Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Debriyajsız vitesli motor

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar 250
    Merhaba arkadaşlar
    Biliyorsunuz A1 sürecindeyim, tam bakmadım ama 100 lük yuki'ydi galiba hoca derse bunla geldi,
    Her neyse kafama takılan debriyajı yok sıkıntı olur mu direksiyon sınavında, bizim hoca olmaz diyor ama birde size sorayım dedim.
    Vites nasıl atıyorsun diyenlere de söyleyeyim valla normal aşağı sistem vitese basıyorsun geçiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Biliyorum kardeşim. Sıkıntı yok rahatına bak. İtir vites kolunu şıkır şıkır.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Gs 1200 Adv
    cahil misiniz arkadaş ya hiç mi CUB diye bi motor türü duymadınız. Bi de bu adamlar ehliyet alıp trafiğe çıkacak

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Sorun olur, hem de kralı olur.

Otomatik A1 için kayıt yaptırmadıysanız sizi otomatik A1' e yazdılar demektir. Sınav yönetmeliği gereği debriyaj yoksa motosiklet "otomatik" olarak sınıflandırılıyor. CUP' lardaki otomatik kavrama sistemi de buna dahil. MEB konuya sadece debriyaj maneti varsa debriyaj vardır mantığı ile bakıyor.

Yani;

1. Kursunuz eğitim ve sınav yönetmeliğine usulsüz davranıyor. Sınava da bu motosiklet ile girecekseniz ve kursun motosikleti MEBBİS' e "A1 Otomatik" şeklinde kayıtlı ise alacağınız ehliyet A1 Otomatik içindir. Bu ehliyet ile işini bilen memura denk gelirseniz ve altınızda bir YBR125 var ise ehliyetsiz muamelesini birebir görürsünüz.

2. Kursunuz motosikleti A1 olarak kayıt yaptırmış ise ve bu sefer de sınavda işini bilen bir komisyon heyetine veya müfettişe denk gelirseniz sınavı yapmazlar. Sınavınız yanar, kurs hakkında sınav yönetmeliğine aykırı davranış, uygunsuz araç kaydı v.s. den tutanak tutulur, canı yanar.

3. Kursunuz sadece motosiklete alışın diye ilk olarak buna bindirip, siz trafik ve temel kullanıma alışınca debriyajlı bir (ne demek istediğimi anladınız sanıyorum) motosiklet ile eğitiminize devam edebilir. Bu durumda herhangi bir sorun yok demektir.

Şu an aklıma gelen 3 temel durum. Bunlardan en az birisi geçerli emin olabilirsiniz. Kursunuzdaki yetkili ile konuşun.

Motosikleti
    Dominar 250
    Dostum eve daha önce cub motor görmedim. Ve kuralz yanıtın için çok teşekkür ederim ve bu arada bana hiçbir bilgilendirme yapmadılar yarı otomatik vb
    Kurs hocası sınava onla gireceğimi söyledi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Gs 1200 Adv
    Alıntı Azizozkk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum eve daha önce cub motor görmedim. Ve kuralz yanıtın için çok teşekkür ederim ve bu arada bana hiçbir bilgilendirme yapmadılar yarı otomatik vb
    Kurs hocası sınava onla gireceğimi söyledi.
    rica ederim dostum. elinin altında internet var müstehcem mikili videolar filmleri biraz azaltıp araştırma yap. biraz da farklı motorlar görürsün
    espresso ve x1murat bunu beğendiler.

Motosikleti
    Dominar 250
    Arkadaşlar araştırıyorum da A1 otomatik diye birşey bulamıyorum.
    Yani kurs beni hiç bilgilendirmedi bu konuda ben A1 diye yazıldım her neyse kursu arayıp konuşmak da fayda var çünkü kullanacağım motosiklet otomatik değil

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    A1,A2 ve A sınıfın manuel veya otomotik olmak üzere seçim yapabilirsin tabi kursun elindeki motorada bağlı bir durum kullandığınız motor cup tipi yarı otomotik olan motosiklet debriyaj olmadığından dolayı manuel olarak sertifika alamazsınız alacağınız sertifika ilede manuel vites motosiklet kullanamazsınız bilginiz olsun kursunuzdan kaynaklı bir sorun sanırım
    admirror bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sultanselim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cahil misiniz arkadaş ya hiç mi CUB diye bi motor türü duymadınız. Bi de bu adamlar ehliyet alıp trafiğe çıkacak
    arkadaşım ne alaka; adam bindiği motoru tanısa yeter. trafik ile motor türlerini bilmenin ne alakası var.

mahvettiniz artık bu forumu yetti gari, yeni başlayan adamları sogutmaya mı calısıyorsunuz.
    systemj bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    HONDA CBR 250R / MONDİAL DRiFT 125
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım ne alaka; adam bindiği motoru tanısa yeter. trafik ile motor türlerini bilmenin ne alakası var.

mahvettiniz artık bu forumu yetti gari, yeni başlayan adamları sogutmaya mı calısıyorsunuz.
    katılıyorum.

systemj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift 125L CBS
    Alıntı sultanselim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rica ederim dostum. elinin altında internet var müstehcem mikili videolar filmleri biraz azaltıp araştırma yap. biraz da farklı motorlar görürsün
    bu nasıl bir üslup? Kardeşim bence sen başkalarına laf atacağına neyle uğraşıyorsan onu azalt ve bi insanın yüzüne söyleyemeceğim şeyleri klavyeden niye söylememeliyim ile alakalı bişeyler oku,izle.

