Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motor almak akıllıca mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Vergi indirimi, euro kufu vs. bir kenara şu an 25 bin tl civarında bir motor almak sizce akıllıca mı? Demek istediğim:

Her gün kullanılmayacak, haftada 1-2 keyif için binilecek bir durumdn bahsediyorum. Sıfırı 25 bin olan bir motoru ele alalım.

Düşünüyorum da 25 bini bankaya koysan yılda 5000 tl getirisi olur. E motorun fiyatı seneye 5000 tl artar mı bilemiyorum. (sanmıyorum). Euro kuru ertarsa tabiki ama garantisi yok hatta düşebilir. Sabit kaldığını varsayalım. Diyeceksiniz ki o zaman kullandıgına say. Peki sayayım. Taş çatlasın 2-3 bin km kullanılacak. Ama seneye motor 2.el olacagı için 20 bine düşerse fiyatı zarar reelde 10 bin tl olacak. (25 e alınmıstı 5 de paranın getirisi toplam maliyet 30) O zamanda çok pahalı bir keyif haline geliyor bu iş gibi düşünüyorum. Vergisi bakımı vs hiç saymıyorum onlar tabiki olacak. Ve 1 yılda fazla bir şey tutmaz. Gözardı ediyorum.

Peki aynı motorun biraz daha eskisini (3-5 yaşında 2. elini) 20 ye alsak? Bu sefer satarken değer düşüşü daha az olabilir. Sıfır kadar değer kaybetmez sanırım. Ama yeni kasa vs çıkarsa elimizdeki eski kasa olur, o zaman değer kaybı daha da yükselebilir bence.

Yani her gün kullanıp asli ulaşım aracı olmayacaksa sizce gene de almalı mı almamalı mı? Fikirlerinizi gerçekten merak ediyorum paylaşırsanız çok memnun olurum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Motoru binmek için alın yatırım aracı olarak değil. Yatırım için aldım zarar etmiyeyimciler yüzünden piyasa allak bullak oldu.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet otomobil gibi yatırım aracı olarak satın alınan birşey değildir
    Motosiklet tutkudur.
    Benim fikrim budur.

Motor tabiki yatırım aracı değil. Yatırım araçlarının neler olduğunu herkes biliyor. Ancak yukarıda yazdığım rakamlar (rakamlara katılıyorsanız) doğrultusunda hobi/tutku için bu kadar zarar edilir mi? Ya da rakamlar hatalı ve sizce bu kadar zarar olmaz mı?

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Burada maddi durum çok belirleyici..

Fakat yaptığınız hesaplamalar çok muhasebe işi olmuş..

Bugün tekne, yat alıp senede bir ay zor binen insanlar tanıyorum..

İstediğiniz şeyleri yapamadan geçirdiğiniz yılların değeri ne kadar?

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Yatırım için alacaksanız hiç bulaşmayın. Bu bir tutku,sevdadır. Yatırım için altın alın ya da başka bir şey de kullanın. Ve son olarak sadece motor almakla bitmiyor,ekipmanıydı,yağıydı,bakımıydı...

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    Valla bende çok kullanamıyorum bu ara mesela paramı ona yatırdım ama garajda durması bile çok zevk veriyor bana.Bu bir tutku,aşk istediklerimizi yapmadan yaşamanın manası yok.Öncelikle istiyormusun motosiklet sahibi olmayı onu bi sormalısın kendine...
    YERUÇAĞI ve bursalıali bunu beğendiler.

Motosikleti
    HONDA NC750S DCT
    Araba bedenini tasir,motorsiklet ruhunu......
    banno1957 ve foxtrot bunu beğendiler.

yigozya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKİ Gsx250r
    İşin kar zarar boyutuna bu kadar kafa yorduysan bence almamalısın. Çünkü maddi durumun 25bin tl icin seni bu kadar dusundurmeyecek olsa zaten gider alırdın. Anlasilan 25bin tl bizim icin nasıl büyük paraysa senin için de öyle ortalama fakiriz yani
    espresso bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Enflasyon ve doviz kurunu hesaba kattiginizda kazandiran herhangi bir arac var mi (limitli egzotik super arabalar ve antikalara disinda) ?

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Madem çok kullanmayacaksın masrafı az olsun diyorsan al 5 bin tl ye 50 cc 25 bin tl cebinde kalsın.

