Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Üstün japon teknolojisi patladı :) Yamaha nmax sorunlu kontak anahtarı

Motovento
    REKLAM ALANI
    twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ağustos ayı sonlarında bayiden sıfır yamaha nmax 155 satın aldım. 3 aylık kullanımımda ne kadar dikkat etsem de kontak anahtarı yamuluyor. Şöyle ki direksiyonu kitlerken azami özen gösteriyorum. Cebimde taşımıyorum, düşürmüyorum. Buna rağmen anlamsızca yamulma eğiliminde anahtar.
    sorunu benden başka yaşayan var mı öğrenmek için facebook Nmax grubuna sordum. Yaşayan da vardı yaşamayan da. Ama yaşayanların sayısı hiç te azımsanacak sayıda değildi. Neyse yamulan ve yamulmayan anahtarları yanyana koyup karşılaştırdım. Fotoğraftada görebileceğiniz üzere yamulan anahtarlarda tam dişlerin başladığı nokta en olarak ince, yamulmayanlar da ise daha kalın. Anahtarda traktör anahtarı gibi uzun olunca haliyle o ince kısımdan yamuluyor. Konuyu messenger üzerinden fotoğraf ile anlatım yaparak 28 kasımda Yamaha Türkiye'ye bildirdim, dönüş yapacaklarını söylediler lakin 1 ay oldu dönmediler. Bu sabah çağrı merkezlerini aradım şikayetimi tekrarladım. Aynı şekilde yine fotoğrafla anlatım yaparak info adreslerine mail attım.

Bu süreç içerisinde motorumu 1000 km için bakıma götürdüğümde servis sorumlusuna durumu aktardım. Kendisi bana kendi anahtarının da sürekli yamulduğunu, düzelterek kullandığını ama asla kırılıp kontak içinde kalıp beni yolda bırakmayacağını söyledi (nasıl bir çözümse artık)

Neyse ben yine bu süre zarfında hergün ama hergün yamulan anahtarımı el ile düzelterek kullanıyordum. Lakin bu sabah kontağa girerken zorlandı. Sağ/sol oynatarak zorla soktum işe geldim. Muhtemelen bi süre daha böyle davranmaya devam etsem kontağıda kaybedeceğim. Umarım garanti dahilinde değil demezler çünkü zaten bir ay önce problemimi aksetmişim ama ilgilenmemişler. Fotoğraf birazdan eklemeye çalışacağım.
    Fikirlerinizi merak ediyorum.

Not: Benimle aynı sorunu yaşayan bi arkadaş servis gitmiş servis kontağa sprey sıkmış göndermiş. Arkadaş diyor ki anahtarım hala yamuluyor ama şimdi kontağa daha rahat giriyor.

https://hizliresim.org/images/2017/1..._E02211.md.jpg

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Alıntı twisten adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ağustos ayı sonlarında bayiden sıfır yamaha nmax 155 satın aldım. 3 aylık kullanımımda ne kadar dikkat etsem de kontak anahtarı yamuluyor. Şöyle ki direksiyonu kitlerken azami özen gösteriyorum. Cebimde taşımıyorum, düşürmüyorum. Buna rağmen anlamsızca yamulma eğiliminde anahtar.
    sorunu benden başka yaşayan var mı öğrenmek için facebook Nmax grubuna sordum. Yaşayan da vardı yaşamayan da. Ama yaşayanların sayısı hiç te azımsanacak sayıda değildi. Neyse yamulan ve yamulmayan anahtarları yanyana koyup karşılaştırdım. Fotoğraftada görebileceğiniz üzere yamulan anahtarlarda tam dişlerin başladığı nokta en olarak ince, yamulmayanlar da ise daha kalın. Anahtarda traktör anahtarı gibi uzun olunca haliyle o ince kısımdan yamuluyor. Konuyu messenger üzerinden fotoğraf ile anlatım yaparak 28 kasımda Yamaha Türkiye'ye bildirdim, dönüş yapacaklarını söylediler lakin 1 ay oldu dönmediler. Bu sabah çağrı merkezlerini aradım şikayetimi tekrarladım. Aynı şekilde yine fotoğrafla anlatım yaparak info adreslerine mail attım.

