tahmin ettiğime göre. Kask dışında hiçbir koruması olmadığı için (ki kaskı da açıktı ve kafasından fırladı) kendini motordan attığı anda elleri ve dizlerini yere çarptı. Neyseki diğer araçlar çoktan durmuştu ve o hepsinin önünde, motoru yola yan olarak yerde kaldı. Bi süre oturur vaziyette kalkamadan durdu, etraftan ve araçlardan çıkanlar kaldırdılar onu ve ybr'sini. Yolun kenarına oturdu ellerine bakıyordu, eldivensiz ve dizliksiz olduğu için elleri ve dizleri zedelenmiş olmalı ki dizlerini de ovmaya çalıştı. Bi süre yanına gelen bi kurye onunla kaldı. Sonra bu hafif düşmenin şokunu atlatıp yeniden motoruna bindi, hala ellerini ve dizlerini ovuşturuyordu.
    Aslında büyük bir kazadan sıyrılmıştı ama eğer bu genç arkadaş, montu geçtim ama en azından dizlik ve eldiven takmış olsaydı, hiç bir yerine bir şey olmayacaktı bu kazada.
    İşte full korumanın önemi, küçücük bir frenleme hatası yüzünden bile dizleri ve elleri parçalamak işten bile değil.
    Lütfen herkes korumalı kullansın arkadaşlar!
    Sağlıklı sürüşler!
    "Bir adamın makosenleriyle bir kilometre yürümeden onun hakkında karar verme." (Kızılderili Atasözü) - (Clint is Cloud)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    kapişş_çocuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    karar aşaması ? :)
    her zaman tam koruma! GERÇEKTEN ÖNEMLİ !

celebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X8 250 Siyah
    hep koruma tam koruma !!!

vlad1462 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bişeyler
    fiyatından kaçınarak ihmal edilen koruma kıyafetlerinin aslında nekadar büyük maddi zarardan kurtardığının bir örneğide bu vaka.en ufak kaza bile büyük maddi hasarlara yol açıyo ve kıyafetten kat kat fazlası maddi kayıba yol açıyo.bu işin maddi yanı, üstüne çekilecek acı sızı ve en kötüsü sakat kalma durumu.sağlık gittimi geri gelmiyo ve değer biçilemiyo.motorun markası modeli fiyatı önemsenmemeksizin ful koruma gerekiyo.
    bide maddi durumu elveripte sıkıldığından yada kask varken nasıl hava atarım diyen kesim var.onlara bişe demiyoruz zaten

Alıntı vlad1462 adlı üyeden alıntı
    fiyatından kaçınarak ihmal edilen koruma kıyafetlerinin aslında nekadar büyük maddi zarardan kurtardığının bir örneğide bu vaka.en ufak kaza bile büyük maddi hasarlara yol açıyo ve kıyafetten kat kat fazlası maddi kayıba yol açıyo.bu işin maddi yanı, üstüne çekilecek acı sızı ve en kötüsü sakat kalma durumu.sağlık gittimi geri gelmiyo ve değer biçilemiyo.motorun markası modeli fiyatı önemsenmemeksizin ful koruma gerekiyo.
    bide maddi durumu elveripte sıkıldığından yada kask varken nasıl hava atarım diyen kesim var.onlara bişe demiyoruz zaten

Düşünsenize bir dizlik olmadığı için diz kapağınızı kırarsanız, düzelmesi bile imkansız sonuçlar ortaya çıkabilir. 50 - 100 ytl'lik dizlik almamak ya da takmamak bu sonuca sebep olursa insan kendini affetmez herhalde.
    "Bir adamın makosenleriyle bir kilometre yürümeden onun hakkında karar verme." (Kızılderili Atasözü) - (Clint is Cloud)

ChAgLaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben katıldım görüşlere
    Hiçbirşey imkansız değildir...

skyline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    O da olur bea:)
    Bence de tam koruma çok önemli..Bir arkadaşımız bahsetmişti.."bende 100cc cup var ama motosiklet fiyatı kadarda koruma aldım,korumaya para vermesem daha iyi motosiklet alabilirdim ama önce güvenlik"
    Ne mutlu TÜRKÜM diyene