Motosikleti
    NC750X
    daha önce giç motosikletiniz olmadıysa en ucuzundan ama sorun çıkarmayacak türde birtane cbf150 gibi bir motosiklet alın. baktınız bu işi seviyorsunuz model yükseltirsiniz bir süre sonra.. euro kuru indirimler vs. , bahane hepsi.. siz bu işi severseniz motora 50 bin tl de verseniz gözünüzde olmaz.. ama sevmeyebilirsiniz de.. ozamanda aldıgınız paraya satar bındıgınızı kar sayarsınız..
    hasmet bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    100e 150 bine motor alıp haftada bi gün binen veya binmeyen tanıdıklarım var. Tutku meselesi bu iş.

Hesaplara senelik bakım bandrol sigorta vs eklersen zararın dahada çoğalıyor o mantıkla bakarsak.

Tutku ve sevmek...ben ilk scooter aldim geçen yaz Ankara'da yim.kis zamani evde odam da yatıyor 😊 önce küçük aldim alıştım şimdi bu yaz büyük vitesli ye geçiş yapmak istiyorum parasi fln değil iş...arabamda var ama motor daha zevkli.. iki tane kamp sandalyem ve masam var küçük bu sene endro alip gezmek istiyorum küçük günü birlik geziler...scooter takas edip veya satip.butceme uygun bi endro alcam.mesela pegaso,gs 650,rx3evo.vs.vs.)))

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Ben de ortalama yilda 3000 km motor kullananlardanim.

Eger, tamirat ve restorasyon islerini hobi olarak yapmayi seviyorsaniz, eski model bir motosiklet alip, sadece gezmek yerine, sagini solunu kurcalamak da zevkli olabilir. Ben 2001 yilinda 1992 model virago 250 motor almistim. ($1200 para vermistim o zaman) Bence yaptigim en iyi alisveristi, hala sapasaglam duruyor, kullaniyorum da ve hic yolda kalmadim. Bakimlarini kendim yaptim hep. Ufak ufak restore ediyorum surekli.

240TL Trafik sigortasi, 20TL civari da vergisi var sanirim.

tugrulbora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Daha önce hiç motor kullandın mı bilmiyorum ama hobi için kullanacaksan eğer MSX 125 ile başla.Devamı gelecektir;)Yani o sendeki hobi tutkuya dönüşecektir.

İkinci el MSX' ler 8.000' den başlıyor.

öncelikle cevaplar için çok çok teşekkür ederim. Motor yatırım aracı değildir yazan arkadaşlara da teşekkürler. zaten öyle görmüyorum. yanlış anlaşıldım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:28 ----------

Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de ortalama yilda 3000 km motor kullananlardanim.

Eger, tamirat ve restorasyon islerini hobi olarak yapmayi seviyorsaniz, eski model bir motosiklet alip, sadece gezmek yerine, sagini solunu kurcalamak da zevkli olabilir. Ben 2001 yilinda 1992 model virago 250 motor almistim. ($1200 para vermistim o zaman) Bence yaptigim en iyi alisveristi, hala sapasaglam duruyor, kullaniyorum da ve hic yolda kalmadim. Bakimlarini kendim yaptim hep. Ufak ufak restore ediyorum surekli.

240TL Trafik sigortasi, 20TL civari da vergisi var sanirim.

çok iyi bir fikir. Bunu değerlendireceğim hiç aklımda yoktu Teşekkürler

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:29 ----------

Alıntı yigozya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşin kar zarar boyutuna bu kadar kafa yorduysan bence almamalısın. Çünkü maddi durumun 25bin tl icin seni bu kadar dusundurmeyecek olsa zaten gider alırdın. Anlasilan 25bin tl bizim icin nasıl büyük paraysa senin için de öyle ortalama fakiriz yani
    Valla bütçe limitli olunca ister istemez hesap kitap yapıyorum. Bir de iş finans olunca daha ince hesaba giriyorum. Bazen beni bile sinirlendiriyor bu durum Ama diğer arkadaşların dediği gibi insan biraz da tutkuları keyifleri için yaşamalı diye düşünüyorum. Kafa karışık yani

