Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Katil Bariyerler için düğmeye basılmış

Motovento
    REKLAM ALANI
    CagrioneTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 300, MT 25, ARORA BEATRİX
    Katil bariyerlere' karşı harekete geçildi
    AK Parti Sakarya Milletvekili Sofuoğlu'nun girişimiyle yol kenarlarındaki, motor dünyasının "katil bariyer" olarak nitelendirdiği sistemlerin kaza anında motosiklet sürücülerine zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi için düğmeye basıldı.

AK Parti Sakarya Milletvekili ve Dünya Supersport şampiyonu eski motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun girişimiyle yol kenarlarındaki, motor dünyasının "katil bariyer" olarak nitelendirdiği sistemlerin kaza anında motosiklet sürücülerine zarar vermeyecek şekilde düzenlenmesi için düğmeye basıldı.

Sofuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre önce İstanbul'da yaşanan motosiklet kazasının ardından iki kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı.

Kazadan sonra sosyal medyada, motosiklet sürücülerinin bir kampanya çağrısı olduğunu aktaran Sofuoğlu, motosiklet kazalarında bıçak etkisi oluşturan bariyerlerin düzenlenmesi için girişimlerde bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'de "katil bariyer" sorununun yıllardır devam ettiğine, bunu kalıcı bir çözüme kavuşturamadıklarına işaret eden Sofuoğlu, "Motor sporlarından gelen bir milletvekili olarak da insanların benden belli beklentileri vardı. Bu anlamda ben de üzerime düşeni yapma göreviyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turhan'dan acil randevu istedim. Sağ olsun o da gece geç vakitte kabul ettiler ve görüştük." dedi.

Motosiklet dünyasından gelen talepleri Bakan Turhan'a aktardığını anlatan Sofuoğlu, şöyle devam etti:

"Katil bariyerlerle ilgili ülkemizde gerçekten yıllardan beri gelen bir sıkıntı var. Ben Avrupa'da da uzun yıllar yaşadım. Bu konu Avrupa'da her yıl gelişmekte. Her yerde bariyerlerin önlemleri alınmış değil. Bu sıkıntının her geçen gün arttığının farkındayım. Bununla ilgili pilot bölgeler seçilir ve buralarda çalışmalar yapılır. Sayın Bakanımızla görüştüğümüzde bütün detaylarıyla konuyu anlattım. Kendisi çok ilgiliydi. Burada büyük bir maliyet var, bunu araştırmamız gerekiyor. Ne kadar büyük bir sıkıntı olduğunu hissetmemiz gerekiyor. Burada kamunun parası harcanacak. Bu yüzden gerçekten böyle bir sıkıntı var mı diye bütün araştırmaların yapılması lazım. Bariyerlerin koyulma amacı insanların emniyetini sağlamak. Yüz binlerce motosiklet kullanıcısı var ve bu konuyla alakalı milyonlarca insanın canı yanıyor. Eğer o bariyerlerin alt tarafına ilave bir bariyer koyulursa en azından tehlikeli yerlerde başlangıç olarak koyulursa birçok insanın yaşamına dokunabiliriz çünkü herhangi bir motosikletçi ufak bir kaza yaptığı zaman o bariyerler insanı parçalara ayırıyor."

Kenan Sofuoğlu, uzun yıllar yarışlarda yüzlerce kez kaza yaptığını anımsatarak, güvenlik önlemleri alınmasaydı hayatını kaybedecek kazalar yapmasının mümkün olduğunu, trafikte artık bu bilinçle altyapı yapılıp çare bulunması gerektiğini vurguladı.

"İnsanların yıllardır beklediği konunun üzerine artık basıldı"
    Bakan Turhan ile görüşmesinin ardından konuyla alakalı sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaptığını dile getiren Sofuoğlu, yüzlerce mesaj aldığını söyledi.

İnsanların yıllardır beklediği konunun üzerine artık basıldığını bildiren Sofuoğlu, "Bakan beyin öncülüğünde bir araştırma grubu oluşturulacak. Gönüllü olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu ilettim. Kendisine 'Pilot bölgeyi seçelim, beraber bu bariyeri yapalım. Sonra insanların tepkisini gördüğünüz zaman ne kadar hayırlı, ne kadar güzel bir iş yaptığımızı o zaman daha iyi anlayacaksınız.' dedim." şeklinde konuştu.