Ayrıca sana teşekkür edilmemiş.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Motosiklet ehliyet türleri(A1,A2,A) de otomatik ve manuel diye ayrılıyor mu?

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet ehliyet türleri(A1,A2,A) de otomatik ve manuel diye ayrılıyor mu?
    Evet ayrılır. Aynı durum "B" sınıfı için de geçerli. Eğer araç otomatik sınıf ise yeni nesil ehliyetlerin sol alt köşesindeki boşluk kısımda bir kod ile belirtilir. Aynı kısımda eğer kullanıyorsanız protez (gözlük dahil) veya özel tertibat veya iş makinesi sınıfı da kod ile belirtilir. Gerçi liste yenilendi ancak trafik.gov.tr' deki liste eski liste. Yine de aradığınız birçok koda ve anlamına buradan bakabilirsiniz.

Birçok kurs, elindeki motosiklet sınıfı ne ise ona göre kayıt alıyor ve adayların bilgi eksikliğinden yararlanarak müşteriyi kaçırmamak için eksik ve hatta malesef kasıtlı olarak yanlış bilgi verebiliyor. Eğer ki ellerindeki motosiklet sisteme otomatik şeklinde kayıt edilmiş ise (ki ruhsat üzerinden işlenir, aksi çok mümkün değil) sizin de kaydınız otomatik A1 şeklinde yapılmıştır. Kurs ile görüşün.
    emenyasin ve admirror bunu beğendiler.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Demek benim ehliyetin alt köşesinde yazan 01.06'nın sebebi gözlükmüş teşekkürler bilgi için.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    valla bende cup motorda öğrendim.motor sürmesini ve ehliyet sınavına o motorla girdim.ama ben eski sistem girdim o yüzden şu anki şartlarda ne gibi sıkıntı olur bilemem.ama teknik olarak vitesli motorla sınava girdin o yüzden öbür ybr crf ler hangi klasmandaysa seninde o klasmanda sayılıyor olman gerekir.kötü yanı vitesli motoru öğrenemedin tıpkı benim gibi.önce cup ile başladım öğrendim ilk motorum scooter idi sonra vitesli motora geçtim tam curcuna oldu en zor yoldan öğrendim.ehliyeti alda gerisi sorun değil yavaş yavaş öğrenirsin

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla bende cup motorda öğrendim.motor sürmesini ve ehliyet sınavına o motorla girdim.ama ben eski sistem girdim o yüzden şu anki şartlarda ne gibi sıkıntı olur bilemem.ama teknik olarak vitesli motorla sınava girdin o yüzden öbür ybr crf ler hangi klasmandaysa seninde o klasmanda sayılıyor olman gerekir.kötü yanı vitesli motoru öğrenemedin tıpkı benim gibi.önce cup ile başladım öğrendim ilk motorum scooter idi sonra vitesli motora geçtim tam curcuna oldu en zor yoldan öğrendim.ehliyeti alda gerisi sorun değil yavaş yavaş öğrenirsin
    Malesef bu şekilde değil. O nedenle birçok kurs motosikletleri değiştirmek zorunda kalmıştı. Debriyaj maneti yoksa, diğer bir değiş ile motosikletteki debriyaj sistemini aday kumanda etmiyorsa sisteme otomatik veya yarıotomatik olarak geçiyorsa o motosiklet ile sadece "otomatik" ehliyeti için kayıt açılabiliyor. Buna varyatör kavramalı, CVT ve santrifuj kavramalı (örn. CUP motosikletler) dahil.
    ...

Motosikleti
    Dominar 250
    Arkadaşlar kursla görüştüm yok öyle birşey a1 , a1 dir diyor sen takma bunları falan diyor neyse bakalım eliize geçince anlarız ehliyette a1(otomatik) falan mı yazar?
    he birde şunu söyleyeyim, yazılı sınavı kazandıgımı belirten kağıtta sınıfı A1 yazıyordu öyle olsa (otomatik) mı yazardı?

dogukanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR125R
    Bugün hocam bana scooter ile gireceğimi söyledi sanırım fark etmiyor.

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Fark eder arkadaşlar. Ehliyeti aldığınızda görebilirsiniz. Motosiklet ve otomobil sınıflarında otomatik ayrımı vardır. Sınava girdiğiniz tip aracın ehliyetini alırsınız.

Kursunuz bu şekilde davranıyor ise bağlı bulunduğu ilçe milli eğitimde özel öğretim kurumları bölümüne gidip doğrudan adınıza sorgulama geçin. Ne olduğu orada yazar. Israrcı olur ve hakkınızı aradığınızı belli ederseniz ücret iadesi ve hatta mahkemeye verirseniz tazminat söz konusu olur, üzerine kurs ceza yer.

Açıkça deseler ki "kardeşim, bizde otomatik motosiklet var ondan sana onu kaydettik" diye bu kadar takmamda gidip saçma sapan cevap verip insanları mağdur edip üstüne de pişkinlik edenlere hiç acıyasım yok.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:42 ----------

Alıntı dogukanb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün hocam bana scooter ile gireceğimi söyledi sanırım fark etmiyor.
    Demek ki otomatik sınıfı için ehliyet alıyorsunuz. Bu kadar basit.
    ...

dogukanb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR125R
    Kursu aradım A1'de otomatik,vitesli farkı yok dediler bakalım ehliyet elimize gelince görücez.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)