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:30 ----------

Alıntı foxtrot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha önce giç motosikletiniz olmadıysa en ucuzundan ama sorun çıkarmayacak türde birtane cbf150 gibi bir motosiklet alın. baktınız bu işi seviyorsunuz model yükseltirsiniz bir süre sonra.. euro kuru indirimler vs. , bahane hepsi.. siz bu işi severseniz motora 50 bin tl de verseniz gözünüzde olmaz.. ama sevmeyebilirsiniz de.. ozamanda aldıgınız paraya satar bındıgınızı kar sayarsınız..
    Bu da güzel bir düşünce.
    Aslında kafamda olan model xmax 250. yeni kasası, teknolojisi, lansman ve ötv indirimi cazip geliyor. Bir daha bu kadar avantaj yakalanamayabilir diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi beğenmeyip satarsam zararım min olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:32 ----------

Alıntı 06Serhat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Madem çok kullanmayacaksın masrafı az olsun diyorsan al 5 bin tl ye 50 cc 25 bin tl cebinde kalsın.
    o zaman hiç keyif alamam hocam. biz finansçılar hem pastam dursun, hem karnım doysun diye bakıyoruz maalesef. Öyle olunca da hep karnımız aç kalıyo

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:33 ----------

Alıntı RideForLife. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru binmek için alın yatırım aracı olarak değil. Yatırım için aldım zarar etmiyeyimciler yüzünden piyasa allak bullak oldu.
    hocam siz beni komple yanlış anlamışsınız ya da ben yanlış anlatmışım kusura bakmayın. Benim amacım piyasayı bozmak, zarar etmemek vs. değil. o tipleri biliyorum. Sıfırından 1000 tl eksiğe 2. el satanlar var. Ben sadece biraz hesap kitap yapmak ve bu işin sonunda yaklaşık ne zarar ederimi bilmek amacındayım.

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bana kalırsa en az vergi indirimi kadar da motosiklet firmaları indirim uygularsa biraz ağustos öncesi fiyatları yaklaşmış olur. Belki o zaman alınabilir, büyük bir ihtimal 2017-2018 model motosikletler için ekstra indirim yaparlar.

Motosikleti
    HONDA NC750S DCT
    Kar zarar olarak fazla hesap yapma bence,dunyaya bir kere geliyorsun,hayat fazla hesap yapmaya gelmez,hayal ediyorsan erteleme

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Yeterince alıştıktan sonra 150 cc'den 250 cc'ye yeni geçtim. 150 cc'yi de sat(a)madım daha ...

Hepi topu, biri 3 buçuk, diğeri de 15 civarı bir motosiklet işte... ikisini toplasan 15 vermezler bile belki bu sıralar... parasal olarak ...

Amma var ya... sitenin alt garajında köşede kolondan, duvardan dolayı arabaya ayrılmamış bir alan buldum... İkisini de oraya koyuyorum ...

Yan yana yeşili, kırmızısı ...

3,5'a yeşili satsam, ki 2,5 - 3 anca verirler herhalde, ne yapcam ... dursun daha bakalım ... hem pakete vercem ben onu daha (mantıklı açıklaması kendime ) ...

Diyeceğim, kaldırabileceğiniz bütçelere, sahip olabileceğiniz muazzam bir haz kaynağı motosiklet ...

Öyle bir anlattım ki, köroğlunun kıratını methettiği gibi... toplasan ikisi 15 bin etmiyor oysa ...

Olsun Görüntüsü benim hoşuma gidiyor ... Kışın binmesem de

Yeşil - Kırmızı ...

(tamam, tamam, birini elden çıkarcam, bahar gelsin... )

Consumptious spending diyorlar buna ... kendini iyi hissettiren harcama ... ihtiyacın olmasa da ...

Çok fazla açılmamak lazım tabii ... ayrı ...

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:12 ----------

Bu açıdan bakınca motosiklet almak akıllıca mı değil? El-Cevap: Değil!

Olsaydı, almazdım zaten Ve, kışın soğuğunda, akşamın ayazında, anayoldan 1,5 saatte 70-80 Km/h ile gelinebilinecek yolu, gezcem dolaşcam diye, yine asfalt ama sessız, ıssız, dağ yollarından 6 saatte gelmezdim

Ama o zaman da gidilecek yollar, aşılacak dağlar, görülecek yerler konusunda rahmetli Tayfun Talipoğlu'nun Bam Teli'ni sadece televizyondan izlemekle kalmış olurduk...

Kendi sazımızın bam telinin bizi götürdüğü yerlere gitmek yerine ...
    fazil bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)