Bakan Turhan'ın konuyla yakından ilgilendiğini belirten Sofuoğlu, bir anda tüm bariyerleri değiştirme şansı bulunmadığını, ilk etapta tehlikeli bölgelerde değişiklikler yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/kat...cildi-/1332907
    baba bilgisiyle adam olunmaz bekar hayatı yaşa.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    PCX,Pulsar,MT-25,MT-07
    Şimdiden hepimizin gözü aydın.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Girişim iyi de bizim memlekette somut eylemi görene kadar yapılan açıklamalar birşey ifade etmiyor bana.

Niye acilen gecenin bir vakti görüştükleri de ilginç geldi.

Taner YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sırasıyla: Hyo GT250R, YAMAHA R1, HONDA 1000 RR,
    " Kendisi çok ilgiliydi. Burada büyük bir maliyet var, bunu araştırmamız gerekiyor. Ne kadar büyük bir sıkıntı olduğunu hissetmemiz gerekiyor. Burada kamunun parası harcanacak. Bu yüzden gerçekten böyle bir sıkıntı var mı diye bütün araştırmaların yapılması lazım. "

Ben şu üstteki kısma takıldım. Şu andaki bariyerler neden var? Tabii ki arabalar için. Bir yere yol yapar yapmaz arabalar için hemen bariyeri yapıyorsun da motorcular için bariyer neden maliyetli geliyor? Ülkenin dört bir yanındaki yollara arabalar için bariyer yapıyorsun maliyet olmuyor, motosikletler için bariyer eklemeye gelince maliyet oluyor. Arabada yolculuk yaparsan canın kıymetli olur ama motosiklet kullanırsan canın devlete yük oluyor.

ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Aynı görüşmedir belki de. O görüşme basında yeterince yer bulamadığı için hatırlatma ihtiyacı duymuş olabilir.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı CagrioneTR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Burada büyük bir maliyet var, bunu araştırmamız gerekiyor. Ne kadar büyük bir sıkıntı olduğunu hissetmemiz gerekiyor. Burada kamunun parası harcanacak. Bu yüzden gerçekten böyle bir sıkıntı var mı diye bütün araştırmaların yapılması lazım.
    Eh bi zahmet verdiğimiz verginin ufak bir kısmını da bizim için harcayın. Milyonlarca motosikletli her yıl milyarlarca lira vergi veriyor ama bariyer yapılırken motosikletler tamamen yok sayılıyor.
    Remzidemir41 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Bazen de gereksiz olduğunu düşünüyorum bariyerlerin... Yolun görünürlüğünü artırmak için şu plastikten kedi gözü şeyleri artırılabilir... Uçurum falan olmadıktan sonra, bariyerlere çok gerek olmamalı aslında... Bariyer olmasa, hafif şarampole, tarlaya sürüp gitse daha iyi araçlar; daha az yaralanma bakımından ...

Bariyerlerin alt kısmı da kapalı hale getirilmesinin veya değiştirilmesinin yanı sıra gereksiz yerlerde tümden kaldırılması da aslında incelenmeli.

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Alıntı GezeGeze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazen de gereksiz olduğunu düşünüyorum bariyerlerin... Yolun görünürlüğünü artırmak için şu plastikten kedi gözü şeyleri artırılabilir... Uçurum falan olmadıktan sonra, bariyerlere çok gerek olmamalı aslında... Bariyer olmasa, hafif şarampole, tarlaya sürüp gitse daha iyi araçlar; daha az yaralanma bakımından ...

Bariyerlerin alt kısmı da kapalı hale getirilmesinin veya değiştirilmesinin yanı sıra gereksiz yerlerde tümden kaldırılması da aslında incelenmeli.
    karşı şeride dalanlarıda hesaplamak lazım

Motosikleti
    Artık Yok...
    ben icraat görmeden sevinmem önce icraat olmalı. yoksa bu bariyer olayının ilk gündeme gelişi değil ..

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    bakalım neler göreceğiz

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Girişim iyi de bizim memlekette somut eylemi görene kadar yapılan açıklamalar birşey ifade etmiyor bana.
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben icraat görmeden sevinmem önce icraat olmalı. yoksa bu bariyer olayının ilk gündeme gelişi değil ..
    E düğmeye basmışlar işte... Daha nasıl somut bir şey olsun? Yoksa "bariyerleri düzelt" diye bir düğme yok mu? Bu da mı yalan Nâlan?

Sahi Nâlan ismi niye yok artık? Başına Tuğçe sonuna Naz falan ekleyip yeniden piyasaya sürülse gideri olmaz mı?

Tahmin ettiğiniz gibi "uzay profesörlüğünün annesini pazarlayayım" deyip trol oldum artık ben.

Alışın ufaktan.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)