Carcharoth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha FZ6 Fazer
    clint çok güzel yazmışsın ellerine sağlık. Ama malesef herkes senin gibi düşünmüyor. Sebebinide anlayamadım gitti...
    Okan ACAR

Herkes tabii ki kendinden sorumludur, ama akıl ve mantık diye de bir şey var. En azından, kask, eldiven, dizlik ve hadi sıcakta mont giyemiyorsanız dirseklik takılabilir. EE, bunlar pahalı şeyler diyenler çıkabilir, ama hayatınız bunlardan daha ucuz değil herhalde. Sonuçta, 1500 lira bulup ucuz motor alabilen bunlara para vemiyor mu? 1500'ü veren biraz daha verip korumalarını alabilir, böylece hastahanelere bunların bir kaç katını vermemiş olur.

snrtrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    keeway sl 150 / hyosung gv 650
    bende pantalon var ama heinrechk markası dizlerimi koruru mu acaba die düşünüyorum dizlik dah sağlam duruyorda ..

tecrübesi olanlar ne derler .. pantalon mu dizlkik mi??
    koluna taktığın kask kafanı korumaz

heveslee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    anlık bir iş işte.bana bişey olmaz mantığı heryerde uymuyor malesef.arkadaş uzuc atlatmış ama hayat bukadar uzuc olmamalı.
    HIZLI YAŞA YAVAŞ ÖL !

Belki de kimizi üşeniyor, hani yolda yürürken elimiz boş olsun isteriz ya onun gibi bişey. Ama, bu bu kadar basite indirgenince de gereksiz yere yaralanmalar oluyor işte, küçücük kazalarda bile boşu boşuna bir eldiven ya da dizlik olmadığı için yaralanmak akıl işi değil. Daha bugün bir arkadaşımız Barış'tı adı sanırım, eldiven takmadığı için ellerinden yaralanmış düşünce. Genç bir arkadaş yazık.

Luxor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 Honda CBF150
    her zaman herkese motosikletin güzelliğinden, rahatlığından bahseder ve öneririm
    ama her zaman en son eklediğim şey şu olur
    tam korumalı olmadan motora binmeyin
    denenmiş şeyleri tekrar yaşayarak öğrenmeyin
    bedeli çok ağır olabilir
    500 milyon vereceğiniz koruma parçalarımı önemli yoksa tüm servetinizi harcasanız bile geri kazanmama ihtimaliniz olan sağlığınız mı?
    siz karar verin, siz yaşayın
    nasıl olsa bedelini gene siz vereceksiniz
    Seni çok seviyorum Babacığım.Sen her zaman benim kalbimde yaşayacaksın...

Alıntı Luxor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    denenmiş şeyleri tekrar yaşayarak öğrenmeyin
    bedeli çok ağır olabilir
    500 milyon vereceğiniz koruma parçalarımı önemli yoksa tüm servetinizi harcasanız bile geri kazanmama ihtimaliniz olan sağlığınız mı?
    siz karar verin, siz yaşayın
    nasıl olsa bedelini gene siz vereceksiniz

Kesinlikle, tecrübeyle sabit olmuş bazı şeyleri uygulamak gerekli. Amerikayı yeniden keşfetmiyoruz ki, binlerce, milyonlarca insanın deneyimleriyle korumasız binmemenin gerektiğini artık anlamak zorumdayız. Pert motorcular diye bir amatör site vardı. Orada kaza geçirmiş yaralanmış sakatlanmış insanlar, bakkala bile gitseniz korumalı sürün diyorlar. Bu budur!