Bu süreç içerisinde motorumu 1000 km için bakıma götürdüğümde servis sorumlusuna durumu aktardım. Kendisi bana kendi anahtarının da sürekli yamulduğunu, düzelterek kullandığını ama asla kırılıp kontak içinde kalıp beni yolda bırakmayacağını söyledi (nasıl bir çözümse artık)

Neyse ben yine bu süre zarfında hergün ama hergün yamulan anahtarımı el ile düzelterek kullanıyordum. Lakin bu sabah kontağa girerken zorlandı. Sağ/sol oynatarak zorla soktum işe geldim. Muhtemelen bi süre daha böyle davranmaya devam etsem kontağıda kaybedeceğim. Umarım garanti dahilinde değil demezler çünkü zaten bir ay önce problemimi aksetmişim ama ilgilenmemişler. Fotoğraf birazdan eklemeye çalışacağım.

Not: Benimle aynı sorunu yaşayan bi arkadaş servis gitmiş servis kontağa sprey sıkmış göndermiş. Arkadaş diyor ki anahtarım hala yamuluyor ama şimdi kontağa daha rahat giriyor.

merhaba. benim ikinci motosikletim nmax 125. anahtarla ilgili sorun yaşamıyorum.

Alıntı Mamba09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba. benim ikinci motosikletim nmax 125. anahtarla ilgili sorun yaşamıyorum.
    Umarım yaşamazsın. Fotoğrafı incele, karşılaştır bakalım senin anahtar hangisinden ? Buraya da yazarsan sevinirim.

kın kullan

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    japonlar kısa kısa anahtardanmı kısmış geçmiş olsun hocam anahtar vs bastıramıyor musunuz
    twisten ve fedos bunu beğendiler.

Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    japonlar kısa kısa anahtardanmı kısmış geçmiş olsun hocam anahtar vs bastıramıyor musunuz
    Anahtarın başlığında mıknatıs var. Ayrıca benimde aklıma geldi ama yeni yaptıracağım anahtarda milimetrik kusur olsa kontağı bozar diye düşünüyorum.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Anahtarın başlığında mıknatıs var. Ayrıca benimde aklıma geldi ama yeni yaptıracağım anahtarda milimetrik kusur olsa kontağı bozar diye düşünüyorum.
    ben bir günde 4 tane anahtar kaybetmiştim 8 tane yedek yaptırdım tabi mıknatıs olayı vs yok
    Bitmeyen tutkudur,özgürlüktür,her piston vuruşunda yürekte artan Aşk'tır motosiklet...

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu başlıktan sonra 2. el de kuruş inmeyen fiyatlar çöker haberi iyice yayılsın düşünenler çullansın

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250
    Arkadaşlar motoru yenilemeye param yok. Yamaha motorların ne kusurları varsa yazın. Bir el atıverin de Yamaha fiyatları düşürsün.
    jackonbir bunu beğendi.

Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu başlıktan sonra 2. el de kuruş inmeyen fiyatlar çöker haberi iyice yayılsın düşünenler çullansın
    Alıntı acemi60 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motoru yenilemeye param yok. Yamaha motorların ne kusurları varsa yazın. Bir el atıverin de Yamaha fiyatları düşürsün.
    Her ne kadar bi nmax sahibi olarak piyasasının düşmesi işime gelmese de düşşün anasını satim. Varsa bu başlığın öyle bir gücü yapsın anasını satim

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    basit çözümler .boşa giden zamanlar ,Anahtarcılar vesaire vesaire

Baddreams - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Japona da güvenemezsek bittik biz ;) Sizin şanssızlıgınız şifre oyuğunun derin olması. Dikkatli kullanım,kontak değişimi,daha dayanıklı bir materyalden yedek anahtar yaptırmak çözüm olabilir.
    twisten bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Kontağa WD-40 sıkarak rahat girip çıkmasını sağlayabilirsin. Yamulma sorununun tek çözümü ise sağlam alaşımlı çelikten anahtar yaptırmak olur. Mıknatıslı başlığı söküp yeni anahtarına takarsan sorun çözülmüş olur.
    twisten bunu beğendi.

TanImsIz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Tuono V4
    Anahtarı yamulup kırılan bi tane çin malı motor yoktur. Konu japon olunca kimsenin seside çıkmıyor. Yamaha'mı ? aa olmaz öyle sey.. Daelim anahtarsız çalısan scooter yapıyor, biz hala anahtarı düzelterek Japon u kullanıyoruz.
    twisten bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yıl olacak 2018, hala start stop sistemi standart olmadı. 1907 yılındaymışçasına hala ve hala anahtar kullanıyoruz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    inşallah fiyatları düşer de alırım temiz nmax aranıyor bütçe 7500 tl

mezardan yeni çıktım
    twisten bunu beğendi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    çok ilginç ve şaşırtıcı bir problem. Yamahanın heralde tüm test motorlarını birer hafta kadar kullanmışımdır hiç böyle birşey duymadım görmedim. Başkalarınında yaşadığını belirtmişsiniz. Anahtarların yamuk hali var mı ? Nasıl yamulduğunu görmek istedim. Havalar soğuduğu için kontağa anahtarlar biraz hareketli girebilir fakat anahtarı kıracak kadar zor girip çıkmasında başka bir problem olduğunu düşünüyorum. Motoru bi servise gösterin. Yukardaki yorumlardada belirtilmiş çin malı 500 liralık scooterlarda bile öyle anahtar kırılması duymadım. Anahtar belki yıllarca zorlanarak hafif yamulabilir ama kırılmaz diye düşünüyorum. Ayrıca anahtarcıda yaptırdığınız anahtar motosikletin kontak şifrelerini öyle kolayca bozamaz.

acemi60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-City 250

Bir gün motoru çıkardım, çalıştırmak için anahtarı çeviriyorum, dönmüyor. wd40 sıktım tekrar tekrar denedim. Yaklaşık 10 dakika uğraştım, dönmüyor-çalışmıyor. Sonra yanıma komşu geldi. "Çalıştırmak için düğmeye basacaksın" deyince jeton düştü. Aklım arabaya gitmiş anahtarı açık konuma getirdikten sonra çevirmeye çalışıyorum Bu Yamaha çok dandik. hadi anahtarsız çalıştırma yok. Bari anahtar arabadaki gibi çalıştırsa ya
    MD.Murat, twisten ve Kızıl pars bunu beğendiler.

aquarist4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6 Diversion gitti,MT 07 Deep Armor geldi
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yıl olacak 2018, hala start stop sistemi standart olmadı. 1907 yılındaymışçasına hala ve hala anahtar kullanıyoruz.
    Anahtar can'dır dostum. Millet sinyal bozucu yapmış. Anahtarın kumandasıyla kitlediğini sanarken araç açık kalıyor. Sonra da o adam gelip aracı götürüyor. İlk anahtarsız açılan ve çalışan araçla tanışan arkadaşım aracı yarım saat kilitlemeye çalışmıştı Anahtarı 20-30 metre ilerideki bir tuğla boşluğuna saklayıp tekrar arabayı kontrol etmiş ve sonrasında geri gelebilmişti. Hatırladıkça hala gülerim.
    MD.Murat, Kızıl pars ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı fedos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    basit çözümler .boşa giden zamanlar ,Anahtarcılar vesaire vesaire
    Siz olayı biraz küçümsüyorsunuz ama 150 cclik bi scooter bugün 15.800 tl. Bu kadar para bayılıp neden çözüm bulmak zorunda kalalım ki.
    Ayrıca anahtarcıya yaptırılan anahtarla kontağı bozarsak hooop garanti dışı Gel de anlat derdini...

Alıntı Baddreams adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Japona da güvenemezsek bittik biz ;) Sizin şanssızlıgınız şifre oyuğunun derin olması. Dikkatli kullanım,kontak değişimi,daha dayanıklı bir materyalden yedek anahtar yaptırmak çözüm olabilir.
    Evet aynen konuyu siz anlamışsınız, teşekkür ederim. Siz şifre oyuğu diyorsunuz ben diş diyorum. Benim şansıma denk gelmiş :( Benim durumumda olanlar da var olmayanlar da.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kontağa WD-40 sıkarak rahat girip çıkmasını sağlayabilirsin. Yamulma sorununun tek çözümü ise sağlam alaşımlı çelikten anahtar yaptırmak olur. Mıknatıslı başlığı söküp yeni anahtarına takarsan sorun çözülmüş olur.
    WD40 yağlı bi sprey. Haliyle toz toprak yapışması olur diye düşünüyorum. Yağsız kontak spreyi iş görür sanırım. Ama ya kontak içinde mekanik bi sorun olduysa !!! Ve bir de anahtarcıdan yaptırılan anahtarda milimetrik hata olsa zamanla kontağı bozmaz mı? Deneyeceğim tabi ki. Yamaha'nın çözüm bulmasını beklemek sanırım ahmakça...

Alıntı TanImsIz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anahtarı yamulup kırılan bi tane çin malı motor yoktur. Konu japon olunca kimsenin seside çıkmıyor. Yamaha'mı ? aa olmaz öyle sey.. Daelim anahtarsız çalısan scooter yapıyor, biz hala anahtarı düzelterek Japon u kullanıyoruz.
    Aynen valla. Daha öncesinde 3 adet kymco 1 adet suzuki motorum oldu. Ne yazın ne kışın ne yamulma nede kontağa sokma konusunda sorun yaşamadım.

Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok ilginç ve şaşırtıcı bir problem. Yamahanın heralde tüm test motorlarını birer hafta kadar kullanmışımdır hiç böyle birşey duymadım görmedim. Başkalarınında yaşadığını belirtmişsiniz. Anahtarların yamuk hali var mı ? Nasıl yamulduğunu görmek istedim. Havalar soğuduğu için kontağa anahtarlar biraz hareketli girebilir fakat anahtarı kıracak kadar zor girip çıkmasında başka bir problem olduğunu düşünüyorum. Motoru bi servise gösterin. Yukardaki yorumlardada belirtilmiş çin malı 500 liralık scooterlarda bile öyle anahtar kırılması duymadım. Anahtar belki yıllarca zorlanarak hafif yamulabilir ama kırılmaz diye düşünüyorum. Ayrıca anahtarcıda yaptırdığınız anahtar motosikletin kontak şifrelerini öyle kolayca bozamaz.
    Fotoğrafta da görüleceği gibi tam dişlerin başladığı nokta ince. Kimi anahtarlarda bu kadar ince değil. İnce olanlarda sorun yaşanıyor. Sanırım bu problemi oluşturacağı düşünülmemiş. Ama eminim geri dönüş yapılırsa bundan sonraki üretimlerinde durumu düzelteceklerdir. Kırılan anahtar görmedim derken evet bende görmedim. Bu benim 5. motorum, daha öncekiler 3 kymco 1 suzukiydi. Ne yamulma ne kırılma ne de sizin belirttiğiniz gibi kışın kontak sorunu yaşamadım. Bir de kontağa girmeme problemi havanın soğuk olmasından olabileceği gibi yamulan anahtarı düzeltip düzeltip kullanma sebebiyle oluşmuşta olabilir. Sanırım servise götürüp uygun bi sprey sıktırıp, anahtarcıdan da yeni anahtar yaptırmak mantıklı şu aşamada. Anahtarın yamuk halini de en kısa sürede paylaşacağım sizlerle ...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)