Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Zincir temizleme derdi

Motovento
    REKLAM ALANI
    tarikcapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250
    Parmağımı niye koparayım fırça var... Sen herşeyi nizami yap kardeşim Benim stilim bu... ben ortası sehpası olmayan motorların çilesini kast ettim yazarken

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:11 ----------

Nizamisi nedir bilmem :D ama ben binmeden önce bakıyorum.. Zincir kurumaya baslamışsa yağlıyorum... eski motor yağı yada sprey bir zincir yağı kullanıyorum artık hangisi kolaydaysa...kirlenmişse.. ( yağa yapışmış çok fazla toz varsa) gaz yağı ve fırça yardımı ile temizliyorum.. sen benim gibi vitese alıp döndürme... tekeri elinle döndür... bak parmak kopuyormuş bende oringli zincir yok.. o yüzden çok sıkıntıda olmuyor.. çünkü ucuz... boşluk yapmaya başlarsa değiştirmeye acımıyıroum...
    Yalnız ama Kafası Rahat Adam...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı CagrioneTR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki yağlamazsak temizlemezsek 5.000 km diyelin ne olur. TROLLEMİYORUM valla bilmediğimden soruyorum. Birde bu yağlamanın bir standartı yok mu? kimi 200 km de temizleyip yağlıyor. Kimi 500. Birde zincir yağlanırken yere yağ damlıyor mu? Ben hiç zincir yağlamadım. Zincirli bir motorum şimdilik olmadı ama yaza olacak inşallah.
    Bu güne kadar hiçbir motosikletimin zincirini bakım nedeni ile temizlemedim. Ama sık yağlarım da diyemem.

Yağlanma ve temizleme ihtiyacı motosikletinizin türüne(cross/cup/sport/commuter v.s.), kullanım amacına(günlük kullanım/gösteri maksatlı kullanım/uzun yol için ayrılmış motosiklet v.s.), kullandığınız yere(asfalt/toprak v.s.), hava ve yol şartlarına(yağmur/çamur/kuru asfalt/kirli mıcırlı yolv.s.), ve kullandığınız yağ/temizleyiciye göre değişir. Forumda bununla ilgili çok fazla konu açıldı yazıldı çizildi, müsati zamanda bakmanızda yarar var. Ama genel olarak söylemek gerekirse;

Zincir türünüzü öğrenin, temizleyici ve yağlayıcıyı ona göre seçin
    Zincir temizleme ve yağlama için MOTUL gibi sırf motosiklete özelleşmiş özel ürünlerden kullanabileceğiniz gibi gaz yağı ve çıkma motor yağı gibi daha ekonomik tercihlere de olumlu bakabilirsiniz. Bir üst paragraftakilere ek olarak bütçe ve keyfinize göre değişecektir.

Tekrar yazmak istiyorum, bu güne kadar hiçbir motosikletimin zincirini bakım amacı ile temizlemedim. Tamir ve onarım esnasında el attığım zamanlar olmuştur, bazen de keyfi olarak temizlemişimdir ancak bakım için gerekli görmedim. Ben görüntüden çok işleve bakan biriyim, sanırım biraz da bundan kaynaklı
    ...

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Temizlemeden yağlamakla temizleyip yağlamak arasında 5dk bile vakit farkı olmadığı için ben hep temizleyip yağlıyorum. (Dişliye hiç dokunmam ama, sadece zincir...) Toplam iş (stand taşı geri getir, motoru sokağa çıkar tekrar sok dahil) 15dk sürmüyor zaten.

zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    Birde şunu duydum özellikle o-ring li zincirlerde çok sık temizleme yapmayın, o-ring ler aşınabilir. Bu ne kadar doğrudur ben gaz yağı ve motul c4 kullanıyorum gaz yağı ucuz olduğundan her seferinde temizliyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Kirli oring daha çabuk aşınır ki? Hareketli parça sonuçta.

Aranan kan bulundu sonunda.
    https://www.youtube.com/watch?v=5HdQYVSVwms
    GezeGeze bunu beğendi.

ahe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Göksel_Eren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aranan kan bulundu sonunda.
    https://www.youtube.com/watch?v=5HdQYVSVwms
    Ağa senin neden bütün enrylerin hepsi BOLD anlatsana biraz

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Alıntı Göksel_Eren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu siz gercekten basliklari okuyormusunuz, ben ne ile kac dk da temizlerim diye sormadim orta sehpa ve arka standla alakali sorular ustune konusuyoruz adam gelip ne kullanarak temizlersen kac dk da olur videosu atiyor

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Başlık açtıktan sonra konu, başlığı açanın sahipliğinden çıkmıştır artık; forumlarda...

Başlık sahibi, gelen yazılardan, şanslıysa, işine yarayanı bulabilir, görebilir...

Başkaları da, başka yararlar bulabilirler yazılanlarda ...

Zincir temizlemenin farklı yolları videosunu zincir yağlamaya henüz başlamamış biri olarak oldukça yararlı buldum Göksel_Eren'in...

Herscel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1290 Super Duke GT - 2021
    En güzeli alıyorsun şaftlı bir motor. Ebediyete kadar kurtuluyorsun zincir temizleme, yağlama, değiştirme işlerinden
    espresso bunu beğendi.

montanaturne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB250R
    Alıntı Herscel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En güzeli alıyorsun şaftlı bir motor. Ebediyete kadar kurtuluyorsun zincir temizleme, yağlama, değiştirme işlerinden

ŞAft sorunun çıkarırsa da artık ulan zincirli olsun 200kmde bir temizleseydim üşengeçliğime değdi mi dersin artık. :D

Herscel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 1290 Super Duke GT - 2021
    Alıntı montanaturne adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ŞAft sorunun çıkarırsa da artık ulan zincirli olsun 200kmde bir temizleseydim üşengeçliğime değdi mi dersin artık. :D
    Çok şükür para var huzur var.

zekvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300
    Alıntı Herscel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok şükür para var huzur var.
    Smoke weed everyday

Alıntı okaplan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu siz gercekten basliklari okuyormusunuz, ben ne ile kac dk da temizlerim diye sormadim orta sehpa ve arka standla alakali sorular ustune konusuyoruz adam gelip ne kullanarak temizlersen kac dk da olur videosu atiyor
    Rahat ol kardeşim senin derdin kimseyi ilgilendirmiyor ''SADECE BAŞLIKLARI OKUYORUZ ZATEN''
    Ukalalığa gerek yok bura maddi durumundan sinirlenip insanlara saldırıp tartışmanın yeri değil yardım etmeye kalktık küfretmediğiniz kaldı iyi günler...

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)