Dartmaul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM GTS-250 Simsiyahh...
    Doğa sporları ile uğraştığımdan her sporun yada aracin gerektirdiği özel ekipmanlari kullanmanın önemini gayet iyi bilirim. Eldivenlerim, montum kaskım dizliklerim herşeyim tamdır, hatta ardçımın bile.
    ancak geçenlerde dizliğimi takmayı unutarak motora bindim. Metro yapımının olduğu seyrantepe taraflarında gidermen mazotlu ve yağlı yollardan geçtim, dönüştede 20 yada 30 la bir noktadan geçerken bir arabanın yola dik olarak parketmek için geri geri geldiğini gördüm ve firene hafifçe dokundum, ister istemez motorude hafifçe yatırdım ve tozlu yolda daha ne olduğunu anlamadan motor altımdan fırladı gitti. Yavaş olduğum için 1-2 metre ötemde durdu. Motorda pek hasar yoktu, ufak bir iki çizik, tabi bende de. Eldiven ve mont görevini yapmıştı üst tarafta hiçbirşey yok, ama pantolonumun diz kısmı parçalanmış ve 2cmçapında bir yara açılmış hafifçe kanıyordu. Allahtan çok yavaştım, hızlı olsam olacakları düşünemiyorum bile.
    Artık dizlikleri takmayı unutmuyorum. Belki giyinmek ve soyunmak uzun sürüyor, hemen atlayıp gidemiyor yada motoru bırakıp gireceğiniz yere giremiyorsunuz ama kaza ve sonrasındaki çevrenizden gelen tepkiler karizmayı daha fazla çiziyor.
    Think Darkside

Dartmaul iyi bir örnek de senden gelmiş. işte küçük ama önemli ayrıntılar bunlar.
    Paylaştığın için sağol.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    en iyi motosikletçi en iyi korumalara sahip olandır..dermişim
    şaka bir yana gerçekten koruma ekipmanı çok gerekli belki motosiklet kadar..

aytskal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçen hafta İzmir Yeşilderede yol ayrımında dragstar kullanan bir abimize Doğan hafifçe dokunmuş ben geçerken motosikleti yerde gördüm durdum bizde araba vardı sağ dizi paramparçaydı motosikletten düşerken kurtulamamış koruma demiri olmasa neler olabilirdi düşünmek bile istemiyorum pantlonu hafif yarıp yarayı yandaki eczaneden pansuman malzemesi alarak temizlemek zorunda kaldık çünkü gerçekten berbattı ve canı çok yanıyordu şehir merkezinde ve Kahramanlara(motorcuların ve servislerin bulunduğu bölge) yakın olmamdan dolayı malesef çok kaza yapmış arkadaşla karşılaşıyorum ilk önce kask ve eldiven istatistikler kazada en çok bu bölgelerin zarar gördüğünü gösteriyor.Abinin dizlerinin durumunu gördükten sonra bende gidip bir dizlik aldım itiraf etmeliyimki korumalı monttan kaska eldivenden belliğe kadar tüm korumaları kullanıyor ama rahat hareket edemediğim için dizlik kullanmıyordum aslında çok büyük hata yapmışım acı bir tecrübe oldu...

Açıkçası ben daha motor almadım ama ilk aldığım şey Kask ve dizlik oldu, montu da geçen hafta aldım, sırada eldiven ve yaz için de (sıcakta mont giyemezsem diye) bellik ve dirseklik alacağım. Bunlar olmazsa olmaz. Sıcakta mont giyemem diyenler, en azından dizlik, dirseklik ve bellik takın. Kask dememe gerek yok zaten o ilk gereken şey.

serkani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Made in Japan!
    ben de kaza yapan birini gördüm.kaza anını değil elbet.korumalar olmadığı için bacakları ve elleri parçalanmıştı.Allah'tan kask takmış o gün.kaskın çizilmedik yeri yok demişti arkadaşlar.amcam da aynı şekilde korumasız kaza yaptı.bacağı üst kavaldan kırıldı ve yüzü dağılmıştı.zor topladılar.sonuç olarak kendinize pantolon mont alır gibi yeni bi beden alamazsınız.korumalar gerçekten de şart.biraz para biriktirin ve mutlaka edinin.herkese belasız,kazasız sürüşler...
    Honda Today 50 • Honda Beat 100 • Yamaha YBR 125 • Kawasaki ER5 • Yamaha Fazer FZ6 • V-Four Racing 800 ABS

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler